I Illlll» S±7 werkweek DIRECTEUR STADSBIBLIOTHEEK EN -ARCHIEF (36 UUR) van een het dagboek van: Archieven zitten in mijn genen. Als je meer dan twintig jaar in de gezondheids zorg werkt bij Medische Genetica kun je daarover meepraten. Van maandag tot en met donderdag werk ik voor het Universitair Medisch Centrum Utrecht en op vrijdag en in het weekend verricht ik freelance allerlei activiteiten om mijn verworven kennis over te dragen. Werk is mijn hobby. Dat is vermoedelijk fami liair, want deze afwijking zie ik bij veel van mijn familieleden terug. Elke ochtend rond halfacht zit ik achter mijn pc. Vind het heerlijk om vroeg te beginnen. Kan dan bijvoorbeeld onge stoord alle post doornemen. Gelukkig beantwoorden steeds meer archiefdien sten mijn aanvragen voor inlichtingen per e-mail. Voor mij erg handig, omdat ik mijn werk volledig heb geautomatiseerd en de geleverde informatie zo snel kan verwerken. Na de digitale en 'gewone' post vlug inloggen op GenLias. In de ochtenduren is het niet zo druk en de performance prima. Gemiddeld ben ik met vijftien kwartierstaten tegelijk bezig. GenLias heeft de duur van mijn genealo gische onderzoeken aanzienlijk verkort. De erfelijkheidsadvies vragende patiënt heeft daar baat bij. Nu maar hopen dat de gegevens van de provincies Noord- en Zuid-Holland gezwind worden toege voegd aan de GenLias database. Mijn archief-, communicatie- en ICT-bezighe- den lopen de hele dag door elkaar heen. We zijn een nieuw communicatieplan aan het maken, omdat we net een inter ne fusie hebben gehad. De ziekenhuis divisie waar ik voor werk bestaat nu uit ruim 350 medewerkers, verdeeld over zeven afdelingen. Een goed communica tie- en informatieplan zijn dan broodno dig. Thuis gekomen gaan mijn vrouw en ik onze schapendoes uitlaten. Een welkome afwisseling na een maandag die ik vooral achter het beeldscherm heb doorge bracht. Onze twee oudste kinderen stu deren in Enschede en Nijmegen en onze jongste zoon zit in de eindexamenklas vwo. Tijdens de wandeling hebben we het over de nieuwe fase in ons leven die eraan gaat komen: geen kinderen meer in huis. We zullen het missen. Onze kinde ren zijn onze beste vrienden. Laat in de avond belt het castingbureau met de vraag of ik volgende week tijd heb voor een fotoshot. Reclamecampagne voor een of andere nieuwe boormachine. "Dat ze net jou daarvoor vragen met je twee linker doe-het-zelf-handen," zegt mijn vrouw. Op dinsdag heb ik via e-mail overleg met mijn collega-docenten van de Archief- school Albert Boekhorst en Martin Bosma. Eind deze maand start weer een module 'Informatie en organisatie' in het kader van het bij- en nascholingspro gramma 'Kennis Nabij' voor archivaris sen. Voor aanvang van elke nieuwe cur sus evalueren we als docenten het lesma teriaal. We willen onze cursisten een up- to-date lesprogramma geven. Het is al ruim twee jaar een genot om met Albert en Martin samen te werken. Nog altijd zijn we even enthousiast over deze cur sus. Dat komt niet in de laatste plaats door de vele positieve en kritische reac ties van onze cursisten. Naar onze mening hebben nog te weinig archivaris sen in Nederland deze cursus doorlopen. De dag besluit ik met een internet-chat- sessie met mijn dochter. Via onze web- cams met microfoon kunnen we lekker bijkletsen. Woensdag is een spannende dag. Van middag geef ik voor het eerst het gastcol lege 'Archief en researchjournalistiek' aan studenten van de School voor Journa listiek in Utrecht. Dit college is onderdeel van een door mij ontwikkeld lesprogram ma, waarbij studenten journalistiek aan het eind van de rit een artikel moeten schrijven op basis van archiefonderzoek. Maanden van voorbereiding zitten er in dit project dat deze week ook van start gaat aan de Hogeschool Windesheim in Zwolle. Zonder de goede samenwerking met verschillende archiefinstellingen, in het bijzonder Het Utrechts Archief en het Historisch Centrum Overijssel, was het nooit van de grond gekomen. De tamtam gaat blijkbaar snel, want twee andere hogescholen tonen vandaag