I O Bijeenkomsten BINNEN- E ITENLANDSE EVENEMENTEN agenda Tentoonstellingen In het kader van de VOC-activiteiten zijn de mooiste kamers van het Van de Perrehuis, waar in het Zeeuws Archief is ge huisvest, inge richt in acht- tiende-eeuwse stijl. De tafel in de voormalige eetkamer is feestelijk gedekt met prachtig tafellin nen, porselein, zilveren bestek en weel derige bloemstukken. De tapijtkamer is als muziekkamer ingericht met authen tiek meubilair, schilderijen en muziekin strumenten. Twee kleinere ruimten zijn als werkkamer van de heer des huizes en privé-vertrek voor de vrouw des huizes ingericht. Dit is een unieke kans om de stijlkamers in het Van de Perrehuis geheel authentiek ingericht te zien. Rondleidingen door de stijlkamers vin den plaats op vaste tijden en kosten 5,00 per persoon. Aanmelding voor een rondleiding bij de receptiebalie van het Zeeuws Archief. Tentoonstelling in het kader van het 200-jarig bestaan van de Nieuwe of Littéraire Sociëteit De Witte, in 'Een rond je De Witte' waant de bezoeker zich daadwerke lijk in de sociëteit. In het historische gedeelte van de tentoonstelling komen thema's aan bod als de diverse gebouwen, het personeel en de specifieke kenmerken, zoals de 'tafels' van De Witte. Haags Gemeentearchief, Spui 70, Den Haag Info: tel. (070) 353 20 00/353 7° 20 of www.gemeentearchief.denhaag.nl Onder de vele bezit tingen die de laatste Duitse keizer Wilhelm II in 1919 en 1920 naar zijn ballingsoord in Nederland had laten overbrengen, bevonden zich ook duizen den foto's. Een groot deel van deze foto's wordt nog altijd in Huis Doorn, laatste verblijf- en rustplaats van de keizer, bewaard. Deze foto's laten een vroeg begin zien van de gespannen relatie tus sen media en monarchie, waarin Wilhelm II zijn keizerschap als een per manente show met de modernste tech nieken, zoals fotografie en film, in beeld bracht. Het afbrokkelend draagvlak voor de absolute keizerlijke macht dwong Wilhelm namelijk tot een charmeoffen sief. In de media moest zowel een beeld van onaantastbare keizerlijke grandeur als van burgerlijk, deugdzaam huisvader schap voortbestaan. Op initiatief van huis Marseille, maar in nauwe samenwer king met Huis Doorn, is een selectie gemaakt uit de foto's en zijn hieruit een tentoonstelling en een boek samenge steld, aangevuld met bruiklenen van het Koninklijk Huisarchief Den Haag en het Rijksmuseum Amsterdam. De presentatie refereert aan de uitbundige wijze waarop deze foto's ooit in de Berlijnse paleizen en in Huis Doorn hingen. Het gelijkna mige rijk geïllustreerde boek is versche nen bij Uitgeverij Europese Bibliotheek Zaltbommel. In deze tentoonstel ling besteedt het Zeeuws Archief aandacht aan de VOC in Zeeland en het leven aan boord van een VOC- schip. De bezoeker volgt de avontuurlijke reis van de bemanning van een VOC- schip, rond 1750. Door het gebruik van archiefstukken in combinatie met muse umobjecten, geluid en geurstoffen kan de bezoeker zich aan boord van een VOC-schip wanen. Het eerste gedeelte van de tentoonstelling gaat over de VOC Kamer Zeeland en de invloed die de VOC op Zeeland heeft gehad. In het tweede gedeelte komen de bemanning en het leven aan boord aan bod. Het derde gedeelte is gewijd aan de scheepschirur gijn. Bij de ingang van de tentoonstelling is een kade nagebouwd waar kanonnen, ladingen in zakken en tonnen gereed staan om te worden verscheept. De NBLC (Vereniging van Openbare Bibliotheken) bracht onlangs een folder uit over de conferentie 'Culturele netwer ken'. Deze conferentie, die plaats zal vin- 60 den op 26 september 2002, gaat in op de overeenkomsten en verschillen tussen bibliotheken, musea en archieven. Hoe wordt er bijvoorbeeld samengewerkt, wat zijn overeenkomsten in beleidsvorming en delen de verschillende erfgoedorgani saties hetzelfde publiek? Onder meer de directeuren van DIVA, NMV, Stads bibliotheek Haarlem en Bibliotheek Apeldoorn komen aan het woord tijdens deze conferentie. Voor meer informatie kunt u kijken op de website van NBLC (www.nblc.nl) onder het kopje 'Cursusbureau'. Aangeboden aan prof.dr. F.C.J. Ketelaar bij het verlaten van de Rij ksarchief dienst Voor nadere informatie zie de rubriek 'Nieuws uit het veld'. Het hoogheemraadschap van Rijnland is ontstaan omdat omstreeks 1170 tijdens een stormvloed de uitwate ring van het gebied langs de Oude Rijn onmogelijk was geworden. De Rijnmond bij Katwijk werd versperd door het ont staan van zandbanken. Met de Utrechtse nederzettingen moesten regelingen getroffen worden over de afvoer van het Utrechtse water naar zee via de wateren en de sluizen op Rijnlands grondgebied. In 1202 kwam een definitieve regeling met de Utrechtse buren tot stand. Dit verdrag is een van de 'grondwetten' van het hoogheemraadschap van Rijnland. Om het feit zowel te vieren als te geden ken dat 800 jaar geleden het verdrag tot stand kwam, organiseert het hoogheem