c e n s i e s literatuur _L J.W.M. Schuiten, De Nederlandse officier en zijn geschiedenis. Honderdvijfentwintig jaar KVEO. Simon Vuyk, De dronken Arminiaanse dominee, Over de schaduwzijde der verlichte remonstranten. 32 S.J. de Groot, Vestingartillerie in het Veldleger, 19 RA in Grebbelinie en Betuwe 1940. P.F. van den Heuvel/ F. Staarman, Militaire voertuigen in de col lectie van het Legermuseum. I 33 literatuur Signalementen door Patricia Böschen, Eric Hennekam en Harry Strijkers tV (fcyofec* <Vi»ni«a«mc dcwtirw KVEO/De Bataafsche Leeuw, Amsterdam, 2002 ISBN 90-6707-545-0, 304 blz., 25,00 Een van de oudste belangenvereni gingen in Nederland is ongetwijfeld de Koninklijke Vereniging van Eervol Ontslagen Officieren van de Neder landse Krijgsmacht. Deze werd op 16 april 1877 opgericht met als doel de belangen van de gepensioneerde officie ren en hun nabestaanden te behartigen. Aanleiding was de invoering van een nieuwe militaire pensioenwet, waarvan onderdelen nadelig waren voor reeds gepensioneerde officieren. In de negen tiende eeuw waren collectieve pensioen voorzieningen zeldzaam. Op zich was de materiële situatie van de officieren en hun nabestaanden aanzienlijk beter dan van vele anderen in de maatschappij. Op verzoek van de jubilerende vereni ging schreef dr. J.W.M. Schuiten een jubileumboek over de 125-jarige KVEO. De geschiedenis van de KVEO is nauw verbonden met de geschiedenis van het officierskorps. Om die reden wordt in het boek uitvoerig ingegaan op het Nederlandse officierskorps, voordat de KVEO aan bod komt. In het boek wor den de plaats van de officier in de Nederlandse samenleving, zijn rechtspo sitie en de sociale voorzieningen behan deld. Tot nu onderbelichte onderwerpen in de Nederlandse geschiedschrijving. Het boek draagt bij tot verdieping van de kennis van de Nederlandse sociale geschiedenis van de afgelopen twee eeu wen. De auteur heeft voor het algemeen gedeelte van zijn boek een uitgebreide literatuurstudie en enig archiefonder zoek gedaan. Voor de geschiedenis van de KVEO is uiteraard het archief van de KVEO geraadpleegd. Ondanks dat het boek meer is dan alleen een gedenkboek van de KVEO, blijft het toch een boek voor insiders. Voor liefhebbers van de militaire geschiedenis is het echter een must. (HS) Amsterdam, De Bataafsche Leeuw, 2002 ISBN 90-6707-524-6, 216 blz., 21,00 Net als menig ander kerkgenoot schap waren remonstranten bezorgd over hun imago. Sinds hun uitsluiting uit de gereformeerde/hervormde kerk in 1619/1621 op de synode van Dordrecht, wilden ze door de stichting van een Broederschap (Sociëteit) uitstralen dat zij de ware protestantse kerk hadden. Een slechte beeldvorming paste hier niet bij en het is dan ook niet verwonderlijk dat vooral historische idealen van tole rantie en broederschap de boventoon voerden en er aan conflicten en tekort komingen weinig ruchtbaarheid werd gegeven. De auteur meent dat juist de schaduwzijde aan het licht brengt aan welke normen en waarden remonstran ten in het dagelijks leven belang hecht ten en hoe zij conflicten probeerden op te lossen. Op basis van niet eerder bestu deerde dossiers uit de achttiende eeuw, die te vinden zijn in de remonstrantse archieven bij gemeente- en rijksarchie ven, heeft Vuyk deksels van potten gelicht en blaast hij vergeten kwesties, zoals_ die van de dronken Arminiaanse dominee, nieuw leven in. In tien boei ende hoofdstukken komen we heel wat aan de weet. (PB) archievenblad november 2002 Militaire voertuigen in de cnllertie van het