J DIVA nieuws Cl EL Digitalisering van elk denkbaar origineel Toegankelijke informatie communicatie en documenten Split.„Vision PICTURA IMAGINIS s&s, www.splitvision.nl digitaal procédé database als vervanging van de ladenkast Voor inlichtingen over tarieven en plaatsing van zowel product- als personeelsadvertenties kunt u contact opnemen met: Sales Services, contact persoon: Gerrit Kulsdom Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Tel. 0229 - 211 211Fax 0229 - 270 404 E-mail: snsdtp@planet.nl sns@wxs.nl nieuws uit het veld Op 3 december a.s. organiseert DIVA een studiedag rond archieven en onderwijs. Centraal staat leren van elkaar door uitwisseling van ervaringen en kennis. De dag zal beginnen met een rondetafelgesprek voor iedereen die graag eens infor meel met elkaar wil praten over de eigen ervaringen en hoe een ander met educatie binnen een archief omgaat. Dit onderdeel zal dan ook niet geleid worden door sprekers. Wel zal een voor zitter het gesprek begeleiden. Het programma van de studiedag bestaat uit drie workshoprondes. De deelnemers kunnen een keuze maken uit vier verschillende onderwerpen. Eén workshopronde zal gewijd zijn aan het project Kennismaking met het archief. Dit project is onderdeel van het erfgoedbrede project Stimulering Erfgoedaanbod Cultuurvouchers Basisvorming van de vier erfgoedkoepels, DEN en Erfgoed Actueel. Het lespakket is overgenomen van het Archief, centrum voor stads- en streek- historie Nijmegen en vertaald naar de eigen situatie door het Streekarchief Voorne-Putten en Rozenburg en het Gemeente archief Ede. Kennismaking met het archief omvat een les in de klas over het archief en een archiefbezoek. Met behulp van les boekjes en een archiefkist leren leerlingen over het reilen en zeilen van een archief en krijgen zij vele verschillende voor beelden te zien van archiefbronnen. Deze les bereidt hen voor op een bezoek aan de instelling. Van het lespakket wordt een regio-onafhankelijk concept gemaakt waarmee archiefbeherende instellingen op relatief eenvoudige wijze een lesprogramma voor de basisvorming kunnen ontwikkelen. De scholen kunnen dan met behulp van Cultuurvouchers deze archiefles inkopen. Daarvoor dienen de instellingen wel aangemeld te zijn als 'CKV acceptant'. Meer informatie over de Cultuurvouchers is te vinden op de website www.cjp.nl onder het kopje CKV; hier wordt gelinkt naar 'CKV- info voor organisaties'. Informatie over het lespakket wordt gegeven op de studiedag van 3 december en zal tevens aan het einde van dit jaar beschikbaar komen via de website van DIVA en Cultuurwijs. In samenwerking met het Centrum voor de Geschiedenis van Migranten bieden DIVA en NMV (Nederlandse Museum vereniging) een cursus aan gericht op deskundigheidsbevor dering voor het verkrijgen, bewaren en ontsluiting van cultu reel erfgoed van migranten. In de cursus zullen de deelnemers theoretische achtergrondkennis verwerven en praktisch aan de slag gaan met de eigen lokale situatie. De cursus beslaat drie dagen: 23 januari, 20 februari en 27 maart 2003. Voor meer informatie en deelname aan de cursus kunt u terecht bij DIVA, diva@divakoepel.nl of (020) 462 77 22. In de afgelopen periode is door de begeleidingsgroep Kwaliteitszorg en pilots intensief gesproken over de uitvoe ring van het Convenant. Het door mevrouw Lebbing samen gestelde rapport is door de begeleidingsgroep uitvoerig besproken. Vervolgens heeft DIVA het verzoek gekregen nog dit jaar te starten met het onderzoek naar de ontwikkeling van een kwaliteitsstandaard voor het archiefwezen. Inmiddels zijn gesprekken gaande met kandidaten voor de functie van pro jectleider. Het uit te voeren onderzoek spitst zich toe op drie vragen: - Wat betekent de toegankelijkheid van archieven ten aanzien van het publiek, zoals