Openbaarheid i n NEDERójiUM I) Dl ptember 1936 Prinsjesdag' opening dè?r DriehO' Jif^Sa, 9 uur SHOEK" te den Haag Wagenstraat 47 winkel Wagenstraat 47 Den Haag. juridische zaken De verkorting van de overbrengingster mijn heeft tot gevolg gehad dat de archieven betreffende de Tweede Oorlog nu voor een breed publiek toegankelijk worden. De laatste jaren heeft het Nationaal Archief diverse interessante oor logsarchieven verworven, zoals het Londens Archief van het ministerie van Defensie en natuurlijk het Centraal Archief Bijzondere Rechtspleging. Derge lijke archieven roepen emoties op omdat de geschiedenis die in deze archieven is vastgelegd, nog steeds als ingrijpend wordt ervaren. Je zou kunnen zeggen dat de recente geschiedenis de persoonlijke le venssfeer binnendringt of onderdeel wordt van de persoonlijke levenssfeer. Emoties, persoonlijke levenssfeer en priva cy zijn actuele thema's. Zo komt de per soonlijke levenssfeer vaak ter sprake als het gaat over veiligheid. Cameratoezicht op straat, in de gevangenis, in studiezalen van archiefdiensten zelfs. In de huidige infor matiemaatschappij liggen gegevens betref fende de persoonlijke levenssfeer op zeer vele plaatsen opgeslagen, zoals in overheidsarchieven. Juist daarom is de nieuwe Wet bescherming persoons gegevens (WBP) van kracht geworden. Medé gelet op onze traumatische ervarin gen tijdens de Tweede Wereldoorlog met de georganiseerde afvoer van joodse mede burgers, ten dele toe te schrijven aan de hoge organisatiegraad van ons bureau cratisch apparaat, willen we dat er zorgvuldig met persoonsgegevens wordt omgegaan. Vraag is hoe zich dat verhoudt tot de wens historische informatie te behouden en te gebruiken. Aan de ene kant de wens gevoelige persoonsgegevens bij de overheid zo snel mogelijk te ver nietigen, aan de andere kant de wens deze informatie voor historisch onderzoek te behouden. Artikel 10 van de WBP legt dit dilemma vast. In lid a wordt voorge schreven dat persoonsgegevens niet langer mogen worden bewaard dan noodzakelijk voor de verwerkelijking van de doeleinden waarvoor ze zijn verzameld in een vorm die het mogelijk maakt de betrokkene te identificeren. In lid b is bepaald dat per soonsgegevens wel mogen worden bewaard voor historische, statistische of wetenschappelijke doeleinden. Daarbij moet de verantwoordelijke wel de nodige voorzieningen treffen teneinde te verze keren dat desbetreffende gegevens uitslui tend voor deze specifieke doeleinden wor den gebruikt. Onze persoonlijke levenssfeer wordt van overheidswege beschermd door allerlei wetten. De WBP heb ik al genoemd, er zijn ook nog de WOB en de Archiefwet. Tegelijk maakt de overheid het mogelijk dat gegevens betreffende onze persoon lijke levenssfeer toch worden ingezien. Immers, persoonlijke levenssfeer is een zogenaamd relatief belang. Historisch, wetenschappelijk en statistisch onderzoek zijn als hoger en algemeen belang gedefinieerd waardoor het mogelijk wordt gegevens betreffende de persoonlijke levenssfeer in te zien (en dat zou je al een schending van de privacy kunnen noe men). Weliswaar wordt de persoonlijke levenssfeer afgeschermd doordat pu bliceren van gegevens niet is toegestaan, maar inzage wordt toch onder voorwaar den verleend. Bovendien wordt als uit gangspunt gehanteerd dat persoonlijke levenssfeer slechts betrekking heeft op nog levende personen. In de praktijk heeft dit uitgangspunt een aantal gevoelige kanten. Ik kom hier later nog op terug. Archivarissen wijzen vernietiging van per soonsgegevens omwille van de bescher ming van de privacy van de hand. Privacy mag dus geen argument zijn bij de selectie van archieven. De tijd doet zijn werk en persoonlijke levenssfeer verdwijnt met de jaren. Als we nu registers zouden vinden waarin was vastgelegd dat Karei V een bij zonder seksueel leven zou hebben gehad, dan zouden we dat graag publiceren en niemand zou er wakker van liggen of dit in verband brengen met de bescherming van de persoonlijke levenssfeer, danwel met bijzondere persoonsgegevens. De BVD verdedigde bij het ontwerpen van een selectielijst lange tijd de stelling dat vernietiging van persoonsgegevens van belang was om de privacy van personen te kunnen waarborgen. Daar stellen wij, archivarissen, dus tegenover dat privacy nooit