r^J3x NVBA nieuws Even voorstellen: Denny Leewes, afdelings archivaris Philips Nijmegen Ik ben Denny Leewes, 42 jaar oud, getrouwd en vader van een leuke maar vooral gezonde dochter. Op 1 april 1979 is mijn loopbaan begonnen bij Philips Semiconductors B.V. te Nijmegen. Eerst als operator bij een afde ling voor het produceren van hoogspan- ningstransistoren. Door mijn interesse voor computers, kwam ik reeds snel in aanmer king voor een functie als automatiserings medewerker. Vanuit die hoedanigheid kwam ik op diverse afdelingen terecht. Vanuit mijn vorige afdeling werd ik gevraagd een functie te gaan vervullen als 'documentation control'-medewerker. Deze uitdaging heb ik met veel genoegen aan vaard. Door de opleidingsfunctionaris van ons bedrijf werd het idee geopperd mij de opleiding Bedrijfsarchiefkunde I (BA-I) te laten volgen. Na deze opleiding met succes te hebben volbracht, ging ik door met de opleiding BA-II. Ook die opleiding werd met succes afgerond. Toen bleven er in het verlengstuk van mijn opleiding nog twee acties over, te weten: lid worden van de NVBA en het zoeken naar een functie die aansloot bij mijn opleiding. Bij Technische Bedrijven kreeg ik deze mogelijkheid die ik met beide handen heb aangegrepen. Philips Nijmegen is in 1953 ontstaan als werkplaats waar transistoren werden gemonteerd. Dit vond plaats in een atelier aan het Mariënburg in de Nijmeegse bin nenstad. Twee jaar later werd deze locatie al te klein. Men verhuisde naar een echt fabriekscomplex aan de Mollehutseweg. De vraag naar transistoren groeide zo snel dat men in Lent een dependance opende. Naast de transistoren en diodes werden, door de aanhoudende vraag, ook geïntegreerde schakelingen (IC's) geproduceerd. In eerste instantie werden er bipolaire IC's geprodu ceerd en daarna ook MOS-IC's. In 1984 besloot men te gaan investeren in een me gaproject waarbij het ging om sub-micron technologie. Momenteel zijn er in Nijmegen vijf chipsfabrieken gevestigd. De afdeling TB is verantwoordelijk voor het leveren van facilitaire diensten zoals beveiliging, het bewaken en borgen van gas-, water- en elektriciteitleveranties voor de 'waferfabs' (productieafdelingen) en kan toren. Als de elektriciteit enkele uren weg valt, kost dat het bedrijf al snel miljoenen. De medewerkers van de afdeling TB zorgen er dan ook volcontinu voor dat de leveran ties zijn en worden gewaarborgd. Verder zorgt TB voor planontwikkeling en realisa tie van nieuwbouw, renovaties en hergroe peringen. Ook draagt TB zorg voor het aan schaffen, plaatsen, aansluiten en onderhou den van nieuwe installaties en apparatuur voor luchtbehandeling, koeling en waterbe handeling, die van essentieel belang zijn voor de bedrijfsvoering. Ook het aanschaf fen en aansluiten van productieapparatuur behoort tot het takenpakket van TB. Deze activiteiten worden allemaal projectmatig aangepakt. Een relatief nieuw aspect is het milieu, hetgeen in het verlengde van ISO 14000 ligt. TB draagt in het kader hiervan dan ook de zorg over het neutraliseren van afvalwater en het terugdringen van de uit stoot van schadelijke gassen, in samenwer king met de daarvoor opgestelde milieucon tactpersonen van de individuele afdelingen. Per 1 maart 2001 ben ik aangesteld als afdelingsarchivaris bij de afdeling site servi ces (een andere naam voor TB). Mijn taak is om alle aanwezige archiefstukken en docu mentatie toegankelijk te maken. Na mijn aantreden ben ik begonnen met de organi satie en de medewerkers te leren kennen en hun functies in dat geheel. Daarna heb ik een archiefanalyse gemaakt, waarbij alle deelarchieven en documentatiecollecties in kaart zijn gebracht. In deze archiefanalyse zijn de probleemgebieden en knelpunten aangegeven. Het is een echte uitdaging, omdat er wel een archief is, maar geen goede toeganke lijkheid naar de collecties en de individuele (archief)stukken. Zowel de ordening als rangschikking van de stukken is (voor een groot deel) slecht of helemaal niet opgezet. Aan het archief- en documentatiebeheer is reeds een tiental jaren niets of weinig meer gedaan. Het uitdunnen van de collecties is uitgevoerd, zodat er weer wat (plank)ruimte voor de toekomst is ontstaan. Nu zal er archiefbeleid moeten worden opgezet, omdat dit reeds jaren slechts weinig aan dacht heeft gehad. Het archief van de afdeling TB bestaat