Papier- Boekrestauratoren www.sterken.nl LOEK NIJHOLT ARCHIEFSERVICE BV Een bekende naam die staat voor langdurige en brede ervaring. Deskundigheid, klantgerichtheid en kwaliteit staan bij ons voomp. Daarvoor zijn onze adviezen op maat gesneden oplossingen. Ook voor de voorbereiding en uitvoering van projecten staan wij voor u klaar, evenals voor veranderingen bij uw documentaire informatieverzorging en de bewerking van uw archieven. m advisering projecten documentaire informatieverzorging archiefbewerking GOED ARCHIEFBEHEER HEEFT AANDACHT NODIG. PERSOONLIJKE SERVICE. ONAFHANKELIJK ADVIES. DAT KUNNEN WIJ U GEVEN. Bel, schrijf, fax of e-mail voor meer informatie: Ds. van Haaftenlaan 23 3984 NP Odijk tel.: 030-6572228 fax.: 030-6572228 e-mail: loeknijholtarchief@hetnet.nl Voor inlichtingen over tarieven en plaatsing van zowel product als personeelsadvertenties kunt u contact opnemen met: Sales Services Contact persoon Gerrit Kulsdom Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Tel. 0229 211 211 Fax 0229 - 270 404 E-mail: snsdtp@planet.nl sns@wxs.nl I STERKEN so I m ATELIER m Heeft u onze internet site al eens bezocht? juridische zaken ontvangen de mensen in een aparte ruimte en niet op de studiezaal. Zij vertelde dat zij in de oorlog nog heel klein was, haar vader was toen aan het Oostfront waardoor hij haar niet zag opgroeien. Na de oorlog was hij geïnterneerd en tijdens deze internering was hij gestorven. Het bleek dat haar vader in het laatste jaar van de oorlog heel veel persoonlijke brieven had geschreven. De brieven waren wel op Waffen SS-papier ge schreven, maar de inhoud was louter per soonlijk. Hij schreef nauwelijks over de oorlogshandelingen, maar bleek heel be trokken te zijn bij zijn gezin en schreef ook allerlei lieve dingen over haar. Haar moeder had later nooit meer over haar vader gesproken. Door deze brieven kreeg zij ein delijk een beeld van het familieleven en de relatie tussen haar ouders na de oorlog. Alle aandacht van deze mevrouw ging naar deze brieven en vooral naar het brief je van haar oma gericht aan haar. Zij vroeg of zij deze stukken niet mocht hebben, vooral het briefje van haar oma en ze kon eigenlijk niet begrijpen dat zij ze niet mocht hebben. Ze heeft van alle brieven kopieën gekregen. Hier was zij uiteraard heel blij mee, temeer omdat haar moeder na de oorlog alle cor respondentie met haar vader had ver nietigd. Later kreeg onze medewerkster een bedankbriefje voor het getoonde medeleven en de warme behandeling. Overigens wist alleen de echtgenoot van haar familieverleden. Hij was ook mee tij dens het bezoek aan het Nationaal Archief. Haar kinderen mochten hier niets van weten. Hoewel de betrokkenen bij dit dossier, de man en vrouw, waren overleden en de gegevens over hen in principe openbaar zouden zijn, is het duidelijk dat in dit geval de persoonlijke levenssfeer van de verzoekster zou worden aangetast indien de gegevens over haar vader en moeder openbaar zouden worden gemaakt. Openbaarheid van dit dossier zou haar toch zeker in haar persoonlijke levenssfeer treffen. Ik zou nog vele casussen over dit archief kunnen behandelen waarin enerzijds de emotie en anderzijds de openbaarheid een belangrijke rol spelen. Kinderen op zoek naar hun biologische vader, ex-SS'ers met kinderen die schoon schip willen maken met het verleden, maar ook ex-SS'ers die nu nog trots zijn op hun verleden en jaar lijks reünies bijwonen in Oostenrijk. Het is actueel en levend verleden. Aan het archief en aan onze medewerkers worden in deze hoge eisen gesteld. Eisen betreffende de zorgvuldigheid maar ook betreffende de inlevendheid en menselijkheid. Openbaarheid in de praktijk is, al met al, een emotioneel bedrijf geworden met veel gevoel voor verhoudingen en een behoor lijke portie inlevingsvermogen. Recente bronnen brengen onze medewerkers in contact met mensen die direct betrokken zijn of zijn geweest bij emotionele gebeurtenissen in de recente geschiedenis. Het archief komt daardoor meer en meer met twee voeten midden in de maatschap pij en de actualiteit te staan. Dit betekent wat. Ons imago van kwaliteit en integriteit kan onder druk komen te staan door de gevoelige materie, maar tegelijk zijn er ook kansen om het archief een meer actueel imago te geven. Het archief kan geen bureaucratische overheidsinstelling meer zijn, maar moet rekening houden met de emoties die in de maatschappij leven. Archieven en emotie