OME FA ier- krestaurc Papier Boekrestauratoren www.sterken.nl r r i"T"B Rekken en kasten Archiefrekken Studie- en IT-tafels Dealing en control desks I STERKEN I m ATELIER m Heeft u onze internet site al eens bezocht? NVBA nieuws de Raad van Siemens Vijftien 'lastige' vragen aan Rob I 43 Postbus 5014 8260 GA Kampen +31(0)38 3370444 +31(0)38 3312285 info@bomefa.nl www.bomefa.nl cn J l RESTAURATIE ATELIER STERKEN BV Atelier voor conservering en restauratie van papier en per kament zoals boeken, prenten, tekeningen, grafiek, (wand)kaarten, charters zegels etc. De Cloese 7-9 7339 CM Ugehelen Tel. 055 - 5 42 3147 Fax 055 - 5 43 06 14 Mobiel 06 - 53 93 93 53 Internet: www.sterken.nl DOCUMENTENWACHT Documentenwacht omvat een 24 uurs calamiteitenservice en collectie inspectie met schade preventie als uitgangspunt. Telefoon: bovenstaande nummers en: Semafoon 06 - 59 28 48 55 NVBA, vereniging van en voor personen werkzaam in het beheer van organisatie - eigen informatie v/h Nederlandse Vereniging van BedrijfsArchivarissen Veel lof van Rob de Raad (www.siemens.nl) over de geslaagde sponsorreis. Verder ook hier onverwachte en ook rake antwoorden. 1. Hoe gaat u in uw DIS-systeem om met documen ten die je voor de FIOD verborgen wilt houden? Wij hebben in ons DIS-systeem geen documen ten die we voor de FIOD verborgen hoeven te houden. Ons boekhoudsysteem is zo complex dat het niet mogelijk is om acties met de daar aan gekoppelde documenten verborgen te hou den. 2. Zit er een 'papiervernietiger' in uw DIS-systeem? Wij hebben papiervernietigers binnen ons bedrijf, maar niet met de intentie om belasten de documenten te laten verdwijnen. Omdat we aan defensieprojecten werken die geclassificeerd zijn, hebben we papiervernieti gers nodig om eventuele foute concepten en/of correspondentie te vernietigen. 3. Wat verstaat u onder een digitaal document? Een digitaal document is een document waarbij de weerslag van dat document niet op papier wordt weergegeven. 4. Aan welke vorm van opslag denkt u of heeft u voor het maken van een back-up? En welke maatre gelen heeft u genomen om over tien jaar nog alle documenten te kunnen lezen? Een cd-rom of een tapestreamer is een goede back-up. De back-up moet altijd in een ander gebouw worden bewaard in een beveiligde ruimte. Alle back-ups hebben een rappel na twee jaar. De eigenaar van de back-ups wordt er dan aan herinnerd dat hij back-ups heeft en dat hij deze moet controleren op de leesbaarheid. Met conversie heb ik nog geen ervaring. 5. Noem eens wat zwakke punten van een DIS-sys teem. Een zwak punt van ieder DIS-systeem is de com puterstoring. Verder is het niet uniform verwer ken van de gegevens een bottleneck. Het niet uniform verwerken van de gegevens leidt tot zoekraken van gegevens en tot een langere zoektijd. Het niet uniform ingeven van de bewaartermijnen kan leiden tot het vollopen van het archief. 6. Heeft u een eenduidig zoeksysteem om met één vraag alle informatie te verkrijgen uit uw mainfra mesysteem, Microsoft Office-systemen en uw DIS- systeem? Wij hebben niet een eenduidig zoeksysteem. Bij ons moet je eerst weten wat voor soort docu ment er gezocht wordt, dan kunnen we naar de soort toe en een zoekopdracht geven. Daarna een boekjaar en een ordernummer. Als het iets is als een contract dan moet je naar de groep contracten en dan pas een zoekopdracht geven. Je moet bij ons wel altijd weten wat je zoekt anders kom je er niet. 7. Hoe gaat u met vertrouwelijke informatie om in uw DIS-systeem? Het ligt eraan hoe toegankelijk het systeem is. Is het systeem voor de hele firma toegankelijk, dan moet je de vertrouwelijke informatie afschermen. Dat kan door middel van een pass word op het vertrouwelijke