U*l KVAN nieuws Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland KVAN Nieuws Bureau KVAN Redactie Archievenblad Tel. (020) 462 77 27 36 Conceptverslag van de Algemene Ledenvergadering van de KVAN gehou den op 25 oktober 2002 in het Nationaal Archief te Den Haag De voorzitter opent de vergadering om 10.15 uur en heet de aanwezigen welkom, in het bijzonder de vertegenwoordigers van SOD, NVBA en DIVA. De notulen worden ongewijzigd vastgesteld. Afgemeld hebben zich de bestuursleden Frank van der Maden en vervangend bestuurslid Robert Egeter van Kuyck namens de AVA, Gerrit Verhoe ven en Peter Diebeis, alsmede de leden Frans Hoving en Arnold den Teuling. De voorzitter stelt de 'nieuwe' bureaumedewerkster Mathilda van Geem voor en heet haar van harte welkom. Zij is sinds 1 mei jl. werkzaam op het KVAN-bureau; tot 1 oktober jl. als gedetacheerde vanuit DIVA en daarna in dienst van de KVAN. Vervolgens memoreert de voorzitter de trieste gebeurtenis op het archief van Wijk bij Duurstede, waar het onderlopen van een deel van het archief met water voor veel schade heeft gezorgd. Hij stelt voor dat vanuit de vergadering een brief uitgaat met een blijk van medeleven en een aanbod van hulp waar dat nodig is. De aanwezigen stemmen met dit voorstel in. Ten slotte meldt de voorzitter dat de Stichting Archiefpublicaties als vertegenwoordiger vanuit de redactie van het Archievenblad Ralph Dingemans als bestuurslid voordraagt. De aanwezigen stemmen in met deze voordracht. 4- Bestuurssamenstelling De voorzitter neemt afscheid van Alex Schoonderbeek die onlangs met VUT is gegaan en nu eveneens het bestuur van de KVAN gaat verla ten. Hij bedankt hem voor zijn inzet en wenst hem en zijn familie nog vele plezierige jaren toe. Vervolgens meldt hij dat Annemieke van Bockxmeer de wens te kennen heeft gegeven uit sluitend deel uit te maken van het AB. Gerrit Verhoeven heeft laten weten dat hij in 2003 geen nieuwe bestuurstermijn wil vervullen. Adri van Vliet legt zijn functie van penningmeester neer en wordt vice-voorzitter. Gezien het feit dat de discus sie over de toekomst van de KVAN volop gaande is, wil het bestuur op dit moment nog geen voorstel len doen m.b.t. nieuwe bestuursleden. Wel zal naar een nieuwe penningmeester worden gezocht. De vergadering gaat hiermee akkoord. Adri van Vliet licht toe dat het wegvallen van de subsidie van het ministerie van OCenW zijn neer slag heeft op de jaarrekening. Desondanks is daar een positief saldo op terug te vinden. Dat komt doordat het bureau tijdelijk niet was bezet en daar door op personeelskosten bespaard is en door een financieel overschot van de laatste georganiseerde studiedagen. Uit de begroting 2003 zal echter gaan blijken dat voorzichtig met de financiën omge sprongen moet worden. Door het wegvallen van de subsidie voorziet hij dat de komende jaren het te besteden budget klein zal blijven. In verband met verhindering van de kascommissie- leden Yvonne Welings en Marijke Heijs, heeft het bestuur een beroep moeten doen op Hans Janssen, geen lid van de kascommissie maar wel de 'vaste reserve'. Hans Janssen vraagt aan de penningmees ter of het bestuur van plan is iets met het overschot op de jaarrekening te doen. Adri van Vliet antwoordt dat dit bewaard moet blij ven om de personele kosten en de studiedagen te bekostigen. Hans Janssen meldt aansluitend dat hij als waarne mend lid van de kascommissie de boekhouding in orde heeft bevonden en vraagt decharge voor de penningmeester. De aanwezigen gaan hiermee akkoord. Vervolgens vraagt de voorzitter twee kandidaten als leden van de kascommissie voor de jaarrekening 2002. Maarten van Boven en Yvonne Bos-Rops stellen zich voor deze taak beschikbaar. De vergadering stemt hiermee in. De hoofdredacteur Roelof Braad kon in verband met treinvertraging niet op tijd aanwezig zijn, daarom geeft in zijn plaats redactielid Eric Hennekam een rapportage over de nieuwste ont wikkelingen bij het Archievenblad. Hij vertelt dat de redactie een heel goed team vormt. Met betrekking tot de nabije toekomst heeft de redactie een aantal concrete plannen: men wil meer kleur brengen in het Archievenblad, inhoude- Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland lijk wil men meer rekening houden met de 1 archiefgebruiker, er wordt gezocht naar vaste correspondenten en er zijn afspraken gemaakt met Od om te onderzoeken op welke wijze Od en Archievenblad met elkaar samen zouden kunnen werken. Goed nieuws is ook dat de NVBA in ieder geval nog een jaar bij het Archievenblad blijft. Het Archievenblad wil gaan uitstralen dat het vak van archivaris het mooiste vak is wat er bestaat en het stoffige imago van dat vak opfrissen. Op de vraag of degenen die beginnen met een archiefopleiding geen abonnement op het Archievenblad zouden moeten krijgen antwoordt de voorzitter dat daar al mee begonnen is. Eric Hennekam vult aan dat de studenten aan de hand van het Archievenblad een beeld kan worden gegeven wat er in de archiefwereld omgaat maar dat daarnaast het Archievenblad door hun eigen input ook de ervaringen van studenten met archieven kan weerspiegelen. Ten aanzien van de expansiemogelijkheden van het Archievenblad ziet hij