beschreven in de brief Interactief Archief voor het archiefwezen? - Welke kwaiiteitsstandaard(en) moet(en) worden gehanteerd voor de publieke dienstverlening bij het beschikbaar stellen van publieke archieven aan het publiek en hoe kan het beste met deze standaard(en) worden omgegaan? - Welke kosten zijn gemoeid met het bereiken van een derge lijke kwaliteitsstandaard? De beoogd projectleider dient in beeld te brengen of en zo ja op welke wijze op basis van de resultaten van het onderzoek een algemene kwaliteitsstandaard kan worden ontwikkeld en onderhouden. Inzicht in de financiële gevolgen van een der gelijke kwaliteitsstandaard maakt eveneens deel uit van het onderzoeksresultaat. Voor wat de pilots betreft heeft de bege leidingsgroep een eerste keuze gemaakt uit de ingediende voorstellen. Sommige indieners is gevraagd een nadere toe lichting te geven op de plannen, andere zijn afgevallen. In haar vergadering van 7 november 2002 zal de begeleidings groep een definitieve keuze maken. Duidelijk is dat een nauwe afstemming noodzakelijk is tussen het uit te voeren kwali teitsonderzoek en de pilots. Internet nieuws Het Actieplan Cultuurbereik (www.cultuurbereik.nl) heeft tot doel méér en vooral ook nieuw publiek bij cultuur te betrekken. Rijk, provincies en gemeen ten hebben daartoe afspraken gemaakt voor de periode 2001-2004. De stedelijke en provinciale Programma's Cultuur- bereik zetten in op nieuwe wegen en mogelijkheden om cultuur beter voor het voetlicht te brengen. Bureau Erfgoed Actueel (www.erfgoed- actueel.nl) is een bureau dat actief gebruik van cultureel erfgoed in het onderwijs wil stimuleren om zo de belangstelling voor het onderwerp bij jongeren te ver groten en een breder historisch besef te bevorderen. Op 19 september is de website www.fries- verleden.nl/www.fryskferline.nl on line gegaan. Deze tweetalige website is het resultaat van een interdisciplinaire samenwerking tussen een aantal Friese cultuurinstellingen. De geschiedenis van de drie dorpen Wynaldum, Hogebein- tum en Oudebildtzijl wordt verteld aan de hand van objecten uit de collecties van het Ryksargyf Fryslan, het Fries Museum, de Fryske Akademy en de pro vincie Fryslan. 11 yidsuia ■_uueK-»-prent. aquarel foto affiche schilderij gravure prent handschriften postzegel lajjdjja»*: verzameling glasne<pti*!,B~l^H boek aquarel munt próductfcr schilder de hoefsmid 13 - 1851 PZ Heiloo - tel: 072 53 20 444 - fax: 072 53 20 400 - e-mail: info@pictura-imaginis.com DIGITALISERING VAN BEELDARCHIEVEN BV Het zoeken, tevoorschijn halen en bekijken van beelden of teksten in archieven is vaak een tijdrovende operatie. We willen snel en doeltreffend over de gevraagde informatie beschikken en dan ook nog het liefst vanaf de plek waar het ons het beste uitkomt. Wij van Pictura Imaginis hebben een digitaal procédé ontwikkeld waardoor dat mogelijk wordt. Een modern geconserveerd archief is een kostbaar bezit. Niet alleen voor diegenen die er dagelijkse verantwoordelijk heid voor dragen. Veel verschillende doelgroepen moeten er óók hun voordeel mee kunnen doen. De door Pictura Imaginis vervaardigde database van ieder gedigitaliseerd archief ver hoogt de toegankelijkheid voor alle gebruikers enorm. Zoeken is eenvoudiger, gaat veel sneller en het oproepen van gevonden informatie is opeens een peulenschil. Digitale beelden ziet u 4x groter in topkwaliteit op uw scherm dan het origineel. advisering, implementatie en trajectbegeleiding publicatieprojecten (internet, drukwerk) database toepassingen SJ i*t aduentólctty atd fudtltcittf Studiedag Archieven en Onderwijs: van elkaar leren Kennismaking met het archief Praktijkcursus Cultureel Erfgoed Migranten Kwaliteitsonderzoek en pilots november 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 5