ook belang stelling. Moe maar voldaan kom ik 's avonds thuis. De boodschap 'de archie ven zijn een belangrijke informatiebron voor journalisten' is hopelijk goed over gekomen. Ben erg benieuwd naar de eindresultaten van de studenten. Donderdag werk ik tot in de late uurtjes voor het UMC Utrecht. Een onderzoeks team van genetici heeft besloten om bij ongeveer dertig Nederlandse patiënten met dezelfde zeldzame erfelijke aandoe ning genealogisch onderzoek te laten verrichten. Zoeken naar een gezamenlijk voorouderpaar. Genealogie is zo onder steunend bij DNA-onderzoek. Op basis van de door de patiënten geleverde fami- liegegevens vraag ik eerst bij het Centraal Bureau voor Genealogie persoonskaarten op. Vrijdag en in het weekend werk ik aan een lezing 'Archiefonderzoek en Inter net', mijn website en het doornemen van mijn bijdrage aan dit Archievenblad. Het is heerlijk najaarsweer, dus de tuin is voor een groot deel van mijn tijd de ideale werkomgeving om deze werkweek zonnig af te sluiten. De Stichting APart is een nieuwe organisatie waarin het gemeente-archief, de bibliotheek, het historisch museum en het museum voor hedendaagse kunst per 1 januari 2003 zullen opgaan. De kerndoelstelling van APart is om een veelzijdig cultureel, educatief en informatief aanbod te realiseren. Bij de Stichting APart zullen 170 medewerkers en 150 vrijwilligers werkzaam zijn. Apeldoorn streeft naar vernieuwing van het cultureel leefklimaat en investeert daarvoor onder meer in de bouw van een nieuwe huisvesting voor museum, archief en bibliotheek dat in combinatie met de huidige bibliotheek centrale een belangrijke plaats zal innemen in het Cultuurkwartier in het centrum van de stad. Naast deze nieu we centrale vestiging beschikt de Stichting APart over vier stadsdeelvestigingen en twee boekenbussen. De Stichting APart wordt geleid door een Raad van Bestuur bestaande uit een algemeen directeur, een directeur Stadsbibliotheek en -archief en een directeur Museum. De directeur zal als lid van de Raad van Bestuur leiding geven aan het fusieproces en de totstandkoming van een geheel nieuw integraal dienstverleningsmodel. Uw uitdaging Als lid van de Raad van Bestuur mede vorm en inhoud geven aan het beleid van de stichting APart met als aan- dachtgebied de bibliotheek en het archief. In teamverband invulling geven aan het fusie-proces en open staan voor ontwikkelingen binnen en buiten het eigen werkgebied. Aansturen van de onderdelen bibliotheek en archief en het bepalen van de interne organisatie/ beleidsuitvoering hiervoor. Inzicht hebben in actuele ontwikkelingen in het bibliotheek- en archiefwezen en in staat zijn deze ontwik kelingen te vertalen in beleid. Opbouwen en onderhouden van externe contacten, die voor het functioneren van de stichting in het algemeen en de bibliotheek en het archief in het bijzonder van belang zijn. Uw profiel Academisch werk- en denkniveau. Ervaring als manager van een bibliotheek of archief of een vergelijkbare orga nisatie. Bedrijfseconomisch inzicht, affiniteit met planning control. Resultaatgericht, communicatief vaardig, or- ganisatiesensitiviteit, netwerkgerichtheid. Affiniteit met cultuur- en erfgoededucatie. Salariëring Inschaling geschiedt conform de CAO openbare biblio theken, in schaal 14 (minimaal 4.349,48 en maximaal 5.459,88 bruto per maand). Inlichtingen Nadere informatie over de functie kunt u vanaf 16 sep tember inwinnen bij de heer W. Evertse (de huidige directeur Bibliotheek Apeldoorn), telefoon (055) 526 84 00. Sollicitatie Uw sollicitatiebrief met curriculum vitae kunt u tot uiterlijk 24 september richten aan: Stichting APart, t.a.v. de afdeling personeelszaken, Vosselmanstraat 299, 7311 CL Apeldoorn. U kunt ook een e-mail sturen naar: personeelszaken@bibliotheekapeldoorn.nl. Acquisitie n.a.v. deze advertentie wordt niet op prijs gesteld. IR A CM El TE N Door Eric Hennekam* Eric Hennekam is onder meer werkzaam bij het Universitair Medisch Centrum Utrecht en Eric Hennekam AGORA.

Archievenblad | 2002 | | pagina 1