r^J3x Verslag Algemene Leden Vergadering 14 november 2002 m NVBA nieuws bestanden over tig jaren nog leesbaar zijn. Hierbij zijn de artike len 11, 13 en met name 12 uit de Archiefwet 1995 essentieel. Heeft u ervaring met conversie? Zo ja, welke? De overgang van het documentmanagementsysteem PARS naar het nu opererende DM6-systeem is een belangrijke ervaring die is opgedaan met conversie. Een andere ervaring met conversie is geweest het converteren van een oude naar een nieuwe scancon figuratie. Al is deze conversie uiteindelijk niet gerealiseerd omdat ze te duur werd bevonden. 4. Noem eens wat zwakke punten van een DIS-systeem. Een goede procesbewaking zit er niet in. Het is document- georiënteerd. Een koppeling met een thesaurus of gegevenscata- logus ontbreekt nog op dit moment. Vanzelfsprekend zijn ook computer- en netwerkstoringen een probleem. 5. Heeft u een eenduidig zoeksysteem om met één vraag alle informatie te verkrijgen uit uw mainframesysteem, Microsoft Office-systemen en uw DIS-systeem? y Nog niet. Er is een informatieportaal in oprichting. Dit zou dat mogelijk kunnen maken. Er kan nu nog niet via één vraag over alle systemen heen worden gezocht. 6. Hoe gaat u met vertrouwelijke informatie om in uw DIS-systeem? Denk hierbij aan: opslag, toegankelijkheid en distributie(risico's) Er wordt uiterst zorgvuldig omgegaan met vertrouwelijke infor matie. Dat is binnen een overheidsorganisatie onontbeerlijk. Denk maar eens aan privatisering van nutsbedrijven en verde ling van aandelen. Dit gebeurt via autorisaties. Bij het reeds aangehaalde systeem CIOS (zie vraag 1) tot op documentniveau. Er wordt geen gebruik gemaakt van inscriptie. Hierbij dient wel opgemerkt dat het onbewaakt achterlaten van je pc ook een risi cofactor is. De vraag is verder hoe ver je hierin gaat. Hoe gecom pliceerder en geavanceerder je het maakt, des te lastiger het werkbaar wordt. Het is bovendien enorm duur. Daarbij kun je ook een afweging maken van wat wel en wat niet als vertrouwelijk moet worden gezien. Een sollicitatiebrief naar een functie als burgemeester komt niet in het DM6-systeem. Die is te vertrouwelijk. Daartegen hoef je ten aanzien van de vele begrotingswijzigingen niet te veel energie te stoppen in dure autorisatietoepassingen. 7. Bewaartermijnen; weegt u de kosten aftegen de risico's? Bij de overheid, de provincie Noord-Brabant in deze, werken we met selectielijsten, de wettelijke bewaartermijnen. Dat staat los van de kosten. 8. Hoe organiseer je dat elk document slechts één keer wordt opgesla gen, en welke middelen heeft u ter beschikking om dit te controleren? Dat doen we op dit moment nog niet. Het is wel een doel dat op korte termijn gerealiseerd dient te worden. Eén archiefexemplaar wordt opgeslagen. 9.Geefeen definitie: wie is de eigenaar van een document? Degene bij de provinciale organisatie die ambtelijk verant woordelijk is voor een opgemaakt document blijft eigenaar. Hierbij moet men denken aan auteursrechtelijke aspecten. 10. Wat zijn de grootste knelpunten van het DIS-systeem op uw werk en/of bij uw klanten? Het gebruiksgemak is een essentieel verbeterpunt. Het is een te specialistisch systeem. Er moeten relatief veel velden worden ingevuld. Een aantal van de vele handelingen zou geautoma tiseerd kunnen worden. Een goed voorbeeld zijn de arbeidsinten sieve buikdocumenten, zoals begrotingswijzigingen. Door effec tieve geautomatiseerde verbeteringen boek je enorme tijdswinst. De informatie is sneller toegankelijk en dus ook raadpleegbaar. Kwaliteit is hierbij onontbeerlijk. We doen het voor de gebrui kers, binnen en buiten de provinciale organisatie. Het doel van de provincie Noord-Brabant is immers 'Beter zichtbaar en zicht baar beter te zijn'. 11Hoe ziet u de positie van de bedrijfsarchivaris en het bedrijfsarchief in de komende periode? Als documentair informatiespecialist bij een overheidsorga nisatie kan ik mijn mening ventileren met behulp van de GO-B1- en GO-B2-opleiding die ik in 1996 heb afgerond. Sinds 1996 is er al weer veel veranderd op het gebied van de informatietechnolo gie. De automatiseringstoepassingen worden steeds gea vanceerder. Het is zaak als bedrijfsarchivaris om dit te blijven vol gen. Permanent je kennis vergroten. Een goede houding en gedrag zijn gewenst. Een pro-actieve houding bijvoorbeeld kan je voordelen opleveren. De financiering is essentieel. Continu je eigen winkel zo effectief en efficiënt mogelijk profileren binnen de organisatie. Ken alle processen in je organisatie. Bewijs je meerwaarde voor de organisatie. Lever kwaliteit. Ze kunnen niet zonder het bedrijfsarchief. Je moet eveneens externgericht denken. Wie zijn mijn klanten? Gebruikersvriendelijke digitali sering is belangrijk. De digitale archieven via begrijpelijke en snelle ordeningstechnieken toegankelijk hebben. Het snel vin den van de juiste informatie, daar gaat het om. Toon daarbij ini tiatief door progressief mee te denken en actief te participeren in het zoeken van essentiële informatie. Een bedrijfsarchief in welke vorm dan ook, blijft het geheugen van de organisatie! 