Archiefkaart.nl De bezoekerspas vooralle archieven? 18 I te* - Amsterdam kent al langer een bezoe kerspas met pasfoto. In Amsterdam voerde men de kaart niet alleen in om de bezoe kersregistratie te automatiseren, maar voor al ook uit oogpunt van beveiliging van het proces van aanvragen en retourneren van archiefstukken. Bij de ontwikkeling van ABS/Archeion vonden de projectgroep en stuurgroep dat een dergelijke bezoekerspas een standaard zou moeten worden voor lan delijke toegang tot de archieven. Er waren toen nog vele vraagtekens, zoals: mag je om een legitimatie vragen als archieven volgens de wet openbaar toegankelijk zijn? Of: hoe kun je vorm geven aan een landelijk net werk waarin de persoonsgegevens van alle klanten van archiefdiensten zijn geregi streerd? En: hoe verhoudt zich dat tot de privacywetgeving? Omdat de studie naar dergelijke problematieken te veel zou aflei den van de productie van het te vernieuwen archiefbeheersysteem, werd uiteindelijk aan DIVA gevraagd om de landelijke archiefpas te ontwikkelen. Daartoe werd in 1999 een projectgroep in het leven geroepen. Doel was een kaart te ontwikkelen die voor het hele archiefveld bruikbaar moet zijn. En: de voordelen van de bezoekerspas zouden te combineren moeten zijn met die van een klantenkaart. De projectgroep ging aan de slag, maar werd al gauw geconfronteerd met een aantal onduidelijkheden. Er leefden verschillende ideeën over de functies van de kaart en ook de financiering was onduidelijk. De project groep zette daarop een enquête uit om wen sen en behoeften te inventariseren. Aan de enquête deden honderd instel- lingen mee. Hieruit bleek dat er een breed draagvlak was voor de kaart: 47 procent van de instellingen wilde aanvragen van de kaart bij de eigen instelling mogelijk maken. Opvallend was dat de behoeften van grote en kleinere instellingen verschilden: 42 pro cent (met name de grotere instellingen) wil de kaart koppelen aan een geautomatiseer de raadpleegadministratie en 38 procent (vooral kleine instellingen) heeft behoefte aan klanteninformatie om doelgroepen te kunnen benaderen. Eén op de tien respon denten gaf aan dat de dienst te klein is om praktisch met de kaart te kunnen werken en dat de invoering afhankelijk is van de finan ciële en technische consequenties (externe financiering; betaling door bezoeker). Ook aan bezoekers is gevraagd wat ze van één landelijke kaart vonden. Voor vertegen woordigers van gebruikers zoals het Nederlands Historisch Genootschap en de Nederlandse Genealogische Vereniging kwam gemak op de eerste plaats. Door bezoekers werd 'deze stap naar buiten' breed gedragen, omdat men dan de berg passen eindelijk wat zou kunnen uitdunnen. Als het voor de instellingen haalbaar is, moet de kaart vele echte voordelen voor de klant opleveren. Er was ook begrip voor betaling van de kaart, echter, zo werd soms fijntjes opgemerkt: "De gratis openstelling moet wel gewaarborgd blijven." Al snel bleek dat het ministerie van OCenW de financiering van de kaart zag als een verantwoordelijkheid van het veld. Daarom stelde de projectgroep voor om met de kaart zo veel mogelijk concrete voorde len te bieden en de kosten van de kaart aan de bezoeker door te berekenen. De archief instellingen wilden echter een kaart die men gratis aan de klanten zou kunnen ver strekken. De redenering die de diensten volgden is dat de kaart primair voor de beveiliging van de archieven gedacht is en men daarom de klant niet met de kosten ervan kan opzadelen. Voor aanpassing van software en voor het initiële productiepro- ces van de kaart hebben deze veertien deel nemers nu zelf geïnvesteerd, zo'n half mil joen euro. Een sponsor als voor de Museumjaarkaart bleek moeilijk te vinden. Toen de nodige garanties van de deelne mers binnen waren, kon de projectgroep met de ontwikkeling van de kaart en een uit ABS/Archeion gedestilleerde aparte bezoekersregistratiemodule beginnen. Dit laatste om kaartgebruik voor de kleinere archiefdiensten die niet over ABS/Archeion beschikken mogelijk te maken. Voor de uit voering van het traject heeft DIVA een pro jectgroep samengesteld met daarin de vol gende deskundigen: Erik Rothengatter (archiefkaartsysteem, HSB), Paul Broeken (ABS-Archeion, STAP), Frans van Lonk huizen (financieel advies), Bonnie Kirkels (communicatie, DIVA) en Fred Schot (pro jectleiding, DIVA). De door de projectgroep opgestelde specifi caties zijn in april en mei tegen het licht