O Cursussen BINNEN- E I BUITENLANDSE EVENEMENTEN agenda Tentoonstellingen 54 agenda Bijeenkomsten Internationale bijeenkomsten 55 t/m 23 februari De dorpen van Ons Rotterdam Het Schielandhuis, Korte Hoogstraat 31, Rotterdam Info: tel. (010) 217 67 67, e-mail: info@hmr.rotterdam.nl of www.hmr.rotterdam.nl t/m 1 maart 'Het leven gaat een lichten gang'. Vermaak en vertier in Den Haag in het interbellum Haags Gemeentearchief, Spui 70, Den Haag Info: tel. (070) 353 20 00/353 70 20 of www.gemeentearchief.denhaag.nl I t/m 2 maart Op zoek naar het ideale land. Reis door 200 jaar Nederlands landschap Haags Historisch Museum, Korte Vijverberg 7, Den Haag Info: tel. (070) 364 69 40 of www.haagshistorischmuseum.nl I t/m 9 maart De Grand Tour-de reizen van Gerard en Johan Meerman in de achttiende eeuw Museum Meermanno, Prinsessegracht 30, Den Haag Info: tel. (070) 346 27 00 of www.meermanno.nl t/m 21 april Allemaal Haarlemmers. Nieuwkomers in Haarlem Door de eeu- wen heen zijn migranten naar Haarlem gekomen in de hoop op een beter bestaan. Zij hebben een belangrijke bij drage geleverd aan het cultureel erfgoed van de stad. In de afgelopen vijftig jaar zijn er vooral veel nieuwe migranten uit landen rond de Middellandse Zee in Haarlem bijgekomen. Op dit moment is bijna een kwart van de Haarlemmers van buitenlandse afkomst. Aanleiding tot deze tentoonstelling is een studie naar de geschiedenis van migranten in Haarlem. Op de expositie staat de invloed van migranten op het dagelijks leven in Haarlem anno 2002 centraal. De geëxposeerde voorwerpen en verhalen zijn door de nieuwkomers zelf ingebracht. De tentoonstelling is opgebouwd rond een aantal thema's, zoals de werkplek, de buurt, thuis, het café, de markt en de school. Daarnaast is een selectie te zien uit een fotoreportage die is gemaakt in opdracht van de Archiefdienst voor Kennemerland, waarin de fotografe Giti Entezami de aanwezigheid van migranten in het dagelijks leven in beeld brengt. Historisch Museum Zuid-Kennemerland, Groot Heiligland 47, Haarlem Info: tel. (023) 542 24 27, e-mail: info@hmzk.nl of www.hmzk.nl t/m 1 juni Watersnood 1953. Steeds terugkerende beelden De datum 1 februari 1953, waarbij een watersnood de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden trof, staat diep in het geheugen van vele Nederlanders gegrift. Op deze expositie, vijftig jaar na deze watersnoodramp, worden foto's, prenten en tekeningen over de ramp van 1953 gepresenteerd in samenhang met grafieken en tekeningen van overstromingen van eerdere maar ook recentere datum. Het is verbluffend om te zien hoe stereotiep de afbeeldin gen eigenlijk zijn en dat veel elementen zoals dijkdoorbraken, ondergelopen land, slachtoffers, vee dat wel of niet nog net gered kon worden zowel op foto's uit 1953 te zien zijn als op afbeeldingen van overstromingen die eeuwen eerder hebben plaatsgevonden, zoals de waters nood uit 1507 in Enkhuizen tot van meer recente datum, zoals de watersnood in Limburg in 1993. Het Schielandhuis, Korte Hoogstraat 31, Rotterdam Info: (010) 217 67 67, e-mail: info@hmr.rotterdam.nl of www.hmr.rotter- dam.nl ofwww.atlasvanstolk.nl t/m 8 juni 100 jaar Go Ahead. De ontwikkeling van het Deventer voetbal In 2002 is het hon derd jaar geleden dat een paar jongens in Deventer de voetbalvereniging Go Ahead opricht ten. Ze begonnen met niets, maar de dub groeide in razend tempo uit tot de top van het Nederlandse voetbal. Daarom deze jubileumtentoonstelling over Deventer voetbal, waarin Go Ahead de hoofdrol speelt. Er is van alles te zien. De oudere bezoeker herkent de stem van Han Hollander, eerste radiosportver slaggever en mede-oprichter van Go Ahead. In interviews geven Dick Schneider, Barry Hughes, Nico van Zoghei en anderen verslag van hun leven bij Go Ahead. Je kunt het koppen oefe nen met de kopgalg, je kennis testen in de voetbalquiz of een spelletje tafelvoet bal spelen met een antiek tafelvoetbal spel. Ook staat er een maquette van het stadion aan de Vetkampstraat. Dankzij de enthousiaste bijdrage van vele voet balliefhebbers uit Deventer en omgeving zijn bijzondere voorwerpen te zien zoals de oude voetbalschoenen van Ab Brand, beeldmateriaal over 'de Leeuw van Deventer' oftewel Go Ahead doelman Leo Halle en de toeter van de excentrieke supporter 'Pipo'. Historisch Museum Deventer, Grote Kerkhof 1, Deventer Info: (0570) 693 780 of www.deventermusea.nl t/m 27 juni 'We dachten dat de wereld verging...' Watersnoodramp 1953 Zeeuws Archief, Hofplein 16, Middelburg Info: tel. (0118) 678 800 of www.zeeuwsarchief.nl archievenblad februari 2003 vanaf 16 februari t/m 31 augustus Herkomst Gezocht. Over de teruggave van kun stvoorwerpen na de Tweede Wereldoorlog. Tijdens de Tweede Wereldoorlog zijn tienduizenden kunstvoorwerpen ofwel door verkoop ofwel vanwege roof en inbeslagname door