gedeelte van het DIS-systeem. Je kan het DIS-systeem in groepen splitsen en het vertrouwelijke gedeelte is alleen toegankelijk voor het archief en de betreffende afdeling. Daarnaast wordt informatie in de kluis opge borgen met een beperkte toegang. Die toegang wordt geregeld met een identificatieplicht met een personeelspas. Als het systeem alleen voor het archief toegan kelijk is (een gesloten systeem) hoef je de ver trouwelijke gegevens niet verder af te schermen omdat je met gescreende mensen werkt. Is de informatie dan nog te vertrouwelijk dan moet de afdeling (de eigenaar van de documenten) in code gaan werken en de informatie in code aanleveren. 8. Bewaartermijnen; weegt u de kosten aftegen de risico's? De wettelijke bewaartermijnen worden strikt toegepast. In bepaalde gevallen wordt de bewaartermijn bewust overschreden omdat niet is uit te zoeken welk onderdeel nu langer bewaard moet worden. Voor de commerciële bewaartermijnen wordt wel vaak een discussie opgezet of een langere bewaartermijn wel nodig is. Wij zitten vaak met installaties die dertig jaar en langer mee gaan en dan is het technische gedeelte van de informatie erg belangrijk in verband met repa raties na de wettelijke bewaartermijn. Het risico bestaat dat een gedeelte van een energiecentra le stuk gaat en uit elkaar moet worden gehaald. Dan zijn de kosten voor Siemens en dus is het beter soms wel langer te bewaren. 9. Hoe organiseer je dat elk document slechts één keer wordt opgeslagen, en welke middelen heeft u ter beschikking om dit te controleren? Een document éénmaal opslaan in het archief is een kwestie van de routing van ieder docu ment kennen. Het is dus een kwestie van 'ken uw bedrijf. 10. Geef een definitie: wie is de eigenaar van een document? De eigenaar van een document is de op drachtgever (de afdeling van de verkoper). Alle documenten die uit die opdracht voortvloeien zijn eigendom van de opdrachtgever. Alle kos ten die ontstaan uit het archiveren van die opdracht komen ten laste van de kostenplaats van die afdeling. 11. Wat zijn de grootste knelpunten van het DIS- systeem op uw werk en/of bij uw klanten? De grootste knelpunten van ons DIS-systeem zijn de uniformiteit en de bewaartermijnen en de beperkte mogelijkheden van het systeem. 12. Hoe ziet u de positie van de bedrijfsarchivaris en het bedrijfsarchief in de komende periode? De bedrijfsarchivaris zal zich in toenemende mate moeten gaan toeleggen op het automati seren van de archieven en vooral op 'hoe werkt het bedrijf waar je werkt?'. Documentkennis zal een heel belangrijk punt zijn om te kunnen bepalen of een document belangrijk is, hoe lang het bewaard moet worden en of het al ergens anders in het archief gearchiveerd is. 13. Noem een paar opvallende zaken die u op de DMS Beurs in Essen bent tegengekomen. Op de beurs in Essen viel mij ten eerste de grootte van de beurs op, die mij toch wel wat tegenviel. Verder was het allemaal hetzelfde assortiment dat men tentoonstelde, er was wei nig differentiatie, maar toch was het heel inte ressant. 14. Wat is de leukste productinformatie of het leukste relatiegeschenk dat u op de beurs heeft ont vangen? Ik heb veel informatie gekregen wat betreft het digitaliseren van microfilm en dat was ook de reden waarom ik naar de beurs ging. 15. Bent u tevreden over de sponsorreis? Ik ben heel erg tevreden over de sponsorreis. De reistijd was goed, de ontvangst was goed, de sfeer was heel erg goed en de VIP-ontvangst op de beurs vond ik grandioos. Ik vond het rond uit fantastisch georganiseerd. Bij deze hulde aan het bestuur en aan onze sponsors. Uit mezelf zou ik niet naar Essen zijn gegaan. november 2002 archievenblad I

Archievenblad | 2002 | | pagina 21