Restauratie- A telier N. V. DIVA nieuws SCHEERES s&s. F.J. Duparc-prijs 2000ronde 2002 voor restauratie en conservering van papier, leer en perkament boeken in leer en perkament charters en zegels prenten en tekeningen kaarten en affiches massaconservering vrijblijvende offertes vacuüm-vriesdrogen ondersteuning bij calamiteiten 24 uur bereikbaar bij brand- en waterschade: 00 32- 4 520 134 71 Kempenlaan 20 2300 Turnhout (Antwerpen) Telefoon: (0032) 014-552948 E-mail: restaura tie. a telier belgacom. net Boogschutterstraat 40, 7324 BA Apeldoorn Postbus 4168, 7320 AD Apeldoorn Tel. (055) 368 95 49 Fax. (055) 542 92 22 www.scheeres.nl verkoop@scheeres.nl UniCompact verrijdbare archiefsystemen. In de afgelopen 39 jaar hebben wij bij zeer veel organi saties ruime ervaring opgedaan bij het oplossen van archiveringsproblemen. Voor u, als verantwoordelijke voor het archief, is het natuurlijk duidelijk dat de authentieke archiefopslagmethodes allemaal één ding gemeen hebben en dat is ruimtebesparing. Echter andere zaken verdienen net zoveel aandacht; in welke uitvoeringen kunnen de stellingen geleverd wor den,wat zal de invloed zijn op de klimatologische omstandigheden, welke aanpassingen zijn er aan het product gemaakt om beschadigingen van uw archivalia te voorkomen, wat zijn de veiligheidsvoorzieningen bij een verrijdbaar archief enz Kortom, er zijn genoeg aandachtspunten waarbij Scheeres voor u een belangrijke èn adviserende rol kan spelen. Heeft u interesse in onze producten stuur of fax deze bon naar onderstaand adres en informatie wordt u toegestuurd. Voor inlichtingen over tarieven en plaatsing van zowel product als personeelsadvertenties kunt u contact opnemen met: Sales Services Contact persoon Gerrit Kulsdom Postbus 2317,1620 EH Hoorn Tel. 0229 -211 211 Fax 0229 - 270 404 E-mail: snsdtp@planet.nl sns@wxs.nl nieuws uit het veld Het CBS presenteerde onlangs sprekende cijfers: de plank lengte van de archieven van de Nederlandse overheid was in 2000 in totaal 645 kilometer. Dat is 264 kilometer meer dan in 1980, toen de archieven nog 381 kilometer plank besloegen. Het aantal bewaarplaatsen is de afgelopen twintig jaar echter veel kleiner geworden. De toename in de bezette planklengte is voor een groot deel het gevolg van een wijziging van de archiefwet in 1996. Hierdoor is het aantal overheidsstukken dat voor archivering in aanmerking komt sterk toegenomen. Veel archieven hebben op deze wijziging geanticipeerd, waardoor vooral de periode 1990-1995 een sterke toename liet zien. Het aantal opgeslagen stukken steeg toen van 470 naar 600 kilometer. De afname van het aantal bewaarplaatsen heeft te maken met de gemeentelij ke herindelingen. Hierdoor is het aantal gemeenten dat een archief beheert sterk in aantal afgenomen. Het daalde van 517 in 1980 tot nog 213 in 2000. De begeleidingscommissie die zich bezighoudt met de uit werking van het Convenant Archieven heeft op 4 juli gespro ken over het Plan van Aanpak dat in opdracht van het ministe rie van OCenW is opgesteld door mevrouw G. Lebbing. Op basis van dit stuk zal in de loop van augustus aan DIVA een concrete opdrachtomschrijving worden gegeven voor het uit te voeren kwaliteitsonderzoek. Ook is tijdens deze vergadering opnieuw gesproken over de uit te zetten pilots. Aan de hand van de vastgestelde criteria is gesproken over de meest wenselij ke pilots in het licht van de Archiefbrief. Het is de bedoeling dat begin oktober een definitieve keuze wordt gemaakt. Het gaat daarbij om een zestal concrete pilots die in nauwe relatie staan met het door DIVA uit te voeren kwaliteitsonderzoek. Op donderdag 12 september organiseert het Stadsarchief Antwerpen