PreservationTechnologies www.pictura-dp.nl D IË'S! E! r IMU sri Tip ie!re Q 1 CQ c CQ memorix, de webdatabase voor beheren en raadplegen 0 0 D www.pictura-dp.nl memorix probeer het zelf N O A WORLD LEADER IN PAPER PRESERVATION Preservation Technologies B.V. voor: massa-ontzuring van archiefmateriaal, boeken, kranten, posters, prenten, tekeningen etc. door middel van de beproefde f^OOki' methode Vriesdrogen van nat papier Ontsmetten en reinigen Voorbereiden microverfilming Verkoop ontzuringssprays en spraysystemen Preservation Technologies B. V. Verkoop en administratie Pluim-es 18 - 2925 CM Krimpen aan den IJssel Tel.: 0180 521188 GSM 0653672024 Fax 0180 525400 Productie Middenweg 576B - 1704 BR Heerhugowaard Tel.: 072 5724330 Fax 072 5724331 'cd a5 5-1 OJ CD Als de kwaliteit belangrijk is, is het verschil snel duidelijk. BuroDenBoer v -y Het Nationaal Archief vierde vorig jaar zijn 200-jarig bestaan en organiseerde daarom op 28 november een symposium met als titel 'De kaarten op tafel', over 200 jaar Nederlands landschap. Landschap is een dankbaar onderwerp. Zoals Theo Spek, senior onderzoeker bij de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek zei: "Iedereen kan daar wat mee." Landschap, en zeker het land schap van Nederland, is niet alleen na tuur maar ook cultuurhistorie. Het Nederlandse landschap is geordend, be dwongen, omgevormd, gebruikt en nog eens vermaakt. Nederlanders zijn een keurig geordend volkje, naar het land schap te oordelen. Alles moet beheerst en gecontroleerd worden. Op dit moment zijn we in de fase van 'natuur maken'. Mooiste voorbeeld daarvan gaf Fred J. Schoorl van de Vereniging Natuur monumenten: op het eiland Tien Gemeten in de Haringvliet is een zoge naamd natuureiland gemaakt, volgens drie verschillende visies op het land schap die hoogleraar agrarische geschiedenis Pim Kooij toelichtte: de utilitaristische, de arcadische en de na- tuurempathische visie. Het eilandje is in drie delen opgedeeld, volgens de noties 'Weemoed', 'Weelde' en 'Wildernis'. 'Weemoed' staat voor een cultuurland schap, 'Weelde' is romantische halfna- tuur, 'Wildernis' is woestenij. Het is bedachte, maakbare natuur. Er is geen ruimte voor natuurlijke processen, het is veilige, statische natuur. Niet alle landschappen zijn zo expliciet. Er bestaan ook 'verborgen landschap pen'. Die titel gaf Theo Spek mee aan zijn lezing en het was misschien wel de meest mysterieuze lezing. Hij toonde een dia van een bevroren, kale akker in Drenthe. Niets bijzonders. Then begon Tpj te vertellen over zijn onderzoek naar die akker en welke culturen en tijdlagen hij daaronder allemaal aantrof. Onder een kaal landschap liggen onzichtbare tijdla gen, een verborgen geschiedenis. Dat is zelfs zo in de Flevopolder. Vóór de zeespiegelstijging 8000 jaar voor Christus, bestond de huidige Flevopolder uit zand en oerbos en werd het gebied bewoond. Een deel van die verborgen landschappen is terug te vinden in archieven. Maar het onderzoek naar landschapsgeschiedenis is op zijn best wanneer er een combinatie van diverse soorten onderzoek wordt ingezet: schriftelijke bronnen uit archieven, het landschap zelf, bodemonderzoek, stuif- meelonderzoek, onderzoek naar topo niemen, naar monumenten, kunstenaars en dichters die het landschap beschreven en orale geschiedenis. Het voormalig Rijksarchief heeft zich met zijn nieuwe naam ook een nieuwe doel stelling aangemeten: vergroten van het publieksbereik. Of, om de woorden van NRC-journaliste Tracy Metz te gebruiken, die de intermezzo's'verzorgde op het symposium: het archief moet 'leuk' zijn. Daarvoor is het Nationaal Archief al op de vingers getikt door de Raad voor Cultuur. Niet omdat de Raad tegen deze s de praktijk C nieuVe ambitie is, maar omdat het gevaar op de loer ligt dat dit ten koste gaat van de kerntaken van het archief. Het symposium was een eerste proeve van deze ambitie. Het aandeel archief mensen in de zaal was bewust klein gehouden, het was duidelijk niet de bedoeling weer voor eigen parochie te preken. De groep van zowel sprekers als toehoorders bestond uit een aanggname mix van landschapsarchitecten, planolo gen, waterstaatkundigen, historisêlj- geografen, archeologen, bodemonder:-, zoekers en natuurbeschermers. Zij maken - allemaal gebruik van archiefmateriaal. Een bijeenkomst voor een selecte groep van gebruikers, die niet het archief zelf tot thema had, maar het gebruik van archiefbronnen voor hun vak. Wat op een symposium als dit