DEN nieuws DIVA nieuws V Nieuwsbrief DEN nieuws uit het veld De Vereniging Digitaal Erfgoed Nederland (DEN) heeft als opdracht het cultureel erfgoed in Nederland sector- en instellingsoverstijgend toegankelijk te maken via inter net. In opdracht van het ministerie van OCenW ondersteunt, adviseert en stimuleert DEN projecten op het gebied van cultureel erfgoed en ICT. Speerpunt in het beleid van de vereniging is aandacht voor het gebruik van standaarden bij digitalisering en ontsluiting. DEN ontwikkelt een platform op internet dat het brede publiek en het onderwijs toegang geeft tot het culturele erfgoed in Nederland. De (steeds groeiende) websites www.cultuurwijzer.nl en http://cultuurwijs.kennisnet.nl zijn het resultaat. Beide sites hebben een regelmatig wisselend thema op de homepages. Informatie van en over musea, archieven, monumenten, archeologie en bibliotheken met bijzondere collecties is doorzoekbaar. Verder kan men zoeken naar verhalen over cultuur, objecten uit collectiedatabases en culturele websites. DEN is gevestigd in Den Haag. Voor meer info: www.den.nl. In samenwerking met de KVAN heeft de Vereniging DEN de instellings- gegevens van de Nederlandse archieven on line gezet. Op www.cultuurwijzer.nl (de website voor het brede publiek) met informatie van en over de verschillende erfgoedsectoren en http://cultuurwijs. kennisnet.nl (de site speciaal voor het onderwijs), zijn ook de archiefinstellin gen te vinden. U kunt ze individueel vin den via de zoekingang 'instellingen', of door naar de gegevens van de KVAN te gaan en daar de 'Almanak van het Nederlandse Archiefwezen' te down loaden. De archiefgegevens in de Cultuurwijzer en Cultuurwijs worden door de KVAN beheerd. DEN zorgt ervoor dat er regelmatig een bijgewerkte versie van het pdf-document beschikbaar is. Op maandag 2 december 2002 orga niseerde de Vereniging DEN, samen met V2 een studiemiddag te Den Haag, waar in Open source en Open content als moge lijke alternatieven voor het auteursrecht werden belicht. Binnen de software ontwikkeling en zogenaamde time based arts worden deze modellen regelmatig met succes toegepast. Maar vormen ze ook een alternatief voor het auteursrecht binnen andere domeinen van de erfgoed sector? Een uitgebreid verslag van deze studiemiddag is van de DENwebsite (www.den.nl) te downloaden onder het kopje Agenda, DEN. DEN inventariseert welke problemen er in de erfgoedsectoren leven op het gebied van auteursrechten. Hiervoor is er een speciale mailbox: auteursrecht@den.nl. De Vereniging Digitaal Erfgoed Nederland is samen met Erfgoed Actueel en de erfgoedkoepels DIVA, Nationaal Contact Monumenten (NCM), Nederlandse Museumvereniging (NMV) en de Stichting voor de Nederlandse Archeologie (SNA) betrokken bij het Project Stimulering Erfgoedaanbod Cuituurvouchers, om scholen en erf goedinstellingen dichter bij elkaar te brengen. Met cultuurvouchers of CKV- bonnen kunnen scholen deelnemen aan projecten van erfgoedinstellingen. Beproefde educatieve projecten dienden als uitgangspunt voor het project, dat door Bureau Erfgoed Actueel gecoördi neerd wordt. Op de nieuwste homepage van Cultuurwijs (http://cultuurwijs.ken- nisnet.nl) is informatie te vinden. Daar kan ook een informatiefolder over het project gedownload worden. Met het onderwijsproject over archieven van DIVA, 'Kennismaking met het archief' krijgen leerlingen een algemene introductie op het (stads)archief. Alle mogelijke archiefbronnen, zoals hand schriften, affiches, kranten, fotos, tekeningen en kaarten worden in het project gebruikt. Stuur een e-mail met als onderwerp: 'Verzoek DEN-brief' naar den@den.nl om automatisch de elektronische nieuwsbrief van de Vereniging Digitaal