^-0 voorzee PreservationTechnologies Wij scheppen weer orde archiefburo Restauratieatelier Paul Peters B.V. HET LICHTERSGEVOEL OVCV (WCllief C'tl ettlOtie A WORLD LEADER IN PAPER PRESERVATION Preservation Technologies B.V. voor: massa-ontzuring van archiefmateriaal, boeken, kranten, posters, prenten, tekeningen etc. door middel van de beproefde f4,ool<! methode Vriesdrogen van nat papier Ontsmetten en reinigen Voorbereiden microverfilming Verkoop ontzuringssprays en spraysystemen Preservation Technologies B. V. Verkoop en administratie Pluim-es 18 - 2925 CM Krimpen aan den IJssel Tel.: 0180 521188 GSM 0653672024 Fax 0180 525400 Productie Middenweg 576B - 1704 BR Heerhugowaard Tel.: 072 5724330 Fax 072 5724331 Handboekbinderij Restauratie Conservering van de meest uiteenlopende, historische en moderne, documenten en aktenbestanden. Ons atelier biedt sinds vele jaren een in brede kring erkende expertise ten dienste van het behoud van het geschreven en gedrukte erfgoed. Object-specifiekepassief-conserverende restauratie van papier, boekblok en boekband. Van incunabel tot oude druk, van oude en moderne grafiek, tot kerkelijke en overheidsdocumenten, land- en wandkaarten, charters en zegels, uit alle tijdvakken. Restauratieatelier Paul Peters B.V. is lid van de VeRes, de VAR en de IADA (International Association of Book and Paper Conservators). Weverweg 9, 6961 KM Eerbeek Tel.0313 65 44 66 Fax 0313 65 58 82 paulpeters@paulpeters .demon, nl Deskundige en discrete specialisten in traditionele en digitale archivering bij instellingen en bedrijven. Ook voor specifieke training van archiefpersoneel. Het begon me op te vallen hoeveel er werd herinnerd in mijn romans, ik besloot het geheugen tot thema te maken en maakte een planning: een geheugenlexi con in zesentwintig delen, van A tot Z. Dat moest genoeg zijn. De G had ik Groente 1991), ik schreef toen de M Het huis M., 1993), dat was deel 13. Toen merkte ik dat mijn geheugen te slecht was. De bedien den die ik naar beneden stuurde, naar de kelders van mijn ongeschreven verleden, kwamen met lege handen terug: 'Niets gevonden meneer. Prompt vergat ik mijn plan, gewoon uit mijn hersens gevallen. Goed is mijn geheugen wel nooit zo geweest. Maar de aandrift dingen van vroeger, van mij en van anderen - naar boven te halen, die bleef. Moest ik naar andere kelders, gevuld met wat vreemden bewaarden. Vast vond ik mijzelf daar terug. Ik meldde mij bij de archivariëlen in onze samenleving, maar niet na degelijke stu die. Zo had ik het boek De Archief- ladenlichter gelezen, psychopathologie onder anthropologisch aspect van L. van der Horst, professor en doctor (1959). 'Vrij algemeen wordt deze aandoening als aanlegstoomis beschouwd, een kwestie van kiembeschadiging,' had ik gelezen. Een symptomencomplex op de bodem van een zwaar degeneratieve aanleg. De Entartung blijkt uit de erfelijke belasting, progressivi teit en de reeds van kind af aanwezige ano malieën, welke een dispositie zou zijn voor het einfdlsmdssige denken der archiefladen- lichters.' Daar, na preparatie aldus, stond ik voor de deur van het Archief van het Gestuurde Toeval, vertaald als Archive d'Objets Trouvées, Reichsambt für Serendipitat, Oblivion Institute. Zonder geloofsbrieven, inrichtingspapieren, of aanbeveling van deze of gene voor het vertrouwen. Wat men voor mij kon doen? 'Mij los laten in uw archief...' Wat of ik zocht? 'Niets. Dat is: ik zou graag mijn geheu gen. Ziet u? Het is nogal leeg. Misschien kan ik mijzelf in Uw laden, in Uw archief weer eens vinden.' Was het niet uitgerekend dit exemplaar onder archivariëlen aller landen die het hele symptomencomplex meende oplepe len te moeten, inbegrepen kiembeschadi ging, anomalieën incluis, en de mdssigkeit der invallen? Drempels, bezwaren. Ik monsterde zijn gezicht, zoekend naar wachtwoord of sleutel. Ik probeer Makbenak, het wachtwoord der vrijmetselaren, die dik gezaaid schijnen in dit heimelijke, aan het vrije oog onttrok ken segment van de samenleving. 'Makbenak...' zei de archivaris. 'Hetvlees is van de botten los. Leuk. Wat wilt U?' 