NVBA nieuws Document-Management-Systemen (DMS) voor een betere klanttevredenheid DMS leveren een wezenlijke bijdrage om processen effectief en snel af te wer ken. Voorwaarde hiervoor is dat documen ten in digitale vorm beschikbaar zijn. Alleen dan kun nen zij over het netwerk van de onderneming ge transporteerd, af gehandeld, gead ministreerd en ge archiveerd wor den. Een intelli gent input-management-systeem legt de documenten vast, papier en e-mail of fax, en interpreteert de inhoud. De op deze wijze ontstane elektronische documenten worden per transactie geordend, in het workflow-syteem ingebracht en door meerdere medewerkers tijdens het proces be- of verwerkt. Hierdoor ontstaat een situ atie waarbij alle documenten snel en voor een optimale verwerking - werkplekonaf- hankelijk - ter beschikking staan. De docu menten zelf worden vervolgens revisieze- ker in een elektronisch archief opgeslagen. Tot documentmanagement hoort ook het outputmanagement. Dit omvat het samenstellen van persoonlijk en context afhankelijk massadrukwerk. Tevens het maken van inhoudsbeschrijvingen van interne en elektronische post. Deze bouw stenen kunnen enkelvoudige of in elkaar passende, ondernemingsgewijze docu mentmanagementsysteem voeden. In de verzekeringsbranche komen in alle proces sen documenten voor. Met documenten wordt informatie vastgelegd, gecommuni ceerd, afgelegd en gearchiveerd. Het groot ste deel daarvan bereikt het verzekerings bedrijf nog steeds in papiervorm zoals rekeningen en schademeldingen. De traditionele 'papierverwerking' omvat lange doorlooptijden, omvangrijke postver- deelprocessen, meervoudige - tijdelijke - archivering. Dubbele bewerkingen belasten de administratieve afhandeling. Ook is veel al een ketenafhandeling van een zaak of per soon niet mogelijk. De elektronische ver werking van documenten biedt hier een groot voordeel. Doorlooptijden kunnen enorm gereduceerd worden. Het simultaan benaderen van de documenten, vooral dezelfde, levert veel tijdwinst op bij de behandelaars. Vele afhandelingprocessen laten zich verregaand automatiseren. Ook aan de kostenkant vallen de DMS posi tief uit, zodat de investeringen snel zijn terugverdiend. Verzekeringsbedrijven creëren zo besparin gen in het personeelsbestand (behande laars kunnen sneller tot beslissingen komen). Ook komen besparingen op papier, dossiers (ordners), kopieerwerk en zeker niet op de laatste plaats ruimtebespa ring van archieven door vernietiging van het papier aan de orde. Beslissend voor de inzet van DMS is de kwaliteitsverhoging ten aanzien van de klantenservice die bereikt kan worden. Zo verbetert, als voor beeld, de actuele procesinformatie aan de klant, die telefonische voortgangsinforma tie verlangt (noot B.A.O. - via internet kan de klant zelfs in het workflowproces 'zien' in hoeverre zijn of haar zaak is afgewikkeld). DMS stelt ook als een continueproces gege vens samen voor marketingafdelingen. De voordelen komen tot uiting bij een ziektekostenverzekeraar. Over de hele Bondsrepubliek hebben zij in al hun kantoren een Océ-systeem laten plaatsen om klantgeo- riënteerde afspraken (polissen e.d.) en declara ties af te kunnen werken. Tot nu toe moesten alle afhandelingdocumenten bij de kantoren handmatig verwerkt worden. De binnengeko men brieven worden eerst in een postbakje van de behandelaar gesorteerd. Bijvoorbeeld rekeningen van artsen, apothekers en zieken huizen, inclusief bijlagen. De scanner ver werkt diverse formaten en kleuren. Ook is dubbelzijdig scannen mogelijk. De images worden aan de hand van tekstkenmerken in drie hoofdklassen ingedeeld. De eerste klasse bestaat uit rekeningen van artsen, zorginstel lingen en ziekenhuizen. De tweede klasse zijn de receptformulieren. De derde klasse zijn