r^J3x ■iW|H K Acquisitie bedrijfsarchieven gemeentearchief Amsterdam NVBA nieuws NVBA-Redactieadres NVBA-lid worden? Redactie NVBA-Nieuws Alice van Diepen, werkzaam bij het gemeen tearchief Amsterdam, was een van de twee gast sprekers tijdens de Algemene Ledenvergadering van de NVBA. Deze keer werd de bijeenkomst gehouden in het Nationaal Archief in 's-Graven- hage; het voormalig Algemeen Rijksarchief. De inleidster maakte duidelijk dat het Amster dams gemeentearchief er is voor iedereen die iets wil weten over de geschiedenis van zijn Amsterdamse familie, woonhuis, bedrijf of buurt. Jaarlijks vinden zo'n 30.000 bezoekers in de studiezalen van het gemeentearchief een ant woord op hun vragen over de stad. Het gemeen tearchief is een historisch documentatiecentrum in de breedste zin van het woord. Niet alleen bewaart men archieven van de (stedelijke) over heid, maar ook van talloze particuliere instel lingen en bedrijven. Bij elkaar beslaan deze archieven een lengte van zo'n veertig kilometer. Daarnaast kan men terecht bij de verzamelingen van het gemeentearchief. Hierin bevinden zich ;Y"-rv. T'Tvw boeken, kranten, tijdschriften en ander klein drukwerk, maar ook tekeningen, prenten, foto's, kaarten en plattegronden, bouwtekeningen, affiches en prentbriefkaarten. Voorts kan men er film- en videomaterialen, platen, cd's en radio- en tv-opnamen raadplegen. Van de op dit moment veertig km opgeslagen archief bij het gemeentearchief Amsterdam bestaat ongeveer vijftien km uit bedrijfs archieven. In de praktijk gaat het dan over 536 bedrijfsarchieven en een onbekend aantal items in andere collecties. Zo is de omvang van het archief van het Concertgebouworkest maar liefst 375 strekkende meter. Van het bekende waren huis de Bijenkorf is 77 meter archief in huis. Binnen de organisatie van het Amsterdams gemeentearchief vindt de acquisitie plaats door de Sectie Verwerving Inspectie. Deze acquireert niet alleen archieven, maar ook prenten, tekenin gen, boeken, digitale documenten, affiches, audiovisuele documenten etc. De bedrijfs archieven zijn dus een onderdeel van een groter geheel. In de jaren 2001/2002 zijn onder andere verworven de archieven van Koninklijke Hausemann en Hotte (jumbo-spelletjes), 60 meter, 1853-1990 (tip NEHA); de documentatie van boekbinderij Stokkink; het Grootboek van Scheepssmederij Fa. G. Schut uit de periode 1911- 1926 en het personeelsboek van drukkerij Ellerman. Verder zijn affiches aangekocht van onder andere Bensdorp Cacao en Bols Liqueurs. Ook films van Amsterdam Port Association zijn aan het archief geschonken. Bijzonder was ook een 'Copie Boek beginnende den 18 november 1815' van de firma Bols, dat werd toegevoegd aan het reeds aanwezige archief. Twee jaar geleden is er een opdracht gekomen om een integraal acquisitiebeleid te formuleren. Belangrijk hierbij was dat het multicultureel karak ter van de stad ook in dit beleid herkenbaar moest zijn. Tot nu toe was dat een hiaat in de archieven en collecties van het gemeentearchief Amsterdam. Er waren op dat gebied reeds twee interne rap porten geschreven door Jeroen van Oss, getiteld: 'Analyse van lacunes in het archievenbestand GAA' (1993) en 'Van lacune tot speerpunt' (1995). De eerste stap was het maken van een analyse van de lacunes in het archievenbestand. Alle archieven van het GAA zijn ingedeeld in een classificatiesys teem, bijvoorbeeld: economisch leven, landbouw en visserij, waterhuishouding en verkeer. Uit de categorie economisch leven waren er geen archieven uit de Amsterdamse confectiebranche of de voor Amsterdam typerende handel in antiqui teiten, diamanten en kunst. Om hier iets aan te doen werden acquisitiecam pagnes gevoerd met de volgende opzet. Er kwam een onderzoek naar historische ontwikkelingen in de sector. Ook de vraag van de archiefbezoekers werd onderzocht. Een onderzoek werd verricht naar de aard en de omvang van archiefvormers in deze sector en de aard van het archiefmateriaal. Ook hun relatie met de overheidsarchieven werd bekeken. Belangrijk om te weten was ook waar de archieven zich bevonden, zodat de archiefvormers konden worden benaderd. 