een bedrijfsbezoek speciaal voor archiefinstellin gen die werken met het handvest dienstverlening, 's Morgens komen de Antwerpse aanpak en de provinciale invoering van het handvest aan de orde; na de lunch wordt de tentoonstel ling over de geschiedenis van de haven bezocht. De kosten van de lunch en het bezoek aan de tentoonstelling komen voor eigen rekening. Wees er snel bij, er zijn nog maar een paar plaatsen. Aanmelding kan via e-mail: diva@divakoepel.nl of telefonisch: (020) 462 77 22. Archieven zijn bezig hun publieksfuncties steeds verder te versterken. Ieder een die wil weten wat de beste tentoonstellingstech nieken zijn en hoe de mooi ste presentaties gemaakt worden, kan een kijkje nemen op www.stichtingkii- ken.nl/aboti.html. Daar is het Handboek Algemene Basisop leiding Tentoonstellen digitaal te lezen. Ook staan er illus traties op deze site. De jury van de F.J. Duparc-prijs had in haar bijeenkomst van 1 december 2000 besloten de prijs 2000 uit te loven in het jubileumjaar 2002. Daartoe zijn oproepen tot inzending geplaatst in het Archievenblad en op de webplek van de Archiefschool. De bijeenkomst van de jury ter beoorde ling van de inzendingen voor deze ronde vond plaats op maandag 15 juli 2002 in Den Haag. De jury was voltallig aanwe zig: de heer drs. F.J. Duparc, (directeur Mauritshuis, voorzitter jury), de heer dr. M. van Boven (algemeen rijksarchivaris), de heer R. Braad (hoofdredacteur Archie venblad), de heer prof.dr. F.C.J. Ketelaar (hoogleraar archiefwetenschap) en mevrouw A. Feryn (directeur Archief- school, secretaris jury). Voor deze tweede ronde van de Duparc- prijs 2000 heeft de jury vier inzendingen ontvangen van drie auteurs. Na grondige beraadslaging beperkte de vraag over toe kenning van de Duparc-prijs zich tot de inzending van Ingmar Koch, 'Draaipunt en dynamiek. De methode van institutio neel onderzoek in dynamische archie ven', die verschijnt in Theo Thomassen, Bert Looper, Jaap Kloosterman, Toegang. Ontwikkelingen in de ontsluiting van archie ven, (pp. 153-179), Jaarboek 2001 Stichting Archiefpublicaties. In dit artikel gaat de auteur na in hoever re de methode van het institutioneel onderzoek toe te passen is op de dynami sche fase van archiefbeheer. De state of the art in theorie en methode worden uit gebreid weergegeven, ook met buiten landse literatuur. Het betoog is helder, het is een gedegen werkstuk. De theoreti sche beschouwing is zeer goed en vormt een goede basis voor verder en vernieu wend onderzoek. In zijn eigen opzet om de praktische toepassing uit te werken is de auteur niet geheel geslaagd. Dat is jammer en voor wat de Duparc-prijs betreft in feite een tekortkoming om de inzending als een vernieuwende bijdrage aan de archivistiek aan te merken. De jury betreurt dat de boeiende sugges ties en uitstekende ideeën voor verder en vernieuwend onderzoek in het artikel veelal alleen kort worden aangegeven en dat nadere uitwerking uitblijft, waar juist originaliteit en inventiviteit een kans hadden kunnen krijgen. Het spijt de jury zeer dat zij om die reden heeft moeten oordelen dat het ingezonden werk niet voor bekroning met de F.J.Duparc-prijs in aanmerking komt. Niettemin wil de jury uitdrukking geven aan haar waardering voor de bijdrage en de auteur aanmoedigen tot verdere uit werking, en ze doet dit met een aanmoe digingspremie ter waarde van 500,-. 15 'rop::---':GDW znü" 1 hÜg |Sï Organisatienaam Naam contactpersoonM/V Adres Telefoonnummer Bel mij op voor een afspraak Overheidsarchief is 645 kilometer lang Voortgang pilots en kwaliteitsonderzoek Bedrijfsbezoek Handboek Tentoonstellen september 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 7