0 Bijeenkomsten BINNEN BUITENLANDSE EVENEMENTEN agenda Tentoonstellingen De tentoonstelling toont de vele facetten van de vijf eeuwen lange geschiedenis van het exli bris, met als uitgangspunt de rijke collectie-Jansen Ebing, die vorig jaar aan het museum is overgedragen. In totaal worden zo'n tweehonderd exlibris getoond. Het oudste exlibris op de ten toonstelling is van Albrecht Dürer en wordt tussen 1510 en 1528 gedateerd. Verder wordt in de tentoonstelling aan dacht geschonken aan de zeer gevarieer de thematiek van het exlibris als eigen domsmerk, dit wil zeggen als een vorm van omgang met het boek. Zoals uit het bestuderen van de exlibris van de afgelo pen eeuwen blijkt, kan het boekmerk op talloze manieren grafisch worden vorm gegeven. Voor de vierde maal wordt in het Museum Rijswijk de Holland Papier Biënnale georganiseerd. Op de tentoon stelling laten negentien internationale beeldend kunstenaars werken zien die zijn vervaardigd in uiteenlopende tech nieken uit alle mogelijke soorten papier. Hoewel deze kunste naars verschillende achtergronden heb ben (schilder-, te- ken- en beeldhouw kunst, grafiek, textiel, design en zelfs film) zijn zij in de loop van hun carrière gefascineerd geraakt door het materiaal papier. Door zijn souplesse, kracht, trans parantie en fragiliteit is papier voor hen een onuitputtelijke bron van expressie mogelijkheden. Naast de tentoonstelling omvat de Holland Papier Biënnale ook een boek- en papierwinkel en een grote papiermarkt op 8 september. Daarnaast is er een exclusieve publicatie verschenen, getiteld Tijdloos Papier. Tegen de achtergrond van het 750-jarig bestaan van de stad Breda, beoogt deze culturele manifestatie, die historisch onderzoek combineert met een literaire uitgave en een beeldend kunstproject, de betekenis van Breda in de internationale geschiedenis kenbaar te maken bij een breed publiek. Bij 'het geheugen van een stad' staan twintig beroemde historische personen centraal; mensen van wie het leven gekenmerkt wordt door een 'Bredase periode'. Het zijn uiteenlopende personages, variërend van de filosoof René Descartes tot de manager van Elvis Presley: kolonel Tom Parker. De literaire uitgave bevat reflecties op de Bredase pe riode van de twintig historische beroemdheden door vooraanstaande schrijvers en dichters. Het kunstproject maakt aan de hand van een wandelroute de vroegere aanwezigheid van de histori sche figuren in het centrum van de stad zichtbaar, een centrale tentoonstelling in de Grote Kerk fungeert als onderdeel van de route. Er zijn ruim ander half miljoen hon den in Nederland! Maar wat weten we eigenlijk over hen? De wereld van de hond en zijn speciale band met de mens is het onderwerp van een grote dubbeltentoonstelling, die te zien is in Haarlem en Den Haag. Teylers Museum in Haarlem toont in Wolven aan de lijn het ontstaan van ons multifunctionele huisdier uit een wilde wolf. Een haat-liefdeverhouding in het Haags Historisch Museum in Den Haag gaat in op zijn veranderend imago: van hellehond in de christelijke symboliek tot het mopshondje van Willem van Oranje als symbool van trouw. Het Rijksarchief in Noord-Holland te Haarlem organiseert zaterdag 7 september 2002 een themadag over militairen 1798- 1940. Deze dag wordt de index op de dos siers van de Noord-Hollandse krijgsraden 48 I agenda 1798-1913 gepresenteerd (met meer dan 12.000 personen!). Deze dossiers, boorde vol boeiende informatie, bevatten gege vens over veroordeelde dienstplichtigen en beroepsmilitairen. Daarnaast zullen andere instellingen en musea op bijzon dere wijze informatie aanbieden over militairen en militaire geschiedenis. Openingstijden 10.00-15.00 uur. De toe gang is gratis. Helaas beschikt het Rijksarchief niet over foto's van militairen uit de periode 1860-1940. Daarom vragen wij onze bezoekers of wij hun foto's van militairen mogen scannen. Op de thema dag zijn ook deskundigen aanwezig die aan de hand van een foto van een militair meer kunnen vertellen over legeronder deel, rang en datum van de foto. De elfde Dag van het document, het interdisciplinaire evenement voor de informatiespecialist, vindt ook dit jaar. plaats in het Congrescentrum de Ree horst te Ede. De opzet van de Dag is enigszins gewijzigd. Tijdens het congres op 8 oktober worden zes onderdelen van het informatiseringproces inhoudelijk uitgediept en van praktijkvoorbeelden voorzien, waaronder contentmanage- ment, conversieproblematiek en kennis management. Zo kan elke bezoeker dat onderdeel bezoeken dat voor zijn/haar organisatie relevant is. Op 9 oktober vin den workshops plaats, waar de deelne mers zelf aan de slag kunnen. Nadere informatie: info@dagdocument of w w w. d agdocument.n l Als vervolg op de succesvolle bijeen komst in het najaar van 2001 organiseert DIVA op 10 oktober 2002 een