12. Noem een paar opvallende zaken die u op de DMS-Beurs in Essen bent tegengekomen. Er zijn drie zaken die mij zijn opgevallen en waar ook mijn interesse naar uitging. Een zeer interessante demonstratie van een representatieve Duitse dame van E-government. Leerzaam en zeer praktisch. Een show van het op zeer snelle wijze scannen van documenten. Een oud-studiegenoot van de Bibliotheek Documentatie Academie Tilburg uit begin jaren tachtig, die ik sindsdien niet meer had gezien. 52 NVBA nieuws Het Nationaal Archief - voorheen het Rijksarchief - te 's-Gravenhage was deze keer de gastheer van deze NVBA- bijeenkomst. De ontvangst, de geboden faciliteiten en de middaginvulling mochten er zijn. Voorzitter Peter de Jong had deze dag zijn vuurdoop als nieuw bakken leidsman van de NVBA. Het is bepaald geen sinecure een algemene ledenvergadering in goede, strakke banen te leiden, zal hij op sommige momenten tijdens deze vergadering ongetwijfeld gedacht hebben. Bij de mededelingen kwam onder meer naar voren de schoorvoetende samen werking en het eventueel samengaan van de KVAN, SOD en NVBA. Vooralsnog wil de NVBA zelfstandig blij ven met behoud van de samenwerking zoals die reeds sinds jaar en dag geldt. Er bestaat nog steeds enige vrees dat met name de bedrijfsarchivistiek niet de aan dacht zal krijgen die ze verdient. Ook binnen het kader van de DIVA blijft dit een belangrijk aandachtspunt. We kun nen ons gelukkig prijzen met oud voorzitter Arie Otten, die in dit gezelschap de NVBA op een uitstekende manier vertegenwoordigt, aldus de voorzitter. De notulen van de vorige ALV op 13 juni werden na de nodige bijstellingen, aan vullingen en weglatingen goedgekeurd. De moeilijkste hobbel voor de voorzitter was zeker het agendapunt Communicatie NVBA-Nieuws Archievenblad. Wederom ontstond er een hevige discussie. In tegen stelling tot eerdere uitlatingen zijn de kosten van het Archievenblad voor de NVBA niet zo hoog, aldus de voorzitter. Bij vele leden bleven toch twijfels bestaan. Het bestuur zegde toe de vergadering voor de volgende ALV een uitgewerkt plan en cijfers te verschaffen.Veel lof was er voor NVBA-E-zine. Helaas maken nog te weinig NVBA-leden hiervan gebruik. Er wordt gewerkt om aan deze digitale uitgave meer bekendheid te geven. Een vierde druk van de uitgave 'Bewaartermijnen in een Bedrijfsarchief' is volgens Ben Schmitz zeker verant woord. Deze NVBA-bestseller blijkt nog steeds een lang leven beschoren te zijn. Het voorstel van penningmeester Paul van Koningsbruggen om de contributie te verhogen in verband met de euro en de begroting 2003 kwam ongehavend door de vergadering. Naast de penning meester verdient ook 'de boekhouder op afstand' Gerard Laurijssen een compli ment. Willem Lammerts werd in het algemeen bestuur benoemd als afgevaardigde voor de Regio Noord. Bijna aan het einde van de vergadering gekomen werd tijd ingeruimd voor het agendapunt 'rap portages werkgroepen, secties en afdelin- gen'. In de werkgroep Opleidingen is een vacature. Naast de intentieverklaring NVBA-GO, bestaat er sinds kort ook zo'n intentieverklaring van GO met het oplei dingsinstituut van SOD. Tot de program maraad van de GO trad onlangs de heer Lasschuyt toe. Ingegaan werd op de diverse cursussen, die de Stichting GO weer op de rol heeft staan De zeer actieve Regio Noord organiseerde tal van activiteiten in Groningen, Friesland en Drenthe. In tegenstelling tot m m iff de NVBA bezit deze regio het reeds lang verlangde 'smoelenboek' met bijbe horende informatie. Ergens in 2003 zal de regio Zuid een bijeenkomst plannen in het West- Brabantse. Het NVBA-Nieuws in het Archievenblad wordt nog steeds door de vaste redac tieleden Harry Hendriks en Harry Strijkers geredigeerd. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. Op tijd kon aan het verdere programma worden begonnen. Tijdens het eerste gedeelte van deze middagsessie werden de deelnemers in twee groepen door de archiefdepots van het Nationaal Archief geleid. Hier kreeg men uitleg over enkele facetten uit de nationale, maar ook kolo niale vaderlandse geschiedenis. De kun stige glazen schrijn waarin de docu menten behorende bij de Vrede van Munster waren opgeborgen, maakte op velen best indruk. Het tweede programmaonderdeel be stond uit twee presentaties/lezingen. Vanuit twee verschillende gezichts hoeken werd de 'Acquisitie van bedrijfs archieven' behandeld door Nico van Egmond van het Nationaal Archief en Alice van Diepen van het Gemeen tearchief te Amsterdam. Voorzien van een tas met informatie keerde hierna iedereen huiswaarts. 53 NVBA, vereniging van en voor personen werkzaam in het beheer van organisatie - eigen informatie v/h Nederlandse Vereniging van BedrijfsArchivarissen archievenblad februari 2003 NVBA, vereniging van en voor personen werkzaam in het beheer van organisatie - eigen informatie v/h Nederlandse Vereniging van BedrijfsArchivarissen Impressie Bekendheid Smoelenboek Schrijn Joop van der Velden februari 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 26