een argument kan zijn om iets te vernietigen! Immers, zoals gezegd, de tijd zal zijn werk doen en na het overlijden van betrokkenen zal er geen sprake meer zijn van bescherming van de persoonlijke levenssfeer. Toch is er nog wel het een en ander te zeggen over deze discussie. In zijn interac tie met de overheid verstrekt de individu ele burger vele gegevens aan de overheid. Bij geboorte, huwelijk en overlijden, en ook bij het aanvragen van subsidies, bij het begaan van overtredingen, et cetera. Bij het claimen van een recht (teruggaaf van de belasting bijvoorbeeld) heeft de burger precies inzicht in welke gegevens hij verstrekt en waarom hij dat doet. Hij of zij weet in dergelijke gevallen welke en yin pof ri o a r\-r ■- v> Av. -i -1 rr uridische zaken gegevens door de overheid worden beheerd. In het geval van de Binnenlandse Veiligheidsdienst echter heeft de overheid jarenlang actief gegevens over personen verzameld zonder dat zij dat hebben geweten. Deze gegevens kunnen ooit openbaar worden. Zelfs als een direct betrokken 'object' van de BVD, gewoon een mens dus, is overleden kunnen de gegevens die zijn persoonlijke levenssfeer betroffen, nog verstrekkende gevolgen hebben voor direct nabestaanden. Stel je voor dat je vader, broer of zus door de BVD is gevolgd vanwege het lidmaatschap van bijvoorbeeld de CPN. De BVD heeft gegevens vastgelegd over de seksuele geaardheid die in de familiaire omgeving niet bekend waren. Dan zou openbaarheid van die gegevens toch voor de omgeving van die persoon als buitengewoon onaan genaam overkomen, ofwel ingrijpen in hun persoonlijke levenssfeer. Je zou je dus kunnen afvragen of de persoonlijke levenssfeer van de nabestaanden in het geding is, indien gegevens van een overleden ouder worden gepubliceerd. Ik geloof dat dit afhankelijk van de aard en inhoud van een archief zeker het geval kan zijn. Je komt dan natuurlijk op de vraag wat we nu precies verstaan onder persoon lijke levenssfeer. Ik heb daar alleen onscherpe definities van gevonden. Persoonlijke levenssfeer wordt wel eens omschreven als het recht om met rust te worden gelaten ofwel 'the right to be left alone', een definitie uit 1890 van van Louis Brandeis, lid van de Supreme Court in de VS. Volgens de 'Dikke Van Dale' zijn aspecten van persoonlijke levenssfeer: per soonlijke vrijheid, recht op anonimiteit, het ontgaan van storende invloeden of de gelegenheid hebben zich af te zonderen. Zoals gezegd komen we door de verkorting van de overbrengingstermijn steeds vaker in aanraking met archieven die bronnen zijn voor de actuele geschiedenis. Dit heeft effect op de beleving van personen. Actuele geschiedenis raakt aan een per soonlijke en collectieve beleving. Dit heeft ook gevolgen voor de persoonlijke levens sfeer en de openbaarheid. Steeds vaker zijn personen die rechtstsreeks betrokken waren bij gebeurtenissen nog in leven. Dat maakt het werk voor de archivaris ook steeds sensitiever. Emoties en persoonlijke betrokkenheid veranderen het werk van de archivaris. Natuurlijk hadden we bij het Nationaal Archief al langer zeer gevoelige archieven, maar in november 2000 hebben wij een archief binnengekregen dat bij ons het leven heeft veranderd. Het Algemeen Rijksarchief verloor in een klap zijn onschuld, hoorde ik laatst iemand zeggen. Het Centraal Archief Bijzondere Rechtspleging bevat in zijn huidige vorm meer dan een half miljoen persoons- en bedrijfsdossiers. De schattingen over het aantal verdachten lopen uiteen van een minimum van 310.000 tot een maximum van 525.000. Het archief omvat zo'n 4,5 strekkende kilometer archief. Er zijn opsporingsdossiers, dossiers van het open baar ministerie, en berechtingsdossiers gevormd door de Tribunalen en Bijzondere Gerechtshoven en de Bijzondere Raad. Tot nu toe hebben zo'n tweeduizend mensen inzage gekregen in zeer emotionele his torische informatie. Aanvankelijk hebben bij het Nationaal Archief vijftien personen gewerkt aan de behandeling van ver zoeken om inzage. Ook nu nog komen er wekelijks verzoeken om inzage, zeker na 4 mei of andere uitzendingen over de Tweede Wereldoorlog. De meeste ver zoeken zijn van kinderen van zogenaamde 'foute Nederlanders'. Zij hebben jaren rondgelopen met vele vragen en vermoe dens. Thuis werd niet over de oorlog