werkweek van een brovincie GELDERLAND het dagboek van: Ons werkveld is groots en veelomvattend. Wel 5000 vierkante kilometer om precies te zijn. Gelderland is dan ook de grootste provincie van Nederland. En daarmee tegelijkertijd een werkgever die volop ruimte biedt. Ook in overdrachtelijke zin. Ruimte om eigen ideeën aan te dragen. De vrijheid om ook buiten het eigen vakgebied actief te zijn. Vanuit verschillende disciplines samen te werken aan ambitieuze projecten. En bijvoorbeeld na een aantal jaren te switchen naar een ander beleidsterrein. Mogelijkheden te over. Zolang je maar open staat voor vernieuwing. Aanvoelt wat er leeft in de samenleving. En creatief genoeg bent in het oplossen van maatschappelijke vraagstukken. Wij geven je de ruimte. Neem jij het initiatief? Adjunct-archiefinspecteur Voert inspecties uit bij provincie, gemeenten, waterschappen, gemeenschappelijke regelingen en politie. Bevordert de uitvoering van de Archiefwet en de daarmee samenhangende regelingen, met bijzondere aandacht voor digitale archiefvorming. Vervangt de provinciale archiefinspecteur bij voorkomende gelegenheden. Bevordert gekwalificeerd archiefbeheer en samenwerking tussen archieven. Beschikt over een diploma archivistiek. Heeft kennis van en ervaring met documentaire informatie voorziening en ontwikkelingen inzake digitale gegevensbestanden. Max. bruto- jaarsalaris 46.033,-- (inclusief vakantie- en eindejaarsuitkering) bij een 36-urige werkweek. Geïnteresseerd? Stuur dan een brief met cv naar het College van Gedeputeerde Staten van Gelderland, Postbus 9090, 6800 GX Arnhem. Graag met vermelding van vacaturenummer REW/WZC.2002.07.684. Bel voor meer informatie met de heer F.W.J. Scholten, provinciaal archiefinspecteur, telefoon (026) 359 93 35. Of kijk voor uitgebreide omschrijvingen van deze en andere vacatures op www.gelderland.nl. FRAGMENTEN Door Aafke Brunt* Maandag. De week begint met een uit stapje van de afdeling 'De Buitenplaats' naar Amsterdam. Onder deze afdeling vallen de personeelsleden van de tuinen en het kasteel, en ook de archivaris maakt er deel van uit. We bezoeken de hortus en het museum Van Loon. Tussendoor maken we een boottochtje met een watertaxi. In de hortus staat een van Twickel afkomstige palmboom, die door het dak van de oranjerie dreigde te groeien. Het museum Van Loon herbergt een achttiende- eeuws groepsportret, waar op de voorouders van een bewoner van Twickel te zien zijn. Dinsdag. Ik fiets over de ophaalbrug en geniet, zoals zo vaak, van de vroe ge zonnestralen op de voorgevel van het kasteel. Mijn parttime baan is een hele bijzondere: ze bestaat uit een cyclus van twee werkweken in Nederland met daarop aansluitend twee vrije weken, die in Frankrijk worden doorgebracht. Vandaag begint mijn periode in Nederland weer. Ik lees de bin nengekomen e-mails en loop vervolgens naar de tegenover het kasteel gelegen rentmeesterij, waar ik mijn andere post ophaal. Hier verneem ik dat de al lang gepensioneerde huisbewaarster is overle den. Zij heeft de laatste kasteelbewoon ster nog meegemaakt. In mijn begintijd heb ik veel met haar samengewerkt. In mijn kantoor staat opeens een vaste bezoeker voor me. Hij komt me verslag uitbrengen van een voor zijn onderzoek nuttige tocht langs Franse renaissance- kastelen. De telefoon kondigt ondertus sen het bezoek aan van een Deldenaar, die even later een vijftigtal schitterende dia's uit de zestiger jaren ten geschenke geeft. Ik ga verder met mijn onderzoek naar de herkomst van de nog aanwezige rijtuigen in het koetshuis. Met hulp van enkele vrijwilligers organiseren we in september 2003 een rijtuigenweekend. Deze gele genheid wordt onder meer opgeluisterd met de uitgave van een boekje. Gelukkig bieden de fotocollectie en de rentmees tersrekeningen hiervoor het nodige materiaal. Woensdag. Voor volgend jaar is er ook een publicatie gepland ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Stichting Twickel. Het moet een fotoboek worden, waarin naast de afbeeldingen plaats is voor de verhalen van de bewo ners van een twintigtal van onze boerde rijen en huizen. De auteur baseert de tek sten voornamelijk op mededelingen van de bewoners. Toch komt ze nu even langs om achtergrondinformatie uit de archief bibliotheek te putten. Eén van de trouwe archiefbezoekers heeft een dialezing van mij overgenomen. Hij brengt de lichtbeelden terug en zet ze weer netjes op hun plaats. 's Middags is er in de bezoekersruimte van het archief een redactievergadering ter voorbereiding van de nieuwe afleve ring van het Twickelblad. De Stichting kent een 1300 leden tellende vrienden vereniging waarmee zij samen een kwar taalblad uitgeeft. Er ligt nog een ruime voorraad artikelen over historische onderwerpen. Artikelen over actuele onderwerpen en natuurbeleving zijn heel wat schaarser. Ik krijg opdracht om in samenwerking met de jachtopzichter een bijdrage te leveren over ervaringen met recreanten in de bossen en natuurge bieden. Donderdag. Ik zoek verder naar gegevens over de rijtuigen. Al doende ontdek ik dat een bewoner van Twickel in 1880 aan de joodse gemeente een bijdrage van vijf tig gulden heeft geschonken voor de aan schaf van een nieuwe wetsrol. Ik brief mijn vondst meteen door aan een bezoe ker die een onderzoek verricht naar de geschiedenis van de plaatselijke joodse gemeenschap. In de kelder van het 'Forsthaus' op een bij Twickel behorend landgoed in het Duitse grensgebied zijn twee negen- tiende-eeuwse kaarten aange troffen. Volgende week kan ik ze in Delden verwachten. Ik mail gegevens en foto's door ter aanvulling van onze website. Omdat we zelf niet in ons sys teem kunnen komen, geef ik aanwijzigen aan een medewer ker van een IT-bureau. Het werkt niet bepaald handig. Vrijdag, 's Ochtends vroeg breng ik enkele dossiers uit het lopen de archief van het secretariaat over naar het semi-statisch archief. Om elf uur vertrek ik naar het station om per trein naar 'Het Nationaal Archief' - sic!- in Den Haag te reizen, waar 's mid dags de presentatie zal plaatvinden van een toegang waarnaar ik al jaren heb uit gekeken: namelijk die op de archieven van de familie Van Wassenaer. De toe gang is op een cd-rom gezet, waarbij in boekvorm een inleiding en regestenlijs- ten zijn verschenen onder de titel Wassenaer, de oudste. Het evenement, dat wordt meegevierd door een paar oude bekenden, vormt een waardige afsluiting van een reeks publicaties, boeken, ten toonstellingen en concerten rondom het jubileum 'Achthonderd jaar familie Van Wassenaer'. Aafke Brunt is archivaris van het Huisarchief Twickel. Dit archief is eigendom van de Stichting Twickel, een particuliere instelling, die onder meer het landgoed Twickel in het Twentse Delden beheert. november 200 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 1