Digitaal archiveren in Vlaanderen de praktijk Op 1 januari 2000 ging DAVID van start. DAVID heeft een juridische en een archiefinstelling als projectpartners, respectievelijk het Interdisciplinair Centrum voor Recht en Informatica (ICRI, KULeuven) en het stadsarchief Antwerpen. Deze samenwerking biedt de kans om zowel archivistische als juridische thema's betreffende digitale archivering te onder zoeken. Naast algemene onderzoeksvragen over openbaarheid en privacy wordt van uit juridische hoek meer specifiek de rechtsgeldigheid van digitale documenten onderzocht. Concreet wordt nagegaan wanneer digitale archivering is toegestaan, op welke punten de Belgische wetgeving aanpassing behoeft, hoe de echtheid en de juistheid van digitale informatie kunnen worden aangetoond en welke maatregelen de archivaris moet nemen om de betrouw baarheid te waarborgen. Met betrekking tot deze twee laatste vragen spitst het onderzoek zich toe op de vraag hoe de techniek van de digitale handtekening kan bijdragen tot het archiveren van betrouw bare archiefdocumenten. Vanuit archief perspectief staat het opbouwen van een archiveringssysteem voor digitale docu menten centraal. Belangrijke vraagstellin gen zijn het oplossen van het digitale duurzaamheidsprobleem en het bewaren van digitale documenten in samenhang met hun context. Op basis van literatuurstudie en de inven tarisatie van de digitale informatiesyste men van de stad Antwerpen werden de bouwstenen voor een archiveringssysteem geïdentificeerd en de potentiële archive- ringsstrategieën in kaart gebracht. Tot die bouwstenen behoren een opsplitsing van de informatielagen en een beslissingsmo del rond de vragen: Wie archiveert? Wat wordt gearchiveerd? Wanneer wordt gearchiveerd? Hoe wordt gearchiveerd? Op die manier is men de facto met archiefwaardering bezig en wordt de com plexiteit van digitale archivering tot beheersbare proporties herleid. Deze belangrijke uitgangspunten worden beschreven in het vierde DAVID-rapport. Aangezien migratie op dit ogenblik de enige praktisch toepasbare oplossing is, werd het onderzoek verder op bruikbare technologieën en standaarden toegespitst. Standaarden voor karaktersets, tekstuele documenten, grafische afbeeldingen en audio-visuele informatie werden onder zocht en worden beschreven in het overzicht Standaarden voor digitale archief- documenten.2 Hierbij ging veel aandacht uit naar de XML-technologie. Het onder zoek wees immers uit dat XML een veel belovende technologie is die op diverse wijzen kan worden ingezet bij de archiver ing van digitale documenten (o.a. uitwisseling, langetermijnbewaring, meta data en inkapseling). Ook voor de ontslui ting van archieven en het beschrijven van de archiefcontext en de relaties tussen archiefdocumenten kan XML, en meer in het bijzonder XML Topic Maps, worden gebruikt. De bewaring van archiefdocumenten bin nen hun oorspronkelijke context kan niet los gezien worden van het logisch archief beheer van digitale documenten. Voor di gitale documenten gecreëerd met gewone desktopapplicaties is de organisatie en de groepering in mappen een universele manier om documenten in hun context te bewaren en om selectie en neerleggingen op dossierniveau mogelijk te maken. Dergelijke mappenstructuren kunnen uit gewerkt worden binnen zowel courante besturingssystemen als meer geavanceerde documentbeheersystemen. De indeling van de mappenstructuur wordt bij voorkeur gebaseerd op het werkproces en de handelingen van de archiefvormer. Een logisch gestructureerd klassement vormt immers de basis van elk efficiënt infor matie- en documentbeheer. Voor grote informatiesystemen zoals ad- hoc-mainframe- of servertoepassingen die aangestuurd worden door databanken en waarbinnen meerdere types digitale archiefdocumenten worden gecreëerd, volstaat deze oplossing echter niet. Voor deze digitale documenten worden best metadata geregistreerd op het niveau van het informatiesysteem waarbinnen ze wor den gecreëerd en beheerd. Deze metadata zijn