gehouden door een testgroep bestaande uit vertegenwoordigers van de archiefbeheren- de instellingen te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Hilversum. Afgelopen maanden is uitvoerig getest en terwijl u dit leest worden de laatste verbeteringen in de software aangebracht. De initiatiefnemers besloten de exploitatie van kaart en de ontwikkelde software onder te brengen bij de Stichting Archief Programmatuur (STAP), terwijl met HSB Cards en Card Systems te Woerden een con tract werd afgesloten voor de levering van de kaart, om te beginnen zo'n 55.000 stuks. De kaart ziet eruit als een echte legiti matie annex bankpas. Het is een ontwerp van vormgever Marco van Bodegom. De kaart is voorzien van een beveiligde chip (met pincode) die niet alleen gelezen, maar ook beschreven kan worden, zodat gegevens steeds te actualiseren zijn. Op de kaart komen daarnaast: naam, pasfoto, barcode, bezoekersnummer en de uitgevende instel ling. Met de barcode kunnen stukken wor den aangevraagd; in de chip zijn de klantge gevens opgeslagen. Door in de chip ook het nummer van paspoort of rijbewijs op te nemen staat de identiteit van de bezoeker vast. Met de chip worden de decentrale data bases van de instellingen gevoed, immers de pas moet overal te gebruiken zijn! Van een bezoeker worden de gegevens bij registratie via de chip ingelezen in de bezoekersmodule de praktijk van bijvoorbeeld ABS/Archeion. De bezoeker is nu geregistreerd en als een archiefdienst dat wil kunnen de relevante gegevens via een interface worden doorgege ven aan het (optionele) toegangscontrole systeem. De kaart geeft dan toegang tot de studiezaal en met de kaart kunnen stukken worden aangevraagd. Daartoe dient aan de studiezaal-pc's een barcodelezer dan wel chipkaartlezer te worden gekoppeld, als men over bijvoorbeeld ABS/Archeion beschikt als aanvraagsysteem. Heeft men geen kaartlezer geïnstalleerd dan kan met het bezoekers nummer op een papieren aanvraagbriefje worden besteld. In combinatie met een elek tronisch aanvraagsysteem is de kaart uiter mate geschikt om de beveiliging van archief stukken te waarborgen en de verblijfplaats ervan te controleren. Om het archiefkaartsysteem te laten werken heeft men minimaal nodig: één pc voor op de balie bij de receptie om de archiefkaart aan te vragen en bezoekers te registreren; een e-mailverbinding om bij HSB nieuwe archiefkaarten te bestellen; een willekeurige printer om dag- en tijde lijke passen te printen; een webcam of videocamera om foto's te maken (ca. 115,- ex. BTW); een kaartleesapplicatie met kaartlezer om archiefkaarten te lezen (a 495,- ex. BTW en onderhoud). De chipkaartlezers (incl. applicatie) zijn alleen bij HSB te bestellen. Als een archiefdienst besluit mee te doen dan is één kaartaanvraagapplicatie in de prijs inbegrepen. Handig is wanneer de medewerker die bezoekers registreert de beschikking krijgt over een barcodelezer. Daarmee kan de streepjescode op de tijde lijke pas, die bij bestelling van een archief kaart wordt geprint, worden gelezen. Op die manier hoeft gedurende de bestelperio- de bij een bezoek het bezoekersnummer niet handmatig te worden ingevoerd. De kosten voor deelname van een archiefdienst zijn afhankelijk van het beschikbare budget van de dienst en worden op een soortgelij ke wijze berekend als de contributie voor DIVA. Het laagste deelnamebedrag is 327,- per jaar (factor 1). Een gemeentear chief als Hilversum komt uit op factor 3 en betaalt 1191,- per jaar. Nationaal Archief, Amsterdam en Rotterdam (factor 21,7) betalen het hoogste bedrag, 8395,- per jaar. Met de kaart wordt het bezoek aan een studiezaal voor de klant een stuk gemakke lijker. De kaart dient als legitimatiebewijs en er kunnen stukken mee worden aange vraagd als de dienst beschikt over een aan het bezoekerssysteem gekoppeld aanvraag systeem (bijvoorbeeld ABS/Archeion, met andere aanvraagsystemen worden de kop pelingen nog getest). Bij de start gaat de kaart zowel aan bezoekers als instellingen gemak bieden. Bezoekers kunnen met één kaart in het hele land terecht en instellin gen hoeven nog maar één keer met de hand bezoekersgegevens in te voeren. Als het bezoekerssysteem met kaartlezer bij een archiefdienst operationeel is, dan hoeft de bezoeker bij binnenkomst alleen nog maar de kaart door de kaartlezer bij de balie te halen om zijn bezoek te registre ren. Adreswijzigingen hoeven maar op een plaats te worden doorgegeven. Om aan een kaart