Traject Aankomend Document Manager \\rn-. cc de achttiende eeuw van uit Gronsveld naar Mün- chen waren gezonden (o.a. kaarten), materiaal dat in 1792 door de com missaris op zijn vlucht was meegenomen en de len van de vroeger gecen traliseerde grafelijke kan selarij in München. In de jaren zestig van de twin tigste eeuw zijn deze stukken als onder deel van het grote archief Toerring Jettenbach in bewaring gegeven bij het Hauptstaatsarchiv, nu Staatsarchiv Mün chen. Hoewel het belang van het materiaal voor de geschiedenis van Gronsveld en de regio Zuid-Limburg reeds lang bekend was, werd er vanuit Nederland maar wei nig gebruik van gemaakt. De reis naar München was daarbij zeker bezwaarlijk, maar ook de matige staat van ordening en het Duitse schrift vormden een belemmering. Voor historisch onderzoek klemde dit probleem des te meer omdat het Gronsveldse schepenarchief in 1792 goeddeels was verbrand, terwijl het mate riaal in München deze lacunes in sommi ge opzichten zelfs naadloos aanvult. Op initiatief van de heemkundestichting Grueles te Gronsveld en in samenwer king met het Rijksarchief Limburg kon echter in 2001 een begin worden gemaakt met de verfilming van het Münchense archief. De financiële midde len daartoe werden bijeengebracht door de Gronsveldse heemkundestichting Grueles en het Rijksarchief in Limburg, de gemeenten Eijsden, Maastricht, Gulpen-Wittem en Vaals, de Provincie Limburg, het Prins-Bernhardcultuur- fonds en enkele particuliere sponsoren. Hans Veit Graf zu Toerring Jettenbach verleende als eigenaar toestemming en van de directie van het Staatsarchiv München werd alle medewerking verkre gen. Tijdens de voorbereidingswerkzaamhe den van de verfilming in München kwam ook persoonlijk contact tot stand met de graaf. Deze toonde zich hoogst verbaasd dat na 200 jaar in Gronsveld nog altijd een levendige herinnering aan zijn familie bestond. Aangezien sinds 1765 geen lid van de grafelijke familie meer in Gronsveld was geweest, bestond er alle aanleiding de oude banden weer aan te halen. Op uitnodiging van de Stichting Grueles en schutterij Sint Sebastianus bracht de graaf met zijn twee zonen in een bezoek aan Gronsveld. Zij konden daar de historische herinnerin gen aan hun voorouders zien, onder andere blijkend uit de familiewapens van de Toerrings aangebracht op altaren, orgel en rouwborden in de kerk. Voorts lieten zich zij informeren over de tradi ties bij de schutterij, de grootste en nieuws uit het ve d belangrijkste vereniging van het dorp. Voorafgaand aan het vierjaarlijkse vogel schieten wordt nog altijd het reglement op naam van de graaf van Toerring voor gelezen, één van de achttiende-eeuwse schutterijvaandels is voorzien van het wapen van de Toerrings en nieuwe leden van de vereniging drinken het intrede- bier uit de schuttenbeker die door de gra ven is geschonken. Overigens had graaf Hans Veit reeds voorafgaand aan zijn bezoek een achttiende-eeuws zegelstem pel van de graven van Gronsveld aan de schutterij geschonken. Onderdeel van het programma vormde op 21 juni de overhandiging in het Rijksarchief van het eerste deel van de verfilmde archie ven door de voorzitter van de Stichting Grueles aan drs. Ph. Maarschalkerweerd, de rijksarchivaris in Limburg. Daarmee komt in ieder geval dit onderdeel reeds voor onderzoek beschikbaar. Waarschijn lijk zal eind 2002 het verfilmingsproject zijn afgerond. In een vervolgtraject is er ook in voorzien dat onderdelen van het verfilmde materiaal worden gedigitali seerd. Na een pontificale hoogmis in de Sint- Martinuskerk te Gronsveld op zondag morgen 23 juni vertrokken de graven Toerring weer naar München, Londen en Madrid, vermoeid door de vele impres sies, maar ook zichtbaar onder de indruk van de bijzonder hartelijke en onge dwongen sfeer waarin deze hernieuwde kennismaking was verlopen. Op verzoek van een aantal gemeen tes en overheden heeft TTP Groep de afgelopen twee jaar een traject Aan komend Document Manager (ADM) geï nitieerd waarin hbo'ers in een combina tie van werken en studeren een start maken in de documentaire informatie voorziening. Deze kandidaten zijn in staat de nieuwe ontwikkelingen rond digitalisering, automatisering en infor matie-procesanalyse te ondersteunen. In die pilotperiode zijn zo'n zestig enthou siaste trainees landelijk ingestroomd bij diverse gemeentes en overheden. Vanaf april 2002 is het traject landelijk operationeel met als opleidingsinstituut VHIC onder leiding van Ad van Heijst. Het traject vormt een combinatie tussen werken en studeren, waarbij iedere maand een nieuwe groep kandidaten instroomt. Gedurende de eerste vijf maanden volgt de trainee een dag per week de opleiding tot Aankomend Document Manager en vier dagen werkt hij/zij bij de opdrachtgever. Daarna zal de kandidaat op fulltime basis aan de slag gaan bij de opdrachtgever en uiteindelijk de totale detacheringperiode afronden met een hbo-waardig certificaat. De opdrachtgever heeft dan het recht de kandidaat zonder overnamekosten in dienst te nemen. TTP Groep biedt overi gens ook kandidaten aan die, in combi natie met het traject ADM, extra gespe- cialiseerd zijn in werkgebieden zoals applicatiebeheer, procesanalyse of inter- /intranet. Organisaties die via deze methode aan vast of tijdelijk personeel willen komen, kunnen participeren in dit traject. Voor meer informatie: Mark van Bruxvoort, Manager Traject ADM, TTP Leusden, Philipsstraat 7, Postbus 174, 3830 AD Leusden, tel. (033) 460 00 20, fax (033) 460 00 30, gsm 06-22 66 42 85, e-mail: mvanbruxvoort@ttp.nl. www.ttp. nl. I *3 overal! Postcode Plaats Telefoon Magista is al meer dan 50 jaar gespecialiseerd in het ontwerpen en produceren van opslagsystemen. Wat u ook wilt archiveren of opslaan, wij hebben voor u een ruimtebe- sparende oplossing. Vanuit een standaard leveringsprogramma of speciaal op maat gemaakt qua afmeting en uitvoering. Profiteert u van onze ervaring en specialistische know-how! Dat werkt voor u niet alleen sneller, het geeft tevens de garantie voor een optimaal systeem. Meer weten? Bel dan voor onze uitgebreide documentatie of stuur de informatiebon naar ons terug. Ja, ik wil meer weten over Magista's oplossingen Bel mij voor een afspraak Stuur mij informatie over: Archiefinrichtingen Kantoorinrichtingen Magazijninrichtingen Museuminrichtingen Magista B.V. Oosteinde 6, Postbus 19300 AA Roden Tel. 050-5025500, Fax 050-5025505 www.magista.nl, E-mail: magista@magista.nl Rijksarchivaris Maarschalkerweerd en Jacques van Rensch in gesprek met de grafelijke familie. Jacques van Rensch is werkzaam bij het Rijksarchief in Limburg. september 2002 archievenblad I

Archievenblad | 2002 | | pagina 6