later noodzakelijk voor de beschrij ving van het ontstaan, het beheer en de technologische context, voor de archiefwaardering en voor het uitstippelen van de archiveringsstrategie. DAVID ontwikkelde een datamodel voor deze beheersinventaris van digitale infor matiesystemen. Het stadsarchief Ant werpen bouwt een dergelijke beheers inventaris in de vorm van een databank die via een intranettoepassing wordt aangevuld en bevraagd. De beheersinven taris wordt up-to-date gehouden door de administratie, de IT-verantwoordelijken en de archivaris. Bij het onderzoek naar technologieën werd ook onderzocht welke magnetische en optische dragers geschikt zijn om digi tale documenten langdurig te bewaren. Er werd onderzocht welke type dragers, bestandssystemen, schrijfmethodes, voor zorgsmaatregelen en bewaaromstandighe den aangewezen zijn om digitale infor matie op lange termijn te archiveren. DAVID startte in 2000 met een enquête naar de situatie bij Vlaamse instellingen en archiefdiensten inzake digitaal document beheer. Deze rondvraag wees uit dat de nood aan praktische aanbevelingen en richtlijnen heel groot is. Het DAVID-pro- ject wil in het vademecum om die reden praktische en concrete richtlijnen voor de archivering van digitale documenten opnemen. Het onderzoek wordt bijgevolg niet louter op literatuurstudie, maar ook op concrete archiveringscases over speci fieke digitale archiefdocumenten geba seerd. DAVID zet hiervoor de onderzoeks resultaten zelf naar de praktijk om. Op die manier wordt praktijkervaring opgedaan en is er een terugkoppeling vanuit de prak tijk naar de DAVID-rapporten. Voor de praktijkvoorbeelden wordt gewerkt met digitale archiefdocumenten van de Antwerpse stadsadministratie. Er werd getracht een representatief staal van de verschillende types digitale documenten samen te stellen. Hierdoor wordt het brede spectrum van statische tekstuele docu- 28 de praktijk menten tot documenten ontstaan binnen dynamische en geïntegreerde IT-toepassin- gen bestudeerd. In tussentijdse rapporten wordt verslag uitgebracht van de cases en worden schaal bare best practices uitgewerkt. In de juridi sche voorstudies werden eerst de krijtlij nen uitgetekend waarbinnen dan de aan gewezen archiveringsstrategie werd vast gelegd. De eerste cases waren gewijd aan het kiezersregister en het bevolkings register als voorbeelden van statische en gestructureerde tekstuele documenten. Beide hiërarchische databanken hebben een permanente archiefwaarde en werden als XML-bestanden gearchiveerd. Bij de praktische cases gaat ook bijzondere aandacht uit naar de archivering van digi tale documenten die het resultaat zijn van nieuwe technologieën zoals e-mails, web sites en GIS. In het geval van e-mail- en website-archivering werd inmiddels tot implementatie overgegaan. De oudste ver sies van de website van de stad Antwerpen werden samen met enkele particuliere websites door het stadsarchief Antwerpen gearchiveerd. Bij de Antwerpse stadsad ministratie werd een procedure opgezet om websites te archiveren. Aangezien de eerste archiveringservaringen uitwezen dat alleen goed gecreëerde websites doeltref fend archiveerbaar zijn, werden ook regels voor de creatie en het beheer vastgelegd. Voor het uitwerken van de onderzoeks- cases en de modeloplossingen wordt uitge gaan van een basis IT-omgeving zodat de voorgestelde oplossingen door zo veel mogelijk Vlaamse instellingen en diensten toepasbaar zijn. De nood aan specifieke software of customisaties wordt tot een minimum beperkt. De e-mailarchive- ringsstrategie werd bijvoorbeeld binnen de gewone MS Exchange-Outlookomgeving uitgewerkt. De enige aanpassing is de installatie van nieuwe e-mailsjablonen zodat de nodige contextuele en trans- missiegegevens worden vastgelegd. De standaard e-mailheaders van MS Outlook werden hiervoor uitgebreid op basis van het vastgelegd documentmodel voor e-mails en bijhorende DTD of XML Schema. De aangepaste e-mailheaders wer den voorzien van VB-scripts zodat deze essentiële