gesproken en altijd werden lastige vragen ontweken. Zij weten of vermoeden vaak wel iets maar het fijne weten zij niet. Een collectieve en traumatische beleving van een periode in onze geschiedenis is ook het Nationaal Archief binnengeslopen. Het CA BR bevat bijzondere persoons gegevens in de zin van de WBP. De proce dure voor het verzoeken om inzage is globaal de volgende. Om onze medewer kers in bescherming te nemen opdat zij niet aan de balie hoeven te beslissen, dient een verzoek om inzage schriftelijk te wor den gedaan. Hoewel eerst bediscussieerd, is inmiddels wel gebleken hoe belangrijk deze eis is. Tevens wordt uiteraard gevraagd of de betrokken persoon over wie het dossier gaat nog in leven is of niet. Zo ja, dan moet betrokkene toestemming geven tot inzage. Op grond van het schriftelijk verzoek wordt vooronderzoek gedaan. Is er een dossier? Zo ja, dan wordt dit dossier gelicht en bekeken. Hoe ziet de inhoud eruit, gaat het om schokkende beschuldigingen en feiten of gaat het om een licht vergrijp? Met de verzoeker wordt een afspraak gemaakt zodat inzage kan plaatsvinden in redelijke geborgenheid. Onze medewerkers herschikken de stukken in het dossier wel eens zo dat de waarheid en feiten geleidelijk tot de mensen komt (foto's worden onderin het dossier gelegd). Er zitten in de dossiers werkelijk gruwelijke foto's en getuigenis sen van oorlogsmisdaden. U begrijpt dat kinderen die uit de dossiers moeten verne men dat hun vader bij de Waffen SS heeft gediend, wel iets te verwerken hebben. Het effect is evenwel vaak dat de kinderen vooral zijn opgelucht, eindelijk de his torische realiteit, vaak eerder een verlich ting dan een shock. Desalniettemin niet minder emotioneel. We ontvangen veel dankbrieven vanwege de menselijke en inlevende behandeling door onze mede werkers. Uiteraard zijn we daar enorm trots op. Je imago kan ook enorm beschadigd raken bij negatieve publiciteit. Gelukkig en mede door de inzet van de gehele groep medewerkers hebben we dat kunnen voorkomen. Sterker, we zijn vele keren positief in het nieuws geweest, ondanks het beladen thema. Om u een inzicht te geven in de emoties die rond dit archief spelen, zowel bij de medewerkers als bij kinderen of direct betrokkenen, behandel ik hier een casus waarmee ik mijn stelling onderbouw dat ook de persoonlijke levenssfeer van een directe nabestaande in het geding kan zijn. In dit geval is dit tevens de verzoeker om inzage. Het betreft hier een verzoek van mevrouw X die vroeg om inzage in de dossiers van haar ouders. De inhoud van één van de dossiers van haar moeder bleek geheel te bestaan uit persoonlijke corres pondentie. Heel veel brieven van haar vader aan haar moeder. Ook bleek er een briefje, versierd met poëzieplaatjes, van haar oma in te zitten gericht aan deze mevrouw die in de oorlog een klein kind was. Toen de mevrouw belde om een afspraak te maken, had onze medewerkster om haar voor te bereiden al verteld dat er heel veel persoonlijke brieven in het dossier zaten. Toen zij op het Nationaal Archief kwam en de brieven las, werd zij erg emotioneel. Wij 21 L.;J Door Bert de Vries* Sinds de verkorting van de overbrengingster mijn, een grote verworvenheid vastgelegd in de huidige Archiefwet, komt de archivaris steeds meer in aanraking met bronnen waarin de recente of actuele geschiedenis is vastgelegd. Actuele geschiedenis roept directe herinneringen op en persoonlijke gevoelens; een collectieve of soms een zeer persoonlijke beleving van rampen, oorlogen, crises of zelfs dramatische sportieve momenten. Het appeleert aan een groeiende identiteit. Actuele bronnen roepen sneller emoties op dan bronnen van vijftig jaar of ouder. Bovendien worden getalsmatig veel meer Nederlanders geraakt door recente gebeurtenissen dan bij oudere geschiedenis, omdat mensen zelf getuige zijn geweest of er van hun ouders over hebben gehoord. Persoonlijke levenssfeer Privacy Opening van 'De Driehoek' in de Amsterdamse Kalverstraat, één van de winkels die was aangesloten bij de NSB: de Nederlandsche Sigaren Bedrijven. Kleine zelf standigen die sympathiseerden met de NSB gebruikten de term als schuilnaam. 20 archievenblad februari 2003 de praktijk Actuele geschiedenis Emoties februari 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 10