Een applicatie voor geautomatiseerd beheer toegankelijk maken van handelingen de praktijk de praktijk In het actieprogramma elektronische overheid geeft voormalig minister Van Boxtel aan hoe de Nederlander kan pro fiteren van een elektronische overheid. De doelstelling om 25 procent van alle dienstverlening elektronisch te laten ver lopen is reeds in 2001 gehaald. Echter, elektronische dienstverlening vereist ook een digitalisering van de achterliggende processen, van de back office dus. Een aantal deelgebieden van de back office is reeds volop gedigitaliseerd, denk aan de sociale zekerheid, de belastingdienst of de huursubsidie. Een aantal andere elemen ten van de back office staat echter nog in het stenen (papieren) tijdperk, met name de archivering van documenten. Met de documentaire informatievoorzie ning (DIV) bij veel overheidsorganisaties is van alles loos, bijvoorbeeld verouderde systematiek en geen voeling met de pri maire processen. Als gevolg daarvan ver liest de DIV haar functie als ondersteu ning van het primaire proces, een trend die nog versterkt wordt doordat mede werkers steeds meer dossiers zelf gaan beheren. Al deze problemen kunnen niet als bij toverslag worden verholpen. Maar er kan wel een positieve werking uitgaan van de handelingenmethodiek, vooral wat betreft het vinden van aansluiting bij de werkprocessen. Dat is in feite een spin-off van het oorspronkelijke op selec tie gerichte doel, maar daarom niet min der waardevol. De beschrijving van han delingen voortgekomen uit het PIVOT- project is gericht op de relaties tussen werkprocessen (handelingen) en docu menten. Een handeling is een beschrij ving van een proces dat wordt uitgevoerd binnen een beleidskader en dat leidt tot een product. De formulering van een handeling is specifiek en bevat een refe rentie naar het beleidsterrein, de formele grondslag en de periode. Bij de handeling wordt vaak ook het eindproduct ge noemd. De Handelingenbank is een instrument om handelingen te beheren en toeganke lijk te maken. Als we praten over de Handelingenbank dienen we twee zaken van elkaar te scheiden: de hande lingenmethodiek en de applicatie Handelingenbank, die wordt gebouwd om delen van het concept te realiseren. De Archiefwet 1995 bracht de over brengingstermijn van de overheidsar chieven terug van vijftig naar twintig jaar. Dat betekende dat op een korte ter mijn dertig jaar extra archief geselecteerd diende te worden. Daarvoor was een effectief selectie-instrument nodig. Gekozen werd voor de selectielijsten op basis van institutioneel onderzoek. Handelingen beschrijven elementaire werkprocessen bij de overheid. De docu menten die dit werkproces afscheidt behoren tot die handeling. Een selectie lijst (Basis Selectie Document; BSD) beschrijft de handelingen van één beleid sterrein (bijvoorbeeld openbare orde en veiligheid, waterstaat) met daarbij voor iedere handeling de beslissing of de resul terende documenten en gegevens op ter mijn overgebracht of vernietigd moeten worden. Een handeling vat het werkproces samen en geeft aan waarom dit wordt uitge voerd (de wettelijke grondslag), wie de handeling uitvoert (de actoren), wanneer de handeling actief is (periode) en wat het product is van die handeling. Dit is interessante informatie gezien vanuit het selectieproces (dat doorgaans achteraf plaatsvindt), maar als we het concept handeling kantelen, dat wil zeggen bekij ken vanuit het dynamisch archiefbeheer, dan bevat een handeling interessante meta-informatie voor de documenten. Indien het aanmaken en beheren van handelingen en de documentaire opslag worden geautomatiseerd, dan ontstaat de mogelijkheid om het dynamische archief extra ingangen te geven vanuit onder andere de handeling en de grondslag. Een stuk dat wordt aangemaakt of bin nenkomt kan dan meteen aan een han deling worden gekoppeld (de koppeling gebeurt op dossierniveau in het archief- structuurplan). Daardoor is al meteen bekend wat de verwachte bewaartermijn zal zijn ('selectie aan de