U I Streekarchief Eindhoven en bewonersgroep brengen Strijps verleden tot leven op internet OOO0#O0O00OO Oud 9 Strijps Nieuwsblad nieuws uit het veld Het Streekarchief Eindhoven brengt in samenwerking met bewonersgroep Dighistorie het verleden van de wijk Strijp tot leven op internet. De site www.strijpweb.nl bestaat uit een digitale krant genaamd Oud Strijps Nieuwsblad. Hierin wordt kond gedaan van Strijps nieuws uit het verleden. Van straaljager ramp tot het snoepwinkeltje van Schele Mijntje, van ulevellen tot de schoolklas van juffrouw Roos Beukens in 1942. Het Oud Strijps Nieuwsblad is in meerdere opzichten vergelijkbaar met een papieren krant. Zo is de krant onderverdeeld in katernen. In Nieuws nu wordt de actuali teit van vandaag in de historische con text geplaatst. In de eerste editie is dit de Ventoseflat, die met sloop wordt bedreigd. Kunst en cultuur, Economie, Sport, Religie en Samenleving, Opinie zijn de andere hoofdthema's. Voorts is het Oud Strijps Nieuwsblad rijkelijk geïllus treerd met foto- en ander beeldmateriaal Internet nieuws Als je aan afgestudeerden vraagt wat het moeilijkste tentamen was tijdens hun studie, dan krijg je zeer vaak te horen: het vak statistiek. Dit komt bij veel studierich tingen voor. De Universiteit van York, af deling wiskunde heeft een website over de geschiedenis van de statistiek: www.vork. ac.uk/depts/maths/histstat/welcome.htm. Vooral de archivaris met een wiskunde knobbel kan hier zijn hart ophalen. Het Nederlands Economisch-Histo- risch Archief heeft op zijn website www.neha.nl 67 ondernemers geportret teerd in een virtuele tentoonstelling. U kunt er de biografische gegevens van de grote jongens uit het Nederlandse be drijfsleven raadplegen, zoals Freddy Hei- neken, Frits Philips en Albert Heijn, Deze tentoonstelling is tevens een eerste aanzet tot een dynamisch biografisch overzicht van Nederlandse ondernemers dat het NEHA via het web wil gaan aanbieden. Op dezelfde website staat ook het Bedrijfs- zoals advertenties van bedrijven, win keltjes en particulie ren én originele tekst fragmenten voorzien van bronvermelding en datering. Bezoekers van de site krijgen op de Opinie pagina ruimte voor hun eigen verhalen, foto's, huishoudboekjes en ander materi aal uit de oude doos. Een vraag- en ant- woordrubriek maakt de krant compleet. Het gebruikte materiaal is grotendeels Waar was u in Strijp toen? afkomstig uit het Streekarchief Regio Eindho ven. De zeskop- pige werkgroep Dighistorie, te vens de redactie van de krant, speurt onder be geleiding van een medewerker van het Streekarchief naar materiaal. Het Oud Strijps Nieuwsblad zal iedere twee maanden verschijnen. Op 1 maart jl. trad Anne Medema in dienst als stads- en streekarchivaris van Naarden, Bussum, Muiden en Huizen. Hiervoor was hij streekarchivaris in Noordoost-Friesland. Hij volgde Dirk Dekema op, die per 1 november 2001 is vertrokken naar de Archiefdienst West- friese Gemeenten in Hoorn. archievenregister Nederland (BARN), www.neha.nl/barn/barn.html. BARN bevat gegevens over bewaard gebleven (histori sche) bedrijfsarchieven in openbare archiefbewaarplaatsen, bij ondernemin gen of in particuliere collecties. Thimo de Nijs heeft zijn eigen World Wide Web Virtual Library History Index gemaakt home.planet.nl/~njjso104/www-vl- neth/index.html. In Nederland is vooral de website www.vlib.org op dit gebied bekend. Het Centraal Bureau voor Genealo gie heeft zijn biografische index voor het grootste deel on line beschikbaar via de website www.cbg.nl (daarna optie 'zoeken' gebruiken). Het is een toegang op de bio grafische gegevens verschenen na 1900. In biografische woordenboeken zijn de levensbeschrijvingen te vinden van tal van personen. Zo zijn er naslagwerken over toneelspelers en over christelijke onderwijzers, over officieren en verzame laars en over tal van andere categorieën personen. Bij het tot stand brengen van de index heeft het CBG ervoor gekozen om met voorrang te werken aan deze laatste categorie van onbekendere bron nen. De index is nog lang niet compleet, maar met circa 75.000 vermeldingen al een internetpublicatie waardig. Meer informatie over deze on-line-index kunt u ook vinden in het laatst verschenen kwartaalblad Genealogie van het Centraal Bureau voor