EvenwichpgiPiifli functie efl design OMEFA Eerste deel verfilmde archieven van het graafschap Gronsveld overgedragen LOEKNIJHOLT ARCHIEFSERVICE BV JANSSEN FILM AUDIO SERVICES nieuws uit het veld I n - Super 16/35 mm Steenbeck editing tables in stock - Overhaulingrental and servicing Steenbecks - Used cameras, accessories, film projectors - Film reconditioning: cleaning S/N 8/16/35 mm film - Film transfer for: S/N 8/16/35 mm video - DVD - Re-recording optical sound/old tapes, etc. - Used pro-audio equipment - SN 8/16/35 mm spacing/leader/sound rec. tapes Keizersveld 31, 5803 AM Venray Holland Tel. (0478) 63 03 00, Fax (0478) 69 00 07 E-mail: info@janssenfilm.com Internet: http://www.janssenfilm.com Postbus 5014 8260 GA Kampen Tel.: +31(0)38 3370444 Fax: +31(0)38 3312285 E-mail: info@bomefa.nl www.bomefa.nl Rekken en kasten Archiefrekken Studie- en IT-tafels Dealing en control desks Een bekende naam die staat voor langdurige en brede ervaring. Deskundigheid, klantgerichtheid en kwaliteit staan bij ons voorop. Daarvoor zijn onze adviezen op maat gesneden oplossingen. Ook voor de voorbereiding en uitvoering van projecten staan wij voor u klaar, evenals voor veranderingen bij uw documentaire informatieverzorging en de bewerldng van uw archieven. m advisering projecten documentaire informatieverzorging archiefbewerking GOED ARCHIEFBEHEER HEEFT AANDACHT NODIG. PERSOONLIJKE SERVICE. ONAFHANKELIJK ADVIES. DAT KUNNEN WIJ U GEVEN. Bel, schrijf, fax of e-mail voor meer informatie: Ds. van Haaftenlaan 23 3984 NP Odijk tel.: 030-6572228 fax.: 030-6572228 e-mail: loeknijholtarchief@hetnet.nl sales, rental services Benelux Door Jacques van Rensch* Hij was diep onder de indruk dat na tweehonderd jaar de herinnering aan zijn familie in Gronsveld nog altijd zo levendig was. De Beierse edelman Hans Veit Graf zu Toerring Jettenbach bezocht in gezelschap van zijn twee zonen van 20 t/m 23 juni Gronsveld en Maastricht. De graven Zu Toerring Jettenbach zijn de nazaten van de vroegere soevereinen van het graafschap Gronsveld, een van de vele ministaatjes uit het Maasgebied ten tijde van het Ancien Régime. Na twee honderd jaar werden de historische ban den weer aangehaald, waarbij de contac ten over het familie-archief van de Toerrings als katalysator fungeerden. Het graafschap Gronsveld, gelegen ten zuidoosten van Maastricht, bestond eer tijds uit de dorpen Heugem en Gronsveld, het gehucht Honthem en de helft van het dorp Eckelrade. Verder waren tot begin achttiende eeuw de Zuid-Limburgse dorpen Rimburg en Slenaken met de heren van Gronsveld in personele unie verbonden. Het gebied stond vanaf de elfde tot het midden van het vijftiende eeuw onder het gezag van de familie Van Gronsveld, zeer oude, niet feodale adel, waarvan de genealogie tot het begin van de elfde eeuw teruggaat. Staatsrechtelijk behoorde Gronsveld tot het Duitse Rijk, maar het had de status van 'zonneleen', met andere woorden de heren van Gronsveld erkenden slechts de zon als fictief hoogste instantie. Als landsheren beschikten zij over een breed scala aan heerlijke rechten en inkomsten, waaronder vanaf de vijftiende eeuw het muntrecht. Door vererving ging Gronsveld in de vijf tiende eeuw over op de familie Van Bronckhorst Batenburg, een in aanzien vergelijkbaar geslacht afkomstig uit de Nederrijn en het Gelderse rivierengebied. In de zestiende eeuw zijn dan ook ver schillende heren van Gronsveld actief in het hertogdom Kleef. In 1498 kreeg Dirk van Bronckhorst Batenburg voor zijn gebied de status van vrije rijksheerlijk heid. In 1586 tenslotte verleende de Duitse keizer aan de heren van Gronsveld de titel van graaf. Deze laatste waardigheid bezorgde hen ook een plaats in de Nederrijns-Westfaalse Kreits, een van de grote administratieve eenheden waarin het Duitse Rijk sedert het einde van de Middeleeuwen was opgedeeld, alsmede zitting in het gravencollege van de Rijksdag. Gedurende de zeventiende eeuw genoten