m 28 I 1 I LJ ij 1 colofon 113 Een Metamorfoze voor Sittardse literaire collecties [18 Citaat van de maand noot van de redactie Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN) en bevat zowel nieuws van de KVAN als nieuws van de Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen (NVBA). Het Archievenblad verschijnt tien maal per jaar. Alle leden van de KVAN en van de NVBA ontvangen het Archievenblad. Redactie Peter van Beek, Patricia Böschen, Roelof Braad (hoofdredacteur), Maarten Broek (eindredactie), Marijke de Bruijne, Ralph Dingemans, Mathilda van Geem, Harry Hendriks (NVBA), Eric Hennekam, Richard Hermans, Rienk Jonker, Peter Sijnke, Harry Strijkers (NVBA). Redactieadres Archievenblad, Cruquiusweg 3 I 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN of de NVBA kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl. Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement Nederland 64,- buitenland (binnen Europa) 77,- buitenland (buiten Europa) 92,50 losse nummers 7,50 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 23 17, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04. Ontwerp en productie Print Productions BV, Ursem Cover dia© Corbis Stock Market/ William Westheimer Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt op 6 september. N H 0 U D De praktijk: Peer Boselie De eerste keer doet altijd pijn: ervaringen met een overgebracht digitaal archief Vaste Rubrieken De praktijk: Marcel van Dijk Het archief van het Commissariaat Ambonezenzorg Burengerucht: Fridus Steijlen 26 Mini-symposium EAD (Encoded Archival Description) De praktijk [28 Het archief als drama Werk in uitvoering: Jan Bervoets [30 Iconiciteit en nieuwe media De praktijk: Gerard van den Broek Fragmenten van een werkweek Nieuws uit het Veld 6 Ni Ii5 Column [36 Literatuur Verenigingsnieuws [48 Agenda [32 Kadaster 1832 op internet De kleur van Nederland: Nicoline J. Ekama van Dorsten 'Digitale documenten zijn de kwetsbare couveusekinderen van onze cultuur. Ze leiden een virtueel, elektronisch leven dat afhan kelijk is van onze wil om ze te voeden en van het ene medium naar het andere over te brengen.' Paul Dijstelberge uit: 'Spookrijden op de digitale snelweg' (in: De Boekenwereld, tijdschrift voor boek en prent 16 [2000] 2/3). archievenblad augustus 2002 P G A V E De eerste keer doet altijd pijn: ervaringen met een overgebracht digitaal archief Projectbureau Jaar 2000 Do bewerking van een digitaal ore hief Een bestand van één van de subdirectories van één van de directories van één van de cd's LJ Email Grootte T ype~ 3e* CWcepranep'Otocol 3oiocol 1 kB ^QAcciur-IJIILV ^3actiepunten Hs» **"1 actiepunten liitl ja) ADAM II 'el Aftekening amsteida ja) aftekening CiviMy ©3 agenda en uinocfcgm Aggiegaten 4ï) AT T 01388 ATT03615 Begeleidinrnbiiel 236 k B T ek «document T ekstdocument Tekstdocument T ekjldocuroent T ekstdocument HTML Document -srr-~> 202 kB 179k8 2 re 2 kB 3 kB 5 kB RTF RTF T ekstdocument T ekstdocument T ekstdocument HTML Document Tekstdocument HTML Document T ekstdocument RTF Door Marcel van Dijk Het Gemeentearchief Amsterdam werkt aan de inrichting van een 'digitaal depot': een voorziening om digitale archiefbestanden te kunnen ontvangen, beheren en beschikbaar stellen. Onlangs werd het eerste digitale archief overgebracht. Het archief van het Commissariaat Ambonezenzorg Door Fridus Steijlen Het Commissariaat Ambonezenzorg was tussen I953 en I970 belast met het welzijn van de Molukse bevolkingsgroep in Nederland. Het archief van deze organisatie is ondergebracht in het Nationaal Archief en biedt volgens Fridus Steijlen een schat aan infor matie. Het archief als drama Door Jan Bervoets Ter gelegenheid van de start van het Nationaal Archief schreef Pieter Hilhorst het toneelstuk Afstammelingen'. Jan Bervoets bespreekt dit stuk, dat de toeschouwers inzicht wil verschaffen in de historische opvattingen anno 1802, het jaar waarin Hendrik van Wijn tot Rijksarchivaris werd benoemd. Kadaster 1832 op internet Door Nicotine J. Ekama van Dorsten Doel van het DIVA-project 'De Woonomgeving' is dat iedere internetgebruiker straks kan achterhalen hoe zijn of haar eigen omgeving er aan het begin van de negentiende eeuw heeft uitgezien. Met het oog hierop wordt het 'Kadaster 1832' gekoppeld aan hedendaagse vastgoedinformatie. augustus 2002 archievenblad TT'T 1 ii TT|» Het Gemeentearchief Amster dam kreeg inmiddels het eerste digitale archief overgedragen, lezen we in dit nummer. Ze zul len beslist niet de enige archief dienst zijn die dit is overkomen. Ik herinner me een paar archie ven waar floppy's waren bijgele verd. Van die grote weet u wel, acht en vijf en een kwart inch. Al een paar jaar geleden konden we er niets meer mee. Er was geen apparaat meer in huis waar we die flexibele schijven mee konden lezen. Overigens was dat een niet al te groot probleem omdat alle documenten ook in papieren vorm in het archief zaten. Maar toch... de archiefin ventaris moest worden overge typt om die aan onze digitale bestanden te kunnen toevoegen. Een werkje van goed een week. Niet erg toch? Gewoon niet op vakantie gaan en je hebt de tijd weer ingehaald. Het is dus goed te leren van de collega's van Amsterdam. Het is weliswaar niet de meest geschik te manier om een archief in je maag gesplitst te krijgen, consta teren ze, maar ik heb het duiste re vermoeden dat het ons alle maal wel meerdere malen zal overkomen. De experimenten van het project Digitale Duur zaamheid geven al aanwijzingen hoe we met digitale bestanden moeten omgaan. En implementa tie in de administratieve organi saties van de EAD-regels - blijk baar nog niet volledig gestan daardiseerd - is nog geen alge meen goed. De theorie geeft ons de goede raad ervoor te zorgen dat onze leveranciers van archie ven nu al de metadata invoeren, zodat de overbrenging een fluitje van een cent wordt en de archie ven toegankelijk zijn en blijven als deze na de wettelijke termijn worden overgedragen. U en ik zijn dus gebaat bij berichten over praktijkervaringen in ons blad met deze voor de meeste archi varissen nog onwennig voelende materie.Want zeg nou eerlijk: wie wacht er niet op de nieuwe lichting archivarissen die dat werk voor ons allemaal gaat doen? Met zo'n houding moet u niet verbaasd zijn als u binnen kort - net als in Amsterdam - een archief met heel wat meer cd'tjes krijgt aangeboden. Ik denk dat u dan een aantal jaren uw vakantie wel op uw buik kunt schrijven. Want dan moet er tijd rovende research en vergelijking van bestanden plaatsvinden om te redden wat er nog te redden valt. Roelof Braad

Archievenblad | 2002 | | pagina 2