wordt een realiteit van alledag. Voor wat de persoonlijke levenssfeer be treft, denk ik dat ter discussie mag worden gesteld dat bescherming van de persoon lijke levenssfeer alleen nog voor in leven zijnde personen geldt. De bescherming van de persoonlijke levenssfeer hoeft niet te worden beperkt tot nog levende perso nen maar kan, als het om bijzondere per soonsgegevens gaat, worden uitgebreid tot de kinderen van betrokken personen. Dit hangt af van de aard en inhoud van het archief. Dit hoeft mijns inziens het stelsel van openbaarheid onder voorwaarden geens zins aan te tasten. Indien een persoon is overleden maar zijn dossier bevat gegevens die ingrijpen in de persoonlijke levenssfeer van kinderen, zoals heel vaak bij het CABR, kan inzage in het dossier worden gegeven onder de strikte voorwaarden die nu ook worden gehanteerd bij nog in leven zijnde personen. Het betekent wel dat publicatie van gegevens langer dan nu in een geanonimiseerde vorm zal moeten plaatsvinden. Voor historisch, weten schappelijk of statistisch onderzoek hoeft dit geen belemmering te zijn, tenzij het om historisch onderzoek naar een bepaalde persoon gaat, een bekende Nederlander of Nederlandse. Wellicht kan in zo'n geval worden overlegd met betrokken kinderen over het publiceren van gegevens. Ook moet dan weer worden afgewogen of het belang van het historisch onderzoek opweegt tegen de bescherming van de persoonlijke levenssfeer van de nabestaanden. Natuurlijk kan tegengeworpen worden dat dit een glijdende schaal is, straks zegt iemand dat ook de persoonlijke levenss feer van de kleinkinderen nog in het ge ding is. Ten eerste zeg ik daarop tegen eenieder die een scherpe grens wil stellen: dat doe ik ook, maar dan een generatie verder. Ten tweede zou je kunnen verdedi gen dat het trekken van een scherpe grens misschien wel onmogelijk is, maar dat die grens vanuit de inhoud van een zaak moet worden bezien. Ik begrijp dat het wel heel moeilijk zal worden aan te geven wanneer de nabestaanden wel of niet in de persoon lijke levenssfeer zuilen zijn aangetast. Maar naar de aard van de gevormde archieven kunnen we al heel veel zeggen over het type dossiers dat erin zit. Zoals bij het CABR en in de toekomst wellicht bij de BVD zou ik wel degelijk de persoonlijke levenssfeer van de directe nabestaanden willen beschouwen als er over beperking van de openbaarheid moet worden gespro ken. In ieder geval zullen archiefdiensten minder juridisch en bureaucratisch moeten opereren en meer vanuit de inhoud van de materie. <iale S&S i*t adventuring attd ftudCicitq on 1 I RESTAURATIE ATELIER STERKEN BV Atelier voor conservering en restauratie van papier en per kament zoals boeken, prenten, tekeningen, grafiek, (wand)kaarten, charters zegels etc. De Cloese 7-9 7339 CM Ugchelen Tel. 055 - 5 42 31 47 Fax 055 - 5 43 06 14 Mobiel 06 - 53 93 93 53 Internet: www.sterken.nl DOCUMENTENWACHT Documentenwacht omvat een 24 uurs calamiteitenservice en collectie inspectie met schade preventie als uitgangspunt. Telefoon: bovenstaande nummers en: Semafoon 06 - 59 28 48 55 -"'U!'.d - O dJ.' IJ- i.1' :.j G <j 'J j' ï.'Sü.;HLAX.•dsiUt'.'? .DE-DEUSKOEK 1 te d' Driehoek winkel Wagenstraat 47 Den Haag. |uk tegenover en naast de te openen winkel. Kameraden uuit V' :i -'J1 Jer Tan~~~T den Haag Wagenstraat 47 September 19.36 Prinsjesdag opening -"Circa 9 uur 's morgens vie alle deel en der stad en daar buiten die'tevenS op de been"'waren"vöör"de"openinrdêr zien versameiden zich, een ieder was opgekomen om te zien hoe het zou gaan met de opening en hit uitstaken der vlaggen. f Te half elf ging de deur open en werden de Oranje-Blanohe-Bleu vlag, de Zwart-fioodeen de Deutsche vlag gehesohen, en zongen de kameraden met gestrekte arm het Wilhelmus. Vol verbazing zégen de voorbij gangers dit. Onze winkel werd daarna bestsumd door de eerste koopers uitgeiouwd door de jodenbuurt bewoners en marxisten. Projectielen -werden naar de ruiten en naar binnen gesmeten in den vorm van fietsslotenschroeven, stukken ijzer, zelfs van een der doken aan den overkant der straat Verslag van de opening van 'De Driehoek' in Haag. CABR-archief. Nabestaanden februari 2003 Bert de Vries is werkzaam bij het Nationaal Archief. Dit artikel is gebaseerd op een lezing, uitgesproken ter gelegenheid van het symposium 'Archief en recht - recht en archief op 3 oktober 2002. archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 11