duidelijk wordt, is de maatschappelijke relevantie van archieven, bijvoorbeeld voor het bpder- zoek naar onze landschappelijke omge ving en waarom die eruitziet zoals die eruitziet. Maar ook voor hoe Nederland er in de toekomst uit gaat zien spelen archieven een rol. De dag was goed geor ganiseerd, de lezingen waren kort, boeiend en inspirerend. Met een goed onderwerp, een goed draaiboek, een aan tal zorgvuldig uitgezochte goede sprekers en een uitstekende organisatie, heeft het Nationaal Archief bewezen dat zijn nieuwe ambitie wel degelijk vruchten kan afwerpen. Kerntaken oké, maar een dag als deze mag best tot voorbeeld dienen. Bij het symposium verschenen drie pu blicaties: Nederland in de maak, een uit gave van het Nationaal Archief, Landschap in Archieven, een speciale uit gave van het Historisch-Geografisch Tijdschrift en een rapport van het Expertisecentrum voor Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, Papier en Landschap, een inventarisatie van de archivering van tuin- en landschapsar chitectuur in Nederland. Op de sympo siumdag opende Cees van Leeuwen, demissionair staatssecretaris van cultuur, de tentoonstelling 'Op zoek naar het ide ale land' in het Haags Historisch Museum. 27 1 -Q CD C i 0 N 0 -C 0 03 5—i Onze medewerkers (verspreid over heel het land) hebben een gedegen vakopleiding, jarenlange ervaring in het vakgebied en zijn daardoor op elke plaats binnen uw informatievoorziening direct inzetbaar. Ons dienstenpakket omvat onder meer: detachering consultancy interim-management advisering inventarisatie inhaal-operaties automatisering complete projecten werving en selectie Onze consultanten voorzien u graag van een passend advies ter optimalisering van uw informatievoorziening c.q. interne organisatie. Bel voor informatie of een vrijblijvend gesprek: Jan van Renesseweg 4 Postbus 37, 4325 ZG Renesse tel.: 0111-462024 fax.: 0111-461922 http://www.bdb.nl - E-mail: info@bdb.nl Digitale collecties volledig ontsloten èn slim beheerd Je hebt de kunst van digitale archivering. Je hebt de kunst van het effectief ontsluiten van die digitale archieven en... dan heb je ook nog de kunst van het beheren van collecties en archieven. Je wilt immers niet alleen laten zien wat voor moois je allemaal in huis hebt... je wilt het ook zó beschrijven dat iedereen de juiste informatie over dat moois voorgeschoteld krijgt. We hebben inmiddels bewezen met tal van prachtige projecten (kijk daarvoor eens op onze site www.pictura- dp.nl) dat we de eerste twee 'kunstjes' volledig beheersen. Daardoor blijft een belangrijk aspect van onze digitale reikwijdte een beetje onderbelicht. Pictura bedacht namelijk óók een fantastisch program ma om collecties te beschrijven en te beheren. We noe men dat programma Memorix. De Nederlandse archieven en collecties omvatten hon derden miljoenen bladzijden met daarbij miljoenen foto's, kaarten en tekeningen. Het spreekt voor zich dat het digitaliseren van dergelijke hoeveelheden de nodige tijd in beslag neemt. Wat te denken van de tijd die uitgetrokken moet worden om het te beschrijven? Een mensenleven is dan niet genoeg. Memorix maakt beschrijving mogelijk voor meerdere beheerders. Dat is handig in een tijd van samen werking en schaalvergroting. Met Memorix kan een archief tegelijkertijd door meerdere deskundigen vanaf totaal verschillende locaties worden beschreven. Dat opent nogal wat perspectieven, waarvan de enorme tijdbesparing er nog maar één is. Het geheim? Memorix is webbased, heeft uitgekiende autorisatie-mogelijk heden en dat zonder een veelvoud aan kostbare licen ties. Interessant niet waar? n/ Door Marijke de Bruijne* Vrijdag 3 januari 2003, in Itteren is het weer zo ver: een bewoner heeft voor de vierde keer in een jaar tijd al zijn huisraad op stellingen staan omdat de Maas in zijn woonkamer staat. Maar misschien leest u dit al niet meer, want zoals de 'Noach van Nederland', voormalig hoofdingenieur directeur van Rijkswaterstaat Zeeland Henk Saeijs zei: "Nederland is aan het verzuipen." De vraag is alleen nog maar wanneer. "We wachten met z'n allen de zondvloed af." nmmump wm uw>f/k//v>n. irvm m/r/uwn z/r# /wmwrm imom/fj mm; mw iuj/wkmbmji;.* Nooit uitgevoerd ontwerp voor de indijking van de Zuiderzee en de Friese Wadden door de Belgische ingenieur J.Wenmaekers, manuscript, 1876. Collectie Nationaal Archief. Marijke de Bruijne is werkzaam bij het RHC Eindhoven. februari 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 13