NVBA nieuws NVBA-Redactieadres NVBA-lid worden? Redactie NVBA-Nieuws Algemene Leden Vergadering Vereniging voor personen werkzaam in het beheer van organisatie-eigen informatie v/h N.V.B.A. Nederlandse Vereniging van Bedrijfs Archivarissen op donderdag 13 juni 2002 bij Océ in Den Bosch. Afscheid nemend voorzitter Arie Otten ging terug in de tijd met de vergadering en vertoonde eerst een korte film over het gemeentelijk giro kantoor van Amsterdam uit 1936. Ook toen was er al automatisering, zij het wel wat primitiever. De 'A' van ALV stond deze keer niet alleen voor 'Algemene', maar ook voor 'Afscheid' en wel van een eminent voorzitter. Voor hem, Arie Otten, was dit immers een heel bijzondere vergadering, geheel in het teken van zijn afscheid als voorzit ter en bestuurslid. Zoals we van hem gewend zijn, doorspekte hij deze bijeenkomst met zijn bijzondere humor, daarbij af en toe 'gesteund' door tweelingbroer Ben. Beiden wisten de soms saaie materie voor de leden levendig en interes sant te houden. Wilma Jenniskens van de GO lichtte een en ander toe over het opleidingsinstituut. De inten tieverklaring GO-NVBA is wederom bijgesteld en geactualiseerd. Het aanbod van opleidingen is uitgebreid met diverse cursussen. Ook de korte cursussen zijn zeer gewild. Met name de digitali sering is hierbij een belangrijk punt van aan dacht. Peter de Jong lichtte zijn werkzaamheden met betrekking tot de opleidingsaangelegenheden toe. Hij was positief gestemd over de gang van zaken. De afdeling Regio-Noord nam reeds een voorschot op de 'cérémonie protocollaire' door het aanbieden van een origineel afscheidsca deau aan voorzitter Arie Otten. Hierbij ontbrak de Friese Beerenburg niet. De afdeling Noord bruist van de activiteiten en levert bovendien ook nog goede bestuursleden af. Een voorbeeld voor de andere regio's. Ook de regio Zuid liet zich van haar goede kant zien. De laatste bijeen komst was in Heerlen bij het AZL. Geprobeerd wordt nu iets in het West-Brabantse te organise ren. Suggesties zijn van harte welkom, aldus woordvoerder Ben Schmitz. De Commissie Persoonlijke Belangen Beharti ging kon weinig melden in verband met de afwezigheid van kartrekker Ronald de Lange. De voorzitter memoreerde dat men bezig is deze commissie in een nieuw jasje te steken. Peter Glebbeek hield een korte inleiding over wat er tot nu toe gepresteerd is op het gebied van de website NVBA. Op een paar schoonheids foutjes en aanloopproblemen na loopt alles naar wens. De NVBA kan zich op deze manier op een doeltreffende en snelle wijze profileren. Harry Hendriks had zich verdiept in het jubileumboek van de NVBA uit 1997 en gaf een overzicht van 50 jaar communicatie bij de NVBA en maakte op die manier een reis door de informatie- en communicatietijd. Onderstaande periodes spreken voor zich zelf: 1947 - 1955 tijdperk Tijdschrift voor Efficiëntie en Documentatie (TED) 1960 - 1969 NVBA Mededelingen 1970-1986 OPEN 1987 - 1991 Informatiebulletin 1991 - 1994 NVBA NIEUWS 1994 - 1996 REPEAT 1996 - 1999 Kantoor en Efficiency 1999 - heden Archievenblad Met name in de afgelopen ledenvergaderingen zijn er vraagtekens gezet bij de hoge kosten van het NVBA-Nieuws in het Archievenblad. Te veel van het budget van de NVBA is hiermee gemoeid. Ook vandaag komt dit weer aan de orde en hierover wordt weer druk gediscussieerd. In de komende najaarsvergadering zal dit de nodige aandacht krijgen, aldus het bestuur en zullen er knopen moeten worden doorgehakt. 