voorzee Wij scheppen weer orde archiefburo Restauratieatelier Paul Peters B.V. Handboekbinderij Restauratie Conservering van de meest uiteenlopende, historische en moderne, documenten en aktenbestanden. Ons atelier biedt sinds vele jaren een in brede kring erkende expertise ten dienste van het behoud van het geschreven en gedrukte erfgoed. Object-specifieke, passief-conserverende restauratie van papier, boekblok en boekband. Van incunabel tot oude druk, van oude en moderne grafiek, tot kerkelijke en overheidsdocumenten, land- en wandkaarten, charters en zegels, uit alle tijdvakken. Restauratieatelier Paul Peters B.V. is lid van de VeRes, de VAR en de IADA (International Association of Book and Paper Conservators). Weverweg 9, 6961 KM Eerbeek Tel.0313 65 44 66 Fax 0313 65 58 82 paulpeters@paulpetersdemonnl JANSSEN FILM AUDIO SERVICES Aletta Jacobsstraat 28 - Waalwijk Telefoon 0416 - 34 89 80 - www.voorzee.nl Deskundige en discrete specialisten in traditionele en digitale archivering bij instellingen en bedrijven. Ook voor specifieke training van archiefpersoneel. Anna de Haas (red.), Achter slot en grendel. Schrijvers in Nederlandse gevangenschap 1700-1800. literatuur 'Een voornaam Heer die onlangs gearresteert is, doet Hermes geheugen, dat 'er voor groote Heeren geene vol maakter Akademie is den eene getralyde studeerkamer.' Dit citaat is afkomstig uit De Rotter- damsche Hennes, dat schrijver Jacob Campo Weyerman (1677-1747) in 1721 schreef. Hij had misschien een vooruit ziende blik, want in 1738 werd hij gear resteerd om negen jaar later in het gevang te sterven. Hij had dus alle gele genheid om deze 'akademie' te onder zoeken en met hem vele andere schrij vers, dichters, journalisten en pamflet tisten in de eeuw der Verlichting. De 25-jarige Stichting Jacob Campo Weyerman heeft auteurs gevraagd zich te verdiepen in de levensverhalen van achttiende-eeuwse schrijvers die nauwe lijks voorkomen in de gangbare litera tuurhistorie en gevangen hebben geze ten. Deze opdracht heeft een bonte bun deling van negentien levensverhalen opgeleverd. De bundel start met hoofd stukken over de censuur, gevangeniswe zen, zielzorg en liefdesleven. Deze ach tergrondinformatie is noodzakelijk om een goed beeld te krijgen van de ontwik kelingen en context van deze periode. De verschillende levensverhalen zijn nogal divers van inhoud. Dit vindt zijn oorsprong in de verschillende auteurs die een bijdrage hebben geleverd. Zelfs in het notenapparaat kom je per hoofd stuk een andere schrijfstijl en onder zoeksaanpak tegen. Het maakt Achter slot en grendel tot een boek dat je niet in één keer moet uitle zen. Je legt het op je nachtkastje en voor het slapen gaan lees je een of twee levensverhalen, waarna je kunt wegdro men in de achttiende-eeuwse schrijvers wereld van wangedrag, godslastering, flessentrekkerij, moord, opruiing of homoseksuele handelingen. F.L. Kersteman schreef in zijn boek Zeldzciame levens-gevallen van J.C. Dr. M.A.M. Franken, Dienaar van Oranje, Andries Schimmelpenninck van der Oije 1705-1776. Een politieke en bestuurlijke levensbeschrijving van een Gelderse luitenant-stadhou der. ISBN 90-5730-190-3, 367 blz., 31,95 Op basis van een groot aantal ambtelijke bronnen in het Rijksarchief in Gelderland, het Nationaal Archief, het Koninklijk Huisarchief en Gelderse gemeentearchieven en bibliotheken, kon de historicus Franken een portret samenstellen van zijn hoofdpersoon. De landjonker Andries Schimmelpenninck van der Oije werd als 24-jarige toegela ten als lid van de ridderschap van Veluwe en van het college van ambts jonkers van Brummen. Die toelating vormde het begin van een succesvolle, politiek-bestuurlijke loopbaan. Tijdens de omwenteling in 1747-1748 wist hij zich tot de machtigste regent van Gelderland op te werken. Als luitenant stadhouder vertegenwoordigde hij het gezag van stadhouder Willem IV in Gelderland, met name in het kwartier van Veluwe. Hij vergaarde in dit zelf standig opererende gewest grote invloed en werd de Gelderse vertrouweling van de stadhouder en zijn vrouw, de regen tes Anna van Hannover en later van hun zoon Willem V. Aan die connecties dankte hij zijn benoeming als drossaard van de hoge heerlijkheid. Door zijn huwelijk met een rijke erfdochter werd Schimmelpenninck in 1749 bovendien een van de meest gefortuneerde Veluwse grootgrondbezitters. De biografie brengt nieuwe feiten aan het licht over de wijze waarop de Nederlanden in de tweede helft van de achttiende eeuw werden bestuurd en over de positie die Gelderland hierbij innam. (PB) Weyerman in 1756 dat Weyerman tij dens zijn lange gevangschap zou heb ben verzucht: 't is met een Gevange Man geleegen even als met een Meisje van den Lichte trant; men spreekt in den beginne van hen beide, naderhand begint dat te verflaauwen, en op 't laast denkt men 'er niet meerder om, als of zy nooit in de Werelt geweest waare!' Door deze bundel heeft de Stichting Jacob Campo Weyerman, die zich bezighoudt met onderzoek naar alle aspecten van de achttiende eeuw, ervoor gezorgd dat ze niet worden ver geten. (EH) 35 sales, rental <5r services Benelux - Super 16/35 mm Steenbeck editing tables in stock - Overhaulingrental and servicing Steenbecks - Used cameras, accessories, film projectors - Film reconditioning: cleaning S/N 8/16/35 mm film - Film transfer for: S/N 8/16/35 mm video - DVD - Re-recording optical sound/old tapes, etc. - Used pro-audio equipment - SN 8/16/35 mm spacing/leader/sound rec. tapes Keizersveld 31, 5803 AM Venray Holland Tel. (0478) 63 03 00, Fax (0478) 69 00 07 E-mail: info@janssenfilm.com Internet: http://www.janssenfilm.com documentbehandeling, training en service Walburg Pers/Stichting Jacob Campo Weyerman, Zutphen, 2002 ISBN 90-5730-219-5, 255 blz„ 22,50 Walburg Pers, Zutphen, 2002 november 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 17