Wat ik zou willen? Dossiers de deur uit, alle informatie elektronisch beschikbaar en kosten besparen! Jalema File Management: hoogwaardig extern archiefbeheer met digitale meerwaarde J-F-M: DE KOSTENEFFECTIEVE VERTAALSLAG VAN FYSIEK NAAR DIGITAAL DÖSSIERREHFFR Tel.: (077) 750 11 00 Fax: (077) 750 11 90 thema ons inziens moeten worden gezocht in aselecte steekproeven die 110 jaar na geboortedatum worden bewaard, waarna ze geheel openbaar worden. Bij de archie ven van de provinciale psychiatrische ziekenhuizen in Santpoort (Meerenberg) en Castricum (Duin en Bosch) wordt al volgens deze methode gewerkt. Het resultaat van enkele besprekingen was een notitie die wij in de herfst van 2001 voorlegden aan de besturen van het Koninklijk Nederlands Historisch Ge nootschap (KNHG) en DIVA. Deze orga nisaties mogen geacht worden respectie velijk het historisch-wetenschappelijk onderzoek en het archiefwezen in vol doende mate te kunnen vertegenwoordi gen. Beide besturen kwamen snel tot de conclusie dat dit onderwerp weer op de agenda thuishoorde. 'Weer', want al in 1995-1997 had een groep onderzoekers onder leiding van de Nijmeegse hoogle raar prof. P. Klep zich hiermee bezigge houden. Het resultaat was een studiedag in Amsterdam, waarop werd voorgesteld om steekproeven uit dergelijke volumi neuze bestanden te nemen. De toen gehouden lezingen werden in 1997 gepu bliceerd, waarna het om ons niet hele maal duidelijke redenen doodstil werd.7 KNHG, DIVA, IISG en ING gaven aan drs. Danièle Rigter opdracht tot het verrich ten van een vervolgonderzoek naar de haalbaarheid van de steekproefmethode en de wijze waarop deze zou moeten worden getrokken, terwijl de belangen van het historisch-wetenschappelijk onderzoek en de privacybescherming gewaarborgd zouden moeten zijn. Dit onderzoek is inmiddels voltooid en het voornemen bestaat om eind 2002 of begin 2003 een bijeenkomst te beleggen, waarop afspraken zouden moeten wor den gemaakt hoe dit in de praktijk uit te RCH I EF EN EMOTI E voeren en te organiseren. Die afspraken zijn snel nodig. Want nog altijd kunnen emoties hoog oplopen als gegevens over nog in leven zijnde personen of hun directe nabestaanden onverbloemd gepubliceerd worden. 49 JALEMA FILE MANAGEMENT E-mail: info@j-f-m.com Internet: www.j-f-m.com Jalema File Management B.V. Postbus 4802 5953 ZL Reuver Alles draait om informatie en communicatie en de directe beschikbaarheid ervan. Het liefst willen we informatie compleet, snel en digitaal hebben. Ondanks vergaande digitalisering groeien fysieke archieven harder dan ooit. Hoe kunnen we die fysieke informatie nu snel en compleet in digitale vorm krijgen? Dat kan nu met Jalema File Management (J-F-M). J-F-M koppelt hoogwaardig extern beheer van uw archief aan elektronische beschikbaarheid van deze informatie. Het resultaat is een enorme ruimtebesparing en substantiële afname van interne organisatiekosten. Feitelijk worden deze moeilijk beheersbare interne kosten omgezet in directe aankoopkosten door gebruikte maken van J-F-M. MEER WETEN OVER J-F-M? Bel vandaag nog voor een vrijblijvend informerend gesprek met een van onze Information Managers. Het loont beslist de moeite. Bel (077) 75011 00 of stuur een e-mail naar info@j-f-m.com Een bijzonder kloostertje Bij zijn onderzoek naar de ontwikkeling van de tuinbouw in West-Nederland, het huidige Westland, stuitte Hans Endhoven (57) op gegevens van het middeleeuwse klooster Lopsen, dat maar een korte bloei doormaakte, namelijk van 1400 tot 1450. Endhoven had tot voor kort een eigen organisatie- en adviesbu reau en is in zijn vrije tijd al jarenlang actief in de vriendenvereniging van het Leidse archief jan van Hout en de afdeling Rijnland van de Nederlandse Genealogische Vereniging. Van Lopsen resteren alleen de rekeningen, geschreven in potjeslatijn; die werden door Endhoven alle doorgespit. Het klooster, klein van omvang met een populatie van maximaal vijftig mensen, inclusief lekenbroeders, lag buiten de stadsmuren en ontstond simpelweg