metadata zo veel mogelijk automatisch worden vastgelegd. De imple mentatie van de archiveringsstrategie leerde immers dat van de gebruikers wel een bijkomende inspanning mag worden verwacht, maar dat automatisering (bijvoorbeeld automatisch invullen van de bestandsnamen van de bijlagen) zo veel mogelijk aangewezen is. Bij het toepassen van de onderzoeksresul taten worden ook methoden gezocht om XML op een eenvoudige manier in de praktijk in te passen als archiverings- en/of metadataformaat. Omzettingen naar XML worden bijvoorbeeld uitgevoerd door macro's in eenvoudige teksteditors of in MS Officeprogramma's. Voor de omzetting van e-mails naar XML werden twee oplossingen uitgewerkt. E-mails binnen het e-mailsysteem kunnen met een MS Outlook macro worden omgezet. Voor e- mails buiten het e-mailsysteem werd een stand alone tool (eX-MaiL 1.0) gemaakt die alle *.msg-bestanden in één bepaalde map naar XML omzet. Met dezelfde tooi kun nen dossierlijsten in XML worden gemaakt. Ter aanvulling van de tussentijdse rap porten en inspelend op de vraag naar con crete aanbevelingen, worden richtlijnen en adviezen voor archivarissen en admin istraties gebundeld in de reeks Digitale ArchiVering: richtlijn Sr aDvies. Hierin zijn inmiddels verschenen: Archivering van e-mails; CD's voor het archief; Mappenstructuur en bestandsnamen voor digitale archiefdocumenten; Standaarden voor bestandsformaten; Websitebeheer voor archivering; Duurzame magnetische dragers; Checklist voor IT-verantwoordelijken. Deze aanbevelingen zijn gebaseerd op het DAVID-onderzoek en op de eerste toepas singservaringen in het stadsarchief Antwerpen. De richtlijnen en adviezen zijn heel concreet en praktisch, maar laten ruimte voor aanpassing aan de eigen instelling en de organisatie van het archiveringssysteem. Ze werden inmiddels ook op maat gesneden van de Antwerpse stadsadministratie en als dienstnota's ver spreid. De aangepaste versies van deze richtlijnen en adviezen zijn raadpleegbaar op de website van het stadsarchief Antwerpen en kunnen wellicht als voor beeld dienen.3 Digitale Archivering in Vlaamse I nstellingen en Diensten Het DAVID-project heeft zijn eigen web stek op het adres: www.antwerpen. be/david. Op de website kunt u alle tussen tijdse rapporten, verwante publicaties, richtlijnen en adviezen raadplegen. Hier vindt u ook praktische informatie over de uitgevoerde archiveringsprojecten. De mo's, DTD's, XML Schema's en stylesheets zijn beschikbaar en kunnen gedownload worden zodat collega-archivarissen in principe onmiddellijk aan de slag kunnen. Voor eventuele vragen of inlichtingen kunt u DAVID bereiken op volgend adres: david@stad.antwerpen.be, of p/a Stads archief Antwerpen, Venusstraat 11, 2000 Antwerpen. februari 2003 29 Door Filip Boudrez* Digitale Archivering in Vlaamse Instellingen en Diensten (DAVID) is het eerste Vlaamse onder zoeksproject over digitale archivering. DAVID wil in Vlaanderen een antwoord formuleren op de vraag hoe digitale documenten op een duurzame en betrouwbare wijze binnen hun context het best worden gearchiveerd.1 Het project plant tegen eind 2003 een vademecum voor digitale archivering. Een beslissingsmodel, migratie, standaarden en XML als basis Archivering van de context Duurzame dragers Van onderzoek tot praktijk archievenblad februari 2003 Inge Schoups en Filip Boudrez. Foto: SaskiaVanderstickele. Eerste resultaten Richtlijnen en adviezen DAVID website Filip Boudrez is consulent wetenschappelijk werk bij het stadsarchief Antwerpen. 1 DAVID is een onderzoeksproject dat wordt gefi nancierd door het Fonds voor Wetenschappelijk Onderzoek Vlaanderen in het kader van het Max Wildiersfonds. 2 Alle documenten waarnaar in dit artikel wordt verwezen, zijn beschikbaar op de website van het DAVIDproject (http://www.antwerpen.be/david). 3 http://stadsarchief.antwerpen.be (onder 5. Stads archief in bedrijf ->- Toezicht op archivering Digitale Archivering -► Richtlijnen). archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 14