'Ik zoek niets, te groter de kans dat ik vind.' Waarom ik dat niet meteen had gezegd? De deur zwaaide open: 'Kopje koffie meneer?' Straffe bak beter dan laffe bak. Pompend van de adercafeïne draafde ik door de archieflanen, trok schuifkens open, blade rend, aarzelend, schakelend wat zich niet schakelen laten wil, vol twijfel over zin en bedoeling van mij en de wereld, wat ik daar deed en of het wel mocht. Herinnerde ik mij niet aan de hand van mooie aange troffen gegevens over de politiehond, dat mijn grootvader bij de bereden mare chaussee had gezeten? Dat was dan maar weer mooi teruggevallen in de lege woe stijn in mijn kop. Mijn opa een diender, mijn vader een schoolhoofd: daarom vroeg ik mij af of mijn dwalen wel mocht! Zo zette ik mij toch zeker langzaam over eind in dat archief, met al mijn degenera tie en beschadigde kiemen. Ik begon weer mens te worden, als ladenlichter, als mij zelf. Dat was een heel fijn gevoel van her kenning. We kwamen ons weer bekend voor, ik stond weer één recht twee breed op de bodem van mijn aanleg. Op die zelfde bodem struinde ik verder in de geheugenkelder tot nut van 't algemeen en mij zelf in 't bijzonder. Er viel mij iets in: Immanuel Kant en biljarten. Een ver band als been en vlees, los van de botten. Met die inval massig aan het werk gesla gen, meer ladenlanen, meer schuifkens open, vinden bij biljart, vinden bij Kant, kruiselings heen en weer verwezen: hij had er van geleefd in zijn jonge jaren, de den ker, de prijsbiljarter van zijn jeugd. Heel mooi, zo gevonden, zo gezocht, op basis van de progressieve bodem van een inval. 'Die herinnering heb ik dan maar mooi uit de kelder gepeuterd!', riep ik opgetogen, en wachtte even in stilte op geluid vanwege de archivaris van dienst. Dat geluid kwam. Hij belde met iemand, zo kwam het mij gedempt voor. Vroeg om versterking. Om Hermandad, om hulp, heilig of niet. 'Ik heb hier een archiefladenlichter, aan de karakteristieken voldoend. Komt U hem halen?' Ik meende deze dreiging machtig te neu traliseren door 'Ik weet het weer!' te roe pen. 'Mijn naam was toch Jongstra!' 'Blijft U rustig,' klonk het van ver. 'Niets aan de hand, alles normaal. Hulp onder weg.' En daar was de hulp al, broeders in wit, de jongste een vrouw. 'Dan bent u een zuster, aan uw fysicalitei- ten te zien,' zei ik met een van de liefelijk ste glimlachen in het Rijk Gods te vinden. Ik volgde gedwee, de mens niet om proble men te maken, dat herinner ik mij héél goed. Zo zit ik in elkaar, die wetenschap staat heel groot en duidelijk in kelder drie, links achteraan, ga zelf maar kijken in mijn geheugen. Mooi groot pakket, geel als een kleine parkiet. We passeerden de man die makbenak zo leuk vond. 'Ik heb vrij wat vrij gemetseld,' riep ik jolig, maar merkte een vragende blik van de vrouwtjesbroeder. 'Och,' zei de archivaris van dienst. 'Klassiek geval, het lichtersgevoel. Het wordt hen teveel, ons bezit. Kunnen het niet aan. Erfelijk, een zwakke dispositie, dan weet u het wel.' Dit was één flard uit mijn kop, maar zo moet de mens een hoop aangrijpende belevenissen in voorraad hebben, dat neem ik rustig aan. Ik heb wel eens een bediende mijn geheugenkelders inge stuurd, maar die kon toch niets vinden. 'Vind ik jammer voor u meneer...' 'Geen punt, beste kerel,' zei ik. 'Ik ga mij een dezer dagen ter archieve vervoegen, komt alles terug, een heel lexicon vol, van de A tot de Z. Kwestie van lichtersgevoel!' I 39 documentbehandeling, training en service Aletta Jacobsstraat 28 - Waalwijk Telefoon 0416 - 34 89 80 - www.voorzee.nl 1802 mei 1802 juni 1802 juli 1802 augustus 1802 september 1802 Ii1i1111i11111j11i111— 1/juni Hendrik van Wijn aangesteld als archivarius van de Bataafse Republiek met de opdracht om visie en inspectie te nemen van de staatsstukken van het gemenebest tot 1648, om de charters van de staat tot die tijd te schiften, te soigneren en te rangschikken en van de belangrijkste een volledige beredeneerde catalogus te bewerken, waarin elk charter beknopt beschreven zou worden 'onder bijvoeging van genoegzame aanteekeningen omtrent derzelverinhoud en waarde'. DoorAtte Jongstra september 2002 archievenblad I

Archievenblad | 2002 | | pagina 19