Andere Tijden Zonder archieven absoluut geen de praktijk Het programma is eigenlijk voortgekomen uit de behoefte aan continuïteit in de berichtge ving over geschiedenis op televisie. In het verle den zijn er onder de vlag van NOS en NPS volop historische programma's gemaakt. Het bekend ste is zonder twijfel De Bezetting, waarin dr. L. de Jong het epos van de Tweede Wereldoorlog uit de doeken deed. Het programma kreeg verschil lende versies, in de jaren zestig en later in 1989/1990. In 1995 kwam er een soort vervolg: Na de Oorlog, een twintigdelige serie van de NPS over de wederopbouw. Daarna werden nog series als De Affaire en Bestaat Nederland welgeprodu ceerd. Na afloop van zo'n project werd het team dat eraan werkte weer ontbonden, en gingen kostbare kennis en ervaring verloren. Dat bracht een groepje programmamakers bin nen de NPS tot de overtuiging dat er een vaste kern zou moeten worden gevormd van mensen die zich permanent met het produceren van geschiedenisprogramma's zouden gaan bezig houden. Ze ontwikkelden in het voorjaar van 1999 een plan voor een wekelijkse rubriek en vonden daarvoor gehoor bij de programmalei ding van de NPS. Maar voor zo'n wekelijks pro gramma schoten de middelen van de NPS toch tekort. Daarop is een gesprek gevolgd tussen NPS en VPRO, de omroep die ook al decennia zoveel geschiedenis in zijn programmering stopt, en bovendien het onvolprezen radioprogramma OVT produceert. In recordtijd waren VPRO en NPS het eens: ze gingen op fifty/fifty-basis een overeenkomst aan voor een wekelijks magazine over contemporaine geschiedenis: Andere Tijden. De naam kwam trouwens uit een interne prijs vraag voor de redacteuren, met een fles goede wijn als beloning. Bij het bedenken van de formule stond het woord 'actualiteit' centraal. Andere Tijden wil, in goed Nederlands, een sense of urgency uitstralen, de onderwerpen moeten op de een of andere manier in verband staan met het heden en daardoor een dwingend en minder vrijblij vend karakter hebben. In prak tische zin ligt daar het eerste probleem: direct inspelen op actuele gebeurtenissen staat op gespannen voet met tijdrovend feitenonderzoek in archieven en bij betrokkenen. Dat is aan het programma ook af te zien: Andere Tijden mikt vooral op de zogeheten 'voorzienbare actu aliteit'. Het betreft dan grote gebeurtenissen, die lang tevo ren bekend zijn en waarom heen lang tevoren al historische onderwerpen kunnen worden bedacht. Zoals de Amerikaanse verkiezingen van november 2000: al in de zomer van dat jaar ging de uitnodiging de deur uit naar Mike Dukakis, de democratische presidentskandidaat die in 1988 ten onder ging in de smerigste ver kiezingscampagne die de Verenigde Staten ooit meemaakten. In september bleek dat hij bereid was tot een interview en zo kon Andere Tijden een paar dagen voor de verkiezingen een recon structie uitzenden van de gebeurtenissen van dat fameuze jaar, waarin George Bush sr. de machtigste man van zijn land werd. Zo'n uitzen ding oogt actueel, en heeft op zo'n moment volop de aandacht van het publiek, terwijl de productie zonder tijdsdruk al weken eerder kan hebben plaats gevonden. Een ander centraal punt in de formule is het uiterlijk van het programma. De bedenkers wil- oktober 2002 den per se wegblijven van het imago van stoffigheid dat geschiedenis al snel bedreigt: dus daarom geen bedaagde, oudere presentator en geen opnamen in een bedompte kelder of een met oude folianten afgeladen zolder. Een fris, modern ogend decor en een jeugdige, enthousiaste presentator zouden het idee moeten ondersteunen dat geschiedenis niet saai of ouderwets, maar spannend en fascinerend kan zijn. Veel van wat in de voorbereidingsfa se werd bedacht is in de praktijk allang gesneuveld, maar de categorieën onder werpen die tevoren werden gedefinieerd, zijn vanaf het begin overeind gebleven. De sector 'voorzienbare actualiteit' is al genoemd. Het is in de korte geschie denis van Andere Tijden twee keer voorgenomen dat de redactie vond dat ze onmiddellijk moest inspelen op ingrijpende nieuwsgebeurtenissen. De eerste keer was naar aan leiding van 11 september 2001, de aan slagen op het Pentagon en de Twin Towers. Binnen een week produceerde de redactie, met inzet van alle beschikbare menskracht van dat moment, een onder werp over de allereerste keer dat de wereld totaal verlamd was door een schokkende daad van terreur: München 1972. Na een snelle brainstorm koos de redactie twee invalshoeken: de vraag waarom inlichtingendiensten ook toen niets hadden zien aankomen én de vraag wat er met de daders is gebeurd. Met kunst- en vliegwerk, en doorwerken in de avonden en het weekend, lukte het een gloednieuwe uitzending binnen de beschikbare week op de band te krijgen. Vergelijkbaar was de moord op Pim Fortuyn vlak voor de laatste Kamer