de grootste potentie bij de genealogen, maar het is een keuze of deze mogelijkheid al of niet benut moet worden. Wat betreft de samenwerking met Od is Eric Hennekam persoonlijk van mening dat het op de lange duur toch niet zo eenvoudig zou kunnen zijn om met Od samen te wer ken in verband met de verschillende doel groepen van de twee bladen. Een van de aanwezigen merkt op dat wanneer het Archievenblad zich juist meer wil richten op de gebruikers, het alleen nog maar meer zal afdrijven van de Od-doelgroep. Peter de Jong is voor de NVBA juist blij met de artikelen voor de div-kant, hij zou toch wel graag dat evenwicht willen blijven hou den. De voorzitter gaat over tot de redactiesa menstelling van het Archievenblad. Hij ver leent met dank eervol ontslag aan Richard Hermans en Peter van Beek die hun drukke werkzaamheden niet meer met het redactie werk kunnen verenigen. Peter van Beek blijft zich wel als correspondent voor het Archievenblad verdienstelijk maken. Als nieuwe redactieleden stelt hij Eric Hennekam, Bonnie Kirkels en Harry Strijkers voor. De vergadering gaat akkoord met de voor gestelde redactieleden. Er waren geen vragen. De voorzitter bedankt alle sprekers en aan wezigen voor hun bijdrage en aanwezigheid en sluit om 10.50 uur de vergadering. Toekomst van de KVAN: 'Waar willen we heen met de KVAN?' Na het zakelijk gedeelte van de Algemene Ledenvergadering ging het pro gramma verder met het volgende onderdeel van de dag. Als inleiding gaf Gerrit Valk een samenvat ting van zijn bevindingen en aanbevelin gen zoals neergelegd in het rapport 'Waartoe, waarheen? De toekomst van de KVAN'. Vervolgens presenteerden drie bestuursleden een drietal verschillende meningen. Wim Reijnders verdedigde de stelling dat de KVAN zich het beste kan opheffen en vervolgens aansluiten bij DIVA. Adri van Vliet daarentegen hield juist houdt een pleidooi om terug te gaan naar een KVAN zoals die vroeger was. Jo Jamar richtte zijn blik liever op de toekomst aan de hand van de aanbevelingen in het rap port. Uit de levendige discussie die daarop volgde bleek al snel dat voor veel aanwezigen het rapport van Gerrit Valk net een stap te ver was. Weliswaar kon men zich wel vinden in bepaalde aanbevelingen, zoals het verster ken van de banden met het archiefonder- wijs, en was men het er wel over eens dat het met het Archievenblad juist heel goed gaat, in het algemeen zag men echter bij voorbeeld weer niets in de regionalisatie van KVAN-activiteiten omdat op regionaal niveau al genoeg zou gebeuren, al waren deze bijeenkomsten dan weer volgens som migen vooral bedoeld voor het hoger kader en komen de instellingsmedewerkers hier niet voldoende aan bod. Sommigen waren wat huiverig voor samenwerking met SOD en NVBA, dit zou ten koste kunnen gaan van de eigen identiteit van de KVAN en slecht zijn voor het openbaar archiefwezen, misschien moest dan toch eerder gedacht worden aan samenwerking met DIVA. Al vond een aantal aanwezigen weer dat DIVA toch echt een ander soort organisatie is dan de KVAN. DIVA richt zich immers op de instellingen en is vooral een ontmoetings plek voor directeuren en managers terwijl de KVAN juist een platform biedt voor de gewone archiefmedewerker. Met name de studiedagen werden door velen als zeer waardevol ervaren en moeten beslist weer terugkomen. Theo Thomassen herinnerde er fijntjes aan dat op de ALV in 1999 na een uitvoerige dis cussie al was besloten om samenwerking met de NVBA en SOD te realiseren. Hij vroeg zich af wat dan nu de reden is om daarop terug te komen. Volgens Jo Jamar was er een samenwerking met de NVBA via het blad en wilde de SOD eerst dat de finan ciële positie van de KVAN zou verbeteren. De algemene teneur tijdens de discussie was duidelijk, namelijk dat men in het rapport een analyse miste van de huidige realiteit binnen het archiefwezen, en dan ook in relatie tot de gehele erfgoedsector enerzijds en de div-sector anderzijds. Ook ontbreekt in het rapport een profielschets van de pro fessional en de stem van de KVAN-leden zelf. Pas wanneer dat bekend is kan er een wezenlijke discussie gevoerd worden. Gerrit Valk gaf in reactie echter aan dat hij ook na de gevoerde discussie achter de bevindingen in zijn rapport blijft staan en verwacht dat de gewenste analyse tot dezelfde uitkomst zal leiden. Jo Jamar sloot de discussie af met de conclu sie dat er naast het rapport een analyse van 37 U\p Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties, aanmel ding voor activiteiten en wijzigin gen in de ledenadministratie kunt u contact opnemen met het bureau. Kopij voor het Archieven blad, berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt u aan het bureau van de KVAN doorgeven. Cruquiusweg 3 I 1019 AT Amsterdam Fax: (020) 462 77 28 E-mail: bureaula) kvan.nl I nternet: www.kvan.nl Postbank Bureaurekening: 84767 1. Opening 2. Notulen Algemene Ledenvergadering 23 november 2001 3. Mededelingen 5. Jaarrekening 2001 6. Instelling kascommissie voor jaarrekening 2002 7. Redactiesamenstelling Archievenblad archievenblad november 2002 "sssssss.*.: BMHMHI 8. Rondvraag 9. Sluiting Vervolg op pagina 38 november 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 18