ver der uit een aantal deelarchieven of collec ties, die op hun beurt weer bestaan uit archiefmateriaal en documentatie. Omdat er reeds een tiental jaren niets of weinig meer aan archiefbeheer en docu mentatiebeheer is gedaan, lag er in een aan tal deelarchieven veel dubbel, driedubbel en verouderd materiaal. Alle documentatie wordt, als het project is afgehandeld, in drievoud aangeleverd op basis van afspra ken met de aannemers, bij zowel de aanne mer, projectleider als afdeling. Omdat er geen of een slechte ingangscontrole was, is de hoeveelheid archiefmateriaal enorm toe genomen. Verder zijn er geen bewaartermij nen voor de stukken vastgelegd en ook geen afspraken of procedures vastgelegd, waarin het aanleveren, onderhouden of vernieti gen van archiefmateriaal, alsmede het opschonen van de aanwezige collecties, staat beschreven. Er lag alleen een bewaar termijn vast voor de projecten. Hieronder volgt een summiere uiteenzet ting van de activiteiten per deelarchief en collectie. Het opschonen van het projectenarchief was al jaren niet meer uitgevoerd. Het gevolg daarvan was dat de ladekasten met project dossiers uitpuilden en er geen nieuw mate riaal meer aan kon worden toegevoegd. De projectendossiers zijn voornamelijk met financiële gegevens, begrotingen, offertes, planningen, etc. gevuld. Hierdoor kunnen deze na vier jaar zonder problemen worden vernietigd. Voor alle duidelijkheid, het gaat hier uitsluitend om kopieën en afschriften. De overige projectgegevens die bestemd zijn voor de bedrijfsvoering, zoals product- documentatie, handleidingen, testrappoi- ten, meet- en regelschema's etc, zijn en wor den opgeborgen in de overige daarvoor bestemde collecties. De financiële gegevens die bewaard moeten blijven in het kader van de algemene wet rijksbelasting, worden gedurende de wettelijke termijn van zeven jaar bewaard op de financiële afdeling. Het 4 6 gaat hier dus uitsluitend om 'kijkinforma- tie'. Uitzondering op het slechte archiefbeheer zijn de schema's en tekeningen van met name het meet- regelarchief (M&R), trafo schema's en elektrischetekeningenarchief. Deze zijn, als gevolg van de relevante wet- en regelgeving en de daarvoor geldende nor men, goed onderhouden en toegankelijk, en worden elektronisch opgeslagen en beheerd. De archiefordening en de daarvoor aangeleg de database zijn een goed middel om de stuk ken terug te kunnen vinden. Er is slechts één knelpunt gesignaleerd, en dat is de incom pleetheid. Doordat de tekeningen projectma tig in drievoud werden aangeleverd ging er één exemplaar naar de installateur en twee exemplaren naar het M&R-archief, waarvan er weer een naar het gebouwenarchief ging. Hierdoor ontstond een situatie waarbij M&R- schema's op twee plaatsen in het archief lagen. Inmiddels zijn al deze stukken gevon den, gecontroleerd en geïntegreerd tot een actueel exemplaar. Er zullen nog procedures en werkinstructies moeten worden vastge legd om de stukken op een uniforme wijze te kunnen archiveren. Ook het softwarearchief is goed onderhou den en actueel. In dit deelarchief liggen alle maal uitdraaien van de programmasoftware voor meet regelkasten. In geval van cala miteiten kan gebruik worden gemaakt van deze uitdraaien. De software wordt ook alle maal elektronisch opgeslagen. Maar ook hiervoor geldt dat er procedures en werkin structies moeten worden gemaakt om hier mee op uniforme wijze om te gaan. De collectie productdocumentatie was tot een enorme hoeveelheid uitgegroeid. De pri maire oorzaak hiervan was dat ze nooit was uitgedund en de secundaire oorzaak was dat onder andere al het aangeleverde reclame- werk routinematig werd toegevoegd in de reeds aanwezige collectie, onder een volg nummer. Omdat er tijdens het raadplegen altijd wordt gezocht onder de leveranciers- naam, worden de stukken allemaal alfabe tisch op leveranciersnaam geordend. Reclamemateriaal gaat momenteel recht streeks naar de betreffende beheerder of specialist, die bepaalt of het bewaard moet worden. Mijn insteek is dat reclamemate riaal onmiddellijk vernietigd moet worden. Wel worden er bewust catalogussen aange schaft om apparatuur of ander materiaal uit te bestellen. Ook zou er binnen deze collec tie een scheiding moeten worden gemaakt tussen documentatie voor het aanschaffen van nieuwe apparatuur en documentatie die er ligt voor reeds