de bezetter in Duitsland terechtgekomen. Een deel hiervan is na de oorlog naar Nederland teruggehaald en voorzover mogelijk teruggegeven aan de eigenaren. Ruim 4.000 kunstwerken zijn echter overge bleven en toegevallen aan de Nederlandse staat. Zij vormen tezamen de Nederlands Kunstbezitcollectie die wordt beheerd door het Instituut Collectie Nederland. In opdracht van het ministerie van OCenW is het bureau Herkomst Gezocht sinds 1998 bezig met een onderzoek naar de herkomst geschiedenis van de werken uit deze col lectie. Deze tentoonstelling volgt het nog lopende onderzoek en handelt over vra gen, dilemma's en resultaten die tot dusverre uit het onderzoek zijn voort gekomen. Aan de hand van geselecteerde kunstwerken krijgt het publiek inzicht in de complexe problematiek rond verschil lende herkomstgeschiedenissen. Fries Museum, Turfmarkt 11, Leeuwarden Info: tel. (058) 255 55 00, e-mail: info@friesmuseum.nl of www.friesmuseum.nl 14 maart, 10 en 15 april, 19 mei en 20 juni Optimaal gebruik maken van de mogelijkheden van internet Verschillende eendaagse workshops voor informa tiespecialisten die hun internetvaardigheden willen vergroten. In de workshop 'Internet (basis)' krijgen de deelnemers een globaal inzicht in de mogelijkheden tot opsporen en uitwisselen van infor matie via internet. In de workshop 'Internet zoeken voor gevorderden' wordt uitgebreid ingegaan op het opzetten van zoekstructuren met de op het web beschikbaren zoekmachines en indexen. De workshop 'Informatie pre senteren op het web' maakt de deelne mers vertrouwd met de belangrijkste begrippen van HTML en het opzetten en onderhouden van een eenvoudige web site. Kosten: variërend van 275,- tot 315,- per workshop, incl. koffie/thee, lunches en cursusmateriaal. Info: GO, tel. (070) 351 23 80, e-mail: info@stgo.nl of www.stgo.nl Voorjaar 2003 Effectief documenten beheren is snel te leren Voor iedereen die (nog) beter docu menten wil gaan beheren organiseert GO drie verschillende cursusactiviteiten met een looptijd van één tot maximaal drie dagen. Tijdens deze cursussen en work shops worden op praktische wijze oplossingen geboden voor de dagelijkse beheerproblemen, zonder al te veel op de theorie in te gaan. De cursus Archief beheer (drie dagen) is bedoeld voor medewerkers die als neventaak het opzetten en bijhouden van een beschei den archief hebben, de cursus Bibliotheekbeheer (twee dagen) is geschikt voor medewerkers die als neven taak de zorg hebben voor een bescheiden verzameling 'bibliotheekdocumenten'. De eendaagse workshop 'Kennismaking met elektronisch archiveren' maakt deel uit van de cursus 'Archiefbeheer', maar is ook los daarvan te volgen. Deze work shop biedt een kennismaking voor diege nen die overwegen gebruik te gaan maken van een digitaal archief. Kosten: variërend van 340,- tot 865,-, incl. koffie/thee, lunches en cursusmate riaal. Info: GO, tel. (070) 351 23 80, e-mail: info@stgo.nl of via www.stgo.nl 27 februari De waarde van informatie Symposium georganiseerd door de werkgemeenschap informatieweten schap waarbij sprekers afkomstig uit de wetenschappelijke en commerciële wereld zich zullen zich buigen over thema's zoals: wat is nu de waardeketen van informatie, hoe wordt de waarde aan de gebruikerskant gemeten en op elke wijze kan informatie efficiënt (d.w.z. met behulp van 1CT) bewaard worden? Kortom, de thema's zullen zich concen treren rondom de optimalisatie van de waarde van informatie. Dagvoorzitter is Egbert de Smet (Universiteit van Antwerpen), sprekers zijn Hans Roosendaal (Universiteit Twente), Rene Tissen (KPMG), Leo Egghe (Limburgs Universitair Centrum, Universiteit van Antwerpen), Michael Mabe (Elsevier Science), Eric Ketelaar (Universiteit Leiden en Universiteit van Amsterdam) en Inge Schoups (Archivaris Gemeente Antwerpen). Locatie: De Jaarbeurs, Utrecht. Kosten: Werkgemeenschapsleden betalen 40,- p.p., overige deelnemers betalen 50,- p.p. (inclusief eventueel gratis lid maatschap 2003 van de Werkgemeen schap). Inlichtingen en aanmelding via e-mail: huibers.theo@kpmg.nl j 5 t/m 8 maart, Den Haag The changing role of the manuscript librarian Internationale conferentie georganiseerd door de LIBER Expert Group of European Manuscript Librarians voor alle Europese handschriftbibliothecarissen werkzaam in archieven, musea of anderszins. Aan de hand van voordrachten door verschil lende internationale sprekers uit het vakgebied moet een discussie tot stand komen over verschillende aspecten van het werk van de handschriftarchivaris. Ook staan er o.a. excursies naar de uni versiteitsbibliotheken in Leiden en Amsterdam op het programma. Locatie: Koninklijke Bibliotheek, Den Haag Informatie en inschrijving: e-mail: Ad.Leerintveld@kb.nl of via www.kb.nl/coop/liber/mss februari 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 27