voorzee PreservationTechnologies archiefburo Wij scheppen weer orde Van Bilsen Consultancy A WORLD LEADER IN PAPER PRESERVATION Preservation Technologies B.V. voor: massa-ontzuring van archiefmateriaal, boeken, kranten, posters, prenten, tekeningen etc. door middel van de beproefde Bookl<66p0T methode Vriesdrogen van nat papier Ontsmetten en reinigen Voorbereiden microverfilming Verkoop ontzuringssprays en spraysystemen Preservation Technologies B. V. Verkoop en administratie Pluim-es 18 - 2925 CM Krimpen aan den IJssel Tel.: 0180.521188 GSM 0653672024 Fax 0180 525400 Productie Middenweg 576B - 1704 BR Fleerhugowaard Tel.: 072 5724330 Fax 072 5724331 Dé specialist voor document- en workflowmanagement - Archiefbewerking - Advisering - Interim- en Project management - Detachering - Opleiding Voor meer informatie: www.vanbilsenconsultancy.nl Ons adres: Nussestraat 10 6082 AS Buggenum tel: 0475 510044 fax: 0475 510075 e-mail: info@vanbilsenconsultancy.nl internet: www.vanbilsenconsultancy.nl Deskundige en discrete specialisten in traditionele en digitale archivering bij instellingen en bedrijven. Ook voor specifieke training van archiefpersoneel. NVBA nieuws 45 documentbehandeling, training en service Aletta Jacobsstraat 28 - Waalwijk Telefoon 0416 - 34 89 80 - www.voorzee.nl NVBA, vereniging van en voor personen werkzaam in het beheer van organisatie - eigen informatie v/h Nederlandse Vereniging van BedrijfsArchivarissen Vervolg van pagina 43 En welke maatregelen heeft u genomen om over tien jaar nog alle documenten te kunnen lezen? Er is geen garantie dat alle documenten over tien jaar nog gelezen kunnen worden. Door calamiteiten kunnen zowel papieren docu menten als digitale documenten onleesbaar of vernietigd worden. Om de risico's te beperken worden papieren documenten geconditioneerd opgeslagen, dit gebeurt zowel intern als extern. Ook digitale documenten worden zowel intern als extern opgeslagen en om te zor gen dat de digitale documenten soft- en hardwarematig leesbaar blijven, worden de documenten in nu geldende standaardfor maten opgeslagen. Indien deze standaarden veranderen zal er ook conversiesoftware beschikbaar zijn. Heeft u ervaring met conversie? Zo ja, welke? Conversie van papier naar digitaal: per maand circa 15.000 documenten. Conversie van het Document Managementsysteem: het eerste systeem had een Y2K-probleem en moest vervangen worden, er is toen voor een totaal ander systeem gekozen. Conversie van digitale bestandstypes: digitale documenten die langdurig opgeslagen moeten worden worden opgeslagen in PDF- of TIF- formaat. 5. Noem eens wat zwakke punten van een DIS- systeem. Zwakke punten van een elektronisch DIS- systeem zijn: - Sterk afhankelijk van de ICT-techniek; - ICT-techniek veroudert snel; - Alleen te raadplegen via ICT-techniek; - Vereist sterke discipline; - Bevordert gericht zoeken waardoor syner gie vaak uit het oog verloren wordt; - Vermindert sociale contacten. 6. Heeft u een eenduidig zoeksysteem om met één vraag alle informatie te verkrijgen uit uw mainframesysteem, Microsoft Office-systemen en uw DIS-systeem? Nee. 7. Hoe gaat u met vertrouwelijke informatie om in uw DIS-systeem? De documenten worden opgeslagen op een dedicated server. Deze server bevindt zich in de beveiligde computerruimte. Beheer van de server en software applicatie is geschei den en de toegang is beperkt tot een aantal personen. Toegang tot categorieën van documenten in het elektronisch DIS-sys teem wordt verleend aan persoonsgroepen. Toegang kan ook op documentniveau gege ven worden. Distributie van de elektroni sche documenten vindt plaats over een LAN/WAN en is beveiligd via een firewall. Back-up tapes worden beveiligd getranspor teerd en opgeslagen. 