OOOÖIO0O00OO Verantwoording en archiefbeheer Dag van de Groninger geschiedenis Een nieuwe vereniging: RMC nieuws uit het veld nieuws uit het veld Mail uw nieuws naar: bureau@kvan.nl Verantwoording is een sleutelbegrip in onze samenleving. Zeker in deze tij den van de enquête Bouwnijverheid en twijfels aan de kwaliteiten van accoun tantsverslagen worden we daar weer mee geconfronteerd. Verantwoording is vol gens de norm NEN-ISO 15489 'het princi pe dat individuen, organisaties en de gemeenschap verantwoordelijk zijn voor hun daden/handelingen en gevraagd kunnen worden deze aan anderen toe te lichten'. Voor het afleggen van verant woording is betrouwbare informatie nodig. Deze informatie ligt in de meeste gevallen besloten in de archieven van de betrokkenen. Saskia Stuiveling, de president van de Algemene Rekenkamer, zei tijdens haar lezing voor het RMC-congres van 20 juni 2002 dat verantwoording een trait d'u- nion is tussen beleid en handhaving. Dit in tegenstelling tot de klassieke benade ringswijze dat verantwoording achteraf en verticaal plaatsvindt. Dit heeft te maken met een drietal verschillende maar gelijktijdige ontwikkelingen. Door de groei van de ICT-toepassingen is de technische mogelijkheid gekomen dat informatie sneller beschikbaar is dan voorheen. Verder heeft de overheid ervoor gekozen om steeds meer uitvoe rende taken op afstand te zetten, waar door beleid en uitvoering gescheiden zijn. Als laatste is er het feit dat ontwik keling en uitvoering van beleid, en dus ook verantwoording, steeds meer plaats vinden in een internationale context (bijvoorbeeld de Europese Unie). Volgens Stuiveling hoort verantwoording voor aan in het beleidsproces een plek te krij gen, in het hele proces een rol te spelen, en niet alleen pas achteraf. Ook zal de verantwoording verticaal moeten plaats vinden, nie-t per organisatie maar per beleidsterrein. Wat hebben archivarissen hier nu mee te maken? Ten eerste is het zo dat andere verantwoordingsrelaties om andere in formatie vragen. In een vroeg stadium van een beleidsproces moet er daarom al nagedacht worden over de gevolgen van verantwoording voor het informatiebe heer. Zowel openbaarheid en informatie verstrekking als betrouwbaarheid, au thenticiteit en duurzaamheid van de informatie spelen een belangrijke rol. Ten tweede zullen op de langere termijn de gevolgen daarvan te merken moeten zijn. Immers als bij de vorming al meer aandacht is voor de betrouwbaarheid, dan is de kans groot dat de informatie die op termijn wordt overgebracht van zoda nige kwaliteit is dat deze zeer geschikt is voor hergebruik en onderzoek en (hope lijk) weinig problemen oplevert voor het beheer. Internet nieuws Het Historisch Platform is een servi ce- en netwerkorganisatie voor historici en historisch geïnteresseerden. Archief medewerkers en -bezoekers horen zeker tot deze groep en daarom is een bezoek aan de website van Het Historisch Platform (www.historischplatform.nl) zeker de moeite waard. Archiefinstellingen die een bijzondere spreker willen uitnodi gen, kunnen gebruik maken van de aan wezige sprekersgids. In deze gids komt een zeer gevarieerd aantal lezingen voor. Voor deze bemiddeling brengt het Historisch Platform geen kosten in reke ning. Meer informatie en een uitdraai van de sprekersgids kunt u krijgen via e-mail: secretariaat@historischplatform.nl. Op de website van het Historisch Platform zit ook een link naar de site Het Historisch Huis (www.historischhuis.nl). Op deze site zijn meer dan 300 links te vinden naar nationale en internationale geschiedeniswebsites, maar ook een almanak met adresgegevens van organi saties, instituten, archiefdiensten etc. Als u nog