bron'). Achteraf is dan alleen nog controle nodig, en zo wordt selectie zowel efficiënt als verant woord. Het departement van VROM wil een koppeling realiseren met een databa se waarin alle e-mail wordt opgeslagen. Door de koppeling van e-mail met han delingen ontstaat een dynamisch archief waarbij de informatie onder andere bena derbaar is via de handelingen. Andere benaderingen van de informatie vanuit andere vraagstellingen (zoals Van Beleidsbegroting Tot Beleidsverantwoor ding; VBTB) kunnen worden gerealiseerd via de handelingen(bank). Defensie heeft soortgelijke plannen, maar dan voor de gehele documentaire informatievoorzie ning. In beide gevallen zien de departe menten de handelingen als een structuur om hun documenten beter toegankelijk te maken, wat overigens beslist niet wil zeggen dat de ordening primair op han deling moet gebeuren. Tot zover de toepassingsmogelijkheden voor de documentaire informatievoorzie ning. Het boeiende aan het concept van de handelingenmethodiek is dat de ver zamelde gegevens waardevol zijn voor een veel breder publiek. Dat is te verkla ren uit het feit dat de gegevens niet geba seerd zijn op het archief, maar op de werkprocessen en de grondslagen. An dere toepassingen liggen om te beginnen bij aanpalende onderdelen van de bedrijfsvoering, zoals bij het opstellen van beschrijvingen van de Administra tieve Organisatie (AO) en bij het ontwerp van geautomatiseerde informatiesyste men. Daarbij is de rode draad immers de analyse van werkprocessen. Ook al zijn de invalshoeken en benodigde beschrij vingsniveaus niet identiek, het scheelt wel een slok op een borrel of je met de procesanalyse vanaf nul moet beginnen of dat je kunt voortbouwen op de hande lingen die al geformuleerd zijn. Hier lijkt een discrepantie in te zitten, want de handelingen zijn beschreven op het niveau van de formele actor, terwijl pro cesanalyse, zoals deze wordt toegepast binnen de AO, op het niveau zit van organisatie(onderdeel). Deze discepantie is opgelost doordat bij elke handeling aangegeven kan worden welke organisa tie^) of -onderdelen erbij betrokken zijn. Die nadere verfijning wordt door steeds meer ministeries toegepast, omdat het zowel de herkenbaarheid als de toepas baarheid van de handelingen verruimt. Andere nieuwe gebruikers van de hande lingen zijn de opstellers van jaarplannen. Elk jaar beschrijft een organisatie(onder- deel) zijn taken of een deel daarvan. De vaste taken kunnen vaak ontleend wor den aan de handelingen. Een grotere gebruikersgroep bestaat uit mensen die willen weten waarmee de overheid zich bezighoudt, wat daarvan de ratio en de grondslag is, welke actoren betrokken zijn en wat de voornaamste beleidsontwikkelingen zijn sinds 1945. Doordat alle ministeries en een toene mend aantal ZBO's (zelfstandige be stuursorganen) en I'BO's (publiekrechte lijke bedrijfsorganisaties) hun doen en laten in de vorm van handelingen heb ben beschreven, is langzamerhand een unieke encyclopedie ontstaan van de hoofdlijnen van het overheidshandelen. Daarvoor bestaat een reële interesse bij beleidsmedewerkers, journalisten, juris ten en burgers. Een encyclopedie is erg mooi, maar in papieren vorm zijn we daarmee niet meer zo gelukkig. Er zijn meer dan honderd onderzoeksrapporten over beleidsterrei nen en honderden selectielijsten met de waarderingen en vernietigingstermijnen van ongeveer 50.000 handelingen. En daar blijft het niet bij, want het onderhouden van selectielijsten is een wettelijke taak. Die gestaag groeiende informatieberg werkt niet handig bij selectie, laat staan bij de andere toepassingsmogelijkheden. Om de mogelijkheden van de handelingenme thodiek tot hun recht te laten komen, is daarom geautomatiseerde ondersteuning nodig: de Handelingenbank. Een eerste Handelingenbank werd in 1999 ontwik keld door Rijkswaterstaat. Hoewel dat pro totype een client-server opbouw had met handmatige gegevensinvoer en beperkt was tot één beleidsterrein, toonden andere departementen hiervoor belangstelling.2 De