alle documenten die niet in een van de voorgaan de thuishoren. Rond 90 procent van alle informatie binnen een organisatie is vastgelegd in documenten, op papier en steeds meer digitaal. De vorm hiervan is een bestand of e-mail. Van deze documenten is wederom het grootste deel ongestructureerd, dat wil zeggen: de inhoud is niet direct adresseerbaar en daarom ook niet automatisch te plaatsen in het verwerkings proces. De intelligente classificering en inter pretatie van de documenteninhoud middels het Océ-systeem structureert deze informatie. Een handmatige eerste indeling en postronde vervalt hierdoor. In dit voorbeeld ligt de besparing in de interpretatie van de verschil lende rekeningen. Door de intelligente docu mentanalyse van de artsenrekeningen worden naast algemene gegevens ook specifieke gege vens vastgelegd. Dit zijn onder andere reke ningdatum, bedrag, kortingen en aantal behandelingen. Deze worden herkend en geïnterpreteerd. Het persoonsnummer dat normaliter niet voorkomt op de documenten wordt uit de rekeningadressering geanalyseerd en automa tisch vergeleken met een databankbestand. Ook worden alle berekeningen gecontroleerd, 56 NVBA nieuws opgeteld en vergeleken met de nota- gegevens. Na deze automatische controle worden alle niet eenduidige gevallen voor de behandelaar in een grafische tabel aangeboden. Nu kan de behandelaar de fouten verbeteren en de host-databank voeden. Na de transfer van de gegevens in de databank, staan alle gegevens gemu teerd en wel weer beschikbaar voor de bevoegde medewerkers. De Océ- oplossing maakt het mogelijk dat de verzekeringsbedrijven een stringen tere controle kunnen doorvoeren. Zo kunnen fouten bij betalingen worden vermeden en de kosten wor den verlaagd. Door het wegvallen van handmatige input in de auto matiseringssystemen kan de behan delaar meer tijd vinden voor com plexe gevallen. Dit voert uiteindelijk tot hogere kwaliteit van de klanten service. De automatisering verkort de doorlooptijd. De onderneming kan veel sneller op vragen van klan ten reageren en optimaliseert daar mee haar service. Bij de invoering van bovenstaande systemen, bijvoorbeeld bij de ziekte kostenverzekering, werd gekozen voor het totale bedrijfsproces. De invoering van een DMS-project kent een aantal fasen: Ook al is er en DMS-systeem in de organisatie, het is goed de workf low van de afhandelingen te analy seren en de afhankelijkheid van los staande acties te elimineren. Uit de gegevens van de analyse wordt een optimale oplossing gemaakt. De bewerkingen zijn aan gegeven, beeldinformatie moet gemaakt worden en tevens de afhan deling en archivering. De oplossing bestaat uit hard- en softwaredelen en moet in de bestaande it-structuur worden geïntegreerd. De realiseringsfase moet de combinatie van best-in-class-produc- ten configureren met modern fra mework en de creatie van een onder- nemingsspecifieke toepassing. Met behulp van het systeem wordt snel de 'return on investment' bereikt. Intensieve training voor alle betrokkenen is beslist noodzakelijk. Persoonlijke training over het gebruik dient afgewisseld te worden met groeps- en/of afdelingstrainin gen. Zo zal eenieder het systeem eer der accepteren. Aangepaste vertaling uit: Versicherungsbetriebe 1/2002 Business Archives Council Doel In 1934 is de Business Archives Council (BAC) in Londen opgericht. Deze stichting is qua taak en doel stellingen een combinatie van het Nederlands Economisch Historisch Archief (NEHA), de Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen (NVBA) en de Stichting Gemeenschappelijke Opleidingen (GO). De hoofddoelstellingen van de Business Archives Council zijn de bevordering tot het bewaren en het gebruik maken van bedrijfsarchieven en de advise ring aan leden en belangstellenden