niet voorkomt in deze almanak, dan kunt u zich digitaal aanmelden. Heeft u twijfel of u een historisch boek werk moet kopen dan kunt u ook even de recensiebank raadplegen. Mogelijk komt het werk daarin voor. Zelf een recensie aanleveren per e-mail kan ook: Recensiebankredactie@historischplatform.nl. Op zaterdag 26 oktober vindt tussen 13.00 en 17.00 uur in het gebouw van de Groninger Archieven de Dag van de Groninger Geschiedenis plaats, georgani seerd door de Historische Vereniging Stad Lande en de Groninger Ar chieven. Dit historische evenement trekt ieder jaar enkele honderden liefhebbers. Er is dit jaar gekozen voor een bijzondere aanpak en een verrassend thema. Negen bekende en minder bekende Groningers zullen episodes uit hun eigen geschiede nis vertellen. Zij zullen hun verhalen illustreren aan de hand van persoonlijke documentatie, filmfragmenten, foto's, muziek en voorwerpen. Iedere verteller is gevraagd om het verhaal zo persoonlijk mogelijk te houden. Het gaat daarbij om herinneringen aan de eigen jeugd en het familiebedrijf, het dagelijks leven in de wijk Helpman, de passie voor Groningse volksmuziek, de roerige zestiger jaren in Stad, herinneringen aan het boerenbe drijf Groot Zeewijk, het dorpsleven te Ezinge in de jaren vijftig, de beginjaren van RONO, jeugd in de Veenkoloniën, sportieve ervaringen. Zes ruimten in de Groninger Archieven worden voor dit doel omgetoverd tot intieme huiskamers waar bezoekers van de dag in kleine groepen naar de vertel lingen kunnen luisteren. Daarnaast is er een historische markt waar de historische verenigingen, uitge vers, antiquaren en boekhandelaren zich presenteren. Groninger Archieven Op 1 augustus jl. is de de heer W.j.M. Dings in dienst getreden als clus termanager bij de Centrale Archief Selectiedienst (CAS) te Winschoten. Hiervoor was hij hoofd afdeling Archief van het Katholiek Documentatie Centrum (KDC) te Nijmegen. Op 13 september jl. heeft de heer A. Schoonderbeek, afscheid genomen van het gemeentarchief Arnhem, waar hij hoofdarchivaris was. Hij is met ver vroegd pensioen gegaan. Het gemeen tearchief Arnhem is sinds 1 juni 2002 gefuseerd met het Gelders Archief. Op 15 juli jl. is de heer drs. F. Twisk in dienst getreden als als archivaris van het Bisdom Haarlem. Hij volgde daar de heer A.M. Velthoven op. Met ingang van 1 september jl. is drs. T.H.P.M. Thomassen benoemd tot directeur van de Reinwardt Academie, faculteit museologie van de Amster damse Hogeschool voor de Kunsten. Theo Thomassen was van 1989-1998 als directeur van de voormalige rijksar- chiefschool verantwoordelijk voor de reorganisatie van de archiefopleidin gen. Als plaatsvervangend hoogleraar archiefwetenschap aan de Universiteit van Amsterdam gaf hij in 2000-2001 leiding aan de voorbereiding en invoe ring van de bachelor-masterstructuur bij archief- en informatiewetenschap. Sinds 1990 is Thomassen actief bestuurslid van de opleidingscommis sie en -sectie van de International Council on Archives (ICA). Sinds enige tijd is Nederland een nieu we vereniging op het terrein van records management rijker. De vereniging RMC is de voortzetting van de Records Manage ment Conventie. Deze werd een aantal jaren geleden opgericht naar aanleiding van de toenemende digitalisering van administraties en de daaraan gerelateerde veranderingen voor degenen die op dit ter rein werkzaam zijn. De Records Manage ment Conventie functioneerde als plat form voor kennisuitwisseling tussen vra gers en aanbieders op het terrein van het records management. Tot begin juni was de RMC een samenwer kingsverband bestaande uit personen afkomstig uit de geledingen van diverse organisaties en gesponsord door