Coevorden wint eerste Archiefprijsvraag Voortgezet Onderwijs Rectificatie Sporen van migratie QOOG Stichting Actueel Verleden wil geschiedenis presenteren voor breed publiek nieuws uit het veld ..0 I MENSEN nieuws uit het veld Persbestand Vlaanderen voor de culturele sector Internet nieuws Internet nieuws Internet nieuws NIEUWS u i t De Nieuwe Veste uit Coevorden is de winnaar van de Archiefprijsvraag 2002. Zes leerlingen uit 6 vwo ontvingen op 3 december 2002 de eerste prijs voor hun inzending over de vestingstad Coevor den in 1832. In het Nationaal Archief in Den Haag overhandigde Jan Terlouw de winnaars twee cheques: 4000 euro voor de school en 2000 euro voor de leerlin gen zelf. Het archiefproject van De Nieuwe Veste bestaat uit een maquette van de stad samen met een website: www.koeverden.com. De tweede prijs ging naar de derde klas van de Jozefmavo uit Tilburg met haar project 'Tilburg en de Industriële Revolutie'. Het Hondsrug College uit Emmen, klas 3 havo-vwo, ontving de derde prijs voor zijn originele website www.hondsrugcollege.nl. De Archief prijsvraag is een initiatief van de Rijks archiefdienst in samenwerking met de VGN, de Vereniging van docenten Ge schiedenis en staatsinrichting in Neder land. De prijsvraag is bedoeld om leerlin gen in het voortgezet onderwijs bekend te maken met archieven in heel Neder land en het gebruik van authentiek archiefmateriaal in het geschiedenison derwijs te stimuleren. Aan de Archiefprijsvraag konden alle scholen voor het voortgezet onderwijs (vmbo/havo/vwo) meedoen. De prijs vraag is een jaar geleden toegestuurd aan alle vaksecties geschiedenis. Inzendingen die mee wilden dingen naar een prijs, moesten aan drie voorwaarden voldoen. I'prijs Ar-v Uitgangspunt van het project of het pro duct was dat de maker origineel archief materiaal zou gebruiken dat nooit eerder was gepubliceerd. In de tweede plaats wilde de jury natuurlijk dat de leerlingen zelf het eindresultaat zouden bedenken en uitvoeren. Als derde voorwaarde moest de begeleidende docent op papier uitleggen hoe de makers te werk waren gegaan. Uit het hele land hebben 29 deelnemers een product of project inge zonden. De jury stond onder leiding van de algemene rijksarchivaris Maarten van Boven. Het juiste adres van de website van het educatief project 'Sporen van migratie in Rotterdam' is: www.gemeentearchief.rotterdam.nl/sporenvanmigratie. Drs. Anno Sportel uit Stadskanaal is door de Raad van Toezicht van de Stichting APart per 1 februari 2003 benoemd tot directeur Stads bibliotheek en Stadsarchief van Apeldoorn. Anno Sportel was sinds 1995 adjunct directeur van de Centrale Archief Selectiedienst (CAS) in Winschoten. Hij studeerde geschiedenis aan de Rijksuniversiteit te Groningen en bestuurs- en bedrijfswetenschappen aan de Open Universiteit. Sportel heeft een ruime ervaring opgebouwd als verandermanager en was als zoda nig verantwoordelijk voor de herin richting van bedrijfsprocessen en het implementeren van nieuwe ontwik kelingen. archievenblad februari 2003 het veld Mail uw nieuws naar: bureau@kvan.nl Het Nationaal Archief is een van de ini tiatiefnemers van de nieuwe stichting Actueel Verleden. Deze stichting wil de Nederlandse geschiedenis onder de aan dacht brengen van het grote publiek. Ze presenteert historische achtergronden van actuele maatschappelijke ontwikke lingen. Daarbij maakt de stichting gebruik van collecties en expertise uit verschillende instellingen. Andere initia tiefnemers en oprichters zijn de Koninklijke Bibliotheek, het Rijks museum, het Letterkundig Museum, het Rijksbureau voor Kunsthistorische Docu mentatie en het Centraal Bureau voor Genealogie. Het ministerie van OCenW ondersteunt de activiteiten in de tweeja rige pilotfase van de nieuwe stichting met 600.000 euro. Heden-verleden Uitgangspunt voor de stichting Actueel Verleden is dat kennis over het verleden bijdraagt aan een beter begrip van het heden. De stichting richt zich op thema's als integratie, culturele identiteit en democratie. Omdat de historische kennis over dergelijke thema's is verspreid over een groot aantal instellingen en collec