op het gebied van archivering. De leden, een kleine 500 in aantal, zijn bedrijfsarchivarissen, historici, mensen uit het bedrijfsleven, maar ook organisaties zoals bibliothe ken, universiteiten en archieven. De Business Archives Council heeft ook leden buiten Engeland. De adviserende taak bestaat vanaf 1975. Naast het geven van voorlichting worden in opdracht van bedrijven archieven geïnventariseerd. De Business Archives Council beheert zelf geen archieven maar bemiddelt bij de plaatsing van bedrijfsarchieven bij archiefbeherende instellingen. Oftewel dezelfde rol die het NEHA in Nederland ook vervult. Een andere overeenkomst met het NEHA is de belangrijke bibliotheek die het Business Archives Council bezit. Deze omvat meer dan 5000 titels over allerlei facetten van de bedrijfsgeschiedenis. De bibli otheek is op afspraak te bezoeken en de catalogus (op microfiche) kan bij de Business Archives Council worden aangeschaft. Het educatieve element van de Business Archives Council is vergelijkbaar met de Stichting GO. Sinds jaren geeft men namelijk cursussen en workshops op het gebied van archivering, record management en bedrijfsgeschiedenis. Daarnaast worden excursies naar archieven georganiseerd alsmede een jaarlijks congres waar een bepaald actueel thema wordt belicht. De congresvoordrachten worden daarna gepubliceerd. Sinds 1977 organiseert de Business Archives Council jaarlijks de uitreiking van de Wadsworth Prize tor Business History. Hierbij wordt de beste publicatie op het gebied van bedrijfsgeschiedenis voor het voetlicht geplaatst. 57 NVBA, vereniging van en voor personen werkzaam in het beheer van organisatie - eigen informatie v/h Nederlandse Vereniging van BedrijfsArchivarissen Verzekeringsklanten verwachten een persoon lijke service, snellere verwerking van de cor respondentie, en elk moment actuele informa tie over de stand van zaken. Gelijktijdig telt dat de afhandeling wordt versneld en de kos ten worden verlaagd, om producten concurre rend te kunnen aanbieden. Om deze taakstel lingen te realiseren voeren steeds meer ver zekeringsbedrijven DMS in. Océ Document Technologies Als onderdeel van het Océ-concern is ODT een systeemhuis met kerncompe tenties in de documentverwerking en productie van DMS-componenten. Als belangrijkste speler op de markt biedt Océ Document Technologies oplossingen die ondernemingsbreed aan kostenverla ging van de klantenservice kunnen bij dragen. Eigen producten of standaard producten van toonaangevende produ centen van archiefmanagement-, docu mentmanagement- en workflowsystemen, worden in een systeem aangeboden. Océ stelt zo voor de opdrachtgevers het meest effectieve systeem samen, toege spitst op de klantsituatie. DMS-Service voor de klant archievenblad september 2002 NVBA, vereniging van en voor personen werkzaam in het beheer van organisatie - eigen informatie v/h Nederlandse Vereniging van BedrijfsArchivarissen Geïntegreerde documentoplossingen De geïntegreerde documentoplos singen ondersteunen in de verze keringswereld de be- en verwer king van post, van binnenkomst tot afsluiting. Toepassingsgebieden zijn o.a.: schadeverwerking en schade- dossiers contracten naar branche (ziekte kosten, levensverzekering) klantendossiers; branche-over schrijdend voortgangsverwerking elektronische agenten en part nerdossiers De volgende afdelingen kunnen ook een onderdeel vormen. Betalingsverkeer, personeelsza ken (elektronische dossiers) In- en Excasso (COLD-Archivering) Bedrijfsorganisatie (elektroni sche projectdossiers) Marketing (persarchief) Internet (E-commerce-MY Doc Safe-) Analyse Concept Realisatie Training B.A. Otten MIT Leden Titels Congres Prijs Vervolg op pagina 59 september 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 28