verkiezingen. Uit het redactioneel over leg rolde toen het plan om een onder werp te maken over de verkiezingsdag van 1977, toen er eveneens een onwe zenlijke sfeer rond de stembus hing - des tijds omdat in Drente een trein was gekaapt en een school vol kinderen was gegijzeld. Dankzij prachtig acchiefmateri- aal, destijds door verschillende VPRO- cameraploegen gefilmd, lukte het om een beeld op te roepen van die vrijwel vergeten verkiezingsdag. Een categorie onderwerpen die geregeld terugkeert, betreft de vruchten van histo risch onderzoek door derden. Andere Tijden rekent het tot zijn taak om gere geld verslag te doen van wat historici zoal hebben uitgezocht en in boeken hebben neergelegd. Daarvoor maakt de redactie afspraken met uitgeverijen en auteurs om voorinformatie te hebben over het materiaal en op grond daarvan te kunnen beslissen welk aspect van een onderzoek een geschikt onderwerp voor de rubriek zou kunnen opleveren. En dan is er nog een categorie waar de redactie niet graag mee te koop loopt: de onderwerpen die geen enkele link met de actualiteit hebben maar die te mooi zijn om te laten liggen. Eigenlijk horen die natuurlijk niet thuis in de op actualiteit gebaseerde formule, maar van sommige verhalen vinden we bij Andere Tijden nu eenmaal dat ze 'geweten moeten wor den'. We hebben daarover de stilzwijgen de onderlinge afspraak dat die uitzendin gen van zichzelf zó boeiend moeten zijn dat de kijker zich na een halve minuut al niet meer afvraagt waarom hij dat eigen lijk allemaal moet weten - en met die definitie kunnen we aardig uit de voeten. Daarnaast hebben we langzamerhand een zekere handigheid ontwikkeld om dit soort in feite tijdloze onderwerpen toch van een - vaak erg toevallige - actu ele aanleiding te voorzien, waardoor het bezwaar van de tijdloosheid, althans optisch, ondervangen lijkt. Het laatste soort onderwerpen betreft eenvoudig: vondsten. Als er ergens een filmpje opduikt met een bij zondere waarde of lading kan dat op zichzelf voldoende aanleiding zijn om er aandacht aan te besteden en er een onderwerp omheen te bedenken. Mede dankzij het werk van onze gespecialiseer de filmresearcher Gerard Nijssen komen zulke items geregeld voor. Zo hebben we in 2001 een keer aandacht besteed aan een amateurfilmpje dat op 10 mei 1940 is geschoten door de commandant van een luchtbeschermingseenheid. Voorzover wij konden nagaan was het voor het eerst dat er bewegend beeld opdook dat op de dag van de bezetting door een Neder landse camera was geregistreerd. We ken nen wel films uit de Duitse bioscoopjour naals, maar verder is er van deze histori sche dag geen materiaal bekend. Uiteindelijk is het ons gelukt om de nog levende leden van de betreffende een heid bijeen te krijgen, samen met de weduwe van de commandant die het filmpje had gemaakt. We hebben het materi aal aan de groep ver toond en met hen over die dagen gepraat: op de dag dat de Duitsers ons land binnenvielen zagen ze wel af en toe een vliegtuig langs schieten, maar verder werd hun dienst toch vooral besteed aan zandzakken vullen. Meer opzien baarde het beeldmateriaal dat Andere Tijden in het Nederlands Audiovisueel Archief (of tegenwoordig liever: Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid) vond van het bezoek van de Beatles aan Nederland, in juni 1964. Destijds heeft het NTS Journaal er een paar minuten aan besteed en die beelden zijn zo vaak herhaald dat iedereen ze wel kent. Maar nu bleek dat er ook nog circa 28 minuten restmateriaal was, het ruwe materiaal dat destijds bij de montage werd weggelaten. Sommige gebeurtenis sen zijn zo bijzonder dat het B-materiaal ervan later vanzelf A-materiaal wordt, en het Beatlesbezoek hoort kennelijk in die categorie. Vrijwel alle media besteedden aandacht aan die 'vondst' en hielpen daarmee Andere Tijden als programma op de kaart te zetten. Nog bekender zijn de verloren gewaande beelden van de verlo ving van prinses Beatrix en prins Claus uit 1965. Het was een rechtstreekse uit zending destijds, inclusief interviews met de Nederlandse en Britse televisie, maar omdat de video nog niet was uitgevon den ging iedereen ervan uit dat van die Door Ad van Liempt* Op 12 maart 2000 ging de eerste uitzending van 'Andere Tijden' de lucht in. Voor het eerst had Nederland een wekelijks televisieprogramma over eigentijdse geschiedenis. Ergens in oktober van dit jaar zal de honderdste aflevering worden uitgezon den, en de redactie van deze coproduktie van NPS en VPRO maakt zich geen enkele zorgen over de beschikbaarheid van nieuwe onderwerpen in de toekomst. Elke dag komt er immers geschiedenis bij, en de archieven zijn onuitputtelijk. Ad van Liempt. Foto NPS/Jean Pierre Heijmans. Actualiteit archievenbiad Categorieën Vondsten Ti «11 oktober 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 9