conferentie rond het thema archieven en migranten. Dit keer zal het programma gewijd zijn aan deskundigheidsbevordering. Reserveer alvast 10 oktober in uw agen da. Later dit jaar zal nadere informatie volgen over dit programma. Thema: 'Hoe gaan we om met de openbaarheid van recente archieven'. Voor meer informatie kunt u bellen naar Frank Keverling Buisman of Elio Pelzers, tel. (026) 35 21 600 of www.geldersarchief.nl Eind 2001 hield DIVA een landelijke enquête onder de archiefbeherende instellingen met vragen over het educa tiebeleid van de instellingen, de beschik baarheid van een educatief medewerker, de contacten van instellingen met scho len en andere erfgoedinstellingen en de activiteiten voor het onderwijs. Uit de resultaten blijkt dat deskundigheidsbe vordering op het terrein van archieven en educatie een hoge prioriteit moet krij gen. DIVA organiseert op 3 december 2002 daartoe een studiedag. Nadere informatie volgt later dit jaar, maar noteer alvast deze datum in uw agenda. Meer informatie: diva@diyakoepeLnl, tel. (020) 462 77 22 Cursussen De rijksarchiefinspectie organiseert voor medewerkers van zbo's en pbo's workshops over het verbeteren van het archiefbeheer binnen hun organisaties. Er worden drie praktisch opgezette work shops aangeboden, waarvan er maximaal twee te volgen zijn: 1. Stappenplan opzet archiefbeheer 2. Selectie en vernietiging 3. Digitaal archiefbeheer. Het programma duurt van 9.30 uur tot 16.30 uur. De kos ten bedragen 100,- (incl. BTW). Daarbij zijn koffie, thee, lunch en cursusmateri aal inbegrepen. Dit najaar organiseert Stichting GO verschillende eendaagse workshops voor informatiespecialisten die hun internet- vaardigheden willen vergroten. De vol gende workshops worden aangeboden: Internet (basis); Internet zoeken voor gevorderden; Informatie presenteren op het web. Het cursusgeld varieert van 275,- tot 315,- per workshop en is inclusief koffie, thee, lunch en mate rialen. Nadere informatie via GO, Celebesstraat 89, 2585 TG Den Haag, tel. (070) 351 2380, fax (070) 354 97 89, e-mail info@stichting-go.nl of via www.stichting-go.nl Internationale bijeenkomsten De jaarlijkse conferentie van de International Federation for Library Associations and Institutions vindt dit jaar plaats in Glasgow. Het thema van deze conferentie is: 'Libraries for Life: Democracy, Diversity, Delivery'. Deelna mekosten variëren van 88,- (voor 1 dag) tot 423,- (hele conferentie niet- IFLA leden). De organisatie is in handen van: Conference Department, CIL1P: the Chartered Institute of Library Infor mation Professionals (formerly the Library Association), 7 Ridgmount Street, London, WC1E 7AE, United Kingdom, tel. (+44) (0)20 7255 0543, fax (+44) (0)20 7255 0541, e-mail: ifla@cilip.org.uk Meer info via: www.ifla.org/IV/ifla68/ index.htm 49 t/m 24 augustus Haagse Drukkers; vier eeuwen ontwikkeling Haags Gemeentearchief, Spui 70, Den Haag Info: tel. (070) 353 70 13 of www.gemeente- archief.denhaag.nl t/m 31 augustus Amsterdam-Azië-Amsterdam; de stad en de VOC Amsterdams Historisch Museum, Kalverstraat 92, Amsterdam Info: (020) 523 18 22 of www.ahm.nl I t/m 1 september Exlibris verzameld Museum Meermanno (voorheen Museum van het Boek/Meermanno-Westreenianum), Prinsessegracht 30, Den Haag Info: tel. (070) 346 27 00 of www.meerman- no.nl I t/m 8 september Holland Papier Biënnale 2002 CfetóL?-- Museum Rijswijk, Herenstraat 67, Rijswijk (ZH) Info: tel. (070) 390 36 17 of www.museum- rvswyk.nl I t/m 22 september Schittering van de Tsaren: Kunstschatten uit het Novodevicij-klooster in Moskou Museum Catharijneconvent, Lange Nieuwstraat 38, Utrecht Info: (030) 231 72 96 of www.catharijnecon- vent.nl I t/m 29 september Het geheugen van een stad: Over helden, schur ken en Hadewych Info: tel. (076) 529 97 50 of www.hetgeheu- gen.nl t/m 27 oktober Hond Baas Info: www.dehondenzijnbaas.nl Teylers Museum, Spaarne 16, Haarlem Info tel. (023) 531 90 10 Haags Historisch Museum, Korte Vijverberg 7, Den Haag Info tel. (070) 364 69 40 I t/m 17 november Voorbije reizen, foto's van Alphons Hustinx, 1930-1950 Wereldmuseum Rotterdam, Willemskade 25, Rotterdam Info: tel. (010) 270 71 72 of www.wereldmu- seum.rotterdam.nl 1 7 september Themadag Militairen in Noord-Holland 1798-1940 1 archievenblad augustus 2002 8 en 9 oktober Dag van het document 10 oktober Erfgoed migranten Meer informatie: diva@divakoepel.nl, tel. (020) 462 77 22 7 en 8 november 11e Nederlands-Duits Archiefsymposium I 3 december Archieven en onderwijs 25 september, Den Haag Verbetering archiefbeheer Info en aanmelding via www.riiksarchiefin- spectie.nl of via het secretariaat, tel. (070) 333 91 42 I najaar 2002 GO-opleidingen I 16 tot 24 augustus, Glasgow 68th IFLA General Conference and Council augustus 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 24