doordat een aantal broeders van de derde orde van Sint-Franciscus bij elkaar kroop. Aurelius was er rond 1500 een tijdje prior. In 1456 namen ze de regel van Augustinus aan; ze vie len onder het kapittel van Windesheim. Het klooster steunde economisch op twee pijlers: een agrarisch bedrijf en een atelier waar paneelschilderingen werden gemaakt en boeken gerestaureerd. De agrarische activiteit en bestonden uit het vet weiden van ossen, het houden van koeien voor de melk- en kaaspro ductie, wat varkens en pluimvee. Verder teelden ze aardbeien, appels, blauwe druiven en kruis bessen. Tot bij de hofhouding in Den Haag stond het klooster be kend om zijn entbedrijf, uitbesteed aan war- moessiers; een voor die tijd unieke bedrijfstak in Nederland. Het klooster atelier, met een leerlooierij voor de vervaardig ing van perkament, had een goede reputatie in kunstkringen. Recent hebben kunsthistorici die oude faam herontdekt. Door de uitvinding van de boekdrukkunst liepen de atelierinkomsten behoorlijk terug. Bovendien stierven de kloos terkunstenaars door ouderdom uit. De klooster lingen moesten op een andere manier aan inkomsten komen; ze verkochten daarom hun landerijen en sloten leningen af om hun hoofd boven water te houden. De Reformatie speelde ook een rol; aan het eind van de vijftiende eeuw legden de reguliere kanunniken het accent op bidden en lazen ze veel missen voor inwoners van Leiden en omgeving. Het zichzelf bedruipende kloostertje is uiteindelijk tenonder gegaan aan een combi natie van het wegvallen van expertise en oplopende schulden. Lopsen werd in 1526 overgenomen door het Leidse stadsbestuur dat het met de resterende broeders weer overdroeg aan het Catharinagasthuis, dat er een pesthuis bouwde. Het kloostergebouw werd vlak voor het beleg van Leiden gesloopt. Ton Kappelhof tton.kaDpelhof@inghist.nl1 is onder zoeker op het Instituut voor Nederlandse Geschiede nis, Danièle Rigter (bpc@worldonline.nl) is eigenaar van uitgeverij BPC en historisch onderzoeksbureau Ecade. 1. Adres: www.inghist.nl. 2. Lex Heerma van Voss, Why is there no socialism in the Netherlands. De Nederlandse arbeidersklasse in de twintigste eeuw. Oratie gehouden bij de aan vaarding van het ambt van bijzonder hoogleraar in de Sociaal-economische geschiedenis sinds 1870, met name geschiedenis van arbeid en arbeidsver houdingen aan de Universiteit Utrecht op vrijdag 8 maart 2002 (Amsterdam, 2002), p. 9 e.v. 3. Staatsblad 2000, nr. 302; zie ook: Staatsblad 2001, nr. 250 (Vrijstellingsbesluit) en Publicatie blad van de Europese Gemeenschappen, nr. L 281 (Nederlandse tekst van de Richtlijn 95/46 van Europese Parlement en Europese Raad van 24 oktober 1995). F.C.J. Ketelaar, 'Elke handeling telt. Archiefdiensten en de Wet Bescherming Persoonsgegevens', in: Nederlands Archievenblad, mei 2000, p. 18-23 en juni 2000, p. 26-29; een geactualiseerde versie van dit artikel is te vinden op: www.org.uva.nl/bai/home/eketelaar/ archiefrecht.html#archiefdiensten (doorklikken naar de onderzoekspagina van prof. Ketelaar). Zie verder: F.C.J. Ketelaar, 'Vrijstelling aanmelding Wet Bescherming Persoonsgegevens', in: Nederlands Archievenblad, september 2001, p. 16-17 en T.F.M. Hooghiemstra, Wet bescherming persoonsgegevens (Lelystad, 2001) in het bijzon der p. 32-34 en 58-59. 4. Beleidsverkenning 2002-2005: het verleden heeft een veelbelovende toekomst. Het Nationaal Archief ontvouwt zijn plannen en ambities voor de komen de jaren. (Den Haag, mei 2002), p. 6. 5. Beschikking van de ministers van WVC en justitie van 11 maart 1991 nr. RAD/CD/A 91.233 H.D.O.R.R. nr. 47639- 6. Een recent voorbeeld: Henk Wals, Makers en stakers. Amsterdamse bouwvakarbeiders en hun bestaansstrategieën in het eerste kwart van de twintigste eeuw (Amsterdam, 2001). 7. Paul M.IV1. Klep redactie, Steekproeven uit massale archiefbestanden ter wille van het historisch belang (Kon. Vereniging van Archivarissen in Nederland, Den Haag, 1997). september 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 24