Polyester Bergingssystemen Evenwicht tussen functie en design B( )MEFA I I' I Voldoen aan de Photographic Activity Test (ISO: 14523-1999) Postbus 166,1530 AD Wormer, Veerdijk 44,1531 MS Wormer, Telefoon: +31 (0)75 621.10.01, Telefax: +31 (0)75 621.68.11, E-mailadres: info@jwb-ceka.nl Groothandel in Boekbinders-, Restauratie- en Conservatiematerialen en Zelfklevende Folies Jansen - Wijsmuller Beuns B.V. is een zustermaatschappij van CEKA Handelsonderneming B.V. Rekken en kasten Archiefrekken Studie- en IT-tafels Dealing en control desks wmmm de praktijk gebeurtenis geen andere opna men meer waren dan de gefilmde Journaalbeelden van destijds. In het Hilversumse archief vond Andere Tijden, aan de vooravond van de verloving van Willem- Alexander met Maxima, de totale uitzending terug, destijds opge nomen op telerecording. Dat kun je de voorloper van de video noe men, in feite was het een filmca mera die voor een televisiescherm was geplaatst. Van het materiaal kon heel Nederland via het NOS Journaal kennisnemen, het vrolij ke huppeltje van de overgelukki ge Beatrix op het gazon van Soestdijk zal menigeen nooit meer van het netvlies krijgen. Andere Tijden maakte er zijn best bekeken uitzending tot dusver van. In de dagelijkse praktijk bestaat het leeuwendeel van het werk van de redac tie (voor tweederde afgestudeerde histori ci) uit research. Het onderzoek strekt zich uit in drie hoofdrichtingen: de feiten, de beelden en de betrokkenen. Voor de feiten komen de redacteuren opmerkelijk vaak in archieven terecht. Veel meer dan we tevoren hadden gedacht baseren we onze verhalen op pri maire bronnen. Vaak lezen we wel de bestaande literatuur over een onderwerp dat we willen behandelen, maar uitein delijk zijn de geschreven bronnen toch het belangrijkste. Niet in het minst omdat de oorspronkelijke papieren ook voor de uitzending uiteindelijk vaak van belang zijn: een document kan aan het verhaal juist dat element van authentici teit verlenen dat de kijker de zekerheid geeft dat-ie naar een waarheidsgetrouwe reconstructie zit te kijken. De researchers van Andere Tijden ontwikkelen een zicht baar groeiende bedrevenheid in het vin den van relevante documenten, in het Algemeen Rijksarchief (of tegenwoordig: Nationaal Archief), maar ook in archie ven van ministeries, bedrijven en allerlei instituten. Dat ze daarmee dankbaar gebruik maken van de bereidwilligheid en de kundigheid van archivarissen behoeft geen betoog. Zonder gids ver dwaalt ook de handigste researcher in elk archief. Het zoeken naar geschikte archiefbeelden is specialistenwerk, maar in feite werkt de hele redactie van Andere Tijden er gere geld aan mee. Bijna dagelijks zit er wel een redacteur in een van de viewing- rooms van het NIBG om materiaal te bekijken. Op het moment dat ik dit schrijf spoelen twee collega's tientallen bandjes door met filmpjes uit de oertijd van het CDA, voor een onderwerp over de wording van de partij die nu weer terug is in de macht. Ze proberen juist die shots en juist die uitspraken te vinden, die de sfeer weergeven waarin de Nederlandse christendemocratie eind jaren zeventig in de richting van eenheid zwoegde. Uren werk, voor een paar minuten archieffilm - maar juist de zorg vuldigheid en grondigheid van dit onderzoek bepalen straks de kwaliteit van het eindproduct. Misschien nog wel de meeste tijd gaat heen aan het zoeken van mensen die over het gekozen onderwerp geïnter viewd gaan worden. Dat kan soms een moeizaam proces zijn. De praktijk heeft ons geleerd dat ons type programma veel meer gebaat is met mensen die het zélf hebben meegemaakt dan met mensen die er door studie alles vanaf weten. Zo werkt televisie nu eenmaal: de directe betrokkenheid van ooggetuigen is in de meeste gevallen te verkiezen boven de kennis en de analyse van de des kundige. Daarmee is niet gezegd dat Andere Tijden een oral history- programma is. Oral history is een onderdeel van de formule, maar niet meer dan dat. Centraal in die formule staat de waarheidsvin ding, de waarheidsgetrouwe reconstructie. En daar zoeken we de geschikte sprekers bij. We zijn in principe op zoek naar de hoofdrolspelers, we willen Van Agt interviewen over de zaak Menten, en Dukakis over de ver kiezingscampagne van 1988, en Paul Verhoeven over de totstand koming van de film 'Spetters'. Vrijwel altijd houden we vervol gens een voorgesprek met de te interviewen personen, zonder camera. We zetten de bedoeling uiteen en we schetsen de rol van de betrokkene in het geplande onderwerp. Soms proberen we zijn of haar geheugen op te frissen met behulp van de archieffilm die we op een draagbaar video-apparaat laten zien. Mocht in zo'n voorgesprek blijken dat iemands geheugen gaten vertoont, of dat iemands verhaal sterk afwijkt van de his torische feiten zoals die uit de primaire bronnen blijken, dan kan dit aanleiding zijn om van het interview af te zien. Maar dat komt zelden voor. In de praktijk streven we ernaar dat de research naar de feiten, en de archieffilm en de uitspraken van de hoofdpersonen een organisch geheel gaan vormen - dat de elementen elkaar versterken en samen de geschiede nis levendig maken: de kijker moet eigenlijk op de eerste rij zitten bij de reconstructie van een gebeurtenis. En dan maakt het eigenlijk niet eens zoveel uit waar het verhaal over gaat. Of het nu de affaire rond Greet Hofmans is, of de uitschakeling van het Nederlands elftal voor het WK van 1958, of welke andere geschiedenis. 'Deze Doos van Pandora,' zo staat in het juryrapport van de Comenius Medaille die Andere Tijden in juni toegekend kreeg, 'illustreert op verrassende wijze actuele ontwikkelingen met historische gebeurtenissen en beel den.' Zo hoorden wij het eens van een ander. oktober 2002 21 H) Postbus 5014 8260 GA Kampen Tel.:+31(0)38 3370444 Fax: +31(0)38 3312285 E-mail: info@bomefa.nl www.bomefa.nl Research Netscape: /GESCHIEDENIS 4*. e£ 3 ly ACTUEEL OVT ANDERETIJDEN MEDIABIEB WEBGIDS FORUM SITEMAP E-MAIl Congres over oral history vorige aflevering: rige aflevering Spetters, ue wording van een cynisch volgende aflevering Audio- en videofragmenten van Andere Tijden zijn te vin den op www.vpro.nl/mediabieb/index.shtml. Oral history Ad van Liempt is eindredacteur van Andere Tijden. archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 10