8. Bewaartermijnen; weegt u de kosten af tegen de risico's? Nee, de kosten van digitale opslag zijn der mate laag dat afweging overbodig is. 9. Hoe organiseer je dat elk document slechts één keer wordt opgeslagen, en welke middelen heeft u ter beschikking om dit te controleren? Het EDMS-systeem dat wij gebruiken kent twee niveaus. Centraal Archief niveau: hier in worden de documenten door het archief- personeel opgeslagen, alleen documenten die door de eigenaar van het document aan geleverd worden, worden geaccepteerd. Papieren documenten worden voor het scannen voorzien van een stempelnummer, aan dit nummer is te herkennen of het aan geboden document een kopie is uit het sys teem. Afdelingsniveau: hierin worden docu menten waarvan de kennis gedeeld dient te worden en die een beperkte informatie of levensduur hebben, opgeslagen. Deze docu menten worden door geautoriseerde mede werkers opgeslagen en hiervoor is geen con trole op dubbele documenten. 10. Geef een definitie: wie is de eigenaar van een document? De eigenaar van het document is diegene die uit hoofde van zijn functie het docu ment opstelt of ontvangt en hierop actie dient te ondernemen. 11. Wat zijn de grootste knelpunten van het DIS-systeem op uw werk en/of bij uw klanten? Grootste knelpunt is het gebrek aan mede werking van de afdeling IT. Het omgaan met ongestructureerde data is vreemd voor IT en wordt onderschat. Ander knelpunt is het gebrek aan interesse van het management. Dit ziet het document/archief-probleem niet, het is namelijk 'onderhuids' aanwezig. 12. Hoe ziet u de positie van de bedrijfsarchiva- ris en het bedrijfsarchief in de komende periode? Voor de bedrijfsarchivaris en het bedrijfsar chief in het algemeen is dit voor het groot ste deel afhankelijk van de bedrijfsarchivaris zelf. Stelt hij/zij zich passief of actief op? Voor het bedrijfsarchief van Quest en het archiefpersoneel ziet de toekomst er roos kleurig uit. Het Centraal Archief heeft door middel van het invoeren van een EDMS een niet meer weg te cijferen positie binnen het bedrijf verkregen. Het EDMS is van onderaf ingevoerd en een toepassing die door de gebruikers zeer op prijs wordt gesteld. 13. Noem een paar opvallende zaken die li op de DMS Beurs in Essen bent tegengekomen? Opvallend was dat bij de ene stand verteld werd dat alles ingescand moest worden en bij de stand ernaast dat scanning on demand voldoende is. Beide mogelijkheden werden gegeven zonder kennis genomen te hebben van de bedrijfsomstandigheden. Bij een aantal stands die zich met imaging bezig hielden, werd het indexeren gebagatelli seerd en werd de nadruk gelegd op scansnel heid. Bij de meeste stands werd een goed advies gegeven over digitaliseren van grote documenten (A2-formaat). 14. Wat is de leukste productinformatie of het leukste relatiegeschenk dat u op de beurs heeft ontvangen? Ik heb geen productinformatie meegeno men, maar op laten sturen (een aantal bedrijven heeft dit ook onmiddellijk gedaan en van een aantal is nog steeds niets ontvan gen). Ook heb ik geen relatiegeschenken ontvangen, maar dat was ook niet het doel van dit bezoek. 15. Bent u tevreden over de sponsorreis? Ja, die was uitstekend georganiseerd. Zou u ook zonder deze reis naar de beurs zijn gegaan? Nee. Wat is voor u de toegevoegde waarde om met deze sponsorreis mee te gaan? Het gemak, ik hoefde zelf nagenoeg niets te organiseren. Het contact met vakgenoten en het was gesponsord. Zou u ook met de bus meegegaan zijn als er kos ten aan verbonden zouden zijn? Ja, als deze in redelijke verhouding staan tot het gebodene. oktober 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 22