Erfgoed Nederland (DEN) in uw mailbox te ontvangen. Op woensdag 26 februari vindt het internationaal seminar 'Copy the Rights!' plaats, over copyright-aspecten bij ontsluiting van culturele informatie. Op het seminar wordt het thema 'Alternatieven voor auteursrecht' belicht vanuit internationaal perspectief, waarbij de mogelijkheden van Open source en Open content worden toegelicht. Daarnaast wordt er een aantal voorbeeld projecten gepresenteerd in een kleine 'kennismarkt' en wordt ingegaan op het Open Archive Initiative (OAI). Het seminar is onderdeel van Dutch Electronics Arts Festival (DEAF03). Het copyrightseminar wordt gezamenlijke georganiseerd door V2 - instituut voor instabiele media, de Vereniging Digitaal Erfgoed Nederland, Het Nederlands Filmmuseum en Nederlands Instituut voor Mediakunst. Meer informatie hierover is te vinden op http://deaf.v2.nl/. Het eContent Programma is een Europees kaderprogramma met als doel ondersteuning van het aanmaken, gebruiken en verspreiden van Europese digitale inhoud. Het programma is gebaseerd op drie actielijnen: bevorder ing van de toegang tot en stimulering van het gebruik van publiekesectorinfor- matie, bevordering van de productie van content in een meertalige en multicul turele omgeving en versterking van de dynamiek op de markt voor digitale con tent. Het programma ondersteunt inno vatieve en doelgerichte contentprojecten met een multinationaal en cross-sec toraal karakter. Daarnaast worden er ook begeleidende maatregelen op het gebied van marktonderzoek, 'best-practices' en het ontwikkelen van vaardigheden ondersteund. De eerste actielijn binnen het eContent Programma is met name voor erfgoedin stellingen van belang. Het werkprogram ma voor de derde call for proposals is gepubliceerd in december. Meer infor matie hierover is te vinden op de webite van Cordis: www.cordis.lu/econtent/ en op www.content-village.org/. 10 nieuws uit het veld In het najaar van 2001 ontving DIVA van het ministerie van Economische Zaken een subsidie voor een bijzonder onderzoek met een sterk innovatief karakter. DIVA was benieuwd of het mogelijk is om 'Napsterachtige' internettechnologie toe te passen op erfgoedinformatie. Kan er een interactief netwerk opgezet worden waaraan mensen en organisaties deelnemen die op een of andere manier belangstelling hebben voor het (eigen) verleden? Kan de huidige relatie leverancier (lees erf goedinstelling) - gebruiker ook worden omgekeerd en wat betekent dat dan? En wie zouden in zo'n Digitaal Genootschap van het Verleden geïnteresseerd zijn? De kern van het onderzoek bestaat uit een analyse van de tech nische mogelijkheden en de organisatorische en economische randvoorwaarden. De belangrijkste partijen bij die uitwisseling zijn historisch geïnteresseerde personen enerzijds en profes sionele erfgoedinstellingen anderzijds. De uitwisseling van his torische informatie die zij tot stand brengen, moet bijdragen aan de verrijking van het totale aanbod van historische informatie. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan de publicatie van het rapport dat bestaat uit drie delen: Onderzoeksrapport; Specificaties en modellen; Conclusies en aanbevelingen. In het komende jaar zal DIVA in samenwerking met de Vereniging DEN en de auteur van het rapport (IMN NV uit Zeist) op verschillende momenten aandacht vragen voor de uitkomsten van het onderzoek. Zo zal het integrale rapport in maart 2003 worden gepubliceerd op de DIVA-website en zal deel 3 Conclusies en aanbevelingen op grote schaal worden verspreid. En in juni organiseert DIVA in samenwerking met DEN een symposium over het thema Interactiviteit en Erfgoed. Exclusief voor het Archievenblad volgt hier een