een aan tal bedrijven uit de wereld van ICT en con sultancy. Ter vermijding van het risico te worden overvleugeld door de industrie is de RMC met ingang van 6 juni 2002 omgevormd tot een vereniging waar priva te en publieke organisaties lid van kunnen worden. De sponsoring is gestopt. De financiering moet komen uit ledenbijdra gen en inkomsten uit activiteiten, Het verschil met DIVA is dat de RMC zich niet beperkt tot het terrein van het cultu reel erfgoed, maar zich bezighoudt met het totale spectrum van het records manage ment. Of zoals haar voorzitter prof.dr. F.C.J. Ketelaar, zegt: "Records management is meer dan simpel opbergen, back-ups maken of weggooien. Sturing, vastlegging, verantwoording: belangrijke functies die archivering in een organisatie heeft. En dat moet snel, professioneel (ISO 15489) en trefzeker gebeuren, met inzet van ICT en tegen zo laag mogelijke kosten. En ook nog duurzaam, omdat we het archief ook als tijdmachine nu en in de toekomst moe ten kunnen gebruiken." Als vereniging geeft RMC gehoor aan de oproep van het DLM-forum uit 1999 om met aanbieders rond de tafel te gaan zitten om de proble matiek van digitalisering aan te pakken. De activiteiten omvatten congressen en workshops waar ervaringen worden uitge wisseld. Ook is een aantal thema-expert groepen bezig met het opdoen van prak tijkervaringen op onder meer het gebied van beheer en behoud (preservering), elek tronische berichten en de archieffunctie, duurzame informatievoorziening, standaards en referentiemodellen. Belangrijk punt van aandacht de komende tijd wordt de opleiding van medewerkers in de verande rende omgeving. Nieuwe staatssecretaris van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen Dhr. mr.drs. C.H.J. van Leeuwen is op 22 juli 2002 op voordracht van de LPF be noemd tot staatssecretaris van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen in het kabi net-Balkenende. In zijn portefeuille, cul tuur en media, zitten ook de archieven. Cees van Leeuwen werd op 29 april 1951 geboren in Den Haag. Na het behalen van het diploma HBS-B studeerde hij aan de Universiteit van Amsterdam culturele antropologie en vervolgens aan de Rijks universiteit Leiden Nederlands bedrijfs- en arbeidsrecht. Hij was van 1980 tot 1982 wetenschappe lijk medewerker sociaal recht aan de Rijksuniversiteit Leiden en vestigde zich daarna als advocaat; sinds 1991 was hij verbonden aan CMS Derks Star Busmann. Hij was onder meer mede-oprichter en pre sident van de Entertainment Law Com mission van de Union Internationale des Advocats en voorzitter van het Franz Liszt Internationaal pianoconcours. Het personeelsblad van het ministerie van OCenW, Zin, van 9 september jl. bevat een verslag van de presentatie van de staatsse cretaris aan de ambtenaren. We citeren: 'Vanuit de zaal komen over het algemeen ondersteunende, zij het hier en daar kriti sche, geluiden. Van Maarten van Boven (directeur van de Rijksarchiefdienst) bij voorbeeld: "Ik heb de archieven node gemist in uw betoog, en niet alleen omdat ik er directeur van ben." Maar hij dankt de staatssecretaris ook, voor zijn snelle actie om de mensen in Tsjechië te helpen bij het herstel van hun - door waterschade aange taste - archieven. "Cultuur is een ontzet tend goede am bassadeur van een land.'" In de toekomst zal blijken wat de staatssecre taris voorheeft met de erfgoed sector. NIEUWS u i t|h e t veld Informatie Margreet Visch-Camphuis Postbus 30040 9700 RM Groningen tel. (050) 599 20 00 e-mail: m.visch@gronineerarchieven.nl archievenblad oktober 2002 Voorzitter Eric Ketelaar en vice-voorzitter Arnoud Koers. oktober 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 3