Dit moet erger zijn dan de bieb!' archieven en educatie archieven en educatie Jaarlijks maken zo'n twaalf basisscholen met circa achttien klassen gebruik van de mogelijkheid het archief te bezoeken. De groepsgrootte varieert van 16 tot 38 leer lingen. De testversie van de website is sinds januari onderdeel van het edu catieve programma dat ongeveer twee uur duurt. De website is ontwikkeld om spel en de geschiedenis van de stad zodanig te koppelen dat leren leuk is. Uitgangspunt is ook dat je betrokkenheid bij de stad kunt stimuleren. Leerlingen ontdekken overeenkomsten en verschillen tussen heden, verleden en ver verleden. Zij leren gebruikmaken van het internet als infor matiemedium, in het archief, op school en thuis. 1200-1500 Het eerste onderdeel van het programma is een interactieve drama-act waarbij wat te lachen valt. Dit om de gezichtsuit drukking bij sommige leerlingen, 'dit moet erger zijn dan de bieb', in de 'inte ressestand' te krijgen. Een acteur geeft een inkijkje in het leven van een branders knecht. De leerlingen stellen als lid van een onderzoekscommissie vragen over zijn leefsituatie. De acteur 'speelt' op bepaalde momenten ook zichzelf, waar door niet alleen een vrolijke noot wordt toegevoegd, maar ook verschillen tussen toen en nu aan de orde komen. In het tweede onderdeel leren de leerlin gen in drie wisselende groepjes hoe ze kunnen zoeken in de fotodatabase Skopeo waarin nu circa 25.000 foto's zitten, hoe ze krantenartike len kunnen raadple gen via het leesappa- raat en hoe ze de web site kunnen gebrui ken. Daarnaast gaan we het depot in en bekijken daar archie ven. In het depot krij gen de leerlingen bij voorbeeld het rapport van de onderzoeks commissie te zien, waar zij even daarvoor tijdens de drama-act lid van uitmaakten. Deze commissie onderzocht in 1892 de werkomstandigheden van arbeiders. Uitgangspunt van het project is de inter activiteit tussen leerlingen en begeleiders. Het stellen van vragen wekt interesse en betrokkenheid. Vragen worden beloond want er bestaan immers geen domme vra gen. De vragen van leerlingen brengen ons op ideeën. De vraag of iemand uit 1637 nog leeft, geeft de mogelijkheid iets van tijd inzichtelijk en aanschouwelijk te maken via een tijdlijn. De vraag of Schiedam aan zee ligt, maakt dat we de omgeving van Schiedam en de rol van het water bespreken. Voor systeembouw en vormgeving van de website werd gekozen voor Keesie, het 'volwassen reclamebureau voor kinder- en jongerencommunicatie' te Schiedam. De illustratie op hun folder sprak aan: twee figuurtjes, groot en klein en de tekst 'Hallo kleine Keesie', 'Hallo grote gek'. Keesie laat het werk dat zij uitvoeren steeds testen door kinderen. In de opdracht werden drie doelen geformuleerd: de site moet op een speelse manier kennis laten maken met de geschiedenis van Schiedam, de info moet voor leerlingen interessant zijn, de site moet nieuwsgierig maken en ook nog eens laten zien dat het archief interes sant en leuk kan zijn. Kortom: de site moet prikkelen, aantrekkelijk zijn en passen binnen de belevingswereld van kinderen. "Wat een contradictie! Leuk, het archief, en dan ook nog voor kinderen!," riep het team van Keesie aan de vergadertafel. Het leek Keesie een onmogelijke opdracht. Maar, zo saai en stoffig als het archief hen in eerste instantie voor kinderen leek, bleek het helemaal niet te zijn. Het archief zit vol spannende avonturen, fantastische verhalen en zelfs wonderen. De vraag was alleen: hoe maak je deze verhalen toe gankelijk voor kinderen? Hoe vertel je een kind dat in dat grote gebouw aan het Stadserf zoveel te beleven valt? Gekozen werd voor het concept 'Reizen door de tijd', waarin je reist naar het Schiedam van 50, 100, 500 en zelfs 800 geleden en kunt ervaren hoe het was om in die tijden kind te zijn. 'Wat leerde je vroeger op school?', 'Wat at je?', 'Moest je al werken vanaf je twaalfde?', 'Kon je zwaardvechten?', 'Hoe werkt de wc op een kasteel?'