Industrie Dienstverlen V A K P R O M O T E column uw partner in documentmanagement Van strekkende meters tot toegankelijk archief breed documentconversie, een sprekende naam! Wij zijn breed voor mensen en staan breed in de markt. Wij zijn een sociale werkvoorziening met mensen die houden van documenten, tekeningen, personeelsdossiers, middeleeuwse boeken, etc. Al vanaf 1984 actief met microfilm en later met digitalisering. Wij leveren een totaalpakket aan dienstverlening en zijn vakkundig, objectief, flexibel, adviserend en bovenal breed gemotiveerd. Onze core business: Archiefadvies, -opbouw en -beheer microfilmservice digitalisering archiefopslag en vernietiging Microfilm, digitaliseringdenk breed www.denkbreed.nl column Op de dag dat ik deze column schrijf, staat de discussielijst van DIVA roodgloei end met berichten in reactie op een vraag van Marieke de Haan. Zij organiseert de deelname van de Ar- chiefschool aan een beurs voor jongeren die hun studiekeuze gaan maken. En dus zoekt zij een wervende tekst om hen te bewegen te kie zen voor het archiefvak. Wat ligt meer voor de hand dan het hele veld te vragen hierin mee te denken? Dat de vraag gesteld wordt, geeft ove rigens aan dat alle con gressen, studiedagen en enquêtes over beeld en zelfbeeld van archivaris sen nog geen helder imago hebben opgele verd. Hooguit zijn we aan het denken gezet. Dat doen we gelukkig wel in groten getale, zo blijkt uit het overstel pende aantal reacties. Die reacties kun je ver delen in een aantal cate gorieën. Sommige colle ga's proberen een realis tisch beeld te geven van hun eigen baan en doen hun uiterste best om die niet mooier voor te stel len dan hij is. Dat leidt bijvoorbeeld tot de tekst: 'archivaris: van selecteur tot ontsluiter'. Als ik zulke karakterise ringen hoor, is mijn eigen vak niet bepaald het eerste dat in mij opkomt. Ik associeer de termen eerder met een keuringsambtenaar respectievelijk een rioolontstopper. Zo'n slogan heeft overi gens wel het voordeel dat je alleen de doorzetters werft, die zich door niets af laten schrikken en ten koste van alles ons vak in willen. Maar om die te vangen hoef je niet op een beurs te gaan staan. Een heel andere richting kiest de inzend ster van de tekst 'het verleden in han den'. Zij suggereert dit te visualiseren met foto's van jongeren die mooie documen ten showen. Dat is een prachtig idee, maar er kleeft een belangrijk gevaar aan. Met zo'n aanpak werf je vooral degenen met een romantisch beeld van ons vak. Die zien zichzelf al de hele dag in de weer met fraaie oude stukken en verwachten dat ze permanent hun historische belangstelling kunnen botvieren. Je zult zo ongetwijfeld heel wat mensen aanspreken, maar of dat per defini tie de beste en meest vernieuwende archiva rissen zijn, vraag ik mij af. De derde categorie, die zoals het zich nu iaat aanzien de meeste aan hangers heeft, legt de nadruk op de sleutel functie van de archiva ris tussen verleden, heden en toekomst. Dat is een heel aanspre kend beeld, maar veel bijdragen uit die hoek zijn me eigenlijk nog wat te statisch: ze gaan te veel uit van conser veren van documenten en te weinig van actief selecteren, ontsluiten en beschikbaar stellen van informatie. Dat laatste is wat ik echt nog te weinig tegen kom in de suggesties van vandaag: de oprechte motivatie om de openbaarheid en toegankelijkheid van informatie te waarbor gen. Een archivaris doet zijn werk tenslotte allemaal in dienst van het publiek. De succes volste slogan in deze trant hebben we eerder dit jaar langs zien komen: 'At your service'. Maar of die de beste mensen mobiliseert... 29 Door Gerrit Verhoeven Tekening: Peter Vlot oktober 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 14