Doe Consult Derde Nationale Geschiedenisdag WIJ DOEN WAAR WE GOED IN ZIJN DocConsult Compacte Archief-Systemen Kardex Systemen B.V. Barwoutswaarder 13a, 3449 HE Woerden Postbus 250, 3440 AG Woerden Telefoon (0348) 49 40 40, Telefax (0348) 49 40 60 E-mail: info@kardex.nl, Website: www.kardex.nl Conflict en geweld in de vaderlandse geschiedenis Restauratie-atelier De Tiendschuur Rusland geeft Nederland archiefmateriaal terug Papierconservering. Archiefmateriaal verkeert vaak in een slechte staat. In veel gevallen zijn archiefstukken openbaai'. Om de culturele nalaten schap van onze voorouders veilig te stellen is restauratie en con servering noodzakelijk. De papierafdeling van restauratie-atelier De Tiendschuur restaureert o.m. boeken, charters, handschriften, leren banden, kaarten en prenten. Kunstobjectenrestauratie. Beschadigde kunstobjecten kun nen ook worden gerestaureerd. De soorten te behandelen objecten kunnen sterk variëren: litho's, foto's, schilderijen en zeefdruk ken. De behandelingen zijn uit eenlopend. Ze betreffen bijvoor beeld reiniging, reconstructie, bedoeken en retoucheren. Calamiteitenbehandeling. In geval van calamiteiten kunt u een beroep doen op de Tiendschuur. Bij snel ingrijpen kan vocht- en roetschade worden geminimaliseerd. Invriezen stopt het schadeproces. Vocht onttrekken aan objecten kan met onze vacuiimvriesdroog apparatuur, welke een capaciteit heeft van 10 m3. Reukschade kan behandeld worden met de ozonisator. Diamantgroep Restauratie-atelier "De Tiendschuur" A member of the KARDEX Group Industrieholding Cham AG nieuws uit het veld Vaderlandse geschiedenissen hebben meestal een goede afloop. Continuïteit, verdraagzaamheid en compromis zijn belangrijke thema's. Er loopt zo nu en dan wat morrend volk over straat en bij hoge uitzondering sneeft een staatsman in het heetst van de strijd. Maar dat zijn afwijkingen van het algemene patroon. Als de kruitdamp is opgetrokken en het stof neergedwarreld, zijn er telkens ver standige lieden present die voor eenheid, samenhang en rust zorgen. Zelfs de Franse invasie van 1795 en de Duitse van 1940 kunnen enigszins weggere toucheerd worden in het verhaal van een langzaam veranderende samenleving. Schikken en plooien, tegenstellingen pacificeren en conflicten gladstrijken: het zijn de tradities van Nederland ver gader- en polderland. De Nederlandse bestuurders zijn goed in overleggen, en de soldaten slecht in vechten. Het gaat hier om een zelfbeeld dat in de publieke opinie met trots of ook wel ironie wordt gekoesterd. De geschiedenisdag 2003 gaat over een minder voorspelbare en geruststellende kant van de Nederlandse geschiedenis: hoe zijn de inwoners van de lage landen door de eeuwen heen met conflict en geweld omgegaan, zowel in de formele als in de informele sfeer? Daarmee doe len we op klassieke conflicten uit de vaderlandse geschiedenis, zoals de mid deleeuwse Hoekse en Kabeljauwse twis ten, de welhaast eeuwig durende strijd tussen papen en geuzen, tussen de staats- en prinsgezinden van de zeventiende en achttiende eeuw of de verzuilde tegen stellingen van de negentiende en twin tigste eeuw. Maar ook gaat het om minder bekende oproeren, rellen en volksgerichten op stads- en dorpsniveau. Als we het over geweld hebben, gaat het om het geïnstitutionaliseerde geweld van de overheid en ook het geweld van wakkere burgers of opgeschoten jon geren. Bij dit thema past ook aandacht voor de manier waarop de Nederlandse samenleving gereageerd heeft op oor logvoering in eigen land, ter zee en in de koloniën. Het is een thema dat zich niet alleen leent voor geleerde referaten, maar ook voor spetterende debatten, voor visuele presentaties en voor living history. Wat willen we met dit thema bereiken? Op zijn minst willen we de vraag oproepen of het verloop van de Nederlandse geschiedenis niet schoksgewijzer en gril liger is geweest dan wel wordt voorgesteld. Zijn er patronen te herken nen in de manier waarop conflicten wer den uitgevochten? Hoe