Digitaliseringsproject Trésor Bibliotheek TU Delft Haags Gemeentearchief verwelkomt 'Gezicht op de hofvijver ICN-informatieblad 'Het bewaren van fotografisch materiaal' nieuws uit het veld Op 31 augustus 1847 werd het Nederlandsch Instituut van Ingenieurs opgericht in het Akademie-gebouw in Delft. Vanaf 4 februari 1848 is de naam Koninlijk Instituut van Ingenieurs. 'Terstond na de oprichting van het Instituut wijdde de Raad van Bestuur zijne zorgen aan het uitgeven van geschriften,' aldus het Gedenkboek 1847- 1897. Naast de notulen van vergaderin gen waren dat de Verhandelingen, mede delingen en uittreksels uit buitenlandse tijdschriften. De Verhandelingen waren omvangrijke notities van leden over stu dies en ervaringen opgedaan tijdens de werkzaamheden. Ze gingen vergezeld van grote detailtekeningen. De Verhan delingen werden gepubliceerd op zuur- houdend papier, dat in de loop der jaren steeds brozer is geworden. Vooral de grote uitslaande tekeningen verdienen inmiddels het predikaat 'zeer kwetsbaar'. Om blijvende raadpleging van dit basismateriaal van Nederlandse ingenieursar- beid uit die tijd toch moge lijk te maken, heeft de Bibliotheek TU Delft beslo ten om tot digitalisering over te gaan. De digitalise ring valt samen met een bij zondere gebeurtenis. Dit jaar wordt het 160-jarig bestaan van de voortzetting van de Koninklijke Akademie gevierd met een aantal historische publicaties. Het boek Delfts Goud met geschreven portretten van Delftse hoogleraren is er een van. Ook dit digitaliseringsproject past in dat kader. Op dit moment zijn alle Verhan delingen uit de jaren 1848-1850 digitaal beschikbaar. Vanwege de omvang van het plaatmateriaal zoals tekeningen en kaarten zal de oplevering van de jaren 1850-1869 in de komende maanden plaatsvinden. Over de jaren 1847-1869 is een meerjarenindex gepubliceerd die binnenkort als afzoekbare tekst ook digi taal ter beschikking wordt gesteld. Daarmee wordt het mogelijk om op auteursnaam te zoeken, maar ook op ter men uit de titel, zoals geografische aan duidingen en woorden als 'pijlers', 'tele graafkabel' en 'kristalvormen'. Trésor (de schatkamer) is de bena ming voor de collectie historische, kwets bare en kostbare boeken en tijdschriften van de Bibliotheek TU Delft. Trésor is gestart met het digitaliseren van deze unieke documenten. Hierdoor worden boeken en tijdschriften die gewoonlijk niet toegankelijk zijn, opengesteld voor een breed publiek. De Verhandelingen van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs (KIVI) en The Principal Works van Simon Stevin zijn de eerste documenten die u via de website van de Bibliotheek TU Delft kunt bekijken. De veel geraadpleegde ver zameleditie van het werk van Simon Stevin is ook digitaal beschikbaar. Naast afbeeldin gen van zijn werk is een Engelse vertaling opgenomen, waardoor het ook op interna tionaal niveau toegankelijk wordt. Bovendien is per onder deel een inleiding aanwezig. Simon Stevin, geboren in Brugge in 1548, kwam in 1581 naar Leiden. Hier publiceerde hij vanaf 1582 werk op zeer uiteenlopende gebieden: waterstaat- kunde, constructie van gebouwen, reken kunde, logistiek, vestingbouw, politiek. Daarnaast werkte hij als adviseur van Prins Maurits tijdens diens veldtochten. Stevin was sterk voorstander van het gebruik van de moedertaal Nederlands als taal voor wetenschappelijke publicaties. Een van zijn werken is dan ook gewijd aan het gebruik van het Nederlands. Ook stimuleerde hij het gebruik van decimaal rekenen. De digitale bestanden zijn te vinden op de website van de Bibliotheek TU Delft: www.bibliotheek.tudelft.nl. Via de menu- knop Informatiebronnen gaat u naar Trésor: gedigitaliseerd bezit. Voor meer informatie kunt u bellen naar (015) 278 32 40 of e-mailen naar K.F.vanEiik@librarv.tudelft.nl. Onlangs verscheen bij het Instituut Collectie Nederland het ICN-informatieblad nummer 9: 'Het bewaren van fotografisch materiaal'. ICN-onderzoekers Agnes Brokerhof en Han Neevel zijn in samenwerking met fotorestaurator Clara von Waldt- hausen en archiefrestaurator Janien Kemp verantwoordelijk voor de inhoud. Het informatieblad bespreekt de meest voorkomende materialen in fotocollec ties en hun conserveringsproblemen en concentreert zich op het op verschillende manieren stabiel bewaren van collecties en beschikbare verpakkingsmethodes. De brochure kan besteld worden via de ICN-website www.icn.nl of bij het secretari aat van de afde ling Conserve ringsonderzoek, (020) 305 47 71, nieuws uit het veld Mail uw nieuws naar: bureau@kvan.nl ReLiC: een nieuw centrum voor Nederlandse religiegeschiedenis Op 7 oktober 2002 heeft de Vrije Universiteit Amsterdam een nieuw cen trum geopend, gewijd aan de beoefening van de religiegeschiedenis