nieuws V'V r rvt- V Tresoar, Frysk Histoarysk en Letterkundich Sintrum ADLZB Information Systems K. Restauratie-atelier De Tiendschuur '>vs' www.adlibsoft.com Papierconservering. Archiefmateriaal verkeert vaak in een slechte staat. In veel gevallen zijn archiefstukken openbaar. Om de culturele nalaten schap van onze voorouders veilig te stellen is restauratie en con servering noodzakelijk. De papierafdeling van restauratie-atelier De Tiendschuur restaureert o.m. boeken, charters, handschriften, leren banden, kaarten en prenten. Kunstobjectenrestauratie. Beschadigde kunstobjecten kun nen ook worden gerestaureerd. De soorten te behandelen objecten kunnen sterk variëren: litho's, foto's, schilderijen en zeefdruk ken. De behandelingen zijn uit eenlopend. Ze betreffen bijvoor beeld reiniging, reconstructie, bedoeken en retoucheren. Calamiteitenbehandeling. In geval van calamiteiten kunt u een beroep doen op de Tiendschuur. Bij snel ingrijpen kan vocht- en roetschade worden geminimaliseerd. Invriezen stopt het schadeproces. Vocht onttrekken aan objecten kan met onze vacuiimvriesdroog apparatuur, welke een capaciteit heeft van 10 m3. Reukschade kan behandeld worden met de ozonisator. Diamantgroep Restauratie-atelier "De Tiendschuur" Als de kwaliteit belangrijk is, is het verschil snel duidelijk. BuroDenBoer nieuws uit het veld De reeds veelbesproken landelijke archiefkaart gaat de naam archiefkaart.nl dragen. Bij de kaart staat beveiliging van archiefstukken voorop. Het is de bedoeling dat zonder legiti matie geen originele archiefstukken ter inzage worden gege ven. Een tweede functie van de kaart is het bieden van zo veel mogelijk gemak. Bezoekers krijgen niet langer van iedere instel ling een aparte kaart. Bij de aanvraag van de kaart kunnen vaste bezoekers aangeven informatie te willen ontvangen over bijvoorbeeld nieuwe producten. Er komt ook een website met informatie. De kaarten worden door HSB in Woerden gemaakt met behulp van een elektronisch aanvraagformulier waaraan een digitale pasfoto wordt toegevoegd. Vaste bezoekers krijgen de eerste kaart gratis per post toegezonden. De kaart geldt als legitima tiebewijs. Bij instellingen met een geautomatiseerd registratiesysteem krijgen bezoekers toegang door de kaart in de kaartlezer bij de balie te steken; met de kaart kunnen in de studiezaal ook archiefstukken worden aangevraagd. Een eventuele adreswijzi ging kan op ieder moment in de chip opgenomen worden. De kaart krijgt een geldigheidsduur van vijf jaar. In november 2002 ontvangen de deelnemende instellingen de benodigde software en een gebruikershandleiding. Systeem beheerders en baliemedewerkers krijgen bij het Gemeente archief Rotterdam instructie. Bezoekers worden geïnformeerd door middel van een bezoekersbrief en een folder. Wanneer alles volgens plan verloopt kunnen bezoekers de kaart vanaf 2 december 2002 bij de veertien startende instellingen bestel len. In het septembernummer van Diversa, het kwartaalblad van DIVA, vindt u uitgebreide informatie over het 'Handvest Dienstverlening 2002'. Natuurlijk is het eigenlijke Handvest erin opgenomen, maar ook vindt u er onder meer een toelich ting op het handvest, krijgt u ervaringen van gebruikers te lezen en leest u alles over hoe uw instelling kwaliteit kan garanderen. Diversa biedt in dit nummer verder verenigings- nieuws en informatie over het programma van de conferentie 'De wereld van migranten en archieven' op 10 oktober. www.friesverleden.nl/www.fryskferline.nl Op 19 september is de website www.friesverleden.nl/www.frvsk- ferline.nl opgeleverd. Deze tweetalige website is het resultaat van een interdisciplinaire samenwerking tussen een aantal Friese cultuurinstellingen. De geschiedenis van de drie dorpen Wynaldum, Hogebeintum en Oudebildtzijl wordt verteld aan de hand van objecten uit de collecties van het Ryksargyf Fryslan, het Fries Museum, de Fryske Akademy en de provin cie Fryslan. Het project is gefinancierd door het ministerie van OCenW en uitgevoerd in opdracht van de vier landelijke erf goedkoepels voor de archeologie (SNA), archieven (DIVA), monumenten (NCM), musea (NMV) en de Vereniging DEN. De coördinatie van het project was in handen van DIVA. 