CAS had inmiddels zijn eigen Handelingenbank ontwikkeld: ProCAS. Het ministerie van BZK zag in deze ontwik kelingen aanleiding om te onderzoeken of er een rijksbrede Handelingenbank ont wikkeld zou kunnen worden. Met het oog op de eerste doelstelling van de Handelingenbank is in 2001 samen met een aantal departementen, de CAS en het Nationaal Archief de functionali teit van de Handelingenbank beschre ven. Deze functionaliteit omvat op hoofdlijnen: 1. faciliteiten voor het versiebeheer van handelingen; 2. faciliteiten voor het uitdraaien van RIO's en BSD's; 3. faciliteiten voor het beheren van vast gestelde handelingen; 4. een eenvoudige toegang bieden tot het geheel aan handelingen en con texten. Op basis van deze wensen bleek het sys teem van Rijkswaterstaat (MARIO) een goede basis om op verder te bouwen. Het versiebeheer van handelingen Een handeling heeft een wettelijke sta tus. Er ligt een formeel proces aan ten grondslag op basis waarvan beslist wordt of documenten zullen worden vernietigd of bewaard. Een handeling is pas officieel vastgesteld indien deze is gepubliceerd in de Staatscourant. Voordat het zover is doorloopt de handeling vele fasen, van concept en intern getoetst concept tot concept zoals ingediend bij het drie hoeksoverleg met het Nationaal Archief en het betrokken departement. Volgende versies zijn de ingediende versie en uit eindelijk (na advisering door de Raad voor Cultuur) de vastgestelde versie zoals die gepubliceerd wordt. Dit lastige versie beheer wordt ondersteund door de Handelingenbank. Niet onbelangrijk is dat de institutionele onderzoekers in Word kunnen blijven werken, terwijl de gegevensinvoer (vanuit Word) geautoma tiseerd kan plaatsvinden. Uitdraaien van RIO's en BSD's Tijdens het proces van van toetsen en indienen van handelingen zijn RIO's en BSD's benodigd. Dit tijdrovende en handmatige proces kan voortaan geauto matiseerd plaatsvinden. Een welkome nieuwe functie is de uitdraaimogelijk heid van een zogenaamde organisatie- specifieke selectielijst, waarbij de hande lingen ongeacht de beleidsterreinen gefilterd worden op organisatieniveau (dus niet op het niveau van de formele actor, wat vaak 'de minister' is en dus niet altijd toepasselijk voor een dienstonder deel). Beheer van de vastgestelde handelingen De overheid verandert voortdurend. Organisaties verdwijnen of worden gere organiseerd. Dat betekent dat werkpro cessen kunnen veranderen of dat deze door andere actoren kunnen worden uit gevoerd. Daarnaast kunnen handelingen ten einde lopen, bijvoorbeeld wanneer 30 31 De Hondelingenbflnh Door Arnold Reinders en Jan van Tol*1 Voor de elektronische overheid is een goede archivering van documenten en toe gankelijkheid daarvan van belang. De han delingenmethodiek is een methode om bedrijfsprocessen van de overheid in kaart te brengen en daarmee de documenten te structureren. De Handelingenbank is een geautomatiseerde versie van de handelin genmethodiek en zal op termijn koppelbaar zijn met andere informatieverwerkende sys temen. De bank zal aan de gehele overheid ter beschikking worden gesteld. De handelingenmethodiek Een encyclopedie is erg mooi, maar in papieren vorm zijn we daarmee niet meer zo gelukkig. Er is een unieke encyclopedie ontstaan van de hoofdlijnen van het overheids handelen, waarvoor een reële interesse bestaat bij beleidsmedewerkers, journa listen, juristen en burgers. De Handelingenbank De doelstellingen van de Handelingen bank zijn: het digitaliseren van de selectielijsten (BSD's) en contextgegevens (Rapport Institutioneel Onderzoek; RIO's) om daarmee de archiefselectieprocessen bij de departementen en de overige toepassingen efficiënter te kunnen laten verlopen; 2. meta-informatie toegankelijk te maken voor documentverwerkende processen, zoals documentverwer kingssystemen (Record Management Systemen, RMS); 3. Handelingen toegankelijk maken voor een breder publiek via internet. archievenblad oktober 2002 oktober 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 15