Legermuseum november 2002 archievenblad I De Bataafsche Leeuw, Amsterdam, 2002 ISBN 90-6707-547-7, 224 blz., 24,50 Boeken over het Nederlandse leger of onderdelen hiervan komen de laatste tijd bijna 'aan de lopende band' van de persen. Ditmaal een boek over de ves tingartillerie in het veldleger met specia le aandacht voor de korte geschiedenis van 19 RA, een mobilisatieregiment, in 1939 uitgerust met verouderd vestingge- schut dat enigszins mobiel was gemaakt. In het boek wordt een klein facet van de oorlogsdagen van mei 1940 belicht. Het 19e Regiment Artillerie werd in de mobi lisatietijd op 28 augustus 1939 opgericht uit reserve-officieren en kader van het le en 5e Regiment Artillerie, aangevuld met dienstplichtigen. Het regiment werd in drie afdelingen opgesplitst. Na de inval in Nederland van het Duitse leger op 10 mei 1940 werden deze onaf hankelijk van elkaar ingezet op de Amerongsberg, de Grebbeberg en bij Ochten in de Betuwe. Direct na de capi tulatie van het Nederlandse leger op 14 mei 1940 werd het 19e Regiment Artillerie al opgeheven. De auteur dr. S.J. de Groot, van oor sprong bioloog, bracht zijn militaire diensttijd door bij het Wapen der Artillerie. Wellicht is hierdoor zijn belangstelling voor dit onderwerp gewekt. Hij publiceert regelmatig over onderwerpen op het gebied van de mari tieme en militaire historie. Voor dit boek heeft hij diverse bronnen geraadpleegd, onder andere de privécor- respondentie van reservemajoor De Groot CII-19 RA met zijn vrouw en de Verslagen en Rapporten Gevechts handelingen 11-19 RA. Het grootste gedeelte van het boek wordt in beslag genomen door bovengenoemde ge vechtsverslagen en rapporten. Deze heeft de auteur geraadpleegd in het archief van het Instituut voor Militaire Geschiedenis Nederland te 's-Graven- hage. Het boek leest niet als een oorlogsro man, maar liefhebbers van de militaire geschiedenis komen volop aan hun trek ken. (HS) Sdu Uitgevers, Den Haag, 2002 ISBN 90-1209296-5, 392 blz., 29,50 Een leger zonder voertuigen is ondenkbaar, een Legermuseum zonder voertuigen eveneens. Met dit boek is het uit 1913 daterend Legermuseum in Delft erin geslaagd zijn gehele deelcollectie voertuigen in haar samenhang te ont sluiten. Normaal staat 90 procent van de collectie jaar en dag in depot, verspreid over meerdere loodsen in het land. Voormalig Hoofd Sectie Lichte Wiel voertuigen bij de Directie Materieel van de Koninklijke Landmacht P.F. van den Heuvel (overleden in 2001) en conserva tor moderne militaire geschiedenis van het Legermuseum drs. F. Staarman heb ben de informatie en feitelijke gegevens systematisch ontsloten. De auteurs had den voor hun boek een zeer uitgebreide verzameling technische documentatie ter beschikking, bestaande uit voor schriften, werkplaatshandboeken en technische handleidingen. Deze officië le uitgaven vormden voor hen een belangrijke primaire bron van informa tie. Het voorwoord, de inleiding, de geschie denis van de voertuigencollectie, de voertuigen van het Legermuseum in his torisch perspectief, het beheer en onder houd van de collectie en de toelichting plus bijlagen zijn zowel in het Nederlands als in het Engels in het boek opgenomen. Voor de echte liefhebbers zijn naast een uitgebreide bibliografie ook de technische documentatie en voorschriften uit de bibliotheek van het Legermuseum opgenomen. Het rijk geïllustreerde naslagwerk geeft een representatief beeld van het rijdend en rollend materieel van de Koninklijke Landmacht. (HS)

Archievenblad | 2002 | | pagina 16