'Tresoar, Frysk Histoarysk en Letterkundich Sintrum' is de naam waar onder de Provinciale Bibliotheek van Fryslan, het Rijksarchief in Fryslan en het Frysk Letterkundich Museum en Dokumentaasjesintrum verder gaan. De fusie van de drie instellingen is op 2 sep tember 2002 een feit geworden met de officiële bekendmaking van de naam en de installatie van een bestuur onder voorzitterschap van gedeputeerde Bertus Mulder. De rijksarchivaris in Fryslan, mr. D.P. de Vries, is benoemd tot directeur van het nieuwe instituut. Tresoar heeft als doel de schriftelijke his torische en letterkundige bronnen en wetenschappelijke boekwerken toegan kelijk te maken voor een breed publiek. Tresoar is het grootste cultuurhistorisch instituut in Fryslan. Tresoar is ook bereikbaar op een voorlo pige website (www.tresoar.nl). Hierop is nadere informatie te vinden over de instelling en haar bestuurders en vindt men verwijzingen naar de drie oude web sites, die op korte termijn zullen integre ren tot één nieuwe site Aan de voorbereiding van de fusie is de afgelopen drie jaren door vertegenwoor digers van de drie fuserende instellingen gewerkt. De fusie komt voort uit de wens onder archivarissen en bibliothecarissen om de waardevolle collecties beter en gemakkelijker toegankelijk te maken. De Friese fusie is uniek vanwege het multi disciplinaire karakter. Het is voor het eerst dat op een dergelijke grote schaal een archief, een wetenschappelijke bibli otheek en een letterkundig museum gaan fuseren. Mogelijk dat Tresoar op termijn als voorbeeld kan dienen voor een fusie tussen de Koninklijke Bibliotheek, het Nationaal Archief en het Nederlands Letterkundig Museum, die alle drie op een steenworp afstand van elkaar zijn gehuisvest in Den Haag. De collectie van Tresoar heeft een omvang van in totaal 25 strekkende kilo meter, samengesteld uit onder andere de Buma-bibliotheek (een unieke collectie oude en nieuwe werken over de klassieke oudheid), de bibliotheek van de universi teit te Franeker en het Hof van Friesland, de archieven van het Hof van Friesland en de stadhouders van Friesland, particu liere archieven, een groot aantal histori sche kaarten en prenten, talloze oude documenten teruggaand tot ver in de Middeleeuwen, een grote fotoverzame ling en een grote verzameling documen tatie over Friese schrijvers en letterkundi ge werken. De nieuwe instelling wordt gehuisvest in de huidige gebouwen van het Rijks archief en de Provinciale Bibliotheek aan de Boterhoek in Leeuwarden. Tussen de beide naast elkaar gelegen gebouwen wordt daartoe een loopbrug gebouwd. Software voor Archieven, Bibliotheken en Musea Arehiefmanagement Catalogusbeheer Collectiemanagement Fotoarchieven Beelddatabanken Uitgebreid thesaurusmanagement Krachtige zoekmogelijkheden Maatwerk. Toolkit Consultancy. Conversie en Projectmanagement. Modelapplicaties voor Bibliotheek, V \xiTr:i Museum en Archief Uitbreidingsmodules v Klaar voor het internet. Internet Server Trainingen en Cursussen ar» O*-"-. <cv V»* ,.c>' jc v :t* ADLIB Information Systems Reactorweg 291 3542 AD Utrecht postadres Postbus 1436 3600 BK Maarssen Tel.:+31 (0)30 2411885 Fax:+31 (0)30 2412568 E-mail: sales@nl.adlibsoft.com Insulindestraat 5 5013 BA TILBURG Tel(013549 19 40 Fax: (013) 549 19 80 E-mail: tiendschuur®diamant-groep.nl Onze medewerkers (verspreid over heel het land) hebben een gedegen vakopleiding, jarenlange ervaring in het vakgebied en zijn daardoor op elke plaats binnen uw informatievoorziening direct inzetbaar. Ons dienstenpakket omvat onder meer: detachering consultancy interim-management advisering inventarisatie inhaal-operaties automatisering complete projecten werving en selectie Onze consultanten voorzien u graag van een passend advies ter optimalisering van uw informatievoorziening c.q. interne organisatie. Bel voor informatie of een vrijblijvend gesprek: Jan van Renesseweg 4 Postbus 37, 4325 ZG Renesse tel.: 0111-462024 fax.: 0111-461922 http://www.bdb.nl - E-mail: info@bdb.nl Archiefkaart.nl Diversa oktober 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 4