te komen moet de bezoeker zich een maal legitimeren met een geldig identi teitsbewijs. Ter plaatse wordt een digitale pasfoto genomen en worden de persoons gegevens ingevuld op een elektronisch aanvraagformulier. Voor de eerste bezoe ken krijgt de klant een dagpas, die wordt uitgedraaid op een printer aan de balie van de archiefdienst. De klantgegevens worden doorgezonden naar HSB die de gegevens opslaat in de landelijke database (om dub bele verstrekking te voorkomen). HSB maakt de kaart aan en slaat de klantgege vens ook op in de chip van de kaart en kent een bezoekersnummer toe. HSB stuurt de kaart binnen enkele werkdagen per post naar het huisadres van de klant. De eerste kaart is gratis en is vijf jaar geldig. Volgende kaarten gaan 7,- kosten. In een privacyreglement is vastgelegd wat er met de persoonsgegevens mag worden gedaan. De klant kan bij de registratie aangeven dat hij waardevolle informatie over producten van archiefdiensten wil ontvangen en of zijn adres voor informatieverstrekking mag worden gebruikt. Het privacyreglement, maar ook de (hopelijk groeiende) lijst van deelnemende archiefdiensten is te vinden op www.archiefkaart.nl. De archiefdiensten zullen na de invoe ring door DIVA en STAP worden benaderd voor deelname. Diverse diensten tonen ai belangstelling. De kaart wint voor de klant natuurlijk alleen aan waarde als zo veel mogelijk archiefdiensten met de Archief- kaart.nl hun bezoekers gaan registreren. De initiërende archiefdiensten willen de mogelijkheden van de kaart na de invoe ring gaandeweg uitbreiden. Zo moet gebruik van archiefbestanden via internet in de toekomst mogelijk worden, de kaart ook voor betaling van bijvoorbeeld fotoko pieën geschikt gemaakt kunnen worden en moeten de klanten met korting producten van archiefdiensten af kunnen nemen. De kaart is voorzien van een zogenaamde 'cul tuurchip'. Men hoopt dat de belangstellen de musea en bibliotheken de pas op ter mijn ook gaan gebruiken, als een brede kaart dus, die de klant ongekende moge lijkheden biedt voor zijn historische inte resses. Wordt Archiefkaart.nl de sleutel op de deu ren van alle Nederlandse studiezalen? De komende tijd zal leren of de archiefdien sten zich solidair verklaren aan het project. Als de klant centraal staat, zou je haast denken dat alle archiefdiensten mee gaan doen. De kosten kunnen hier en daar mis schien een drempel zijn, maar die zijn snel terugverdiend, denk ik, gezien de soepel heid van het systeem. Toch zal er nog aar dig wat water door de Rijn vloeien voor alle archivarissen bereid zijn zich gezamen lijk sterk te maken voor de kaart. Of maken wé onze klanten nu eens echt koningen en laten we ze zien dat dromen werkelijkheid kunnen worden? We helpen ze op hun reis naar het verleden met de Archiefkaart.nl! 19 Door Roelof Braad* Wat enkele jaren geleden een droom was van het projectteam ABS/Archeion, lijkt werkelijk heid te worden. Eén pas, waarmee je bij elke archiefdienst terechtkunt. Archieflcaart.nl is de testfase voorbij en iedere archiefdienst kan ermee gaan werken. Binnenkort worden zo'n 55.000 passen aangemaakt voor klanten van archiefdiensten. Toch doen er nog maar veer tien instellingen aan mee. Wat heeft de archief bezoeker eraan en wat zijn de voordelen voor de archiefdiensten? En wanneer kunnen de klanten met de pas echt bij alle archiefdien sten terecht? In ieder geval begint in novem ber de voorlichting aan de klanten van de veertien deelnemende archiefdiensten en moet deze daar vanaf 2 december te bestellen zijn. Wensen en behoeften archievenblad 'De heterogeniteit van het veld maakte de ontwikkeling van een archiefkaart zeker niet eenvoudig. Het heeft even geduurd, maar het is er dan toch van gekomen.' Financiering november 2002 Wat voor kaart is Archieflraart.nl? Jacobse, A.S. 05-2004 001203856 geldig Vm O uit„geven door DIVA Met deze investering krijgen instellingen de kwaliteitsimpuls die nodig is om veilig heid en dienstverlening de komende periode verder uit te bouwen. Wat heeft een dienst nodig om de kaart toe te passen? Gebruik en voordelen voor de klant Ambities Roelof Braad is stadshistoricus in Heerlen en hoofdre dacteur van dit blad. Hij dankt Fred Schot, projectleider bij DIVA, voor de basisgegevens voor dit artikel. Eerder verscheen van laatstgenoemde een artikel in Radicaal en van Ankie Overmars 'Nationale Archiefkaart' in Archos. november 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 9