Doe Consult Groenendijk Microfilm Scanservice als een hond die gaat liggen waar hij wil column WIJ DOEN WAAR WE GOED IN ZIJN DocConsult Restauratie-atelier De Tiendschuur DE HERINNERING IS Papierconservering. Archiefmateriaal verkeert vaak in een slechte staat. In veel gevallen zijn archiefstukken openbaar. Om de culturele nalaten schap van onze voorouders veilig te stellen is restauratie en con servering noodzakelijk. De papierafdeling van restauratie-atelier De Tiendschuur restaureert o.m. boeken, charters, handschriften, leren banden, kaarten en prenten. Kunstobjectenrestauratie. Beschadigde kunstobjecten kun nen ook worden gerestaureerd. De soorten te behandelen objecten kunnen sterk variëren: litho's, foto's, schilderijen en zeefdruk ken. De behandelingen zijn uit eenlopend. Ze betreffen bijvoor beeld reiniging, reconstructie, bedoeken en retoucheren. Calamiteitenbehandeling. In geval van calamiteiten kunt u een beroep doen op de Tiendschuur. Bij snel ingrijpen kan vocht- en roetschade worden geminimaliseerd. Invriezen stopt het schadeproces. Vocht onttrekken aan objecten kan met onze vacuiimvriesdroog apparatuur, welke een capaciteit heeft van 10 m3. Reukschade kan behandeld worden met de ozonisator. Diamantgroep Restauratie-atelier "De Tiendschuur" Documentair management en ondersteuning «UB9 interim-management «UB9 quick-scan coaching on the job <jjgp archiefbewerkingen cjjgp in-company trainingen <jjgJ wegwerken achterstanden Onze ervaren projectmedewerkers hebben veelal een opleiding Bestuursambtenaar, SOD I en 11, WA en Middelbaar archiefambtenaar. Zij staan garant voor een klantgerichte en klantvriendelijke dienstverlening. project- en adviesbureau Nico Maasstraat 51 Tel. 074 - 2500166 7555 LW Hengelo Fax 074 - 2500144 www.docconsult.nl E-mail: docconsult@hetnet.nl ALS HET ECHT OM KWALITEIT GAAT Boekverfilming Dt Boekscanning Ei Fotoscanning kleur/zwart-wit Q' Negatiefscanning Ei Diascanning Ei Documentverfilming Ei Documentscanning Ei Groot formaat verfilming Groot formaat scanning Q' Microfilmscanning Ei Microfichescanning Ei Microfilmafdrukken Et Plotten CAD-bestanden op microfilm Edisonweg 50D, 2952 AD Alblasserdam Tel.: 078-6931300 Fax: 078-6931123 E-mail: gms@groenendiik.net Website: groenendijk.net column De herinnering is als een hond die gaat liggen waar hij wil. Met dit treffende beeld van Nooteboom begint het mooie boekje van Douwe Draaisma Waarom het leven sneller gaat als je ouder wordt (Groningen 2001). In een reeks uiteenlopende opstellen behandelt de schrijver ver schillende aspecten van het autobiografische geheugen, onze metgezel voor het leven, die zich steeds zo onbetrouw baar betoont, maar waarmee we het toch moeten doen. Er is overeenkomst tussen deze herinneringen en archi valia en daarom is deze psy chologische leesstof mijns inziens voer voor archivaris sen. Bovendien had ik u beloofd het nog eens over relativiteit te hebben. Hoe feitelijk ook de stukken zijn, wij weten dat de context bepalend is voor hun beteke nis en dat die context veran dert, ook binnen de muren van het archief. Hoe getrouwelijk wij ook stukken voor blijvende bewa ring of VVV aanmerken, opbergen of weggooien, toch schuilt er een grote willekeur in wat bewaard wordt en wat niet. Juist archivarissen weten hoeveel toevalligheid er zit achter de acquisitie, hoe betrekkelijk de representativiteit is van wat we binnenhalen. En net als met onze herinneringen doen we het ermee en leven in ons verleden alsof het ook wer kelijk zo was, totdat we botsen met iemand met hetzelfde verleden, maar met een ander verhaal. In de studiezalen zijn die soms strijdige verhalen rustig naast elkaar te raadplegen, maar in de resultaten van onderzoek komen de ver schillen tot uiting. Ik ben dol op boeken waarin dit het geval is en daarom tip ik u hierbij: legt u even die werkjes over digi talisering en informatiestromen terzijde en lees Eeuwelingen, levensverhalen van 100-jarigen, opgetekend door Steffie van den Oord (Amsterdam/Antwerpen, 2002). Lees hoe gevarieerd de menselijke geest heen en weer springt door het eigen leven, hoe waar het eigen verleden is en hoeveel verschillende waarheden er zijn. Elk interview geeft uitzicht op weer een ander Nederland tijdens de twintigste eeuw. Het is aan psychologen om mij te vertellen waarom dat fascineert, maar een archivaris die niet geïntrigeerd blijft kijken naar dit kaleidoscopisch toneel, zou ik m'n archief niet toe vertrouwen. Draaisma werpt ook licht op het - voor sommige archiva rissen sneue - feit dat presen taties voor een groot publiek over het verleden het nooit met alleen papieren archief afkunnen. Altijd moeten er oude verpakkingen en ge bruiksvoorwerpen aan te pas komen om het verleden te laten leven. Koektrommels met madeleines. In mijn geval werkte een keukenfo tootje van Van Bennekom zo uit, waarop een typische wederopbouwstamper met gedraaide steel hangt, waar van het loszittende metalen ringetje om het handvat altijd naar beneden kronkel de als je hem ophing. Alle stampers hadden dat euvel en ik voel mezelf terug in die keuken, altijd in volle tegen spraak met mijn wederop- bouwmoeder die het veel te druk had voor discussie en realiseer me dat die herinne ringen niet in tekst op m'n c- schijf zijn gezet maar via m'n huid, m'n neus, m'n oren fysiek zijn beklijfd en vervormd. We moeten het ermee doen, met onze herin neringen en met de andere van anderen, met de archie ven en de voorwerpen die we hebben. Die weliswaar ons verleden doen herleven, maar altijd een iets ander verleden dan wat in die keuken neer ging liggen. Dit was een serieuze laatste column van bovengetekende, die vanaf 1 oktober haar beleringen hopelijk zelf in praktijk zal brengen bij Apart in Apeldoorn, alwaar zij nog geen mailadres heeft. Maar ik hoop u vandaar in een nieuwe functie maar in dezelfde archiviale gedaante collegiaal te ontmoeten en te blijven spreken. 23 Insulindestraat 5 5013 BA TILBURG Tel: (013)549 1940/Fax: (013)549 1980 E-mail: tiendschuur@diamant-groep.nl DOCUMENTAIRE INFORMATIEVOORZIENING Door Marjanne Kok Tekening: PeterVlot H november 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 11