E'J 1 w. Van Bilsen Consultancy www.vanbilsenconsultancy.nl 1 Dé specialist voor document- en workflowmanagement - Archiefbewerking - Advisering - Interim- en Project management - Detachering - Opleiding Voor meer informatie: Ons adres: Nussestraat 10 6082 AS Buggenum tel: 0475 510044 fax: 0475 510075 e-mail: info@vanbilsenconsultancy.nl internet: www.vanbilsenconsultancy.nl Restauratie-Atelier Helmond bv Restauratie en conservering van papier, leer en perkament Ondersteuning bij calamiteiten 24 uur bereikbaar op06 - 57 58 96 31 Tijdens kantooruren: +31 (0)492 - 55 39 90 Uw waardevolle documenten gaan bij ons door vakkundige handen. ZÉ Boek verf i 1 m ing ZÉ Boekscanning C/ Fotoscanning kleur/zwart-wit Dl' Negatiefscanning z£ Diascanning CC Documentverfilming Dl' Documentscanning Dl' Groot formaat verfilming Zf Groot formaat scanning Dl' Microfilmscanning Dl' Microfichescanning z£ Microfilmafdrukken Dl' Plotten CAD-bestanden op microfilm literatuur Nationaal Archief arbeiders van het toneel verdwenen. Vóór die mechanisatie was het volgens hem een helse drukte op het platteland. Eric Luiten gaat vooral tekeer tegen de typisch Nederlandse scheiding van functies als wonen, werken en ontspannen, het 'ruimtelijk apartheidsstelsel'. Hij is een voorstander van praktische, functionele landinrichting, zijn favoriete landschap pen zijn landschappen 'die zichzelf verk laren', waaraan je direct kunt zien welk praktisch nut ze dienen. Hij is een fel tegenstander van het besteden van onze duurbetaalde euro's aan natuurontwikkel ing, waarbij natuur wordt 'gebouwd' met geen ander doel dan natuur te zijn. De his torische dimensie hiervan is volgens hem dat wat wij nu als belangwekkende natu urgebieden beschouwen, ooit met een bepaald praktisch doel werd gemaakt. Daarnaast komt het waterprobleem vaak langs. Alledrie de geïnterviewden zijn ervan overtuigd dat dit een van de grootste en meest dringende opgaven is voor de inrichting van Nederland. Volgens Joost Schrijnen is het niet vijf voor twaalf, maar vijf over twaalf. Het tweede deel van het boek is opge bouwd rond drie thema's: water, infrastruc tuur en ruimtelijke ordening. Het Nederlandse landschap is gemaakte natuur. Het landschap heeft alles te maken met de ontwikkeling van de Nederlandse maatschappij: veenafgravingen, turfwin- ning, droogmakerijen, landbouwontwik keling, natuurontwikkeling, de opkomst van de auto, de uitbreiding van de steden, de aanleg van parken en tuinen, de ontgin ning van woeste landen, inpoldering, de oneindige strijd tegen het water, maar zeker ook met het water, het komt allemaal aan de orde. Bijzonder is dat de selectie van afbeeldingen de draad van het verhaal bepalen. De teksten zijn in feite korte toelichtingen op de afbeeldingen. Meestal is het andersom en dienen afbeeldingen slechts als versiering van de tekst. Het is Florike Egmond gelukt om een verhaal te vertellen aan de hand van afbeeldingen. Het boek is een mooie mix geworden van verleden en toekomst en maakt duidelijk hoezeer die twee met elkaar verweven zijn. Het is een smulboek, om eindeloos in te bladeren en weg te dromen, om steeds weer te bekijken. Het is stevig gebonden, goed vormgegeven, in de frisse oranje huis- stijlkleur van het Nationaal Archief, gecombineerd met diepblauw met een moderne schreefloze letter en mooi gedrukt. De speelse vormgeving wordt inhoudelijk ondersteund door bijvoorbeeld door het hele boek heen citaten uit de drie interviews onderaan de pagina's te plaat sen. De hoofdstukken opgebouwd rond de drie thema's worden voorafgegaan door wat op het eerste gezicht tijdbalken lijken, maar een verantwoording van de gebruikte foto's blijkt te zijn. Ook daaruit blijkt hoe centraal de afbeeldingen worden gesteld. De selectie van foto- en kaartmateriaal uit het Nationaal Archief is prachtig. Bladerend, lezend en kijkend in het boek, krijg je in vogelvlucht een beeld van Nederland. Niet alleen van het landschap, ook van de bruggenbouw, de bouw van de Bijlmer, turfstekers in Drenthe en van vele overstromingen. Het verklaart waarom Nederland er uitziet zoals het er uitziet en vertelt wat de Nederlander bezighield. Het is een 'hebbeboek', dat idealiter bij elke inwoner van Nederland op tafel zou moeten liggen. Misschien moet het boek verplichte kost worden bij inburgeringscur- sussen. Boeken, in leer en perkament Charters en zegels Prenten en tekeningen Kaarten en affiches Massaconservering Inbinden van rapporten en tijdschriften Brand- en waterschade Schimmelbestrijding Panovenweg 40,5708 HR Helmond (NL) Tel.+31 (0)492 - 55 39 90 Fax +31 (0)492 - 55 24 42 E-mail: infoa>restauratie-atelierhelmond.nl internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl Edisonweg 50D, 2952 AD Alblasserdam Tel.: 078-6931300 Fax: 078-6931123 E-mail: gms@gmsnl.nl Website: gmsnl.nl Waanders Uitgevers februari 2003 Marijke de Bruijne, RHC Eindhoven archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 22