eerste blik op de wondere wereld van het Digitale Genootschap van het Verleden. Het is momenteel onbekend hoeveel mensen in ons land daad werkelijk geïnteresseerd zijn in het verleden. Wel weten we dat ongeveer 250.000 bezoekers jaarlijks een archiefinstelling bezoeken. Een deel van deze mensen is ook actief met geschiedenis bezig en is georganiseerd in meer dan 1.000 his torische of genealogische verenigingen. Gezien deze grote aan tallen is de verwachting dat een internetwerkplaats voor het verleden zoals DIVA die voor ogen heeft, op grote schaal gebruikt gaat worden. De technische en de economische aspecten ervan zijn dan van groot belang. De oplossing die in het onderzoek wordt voorgesteld, richt zich op drie aandachtsgebieden: het waardebod voor de deelnemers (what's in it for me?); de benodigde informatiediensten (de geboden functionaliteit); de technologie (waarmee realiseer je het) en de kosten. Met betrekking tot het waardebod onderscheidt de nieuwe omgeving zich door: de omvang en het bereik van de aangeboden historische informatie; de mogelijkheid tot interactie (in de vorm van reactie op reactie); de mogelijkheid tot het verrijken van historische informatie. De nieuwe omgeving levert informatiediensten voor het pu bliceren, becommentariëren en leggen van relaties tussen informatieobjecten. Technisch gezien is een centraal beheerd systeem goed mogelijk, zolang de totale opslag aan data de 300 Gigabyte niet overschrijdt. Voorbij die grens is het financieel en technisch aantrekkelijker om over te gaan op een echte 'Napster-omge ving', op een zogenaamde gedistribueerde architectuur, waarbij de gegevens decentraal opgeslagen blijven op de computers van de deelnemers. De kosten voor de bouw en exploitatie van het systeem kun nen beperkt worden door het gebruik van open-source soft ware en een voorzichtige aanpak. Daarom wil DIVA beginnen met een pilotproject waarmee de bevindingen en aanbevelin gen van het onderzoek kunnen worden getoetst. Het ligt voor de hand om deze pilot onder te brengen bij De Woonomgeving, het ambitieuze project van DIVA, Rijksarchiefdienst en Kadaster. Hier kan men gebruik maken van een centraal beheerde applicatie, die goed aansluit bij de doelstellingen van een internetwerkplaats. Afhankelijk van het succes, kan doorgroeien naar een (gedecentraliseerde) peer-to- peer architectuur binnen de context van De Woonomgeving goed worden gerealiseerd. Een internetomgeving voor de uitwisseling en verrijking van historische informatie is in financieel en technisch opzicht dus zeker mogelijk. De hindernissen om te komen tot een inter netwerkplaats zijn dankzij dit onderzoek in kaart gebracht. Ook is aangeven hoe deze hindernissen genomen kunnen wor den en wat de organisatorische en financiële consequenties zullen zijn. Dankzij de financiële ondersteuning van het minis terie van Economische Zaken is het mogelijk geweest een degelijk onderzoek te doen naar digitale innovatiemogelijkhe den binnen de erfgoedsector. Het resultaat is inspirerend en uitdagend. Realisering van de ideeën zal een belangrijke bij drage gaan leveren aan de versterking van de publieksfunctie en maatschappelijke relevantie van erfgoedinformatie. De toekomst is aan het Digitaal Genootschap van het Verleden. Vereniging Digitaal Erfgoed Nederland Almanak van het Nederlandse Archiefwezen Auteursrechtenproblematiek Project Stimulering Erfgoedaanbod Cultuurvouchers Seminar over copyright en culturele instellingen Europese subsidies: eContent Programma archievenblad februari 2003 dïva Het Digitale Genootschap van het Verleden Symposium Interactiviteit en Erfgoed Pilotproject februari 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 5