. De antwoorden op deze vragen sluiten direct aan bij de belevingswereld van kinderen van nu. Dit alles werd in de vorm van een internetspel gegoten, met beelden en teksten uit het archief. De website bestaat uit vier tijdvakken; 1200- 1500, 1500-1700, 1700-1900, 1900-2000. De leerling kiest vier voorwerpen die bij een tijdvak horen. Als ze goed hebben gekozen, 'valt' Marco, een virtueel jonge tje, via de wereldbol en Nederland, in het Schiedam van die tijd. Al lopende met Marco door het gekozen tijdvak kunnen diverse spelletjes en teksten gekozen wor den. Nadat er overeenkomst was over het voorstel, de offerte en de licentie, konden op 1 maart 2001 de werkzaamheden starten. Het was een enorme uitdaging dit idee uitvoerbaar te maken. Beeldmateriaal moest worden gescand, teksten moesten verzameld, geredigeerd en naar de doel groep toe geschreven worden. Daar kwam ook het verschil tussen een archivaris en een ontwerper om de hoek kijken. Teksten van het ontwerpbureau knallen soms ongezouten van het papier. Het staat leuk, maar het moet ook 'waar' blijven. Kunnen we de heks van toen nu een helderziende noemen of iemand die aan homeopathie doet? Het is een proces van afwegen en kiezen, waarbij het ook voor de doelgroep leesbaar en begrijpelijk moet blijven. Ondertussen werd het hele spel technisch geprogrammeerd en gebouwd. Daarna zijn alle platen en teksten in het techni sche frame van het spel gehangen. De 'voorkant' van de site werd in Flash gemaakt. Flash is een ontwerpprogramma om webpagina's te verlevendigen. Van ieder onderdeel kan een animatie gemaakt worden; logo's, titels, tekst, beeld etc. Film en geluid kunnen worden bewerkt en toegevoegd. De verschillende beelden worden vastgelegd op de tijdlijn om beweging te laten ontstaan. Interactiviteit ontstaat door reacties op de handelingen van de gebruiker. Selectie, verwerking en aanlevering van (beeld)materiaal door het archief gebeurde voor oktober 2001. De opleve ring van de site zou plaatsvinden in janu ari 2002. Deze datum bleek niet haalbaar. Op dat moment was wel een eerste versie gebruiksklaar en besloten werd daarmee de testfase te starten. Het voordeel van deze situatie was dat de ontwerpers bij de uitvoering betrokken raakten. Zo werden de reacties van verschillende klassen meegenomen en vertaald in betere versies. Het is een hele klus geweest om alles in elkaar te zetten en kloppend te maken, maar het is gelukt. De site is af en de eerste ervaringen met de website hebben we nu achter de rug. We zijn blij met de enthou siaste reacties van leerlingen en docenten op dit prille begin. Men lachte bijvoor beeld over het feit dat varkens in de Middeleeuwen los over straat liepen, dat konden ze zich niet voorstellen. Uiteenlopende deskundigheid (hiermee wordt ook op de leerlingen gedoeld) in de ontwerp- en testfase heeft de site uitein delijk kleurrijker en speelser gemaakt en meerwaarde gegeven. We denken dat met deze productie een nieuwe richting is ingeslagen op het gebied van de commu nicatie met kinderen door erfgoedin- In de testfase bleken Pentium I en II pc's te langzaam te zijn. Een oplossing waar we niet voor kozen, was het weglaten van veel geheugencapaciteit kostende, bewe gende objecten. We kozen voor de oplos sing die extra geld kost: aanschaf van nieuwe snellere pc's. Flash is te snel voor Pentium I en II en werkt goed met Pentium III en IV. Het ministerie van OCenW keurde via de provincie Zuid- Holland vanuit de beleidsnota Cultuur en School een subsidie toe van circa 24.000 euro. Eenzelfde bedrag is uit eigen budget betaald, waarmee de totale kosten uitkomen op 48.000 euro. stellingen. We hopen in de eerste plaats dat veel kinderen met plezier zullen leren over de geschiedenis van Schiedam. Daarnaast hopen we dat het ook andere instellingen zal inspireren om op nieuwe en andere manieren met kinderen te com municeren. 24 februari 2003 25 Door Frederieke Verheijen en Marleen Blomsma* Het Gemeentearchief Schiedam heeft een website ontwikkeld voor leerlingen van groep 7 en 8 van het basisonderwijs en de eerste klas van het voortgezet onderwijs: http://marco.schiedamarchief.nl. Met behulp van animaties, illustraties en aansprekende verhalen krijgen zij een 'levend verleden' aangeboden, een virtuele wandeling door de stad. Hoe kunnen we het leren leuker maken, was de creatieve opdracht. Kies nu met de muis vier vakjes cfieTC maken hebben met de tijd die je gekozen hebt. Als het goed is. gaan we met de tijdmachine op reis.... napoleon Mo. ik :>en M#oo. loop ;f. i door he: v«''«den van Schiedam? Gebruik de pijh^stoetsen om je ••veijen Het educatieve programma De website De uitvoering Resultaat i-i» Frederieke Verheijen is werkzaam bij het Gemeentearchief Schiedam, Marleen Blomsma is accountmanager bij Keesie. Het Gemeentearchief Schiedam stelt prijs op reacties; e-mail: archief@schiedam.nl. archievenblad februari 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 12