aanwezige apparatuur, zodat hier een duidelijke scheiding is. Hierover wordt nog met de gebruikers over leg gepleegd, omdat aan deze methode ook haken en ogen zitten. Er is nog een grote collectie calques aanwe zig die gedeeltelijk niet meer relevant zijn. Begonnen is met het uitdunnen van deze collectie, maar er ligt nog veel werk. De cal ques die overblijven, willen we laten digita liseren. Deze actie kan pas worden gestart als dit deelarchief volledig is opgeschoond. Verder is er ook nog een deelarchief met microfiches, dat volledig is geïndexeerd. Ook dit deel moet nog worden gecontroleerd op actualiteit. Mogelijk kan ook deze collectie worden gedigitaliseerd. Een substantieel deel van het archief is het zogenaamde gebouwenarchief. Hierin liggen allemaal stukken die zijn ontstaan uit pro jecten. Deze collectie bestaat uit onder meer bouwkundige tekeningen, elektrische teke ningen, aansluitschema's van apparatuur, bestekken en productdocumentatie. Hierin bevonden zich ook dubbele of zelfs driedub bele collecties met archiefmateriaal, dat was ontstaan uit de projecten. De collectie werd primair toegankelijk gemaakt door zijn ordening op gebouwen code. Daarmee was de situatie echter ver van wenselijk, omdat als gevolg van het ontstane ruimtegebrek, de stukken door elkaar heen werden geplaatst. Daarmee was de toegankelijkheid niet meer goed gewaar borgd. Gevolg hiervan was dat de stukken bijna niet meer geraadpleegd werden, omdat de zoektijd enorm opliep. Inmiddels is deze collectie, in overleg met de gebruikers, primair geordend op gebouw en secundair chronologisch gerangschikt. Hierdoor is het causale verband gehand haafd gebleven. De ordners en ringbanden zijn voorzien van een label met gebouwen code gevolgd door een volgnummer. Ook zijn alle labels in de collectie voorzien van het logo van de aannemer of installateur, zodat informatie door de gebruiker sneller kan worden teruggevonden. Verder was deze collectie niet nader toegankelijk gemaakt door middel van indexen of ande re hulpmiddelen. Inmiddels zijn alle ord ners geïndexeerd. Ze zullen in een later sta dium worden geïmplementeerd in het archiefsysteem. De overige deelarchieven bestaan uit hete rogene stukken, zoals foto's, videomateriaal, onderzoeksrapporten, normeringen, boe ken, interne en externe rapporten over diverse onderwerpen, bouwvergunningen en sloopvergunningen. Met name de laatste twee zijn inmiddels als nieuwe collectie separaat gearchiveerd. Met behulp van gebruikers uit de orga nisatie wordt per deelarchief of collectie bekeken welke informatie allemaal kan wor den vernietigd. Voor mezelf heb ik een stap penplan uitgewerkt, waarbij een aantal deelarchieven met een hoge urgentie - omdat ze veelvuldig worden geraadpleegd en van groot belang zijn voor de bedrijfs voering - zal worden gecontroleerd, geïn dexeerd en geordend. Dit geldt onder meer voor het projectenarchief, gebouwenarchief en de collectie productdocumentatie. Andere deelarchieven zijn redelijk tot goed op orde, maar moeten alleen nog op de juis te manier worden geordend en/of gerang schikt. Er is nog een aantal deelgebieden waar onder de enorme fotocollectie, die uitge zocht, eventueel gedigitaliseerd en toegan kelijk moet worden gemaakt voor de gebrui kers. Een en ander is afhankelijk van de belangen, raadpleegfrequentie en de kosten ten aanzien van de enorme collectie. Verder zal ook moeten worden bekeken of de pro ductdocumentatie niet via het internet beschikbaar is of kan worden gesteld. Dit geldt dan puur voor het bekijken en opvra gen van productdocumentatie van appara tuur en materiaal dat moet worden aange schaft. De andere productinformatie, waar in de technische data vastliggen, moet in het archief op papier beschikbaar zijn en blijven in geval van calamiteiten: denk daarbij met name aan stroomstoringen. 47 NVBA, vereniging van en voor personen werkzaam in het beheer van organisatie - eigen informatie v/h Nederlandse Vereniging van BedrijfsArchivarissen NVBA, vereniging van en voor personen werkzaam in het beheer van organisatie - eigen informatie v/h Nederlandse Vereniging van BedrijfsArchivarissen Bedrijfsinformatie Afdeling Technische bedrijven (TB) Het archief archievenblad augustus 2002 Tot slot De toekomst Denny Leewes augustus 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 23