Digitalisering: elk denkbaar origineel ONDERBEZET OP DIV-GEBIED? Kan de geschiedenis ons iets leren? column Q Hp? gd% memorix, de webdatabase voor beheren en raadplegen Consult Detachering DisConsult heeft personeel in dienst - uitvoerend, staf en management - waarover u voor kortere of langere tijd kunt beschikken. Meer weten? Als u meer wilt weten over onze diensten, belt u dan met DisConsult, telefoon 079 - 342 95 09. Wij kun nen u dan van alle informatie voorzien. i DOCUMENT MANAGEMENT KENNIS MANAGEMENT WORKELOW MANAGEMENT ft DIOR-OPLEIDINGEN Cityhouse, Engelandlaan T74, 2711 DW ZOETERMEER, telefoon 079 - 342 95 09, fax 079 342 59 46, www.disconsulf.nl, e-mail: info@disconsulf.nl Het vervullen van (tijdelijke) vacatures op het gebied van DIV is een arbeidsintensieve en prijzige aangelegenheid. DisConsult neemt deze zorg van u over. Wij hebben ja renlange ervaring in het detacheren, werven en selecteren van gekwalificeerd en gemo tiveerd DIV-personeel. Werving en selectie DisConsult beschikt over specialistische kennis voor werving en selectie en beschikt over een uitgebreid netwerk. Hierdoor kun nen wij snel en doeltreffend een kandidaat selecteren die past in het door u geschetste profiel. column 39 ajectbegeleiding publicatieprojecten (internet, drukwerk) database toepassingen memorix© advisering, implemenl Door Ben Schmitz 'Kan de geschiedenis ons iets leren?' is een bijna versleten vraag waarop slechts een genuanceerd antwoord mogelijk (b)lijkt. Het begint al met wat je verstaat onder 'de' geschiedenis. Op school kre gen wij twee soorten geschiedenis, algemene geschiedenis en vaderlandse geschiedenis. Die vaderlandse geschiede nis was in de praktijk vooral 'Hollandse' geschiedenis. Dat Limburg pas relatief kort deel uitmaakte van Nederland was er de oorzaak van dat wij over 'onze' geschiedenis nauwelijks iets te horen kre gen. In ieder geval te weinig om er iets uit af te leiden voor toekomstig gebruik. De algemene geschiedenis begon, ener zijds merkwaardig maar anderzijds naar mijn idee terecht, met de geschiedenis van Babyloniërs, Egypte- naren, Grieken en Romeinen. Merkwaardig omdat dit niet 'onze' geschiedenis is, maar terecht, omdat zonder die kennis onze beschaving, cul tuur en gewoonten niet te doorgronden zijn. En met het oog op de huidige ontwikke ling, waarin Nederland toe groeit naar een multiculturele en multiraciale gemeenschap, lijkt onze historische bagage desondanks nog veel te ge ring. Bepaalde vakgebieden bestaan bij de gratie van kennis van de geschiedenis. Geologen halen nagenoeg al hun wetenschap uit de geschiedenis van de aarde, zoals die kan worden afgeleid uit waarnemingen van oudere gesteenten etc. Daar weten ze inmiddels heel veel van. Genoeg om voorspellingen te doen over de toekomst van de aarde. Hetzelfde geldt voor wetenschappers die het heelal bestuderen. Toch durft geen van hen meer te doen dan aangeven wat waar schijnlijk op termijn zal gebeuren. Al hun voorspellingen zijn zo vaag dat regerin gen er de facto nauwelijks rekening mee wensen te houden. Kijk maar naar de kli maatconferenties of, dichter bij huis, de onwil om geld beschikbaar te stellen om te voorkomen dat de te verwachten hogere waterstanden in de Limburgse Maas over een tijdje lager Nederland onder water zullen zetten. Terug naar 'de' geschiedenis. Mijn over tuiging is dat, wil je er iets uit kunnen leren, je zowel breder als (op bepaalde terreinen) dieper zult moeten graven. Betrek je die stelling op ons vakgebied dan moet er dus nog heel veel veran deren. Want in het Archievenblad heb ik de laatste jaren geen enigszins diep gaande verhandeling gelezen over de geschiedenis van de bedrijfsarchivistiek. Niet over die in Nederland en evenmin over die in een groter gebied. Toch wordt in de particuliere sector nauwelijks min- der gearchiveerd dan in de overheidssec tor. Betekent dit dat men van mening is dat je van de geschiedenis van een aan palend vakgebied niets zou kunnen leren? Evenmin lees ik het in Archievenblad veel over de archiefvorming in de zoge naamde dynamische fase. Terwijl het beheer en gebruik van historisch waarde volle archieven toch onmogelijk zijn, als je onvoldoende weet van hoe die ge vormd en beheerd werden. Maakt het feit dat de subsidiestromen op dit moment gericht zijn op het behouden en beschikbaar stellen van ons cultureel erf goed blind voor de toekomst? Want wat vandaag dynamisch archief is zal over enige jaren, voor zover van waarde, his torisch archief zijn. DIVA wordt steeds vaker, en naar mijn idee minstens ten dele terecht, verweten dat er geen of te weinig belangstelling bestaat voor (en al helemaal geen animo tot financiële bijdragen aan) de DIV- sector en dat bedrijfsarchieven en bedrijfsarchivarissen hun nuttige functie hebben vervuld in de oprichtingsfase van DIVA, maar nu eigenlijk geen aandacht meer behoeven. In een vereniging als de NVBA hoor je dan ook steeds vaker dat het schaarse beschik bare geld beter naar een andere overkoepelende organisatie zou kunnen gaan, waarbij dan nadrukkelijk in een u onge twijfeld bekende richting gedacht wordt. Je hoeft geen historicus te zijn om te weten dat groeperingen die zich genegeerd of veron achtzaamd voelen een ideaal broeinest vormen voor moei- lijkheden. Roepen om zelf standigheid, zich afzetten tegen, elders steun zoeken etc. zijn daarvan de eerste symp tomen. En die symptomen worden steeds duidelijker zichtbaar in dat kleine wereld je dat draait om documentaire informatievoorziening en ar chiefwezen. Een wereldje op zich; maar zou het zich kun nen onttrekken aan uit de geschiedenis bekende trends? Als er één ding is dat de geschiedenis ons kan leren, is het dat kortzichtigheid zelden heeft geleid tot beklijvende veran deringen. Daarom roep ik iedereen die denkt enige invloed in ons vakgebied te hebben op om 'meer over z'n schouder en vooral ook meer over de schutting te kijken'. Want op een of andere manier hebben wij toch de toekomst in handen. bab.schmitz@hccnet.nl Tekening: Peter Vlot H februari 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 19