Justus Maximiliaan van Bronckhorst en zijn zoon Johan Frans bekendheid als veldmaarschalk in keizerlijke dienst. De nog bewaard gebleven autobiografische aantekeningen van Justus Maximiliaan over zijn belevenissen in de Dertigjarige Oorlog werden reeds in de zeventiende eeuw belangrijk genoeg gevonden om in druk uit te geven. Door vererving kwam het graafschap rond 1730 in het bezit van de graven Zu Toerring Jettenbach uit Beieren, een familie die nog steeds behoort tot de hoogste Zuid-Duitse adel en aan diverse koningshuizen is geparenteerd. Zij lieten vanaf 1750 Gronsveld besturen door een gevolmachtigd commissaris uit Beieren, terwijl soms ook een Beierse pastoor en andere Beierse ambtenaren in Gronsveld dienst deden. Namens de graaf, die als een verlicht landsvader in het verre München resideerde, bestuurden de commissarissen hun gebied met veel ijver en nauwgezetheid. De administratie van de grafelijke domeinen werd op orde gebracht. Vooruitstrevend was de invoe ring van een voor die tijd modern kadas ter. Geheel in de geest van de Verlichting werd ook gewerkt aan plannen zoals ves tiging van industrie, stichting van een katholiek missiehuis voor Engeland, ver betering van de landbouw en infrastruc tuur en de bouw van een nieuw kasteel, dat tevens als bestuursgebouw moest die nen. Uiteindelijk is hiervan weinig gere aliseerd, enerzijds omdat het moeilijk was de graaf te overtuigen van het nut van grote investeringen in dit voor hem zo excentrisch gelegen gebied en ander zijds vanwege de politieke onrust in Europa vanaf het einde van de jaren tachtig van de achttiende eeuw. De schriftelijke contacten tussen Grons veld en de grafelijke kanselarij in Mün chen waren intensief. Het beste laat zich deze correspondentie vergelijken met die van bestuursambtenaren in een kolonie met het moederland. Men schreef over roddels en dorpspolitiek, over landbouw methoden, bezigheden van de bevolking, enzovoorts. Soms werden sterke verhalen opgedist, kennelijk bedoeld om op het thuisfront indruk te maken. De bewering dat het verblijf van een Zwitsers garni zoen in de stad Maastricht daar voor 653 buitenechtelijke kinderen had gezorgd, moet waarschijnlijk toch wel met een korreltje zout worden genomen. Toen in 1792 Franse troepen de Zuide lijke Nederlanden binnenvielen, vluchtte Wolfgang Zollner, de laatste commissaris in Gronsveld, naar München met mede neming van een groot deel van het archief. Hij nam daarbij onder andere mee de administratie van het grafelijk leenhof, delen van het kadaster en de boekhouding van de inkomsten uit de domeinen. Een restant bleef achter en kwam in particuliere handen, tot het omstreeks 1900 werd overgedragen aan het Rijksarchief in Limburg. Dit vormt nu de kern van de daar aanwezige archie ven van het graafschap Gronsveld (circa twee strekkende meter). Het omvangrijke archief van de schepenbank Gronsveld ging helaas, behoudens enkele fragmen ten, in 1792 op in vlammen door toe doen van Franse soldaten. De Franse Revolutie maakte voorgoed een einde aan het bewind van de graven Zu Toerring Jettenbach in Gronsveld. De kleine landsheerlijkheid werd in 1795 als onderdeel van het departement Neder- maas bij Frankrijk ingelijfd en de graven ontvingen in 1803 de goederen van de opgeheven Zuid-Duitse abdij Gutenzell als schadevergoeding. Pogingen in de Franse Tijd om Grons- veldse archivalia uit München terug te krijgen zijn op niets uitgelopen. In de loop van de negentiende eeuw werden in het zeer omvangrijke grafelijke archief alle stukken betreffende Gronsveld vol gens het pertinentiebeginsel in één afde ling bij elkaar gevoegd. Zo ontstond een fonds van ongeveer tien strekkende meter met archieven van een zeer ver schillende herkomst: door vererving ver kregen archivalia van leden van de fami lie Van Bronckhorst Batenburg en aan verwanten, stukken die al in de loop van september 2002 archievenblad 11

Archievenblad | 2002 | | pagina 5