Groenendijk Microfilm Scanservice U!I«i SS!""1 Archivist (een ervaren inventarisator die zijn mening geeft en het publiek voorop stelt). www.amersfoort.nl .ALS HET ECHT OM KWALITEIT GAAT Q' Boekverfilming Zi Boekscanning z£ Fotoscanning kleur/zwart-wit zl Negatiefscanning Ei Diascanning Q' Documentverfilming Zi Documentscanning Zi Groot formaat verfilming Q' Groot formaat scanning Zi Microfilmscanning zA Microfichescanning zA Microfilmafdrukken Zi Plotten CAD-bestanden op microfilm Gérard A. Geerts, Samenwerking en confronta tie. De Frans-Nederlandse militaire betrekkingen voor namelijk in de Franse tijd. literatuur Brigade-generaal buiten dienst Gérard Geerts kreeg na zijn militaire loopbaan de tijd om zijn grote liefde te bestuderen: de geschiedenis en met name de militaire geschiedenis van Nederland. Hij begon ook met het schrijven van een oorspronkelijk werk over de militaire geschiedenis van Nederland en verdiepte zich in de Frans- Nederlandse betrekkingen op dit gebied. De eerste contacten tussen Nederland en Frankrijk dateren uit 1578. De Neder landse opstandige gebieden waren toen op zoek naar een landsheer tegen Spanje. In feite begon de militaire geschiedenis van Nederland op 25 juli 1581 toen ons land de Spaanse koning Filips II afzwoer. Naarstig werd gezocht naar bondgenoten. Het eerste samen werkingsverband tussen Frankrijk en de opstandige Republiek werd pas op 15 april 1634 ondertekend. Veertien jaar later kreeg de Republiek der Verenigde Provinciën haar onafhankelijkheid. De auteur behandelt in een aantal hoofdstukken de wordingsgeschiedenis van de jonge natie (1500-1795), de Bataafse Republiek (1795-1806), het Koninkrijk Holland (1806-1810), de inlijving van Holland bij het Franse Keizerrijk (1810-1813) en het herwin nen van de onafhankelijkheid van Holland (1813-1815). Voor zijn werk heeft de auteur uitge breid archiefonderzoek gedaan in het Service Historique de l'Armée de Terre in Vincennes, Frankrijk. Ook de bronnen op dit gebied bij het Nationaal Archief in Den Haag zijn door hem bestudeerd. In het boek is een uitgebreide literatuur lijst opgenomen. Het werk bevat ook zeer menselijke aspecten, die naar voren komen uit de geciteerde brieven van soldaten aan hun families over de ontberingen tijdens de diverse veldtochten in naam van bij voorbeeld Napoleon. Het boek voorziet duidelijk in een lacune op het gebied van de militaire geschiedschrijving. Antheun Janse, Ridderschap in Holland. Portret van een adellijke elite in de late Middeleeuwen. ISBN 90-6550-667-5, 514 blz., 30,00 Hoe het met de adel en ridderschap van de late Middeleeuwen is gesteld in het land van water, polders en steden, het Holland van schippers, vissers en kooplui was en is onderwerp van studie van Antheun Janse. Dit boek is als een soort tussenrapportage uitgegeven door de Stichting Werkgroep Adelsgeschiede- nis (www.adelsgeschiedenis.nl) als num mer één in een nieuwe reeks. Naar zijn zeggen had de auteur nog minimaal tot zijn pensioen in archieven onderzoek kunnen doen om feiten en gegevens te verzamelen voor een database met zo veel mogelijk persoonlijke gegevens over zo veel mogelijk ridderlijke perso nen. En het is maar goed ook dat hij zijn tot nu toe verzamelde kennis en analyse aan het papier heeft toevertrouwd. Op basis van de tot nu toe verzamelde bio grafische gegevens schetst Janse op boei ende wijze het doen en laten van de Hollandse ridderschap ongeveer tussen 1275 en 1475. Ingrijpende veranderin gen in de ridderschap, verburgerlijking en een minder prominente rol voor allerlei bestuursambten en de minder ingrijpende veranderingen in bijvoor beeld de maatschappelijke positie wor den door de auteur helder toegelicht. Het wordt duidelijk wat er met adel en ridderschap wordt bedoeld; voorrech ten, status en levensstijl worden belicht vanuit contemporain perspectief. Ook wordt met de moderne bril gekeken naar bronnen en studies van de laatste eeu wen aangaande dit onderwerp. Door vergelijking van de genealogieën van zo'n tweehonderd adellijke families, ver gelijking van vele deelstudies en het ver zamelen van biografische gegevens van de leden van de ridderschap (zonder beroep op volledigheid opgesomd in de bijlage) probeert de auteur inzicht te ver schaffen in de structuur en stratificatie van de middeleeuwse samenleving. Hij beschrijft aspecten van het adellijke leven, bijvoorbeeld: het bezit van kaste len, landgoederen en rechten, de fami liestrategieën gericht op vergroting of Ridderschap in Holland behoud van de bezittingen, de betekenis van het voorgeslacht en de plaats van vorst en hof in het leven van de edelen. Dat zo'n degelijke en jarenlange studie tot nieuwe inzichten leidt, is vanzelf sprekend, maar zeker niet onverdienste lijk. In het laatste hoofdstuk 'Ridder schap in Holland: een terugblik' zet de auteur de conclusies op een rijtje. En die zijn verrassend en rekenen af met een aantal vooroordelen en hardnekkige mythes met betrekking tot de behandel de periode. Wie studie maakt van de geschiedenis van de adel of Holland kan niet zonder dit boek. 39 Edisonweg 50D, 2952 AD Alblasserdam Tel.: 078-6931300 Fax: 078-6931123 E-mail: gms@groenendijk.net Website: groenendijk.net BB B 16 uur. Max. bruto salaris 2.730,- In Amersfoort groeit een nieuwe stijl van besturen en werken. Zakelijk en vriendelijk. Dynamisch, maar met tijd voor reflectie. Innovatief, creatief en gedurfd. Elkaar open en integer aanspreken op kwaliteit en resultaat, ledereen doet mee! Geef je visie aan de stad met een hart voor jou. Wil je meer weten, surf dan naar www.amersfoort.nl. Je kunt ons ook 24 uur per dag bellen. Telefoon (033) 465 21 87. De inzendingstermijn sluit op 25 oktober 2002. Een hogere beloning is mogelijk als je voor ons extra waardevolle kwaliteiten meebrengt. Acquisitie naar aanleiding van deze advertentie wordt niet op prijs gesteld. Stad met een hart De Bataafse Leeuw, Amsterdam, 2002 ISBN 90-6707-543-4, 231 blz., 25,00 Verloren, Hilversum, 2001 Porrrcr van een idellijkc elite tri riekte Midiiddt'uweil oktober 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 19