van Neder land. Het centrum draagt de naam ReLiC: Centre for Dutch Religious History en is gevestigd aan de Faculteit der Letteren van de VU. ReLiC wil het onderzoek naar de religieuze geschiede nis van de (noordelijke) Nederlanden ini tiëren, stimuleren en coördineren en de onderzoeksresultaten ter beschikking stellen van diverse media. ReLiC is opgericht door Joris van Eijnatten en Fred van Lieburg, beiden als docent en onderzoeker verbonden aan de vakgroep Geschiedenis van de Nieuwe Tijd van de Faculteit der Letteren, en actief op het gebied van de Nederlandse religiegeschiedenis. Met hun centrum willen zij zich richten op de manier waar op individuen, sociale groepen en insti tuties in de loop der eeuwen uitdrukking hebben gegeven aan het verschijnsel reli gie in de breedst mogelijke zin. Religie omvat daarbij de traditionele geloofstra dities (jodendom, christendom, islam, hindoeïsme, boeddhisme etc.), maar kan ook verwijzen naar elke andere vorm van religiositeit. ReLiC geeft tegelijk een gezicht aan diverse reeds lopende onder zoeksprojecten aan de Vrije Universiteit, met name naar de rol van de religie in de vorming van de Nederlandse identiteit tussen 1400 en 1700 (een groot program ma waarin de faculteiten der Godgeleerd heid, Letteren en Sociale Wetenschappen met elkaar samenwerken), naar de theo- logiebeoefening aan de Nederlandse uni versiteiten (1575-1840) en naar de pas torale beroepen bij de Nederlandse gere formeerden en doopsgezinden (1650- 1850). Via het reguliere onderwijs is het voor studenten binnen en buiten de VU mogelijk colleges te volgen en scripties te maken op het gebied van de Nederlandse religiegeschiedenis, terwijl ook stages worden aangeboden in de vorm van gerichte (archivalische of bibliografische) onderzoeksprojecten. Om de (internationale) contacten tussen onderzoekers en geïnteresseerden in de Nederlandse religiegeschiedenis te bevor deren, geeft ReLiC een (digitale) News letter uit waarin regelmatig informatie over lopende activiteiten en publicaties zal worden gegeven. Het eerste nummer is onlangs verschenen. Daarnaast zal de website van ReLiC, www.let.vu.nl/relic, fungeren als een virtueel netwerk van belanghebbenden, een 'community of interest'. Via de site kan iedere onderzoe ker lopende projecten registreren en die van anderen bekijken, dan wel zich inschrijven als geïnteresseerde voor het regelmatig ontvangen van (elektronische of papieren) informatie. Nel Oversteegen, e-mail: nel.oversteegen@icn.nl. Het Haags Gemeentearchief heeft onlangs een van de belangrijkste aanko pen uit zijn verzamelgeschiedenis ge daan. De pas verworven aquarel 'Gezicht op de Hofvijver' behoort tot de topstuk ken uit de collectie van de Historisch- Topografische Atlas. Met zijn aankoopbeleid beoogt het Gemeentearchief de stedelijke verande ringen van Den Haag vast te leggen en te behouden. 'Gezicht op de Hofvijver' vormt hierin een belangrijke schakel. Antoin-Ignace Melling (1763-1831), telg uit een Lotharings kunstenaarsgeslacht, maakte in opdracht van Napoleon in 1812 een reis naar onder meer Nederland om de uitbreidingen van het Franse Keizerrijk in tekeningen vast te leggen. Zo ontstond een unieke serie panorami sche gezichten van ons land. Met de tekenmap onder zijn arm trok hij te voet, per trekschuit of diligence rond om pitto reske stadsgezichten vast te leggen. Ook de bewoners, hun kleding en gebruiken ontsnapten niet aan zijn blik. Melling had grote invloed op het gebruik van perspectief in de landschapsschilder kunst. Zo kwam ook zijn aquarel 'Gezicht op de Hofvijver' tot stand. Een perspectiefstu die (h 59 cm x b 82,3 cm), van schets in potlood over een kwadratuur in de onderlaag, opgebouwd met krijt in wit. De ochtendmist hangt nog boven de vijver, de zon probeert de gebou wen reeds van een gouden gloed te voorzien. Melling kijkt vanaf het Buitenhof in de richting van de Korte Vijverberg. Links de bomen rij langs de Lange Vijverberg. Aan het einde rechts staat het Mauritshuis, dan volgen de gebouwen van het Stadhouderlijk Kwartier met eerst het torentje. Daarna een complex van gebouwen, de Hof kapel, Vergaderzaal van de Staten van Holland en de Mauritstoren. Ook hier de flanerende, pratende bewoners van Den Haag. In de Hofvijver zwemmen enkele zwanen. De stad ontwaakt. De aanschaf van deze belangrijke aquarel werd mogelijk gemaakt door een finan ciële bijdrage van Fonds 1818. NIEUWS Verhandelingen: de voorloper van De Ingenieur Verdere digitalisering I'HE PRINCIPAL WORKS SIMON STEVIN Door Freek van Eijk* The Principal Works van Stevin Freek van Eijk is Trésorbeheerder Bibliotheek TU Delft. u i t h e t veld archievenblad november 2002 november 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 3