Genealogie. Eerder maakte de bibliotheek van de Universiteit van Amsterdam een soortgelijke bronverwij- zing via internet toegankelijk: www.uba.uva.nl/nl/nedbiografie. archievenblad nieuws uit het veld Mail uw nieuws naar: bureau@kvan.nl Zeeland en het slavernijverleden: herdenken of vergeten? Door Roelof Koops* Op 1 juli herdachten Surinamers en Antilianen in Nederland en in Suriname en de Nederlandse Antillen de afschaf fing van drie eeuwen slavernij in 1863. Velen van hen ervaren dat de geschie denis van de slavernij nog steeds van invloed is op hun maatschappe lijk functioneren en hun positie in de Nederlandse maat schappij. Het is opmerkelijk dat dit deel van de Neder landse geschiedenis nauwelijks in de geschiedenisboekjes op school voor komt, bij de meeste autochtone Neder landers niet bekend is en pas de laatste jaren op enige aan dacht mag rekenen van pers, politiek en onderwijs. Dat, terwijl in Nederland het belang van herdenking wel onderschre ven wordt. Jaarlijks worden de slacht offers van de Tweede Wereldoorlog her dacht, want van de geschiedenis moet geleerd worden vinden wij met z'n allen. Ook met het oog op het beschermen van de mensenrechten in het heden. Geldt dat dan niet ook voor het slavernijverle den? Op zaterdag 15 juni 2002 vond in dit kader in het Zeeuws Archief in Middel burg een debatmiddag plaats onder de titel 'Zeeland en het slavernijverleden: herdenken of vergeten'. Deze middag was georganiseerd door het Zeeuws Archief, Het Humanistisch Verbond, COS Zee land, stichting Surinamers, Antilianen en Arubanen Vlissingen, stichting Welzijns werk Surinamers en Antilianen Goes en de stichting Monument Middelburg. Het programma begon met een 'outdoor' gedeelte. De deelnemers maakten een stadsrondwandeling langs pakhuizen van de Middelburgse Commercie Com pagnie en de West-Indische Compagnie en langs andere gebouwen die een herin nering zijn aan het Middelburgse slaver nijverleden. Na terugkeer bij het Zeeuws Archief begon op de historische zolder van het Van de Perrehuis de eigenlijke debatmid dag. Allereerst hield Gert Oostindie, directeur van het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde te Leiden, een inleiding over de ge schiedenis van de Atlan tische slavenhandel. Hij ging hierbij in op het selectieve historische besef en het belang van herdenking en erken ning van het slavernij verleden voor de onder linge verhoudingen in multicultureel Neder land. Daarna volgde een lezing van Cynthia McLeod, vermaard Suri naams schrijfster over de geschiedenis van haar land. Zij vertel de over het slavernijverleden en de emo tionele en sociaal-maatschappelijke ge volgen daarvan voor Surinamers en Antilianen toen en nu. Hierna volgde een zaaldiscussie waarvan de uitkomst was dat herdenken, zowel actief via discussies en geschiedenison derwijs, als passief via een op te richten monument, de belangrijkste manier is om het slavernijverleden te erkennen en een plek te geven in het heden. Na de discussie konden belangstellenden nog een kleine expositie bekijken van archiefstukken, voornamelijk uit het archief van de Middelburgse Commercie Compagnie, die een stuk van het Zeeuwse slavernijverleden belichten. De Zeeuwse Bibliotheek had hierbij op ver zoek oude en recente boeken over slaven handel en slavernij ter inzage gelegd. Mogelijk is deze debatmiddag een steun tje in de rug geweest voor de stichting Monument Middelburg, die zich al jaren beijvert voor de oprichting van monu ment gewijd aan het Zeeuwse slavernij verleden. In ieder geval nam de gemeen teraad van Middelburg op 24 juni jl. de beslissing dat na de onthulling in Amsterdam van het nationaal slavernij monument op 1 juli 2002, er in Middelburg een monu ment zal komen ter herdenking van het Zeeuwse slavernijverle den. NIEUWS MRE Ligl uw verleden ook in Slrijpl bvotenscnappen .strljpweb qfcn BRUUDBEZQRBEK, «ragen en een *oon^ OratairtKh Kimtle. jl r«*ri(v* centraal bureau augustus 2002 et veld Het Nationaal Slavernijmonument in het Oosterpark in Amsterdam. De beeldengroep, ontworpen door de Surinaamse kunstenaar Erwin de Vries, stelt'heden, verle den en toekomst' voor. Roelof Koops is directeur van het Zeeuws Archief te Middelburg. augustus 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 3