raadschap van Rijnland een symposium waarin enkele grensproblemen door his torici worden belicht. De voordrachten worden toegelicht met behulp van beeld materiaal en zijn bestemd voor belang stellenden in streek- en waterstaatsge schiedenis. Als vervolg op de succesvolle bijeen komst in het najaar van 2001 organiseert DIVA op 10 oktober 2002 een conferentie rond het thema archieven en migranten. Dit keer zal het programma gewijd zijn aan deskundigheidsbevordering. Studiemiddag, georganiseerd door de werkgroep Stedengeschiedenis in samen werking met het SISWO. Dagvoorzitter: dr. Michiel Wagenaar (Sociale Geografie, Universiteit van Amsterdam). Sprekers: dr. Ineke Pey (Kunstgeschiedenis, Vrije Universiteit Amsterdam) over 'Bouwen voor gezeten burgers. Architectuur en stedenbouwrond de voormalige vestin gen Utrecht, Groningen en Nijmegen (ca 1875-1901)', dr. Anique Hommels (Merit Infonomics, Universiteit van Maastricht) over 'De (on (maakbare stad - maakbaar- heidsdenken in de ruimtelijke vernieu wing van de Bijlmermeer' en dr. Marijke Martin (Architectuurgeschiedenis, Rijks universiteit Groningen) over 'De Schip- holregio als architectonisch bouwwerk'. Na elke voordracht is er gelegenheid tot discussie. De Werkgroep Historie en Archeolo gie (WHA) van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland orga niseren een studiemiddag over 'Zeeland en de VOC'. In de Burgerzaal in het Middelburgse stadhuis aan de Markt, zul len Ivo van Loo, Kees Zandvliet, Jerzy Gawronsky en Roelof Koops een aantal boeiende facetten uit het VOC-verleden belichten. De kosten voor deze middag, die om 14.00 uur begint, bedragen 7,50 per persoon. Aanmelding schriftelijk tot 18 oktober a.s. bij het secretariaat van de WHA, p/a Zeeuws Archief, Postbus 70, 4330 AB Middelburg of via een e-mail aan info@zeeuwsarchief.nl, beide met vermel ding van '16de Historische Studiedag', naam, adres, postcode, woonplaats, tele foonnummer en aantal deelnemende personen. Tegelijkertijd dient het deelna mebedrag te worden overgemaakt op gironummer 3719924 t.n.v. de Werk groep Historie en Archeologie te Tholen o.v.v. '16de Historische Studiedag'. Aan de zaal worden geen kaarten verkocht. Degenen die hebben betaald krijgen voor 1 november het definitieve programma als toegangsbewijs toegezonden. Internationale bijeenkomsten Deze internationale conferentie, ge organiseerd door de Northeast Docu ment Conservation Center (NEDCC), biedt actuele en essentiële informatie voor collectiebeheerders die van plan zijn om digitale stukken te creëren, behe ren en bewaren. Deelnemers zullen na de conferentie beter toegerust zijn om vak kundige keuzes te maken m.b.t. het beheer van hun digitale projecten. Het programma van de conferentie omvat onderwerpen zoals: copyright en andere juridische aspecten, standaards, metada ta, digitalisering van tekst en beeld. Voertaal is Engels. Deelnamekosten variëren van 385,- tot 470,-. I 6l 20 september t/m 2 november Wonen in weelde. Drie generaties VOC-bewind- hebbers in Middelburg Zeeuws Archief, Hofplein 16, Middelburg Info: tel. (0118) 678 800 of www.zeeuwsarchief.nl t/m 22 september Schittering van de Tsaren: Kunstschatten uit het Novodevicij-klooster in Moskou Museum Catharijnecon- vent, Lange Nieuwstraat 38, Utrecht Info: (030) 231 72 96 of www.catharijneconvent.nl t/m 26 oktober Een rondje De Witte; 200 jaar Nieuwe of Littéraire Sociëteit De Witte t/m 27 oktober Hond Baas Teylers Museum, Spaarne 16, Haarlem Info tel. (023) 531 90 10 Haags Historisch Museum, Korte Vijverberg 7, Den haag Info tel. (070) 364 69 40 of www.dehondenzijnbaas.nl 1 t/m 24 november De Keizer aan de Keizersgracht Huis Marseille, Keizersgracht 401, Amster dam Info: tel: (020) 531 89 89 of www.huismarseille.nl t/m 11 januari 2003 Scheurbuik Scheepsbeschuit. Leven aan boord van een VOC- schip Zeeuws Archief, Hofplein 16, Middelburg Info: tel. (0118) 678 800 of www.zeeuwsarchief.nl 26 september Culturele netwerken archievenblad september 2002 3 oktober Symposium Archief en recht - recht en archief 8 oktober Symposium Het hoogheemraadschap van Rijnland: Rijnland onbegrensd Info: Lonneke Hoeve, tel. (071) 516 82 68 of e mail: post@rijnland.net 10 oktober De wereld van migranten en de archiefwereld Meer informatie: diva@divakoepel.nl, tel. (020) 462 77 22 25 oktober Met de beste bedoelingen; Planning en steden bouw in historisch perspectief Locatie: SISWO, Plantage Muidergracht 4, Amsterdam Aanvang 13.00 uur. Toegang gratis. Info via Jan van den Noort, tel. (010) 436 60 14. 1 november Zeeland en de VOC september 2002 Info: tel. (0118) 678 800 of www.zeeuwsarchief.nl/wha.htm 16-18 oktober, Den Haag Schooi for Scanning: Creating, Managing and Preserving Digital Assets Info via Northeast Document Conservation Center (NEDCC), tel. (+1) 978 470 1010, Ext. 224 of via ghughes@nedcc.org archievenblad I

Archievenblad | 2002 | | pagina 30