50 NVBA nieuws Welke sectoren kwamen in aanmerking voor een dergelijke sectorsgewijze acquisitiecampagne? Dit bleken maar liefst 64 relevante sectoren te zijn met 21 speerpunten, waaronder: notaris kantoren, bouwbedrijven, makelaars, bioscopen, textielbedrijven en reclame bedrijven. Vanaf 2001 zijn vervolgstap- jSEfl PROGRAMMA VAN HET WBf aPlM CONCE.RT= iÉÉ Wt GEBOUW wm pen ondernomen. Er is nu een alge meen acquisitieprofiel en een acquisi tiebeleid ten aanzien van de verzamel gebieden bibliotheek, audiovisueel, fotografie, prenten/tekeningen en ar chieven. De uitgangspunten van het acquisitieprofiel zijn de relatie met de gemeentelijke archieven, de representa tiviteit en de afstemming met andere erfgoedinstellingen. Van een aantal verzamelgebieden is het acquisitieprofiel in concept gereed, met name wat betreft bibliotheek en audio visuele collecties. Het profiel van de fotografie is in de maak, maar het profiel van de archieven, waaronder dat van bedrijfsarchieven, moet nog wor den vastgelegd. De huidige praktijk inzake de acquisitie van de bedrijfsarchieven is nu nog voor namelijk een passieve acquisitie. Op dit moment bestaat er (nog) geen sectors gewijze actieve acquisitie. Incidenteel vindt er wel een actieve acquisitie plaats. Dit is mogelijk door een combi natie van genoemde beleidsstukken, het acquisitieprofiel, de interne en externe kennis binnen het archief en vooral door alertheid van medewerkers. Nu al is bekend dat het volgende bedrijfsarchief afkomstig is van dis cotheek Roxy! Tot slot: het gemeen tearchief Amsterdam heeft in principe altijd belangstelling voor archieven van Amsterdamse bedrijven, of bedrijven met een sterke Amsterdamse relatie. Attentie leden en belangstellenden van de NVBA Midden Nederland! De uitnodiging voor een bijeenkomst voor de leden van NVBA regio Midden Nederland is al gereed. Wat echter nog ontbreekt zijn belangstellende NVBA- leden die: thema's en onderwerpen aandragen om in een gemeenschappelijke regionale bijeenkomst te behandelen; hun schouders eronder willen zetten om het programma samen te stellen; een bijdrage willen leveren als spreker; als sponsor of gastheer van de bijeenkomst willen optreden. Voor een reactie op deze oproep, in welke vorm dan ook, kunt u contact opnemen met Pieter de Jong, Gerrit van der Veenstraat 99, 3762 XK Soest. Telefoon: privé (035) 602 83 78; kantoor (0294) 491 340. E-mail: p.de.jong2@tip.nl. PS: in de Regio Noord werd onlangs een workshop 'PR van de archivaris' geor ganiseerd. Midden Nederland mag toch niet achterblijven? 'Lastige' vragen aan Wout Kersten van de Provincie Den Bosch 1. Hoe gaat 11 in uw DIS-systeem om met documenten die je voor de FIOD verbor gen wilt houden? Alle documenten die via het docu mentmanagementsysteem (DM6) wor den geregistreerd zijn toegankelijk. Documenten die je wilt verbergen staan niet in het systeem. De auto risaties die zijn toegepast bepalen wie wel en niet toegang hebben tot het systeem. In het DM6-systeem zijn do cumenten tot op bureauniveau toe gankelijk. In het systeem CIOS (digi taal systeem ten behoeve van het toe gankelijk maken van documenten met betrekking tot het grotestedenbeleid) zijn de documenten tot op document niveau toegankelijk. 2. Zit er een 'papiervernietiger' in uw DIS- systeem? Dit is momenteel niet het geval. Het zou eigenlijk wel moeten. Conform de Archiefwet 1995 en in het bijzonder de ministeriële regels is er een aantal eisen gesteld (Record Management Applicaties). In het DM6-systeem zou de mogelijkheid tot vernietigen, gelijk de fysieke vernietiging, in plaats van verwijderen moeten worden opge nomen. 3. Aan welke vorm van opslag denkt u of heeft 11 voor het maken van een back up? En welke maatregelen heeft u genomen om over tien jaar nog alle documenten te kunnen lezen? Er is geen specifieke opslag. We bevin den ons in de overgangsfase van cd- rom naar dvd. Op dit moment dus nog cd-rom. Een back-up van de DM6-informatie doen we niet separaat. Deze gaat mee in de totale back-up van het netwerk van de provincie Noord-Brabant. Dit is een punt van aandacht. Er is een beleidsnotitie Digitale Duur zaamheid die in principe binnenkort door het College van Gedeputeerde Staten zal worden vastgesteld. Het is van (wettelijk) belang dat de digitale 51 NVBA, vereniging van en voor personen werkzaam in het beheer van organisatie - eigen informatie v/h Nederlandse Vereniging van BedrijfsArchivarissen Harry L.M. Hendriks Sluisgraaf 9 5032 XL TILBURG Tel.: (013) 463 06 19 Fax: (013) 463 06 19 E-mail: yrrah47@planet.nl Schrijf dan naar de ledenadministratie mevrouw S.L. de Kok-Gamga Ruseschans 9 2728 HA ZOETERMEER www.nvba-info.nl Als lid ontvangt u het Archievenblad gratis H. Hendriks Sluisgraaf 9 5032 XL TILBURG H. Strijkers DSM/Centraal Archief Postbus 6500 6401 JH HEERLEN J.van derVelden Diamantdijk 197 4706 HD ROOSENDAAL THEEHANDEL J. W SM ITT - Ai» »ti Bedrijfsarchieven Lacunes archievenblad februari 2003 NVBA, vereniging van en voor personen werkzaam in het beheer van organisatie - eigen informatie v/h Nederlandse Vereniging van BedrijfsArchivarissen Speerpunt TE-AM5TE.RDAM Dunderdag 10 Februari 1916 ABON NEME NTS-CONCERT Dir. Richard Sir Samenhang (Bewerking Harry Strijkers) februari 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 25