reflecteerden tijdgenoten op conflict en geweld in ver slagen, literaire werken, schilder- en prentkunst én - recenter - in film en fotografie? En wat is hiervan nu nog terug te vinden in de archieven, de musea, de geschiedschrijving en de po pulaire beeldvorming van het vader landse verleden? In 2003 is het al weer de derde keer dat de Nationale Geschiedenisdag wordt georganiseerd door de belangrijkste his torische koepels in Nederland: het Nederlands Centrum voor Volkscultuur, het Koninklijk Nederlands Historisch Genootschap, de archiefkoepel DIVA, de Vereniging voor Geschiedenisleraren, het Historisch Platform en de Museum vereniging. De centrale coördinatie is in handen van het Nederlands Centrum voor Volkscultuur. De Geschiedenisdag is altijd gevarieerd van opzet, en biedt een afwisselend pro gramma met voor 'elck wat wils'. Naast de vele verschillende presentaties, die aangeboden worden in een parallelpro gramma, is er ook een informatiemarkt waar de belangrijkste historische instellingen in Nederland zich presen teren. De Nationale Geschiedenisdag wordt dit keer in Apeldoorn gehouden, op zaterdag 1 november 2003 in Congrescentrum Orpheus. Meer informatie over de Nationale Geschiedenisdag 2003 is te verkrijgen bij het Nederlands Centrum voor Volkscultuur, F.C. Dondersstraat 1, 3572 JA Utrecht, tel. (030) 276 02 44, e-mail: nederlandscentrum.volkscultuur@wxs.nl. De regering van de Russische Federatie heeft besloten negen archiefbestanden die als gevolg van de Tweede Wereldoorlog naar de Sovjet-Unie waren gebracht en die zich nu op het grondgebied van de Russische Federatie bevinden, aan Nederland terug te geven. President Poetin heeft op maandag 16 december 2002 een decreet voor deze teruggave getekend. De bestanden zijn afkomstig van joodse, theosofische, pacifistische, esperantistische en zakelijke organisaties, alsmede van de vrouwenbeweging en de vrijmetselarij. Het ligt in de bedoeling het materiaal zo spoedig mogelijk ook feitelijk naar Nederland terug te brengen en over te dragen aan de rechthebbende organisaties of hun rechts opvolgers. Het betreft hier het tweede gedeelte van een grote partij Nederlands archief materiaal die ongeveer tien jaar geleden in Rusland werd aangetroffen. In december 2001 liet de Russische Federatie al 22 archiefbestanden uit deze partij naar Nederland terugbrengen. Dat archiefmateriaal is in januari 2002 in Nederland overhandigd aan de rechthebbende organisaties of hun rechtsopvolgers. Waar geen rechtsopvolgers meer konden worden gevonden is het materiaal in beheer genomen door het Nationaal Archief. Nederland geeft een vergoeding voor de kosten van de opslag van het materiaal in de Sovjet-Unie en de Russische Federatie. Ook draagt Nederland bij aan de kosten voor het op microfiche zetten van gedeelten die voor de Russische Federatie van historisch belang zijn. Over twee andere openstaande vraagstukken inzake kunstschatten die door de Tweede Wereldoorlog uit Nederland in Rusland terecht zijn gekomen, namelijk de tekeningen uit de Koenigscollectie alsmede twee schilderijen in de collec tie van het Poesjkinmuseum te Moskou, zijn de regeringen van de Russische Federatie en Nederland nog altijd in overleg. Nederland hoopt op een spoedige afronding van deze zaken. Insulindestraat 5 5013 BA TILBURG Tel: (013)549 1940/Fax: (013)549 19S0 E-mail: tiendschuur@diamant-groep.nl DOCUMENTAIRE INFORMATIEVOORZIENING Documentair management en ondersteuning interim-management quick-scan coaching on the job archiefbewerkingen in-company trainingen wegwerken achterstanden Onze ervaren projectmedewerkers hebben veelal een opleiding Bestuursambtenaar, SOD I en II, WA en Middelbaar archiefambtenaar. Zij staan garant voor een klantgerichte en klantvriendelijke dienstverlening. project- en adviesbureau Nico Maasstraat 51 Tel. 074 - 2500166 7555 LW Hengelo Fax 074 - 2500144 www.docconsult.nl E-mail: docconsult@hetnet.nl r KARDEX archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 4