1 jy» j 22 32 40 LA Fragmenten van een werkweek LA Nieuws uit het Veld -i-H- colofon i 1 I [28 Het belang van particuliere archieven van politici [32 De emoties van Hendrik van Wijn [39 Het lichtersgevoel. Over archief en emotie 14£ La Folia' of 'de Gekte van Spanje' in het Gelders Archief [43 De zwarte met het witte hart [44 Emoties? Wat koop je ervoor? [46 Op zoek naar het persoonlijke. Vaste Rubrieken [27 Column [50 Literatuur [54 Verenigingsnieuws |6o Agenda Citaat van de maand 'Met een lach en een traan kom je bij het archief vandaan... noot van de redactie 4 A f T-r-r 5 januari 1802 11anuan Ceylon wordt een Britse kroonkolonie. februari 1802 maart 1802 april 1802 mei 1802 juni 1802 Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN) en bevat zowel nieuws van de KVAN als nieuws van de Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen (NVBA). Het Archievenblad verschijnt tien maal per jaar. Alle leden van de KVAN en van de NVBA ontvangen het Archievenblad. Redactie Peter van Beek, Patricia Böschen, Roelof Braad (hoofdredacteur), Maarten Broek (eindredactie). Marijke de Bruijne, Ralph Dingemans, Mathilda van Geem, Harry Hendriks (NVBA), Eric Hennekam, Richard Hermans, Rienk Jonker, Peter Sijnke, Harry Strijkers (NVBA). Redactieadres Archievenblad, Cruquiusweg 3 I 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN of de NVBA kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Cruquiusweg 3 I 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl. Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement Nederland 64,- buitenland (binnen Europa) 77,- buitenland (buiten Europa) 92,50 losse nummers 7,50 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 I I Fax: (0229) 27 04 04. Ontwerp en productie Print Productions BV, Ursem Cover dia© Corbis Stock Market/ William Westheimer Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt op 9 oktober. N H 0 U D S Met de dood voor ogen. Een archief over de processen van twee Nederlanders in Singapore Thema: Sander Schipper [20 'U bent de eerste die normaal tegen me doet.' Belangstelling voor archief 'foute' Nederlanders blijft groeien Thema: Suzanne Barbier [22 'Ik voelde me weer even thuis.' Tentoonstellingen en emotie in het Zeeuws Archief Thema: Ingrid Leeftink en Anneke van Waarden-Koets Niets kwaads in de zin Thema:Wil van den Bongaardt Thema: Dick Kaajan Thema:Yvonne Bos-Rops Thema: Atte Jongstra Thema: Wanita Resida Thema: Arthur Japin Thema: Jet Baruch Persoonsdossiers: een oplosbaar probleem? Thema:Ton Kappelhof en Danièle Rigter (Peter Sijnke) archievenblad september 2002 juli 1802 augustus 1802 L I 1 september 1802 oktober 1802 1 november 1802 I december 1802 P G A V E 'U bent de eerste die normaal tegen me doet.' Belang stelling voor archief 'foute' Nederlanders blijft groeien MUSSERT HET OFiW com 55 53? ïA'OJ j*em. Door Suzanne Barbier Het Centraal Archief Bijzondere Rechtspleging, on dergebracht bij het Nationaal Archief, bevat ruim 500.000 strafdossiers. Jaarlijks helpen de vijf archiva rissen van het CABR-team zo'n I 300 Nederlanders bij hun, vaak emotionele, zoektocht in dit archief. 'Ik voelde me weer even thuis.' Tentoonstellingen en emotie in het Zeeuws Archief Door Ingrid Leeftink en Anneke van Waarden-Koets Archiefstukken kunnen zeer tot de verbeelding spre- ken en een 'historische sensatie' opwekken. Het Zeeuws Archief organiseert regelmatig tentoonstel lingen waarbij men een stap verder gaat dan het lou ter en alleen exposeren van archiefstukken. De emoties van Hendrik van Wijn DoorYvonne Bos-Rops Hendrik van Wijn was tweehonderd jaar geleden onze eerste nationale archivaris. Yvonne Bos-Rops schetst wat deze man bezielde om op 62-jarige leef tijd een genoeglijk renteniersbestaan op te geven en zich bezig te gaan houden met de oude archieven van de Bataafse Republiek. 'La Folia' of 'de Gekte van Spanje' in het Gelders Archief firfic tic £Kraf/nCV'«- «y Jlei'n is A DoorWanita Resida Collectiebeheerder Wanita Resida van het Gelders Archief is een fanatiek verzamelaar van 'folia's': com posities die een bepaald thema delen. Groot was haar vreugde toen er enige tijd geleden ook in het Gelders Archief enkele 'folia's' opdoken. Archief en emotie Emotie... iedereen heeft het er de laatste tijd over.Vele gebeurtenissen in ons leven maken emoties los en zijn vaak het gesprek van de dag. Rampen, oorlog, ziekte en overlijden laten ons stilstaan bij gebeurtenissen die we her kennen en waar we ons kwaad over maken of waar we verdrietig van worden. Maar gelukkig zijn er ook gebeurtenissen die ons doen opspringen van blijdschap of een glimlach of zelfs een bul derend lachsalvo tevoorschijn toveren. Dit themanummer gaat over beide soorten emo ties. Emoties naar aanleiding van het bestuderen van of werken met archieven in heden en verleden. Met als startpunt dat tweehonderd jaar geleden Hendrik van Wijn als eerste nationaal archivaris werd aangesteld. De gebeur tenissen van 1802 zijn met dank aan Hans Waalwijk voor zijn speurwerk in een tijdbalk gepresenteerd. Twee brood schrijvers uit de literaire hoek, Arthur Japin en Atte Jongstra, hebben bereidwillig hun medewerking gegeven om hun ervaringen met archieven weer te geven en ook de redactie van 'Spoorloos' geeft achtergronden bij de emotio nele momenten in en rondom hun programma. En ook vele anderen gaven getuigenis over hun emotionele archiefmo menten. Als redactie wensen we u veel plezier bij het lezen. Het oorspronkelijke plan om een tissue bij te sluiten voor als het anders mocht uitpak ken, is gestrand omdat we daarvoor niet direct een sponsor vonden.We nemen echter aan dat u als ervaren archivaris zo'n ding wel bij de hand hebt... Roelof Braad september 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 2