u. Fragmenten van een werkweek Li Nieuws uit het Veld Column colofon [14 Archiefstage: de verbindende schakel [21 [24 Archief en recht - recht en archief [23 [32 [36 Verenigingsnieuws [46 Agenda Citaat van de maand noot van de redactie Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN) en bevat zowel nieuws van de KVAN als nieuws van de Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen (NVBA). Het Archievenblad verschijnt tien maal per jaar. Alle leden van de KVAN en van de NVBA ontvangen het Archievenblad. Redactie Patricia Böschen, Roelof Braad (hoofdredacteur), Maarten Broek (eindredactie), Marijke de Bruijne, Ralph Dingemans, Mathilda van Geem, Harry Hendriks (NVBA), Eric Hennekam, Rienk Jonker, Bonnie Kirkels, Peter Sijnke, Harry Strijkers (NVBA). Redactieadres Archievenblad, Cruquiusweg 3 I 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN of de NVBA kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl. Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement Nederland 64,- buitenland (binnen Europa) 77,- buitenland (buiten Europa) 92,50 losse nummers 7,50 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 23 17, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 I I Fax: (0229) 27 04 04. Ontwerp en productie Print Productions BV, Ursem Cover dia© Corbis Stock Market/ William Westheimer Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt op 5 december. N H 0 U D S Archiefopleiding: Marieke de Haan en Erika Hokke [18 Archiefkaart.nl. De bezoekerspas voor alle archieven? De praktijk: Roelof Braad Vaste Rubrieken DIVA-conferentie: de wereld van migranten en archieven De praktijk: Loes Heuvelmans Literatuur Juridische zaken: Ralph Dingemans |2Ó Archief en recht na 35 jaar Juridische zaken: Eric Ketelaar 'de hand aan (Van) de(r) Ploeg slaan en de wet voor de/Van Leeuwen gooien. (Eric Ketelaar over de Archiefwet 1995 op 3 oktober 2002.) archievenblad november 2002 Jacobse, Door Roelof Braad Binnenkort gaan de eerste archiefdiensten werken met de archiefkaart. De bezoekerspas Archiefkaart.nl moet voor de klanten het bezoek aan studiezalen vergemakkelijken. Voor de archiefdiensten kan de kaart een betere beveiliging bieden bij het proces van aanvragen en retourneren van archiefstukken. Fris en vernieuwd Het komt nooit zover dat we uitge schreven zijn over ons vak. Er verandert altijd wel wat.Af en toe is er weieens een belangwekkende verschuiving te constateren die de (archiefwereld op zijn kop zet. Ons KVAN-bestuur had een hoge opkomst verwacht op de laatste Algemene Ledenvergadering. Immers een belangwekkende nota (bijlage bij het vorige nummer) over de toekomst van een club die zich vooral met het documenteren van het verleden bezighoudt, stond (en staat nog) op het spel. Maar van nota's worden we al lang niet meer warm. Eerder laten ze ons koud, ten zij ze van een wakker schuddende en revolutionaire slogan zijn voorzien. Zoiets als 'Laten we alle archieven maar weggooien' en 'Doe allemaal mee om het bestuur pootje te lich ten'. Jammer genoeg miste de nota dergelijke boodschappen. Dergelijke uitingen werden gelukkig wel gedaan door de leden die de moed hadden de ALV bij te wonen en zich te ver diepen in de ethiek van het vak. De constatering dat de leden vooral lid zijn om het Archievenblad doet de redactie natuurlijk deugd. Enfin, het bestuur heeft huiswerk en moet met iets prikkelenders komen om de leden naar een congres of sympo sium inclusief ALV te lokken. Nee dan het symposium 'Archief en Recht' voor Eric Ketelaar. Dat was overtekend. Maar waren daar niet vooral de oudere archivarissen? Was het daar niet wat nostalgie? Nee, moet ik constateren. Het nuch tere juridische interesseert ons blijk baar. Er werd daar geuit dat het spij tig is dat archiefdiensten zo weinig rechtszaken aan hun broek krijgen, er wordt nauwelijks jurisprudentie opgebouwd. En dus weten we niet of we recht handelen in bepaalde geval len. Zijn archivarissen dan tamme leden en hun publiek tamme klan ten? Doen we maar wat? Hebben we te veel te doen met allerlei cul tuurzaken? Ons vak is blijkbaar een breed vak. Charters en zegels, maar ook bits en bytes, archiefbeheer en multimedia,tentoonstellingen en culturele participatie, onderwijs en informatietechnologie, verleden en toekomst hebben onze aandacht. Niet wat teveel van het goede? Soms lijk je erin te verzuipen, zoals de archieven van Wijk bij Duurstede laatst jammerlijk in het water omkwamen. Maar gelukkig worden die toch nog gered, hoewel mis schien ook enkele oude stukken niet meer te redden zijn. Zoals die archieven straks in het verbeterde depot staan, hoop ik dat het vak en de KVAN weer fris en vernieuwd op de stellingen gaan staan. Roelof Braad P G A V Archiefstage: de verbindende schakel E Archief en recht - recht en archief Door Ralph Dingemans Op 3 oktober vond in Den Haag het symposium 'Archief en recht - recht en archief plaats, aangebo den aan prof.dr. Eric Ketelaar bij het verlaten van de Rijksarchiefdienst. Ralph Dingemans geeft een per soonlijke impressie van deze dag. Archief en recht na 35 jaar november 2002 archievenblad Archiefkaart.nl. De bezoekerspas voor alle archieven? Door Eric Ketelaar In 1967 geleden trad de kersverse meester in de rechten Eric Ketelaar voor het eerst op als docent aan de Rijksarchiefschool. Aan het slot van het sym posium over archief en recht blikte hij terug op 35 jaar juridisering van het archiefwezen. Stages tijdens de archiefopleiding zijn belangrijk voor studenten. Maar ook archiefbeherende instellingen kunnen baat hebben bij stagiaires. Marieke de Haan en Erika Hokke van de Archiefschool gaan nader in op de archiefstage. Door Marieke de Haan en Erika Hokke

Archievenblad | 2002 | | pagina 2