Papier- Boekres atoren Split.„Vision Het puf je column Klik, klik en je bent er Toegankelijke informatie communicatie en documenten www.CultuurNet NL www.sterken.nl www.splitvision.nl Heeft u onze internet site al eens bezocht? ATELIER m 27 PORTAAL VOOR KUNST EN CULTUUR Nieuws - Agenda - Vacatures - Duizenden links Bibliotheken,Archieven, Musea, Kunstverzamelingen, Particuliere initiatieven en alle flankerende onderwerpen bereikbaar in hooguit 2 klikken. Adviesbureaus Antiekhandel Boekhandel Collecties Hist. Vaartuigen Literatuur Monumenten Musea Archieven Architecten Beurzen Steden Fondsen Kunst Kunstenaars Kunsthandel Oudheidkamers Pers en Media Restauratie Schouwburgen Sponsoring Subsidies Taxaties Universiteiten Vacatures Veilingen Gevonden Verzamelaars Cultuurnet. Postbus 813,7301 BB Apeldoorn E-mail: redactie@cultuurnet.nl STERKEN m tZ) H H RESTAURATIE ATELIER STERKEN BV Atelier voor conservering en restauratie van papier en per kament zoals boeken, prenten, tekeningen, grafiek, (wand)kaarten, charters zegels etc. De Cloese 7-9 7339 CM Ugehelen Tel. 055 - 5 42 31 47 Fax 055 - 5 43 06 14 Mobiel 06 - 53 93 93 53 Internet: www.sterken.nl DOCUMENTENWACHT Documentenwacht omvat een 24 uurs calamiteitenservice en collectie inspectie met schade preventie als uitgangspunt. Telefoon: bovenstaande nummers en: Semafoon 06 - 59 28 48 55 4 4 4 4 4 Door Marjanne Kok Je moet even komen kijken, zei mijn huisgenoot: er is een archief op het Journaal, maar het lijkt wel een museum. Om dat te zien, was ik helaas te laat. Toen ik keek, zag ik het nieuwe nationale archief met een heel gewoon archiefde pot, maar gelukkig wel op tijd zag ik dat putje: de Nationale Archivaris blies het stof der eeuwen van een dikke oude band en hij niesde niet eens: kennelijk stofbe- stendig. Ik voelde irritatie en begon te mopperen. Nou zijn we zo hard bezig dat imago van om door voormannen heen te praten. Ik begon in mijzelf te delibereren. Waarom was ik eigenlijk zo geïrriteerd? Het was natuurlijk flauwekul en een typi sche televisiekinderachtigheid: dat putje, maar heb ik niet zelf op deze plaats gepleit voor een verdere verantonpie- cking van het archiefwezen? Werd ik hier niet op mijn wenken bediend? Kon het zijn dat de Nationale Archivaris scherper dan ik had ingezien dat zo'n ontwikke ling juist de stereotypering van de archi varis vergt? Is de karikatuur niet veelzeg- stof en doodsheid van ons af te werpen en dan wordt dat in zo'n item van vijf minuten door één van de eigen voor mannen onderuitgehaald. Je praat door hem heen, zei mijn gelief de, hou je mond. Ik hield mijn mond want inderdaad is de column mijn plek gender dan die Diviale variant die zo bekwaam koepelt dat-ie geen contouren meer heeft? Ik had helemaal niet goed gekeken. Hier was de oubollige archivaris gespééld. En die was geweldig gecast. Dat ik er intrap te, kwam niet door het acteertalent, dat kwam doordat ik wist dat de blazer een echte archivaris is. Maar dat weet de rest van Nederland natuurlijk niet. Niemand kent die man. De rest van Nederland zag op de televisie een museum waar op overtuigende wijze een archief werd uit gebeeld. Dit inzicht had enorme gevolgen, ik kreeg er hoofdpijn van. Wij moeten hele maal niet veranderen, want wie moet er dan voor archivaris spelen? We moeten onszelf blijven zodat we nuffig-Haags stofjes kunnen wegblazen. We moeten zuinig zijn op ouderwetse collega's. En op stof, want zo makkelijk is dat in onze depots niet meer te vinden (dat stof was daar beslist neergelegd). Nu ik er zo over nadacht, waren er echter nog onvolko menheden. Ik had geen stofjas gezien en de archivaris was eigenlijk te weldoor voed voor deze rol, hij moet schraler. Als dat lukt, voorzie ik een masterplan van een onheilige alliantie: de Rijks bouwmeester, de Nationale Archivaris, het Journaal en de historici bij het Rijksmuseum. Zij leggen de Boulevard aan van Den Haag naar Amsterdam, naar het echte Nationale Geschiedenis Museum. Daarlangs kan men zich verga pen aan virtuele oudheidkamers waarin de verhalen worden uitgebeeld door authentieke professionals. Achtbaans die boulevard, anders zijn de files te klein (men ambieert een breed publiek). Als een geest uit de fles trekt een uitge droogde archivaris (alleen mannen hier) met behulp van een systeemkaartje Balthasar Geraerds uit een doos en geeft hem in digitale dimensies zijn bloedige heden terug. Met open mond ziet het publiek de schaamteloze moord: live! Het archief als intermediair - mijn hoofdpijn werd nu te erg. Ik kreeg spijt van een en ander en ver langde terug naar de dagen waarin het grote publiek naar de dierentuin ging in plaats van naar het archief. En de depots op slot waren - en stofvrij. Tekening: Peter Vlot september 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 13