ties, werkt de stichting samen met archieven, musea en bibliotheken, wetenschappelijke en maatschappelijke instellingen. De stichting krijgt geen eigen collectie, maar maakt gebruik van bestaande faciliteiten en expertise. Ontmoetingsplaats De stichting wil een 'Boulevard van het Actuele Verleden' realiseren waar men sen de geschiedenis kunnen beleven, bediscussiëren en bestuderen. Een plaats waar educatie en presentatie hand in hand gaan met amusement en ontspan ning. Actueel Verleden gaat werken met interactieve presentaties via internet, met digitale discussiefora en communi ties, radio en televisie, rondreizende exposities, lespakketten, studiebijeen komsten en symposia. Digitale toegang Actueel Verleden biedt ook digitale toe gang tot de collecties van bibliotheken, archieven, musea en andere instellingen. In de Boulevard van het Actuele Verleden staat het verhaal centraal. Het verhaal bepaalt welke presentatievorm wordt gekozen en welke objecten, documenten, beeld- en geluidsfragmenten nodig zijn. De stichting Actueel Verleden is een net werkorganisatie die telkens die bronnen aanboort die op dat moment nodig zijn. Actueel Verleden richt zich met name op het onderwijs, binnen- en buitenlands toerisme en nieuwe Nederlanders. Redactie De nieuwe stichting heeft geen weten schappelijke staf, maar werkt met een redactie die de programmering verzorgt. Actueel Verleden zal de komende twee jaar kijken of de concepten aanslaan bij het publiek. Het bureau van de stichting is gehuisvest in het gebouw van het Nationaal Archief in Den Haag. Contactpersoon voor vragen over de stichting Actueel Verleden is Chris Groeneveld, zake lijk directeur. Hij is bereikbaar via Chris.Groeneveld@kb.nl en via Nationaal Archief, Postbus 90520, 2509 LM Den Haag. Half januari is voor de eerste maal de BMH Medialijst Vlaanderen verschenen, het zusje van de AUB/bmh Medialijst Nederland. Deze medialijst geeft een actueel en uit gebreid overzicht van de media in Vlaanderen en is bestemd voor iedereen in de kunst-, cultuur-, en vrijetijdssector die regelmatig met de media te maken heeft. De BMH Medialijst Vlaanderen heeft een zomer- en wintereditie. Dit maakt het mogelijk om te beschikken over gegevens die up-to-date zijn. Het overzicht bevat radio- en tele visieprogramma's met een culturele pro grammering, lijsten van geschreven pers (dag-, week- en maandbladen) en web sites van nieuwe media. De medialijst geeft onder meer adressen, namen van contactpersonen, telefoonnummers en e- mailadressen. De mediagegevens uit de BMH Medialijst Vlaanderen zijn ook via internet beschik baar: www.adresdata.nl. Hier is ook meer informatie te vinden over een combi natieabonnement. De BMH Medialijst Vlaanderen kost 45,- euro (twee edities) en is te bestellen bij Bureau Menno Heling, fax (020) 638 21 96 of via e-mail: Medialijst@mmnieuws.nl. Het Gemeentearchief Amsterdam heeft een belangrijk nieuw initiatief genomen met de website www.digidiv.nl. Zoals de homepage al aangeeft wil DIGIDIV documentaire-informatievoorzieners (DIV'ers) in de gemeente Amsterdam (en andere geïnteresseerden!) ondersteunen bij de digitale uitdagingen van het vak. Die andere geïnteresseerden zullen er zeker zijn, want DIGIDIV is een prima naslagwerk voor alle DIV'ers en archivarissen in Nederland. U vindt op de website onder andere hand leidingen en handreikingen op het gebied van documentairestructuurplanning, scannen, e-mail, beheer en archivering van niet-tekstbestanden en bewaren en overbrengen van digitale archieven. Daarnaast is DIGIDIV een ontmoetingsplaats met een nieuwsgroep, agenda en FAQ-rubriek. Het Internationaal Informatiecentrum en Archief voor de Vrouwenbeweging (IIAV) heeft een website www.vrouweninfo.nl op het net gezet. Het is een site met actuele informatie op het gebied van de posi tie van vrouwen. Zoeken op deze website is erg eenvoudig. Door een thema te kiezen of een trefwoord in te vullen, verschijnt een overzicht van boeken en tijdschriften, adressen, websites, activiteiten, deskundigen, nieuwsberichten en lopend onderzoek. februari 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 3