44 NVBA nieuws Langzaam maar zeker kwam agendapunt 10 in zicht: het afscheid van voorzitter Arie Otten. De voorzittershamer werd door hem overgedra gen aan bestuurslid Peter de Jong, wonend in het Drentse Vries. Een verrassing was ook de komst van Aries echtgenote Wil. De eerste aangename taak van de nieuwe voor zitter was de mededeling dat de algemene leden vergadering ermee instemde oud-voorzitter Otten te benoemen tot erelid van de NVBA. Deze mededeling werd met een daverend applaus ondersteund. Ook zijn echtgenote werd in de bloemetjes gezet, vanwege haar positieve invloed op het functioneren van Arie. Na het opspelden van het hierbij behorende ereteken, was voor Arie het moment aangebroken om naar het spreekgestoelte te gaan voor zijn toe spraak, gebracht op zijn specifieke en humoristi sche manier. De hierna geserveerde lunch bij Océ was zeer goed verzorgd. Na een uitgebalanceerd middag programma van Océ Nederland over haar activi teiten kon de afscheidsreceptie van Arie Otten beginnen. Voorzitter De Jong overhandigde hem de eerste officiële stropdas van de NVBA. De oud voorzitter werd hierna onder andere toegespro ken door de voorzitter van de KVAN, de heer Jo Jamar en de directeur van de GO, de heer Kuipers. Otten moest nog vele handen schudden. Zijn stropdassencollectie bleef maar groeien... Chaotische archiefopslag kan flinke besparing opleveren De Duitse kredietinstellingen zitten in een zware structuurcrisis, aldus R. Breuer, president van de Bundesver- band Deutscher Banken. Commerz- bankchef K.P. Muller verklaart de markt verkeerd te hebben ingeschat. Vooral veel te veel personeel heeft een te grote kostenpost gecreëerd. Uit besteden van diensten lijkt nu de oplossing. De Dresdnerbank heeft aan diverse dienstverlenende bedrijven een offer te gevraagd voor een nieuwe opzet van het totale archiveren. Als derde op de ranglijst van Duitse banken heeft men besloten het archief extern te laten beheren. Rhenus Office Systems GmbH heeft het geheel onder controle. Dit geheel slaat op alle archiveringshandelingen, 300.000 transacties per jaar komende uit 180 regiobanken. Om alles van een klant bij elkaar te houden en in papiervorm te archiveren zou 2.500 meter voor het totaal betekenen, met een bezet ting van twee tot drie medewerkers. De arbeidsinspanning om elke muta tie in een klantenmap op te bergen kost 90 procent meer dan de docu menten chaotisch op te bergen. Dit wil zeggen niet per klant archiveren doch op transactie. Vanuit het klant dossier gezien is dit een chaotische archivering. Elke transactie wordt voorzien van rekeningnummer en datum. Dit nummer wordt in de com puter vastgelegd. De transacties wor den op doorlopend nummer in een speciaal beschermd archief gearchi veerd in archiefboxen. Bij navraag wordt de transactie via fax of e-mail naar de aanvrager gezonden. Opge merkt dient te worden dat de bank omvangrijke beveiligingsmaatregelen eiste van de dienstverlener. Het pro ject is gestart met een drie maanden durende pilot, welke positief uitviel. Stap voor stap worden ook de andere archieven in het systeem gebracht. Huidige archiefmedewerkers worden ingeschakeld bij de voorbereidings- en overdrachtswerkzaamheden. Een twintig kilometer lang archief is te verwerken. Niet alles behoeft gearchiveerd te wor den. Met het Bundesdatenschutz- gesetz in de hand kon men schonen, doch ook onbevoegde inzage weren. Wij spraken reeds over 'alles in één hand'. Dit is tot op de werkplek inge voerd. Het servicebureau haalt de transacties op aan het bureau van de medewerkers. Hiervoor worden speci aal af te sluiten metalen boxen gebruikt. Deze worden ook gebruikt voor documenten die vernietigd moe ten worden (dus geen prullenbak). Wederom strenge veiligheidseisen. Steeds meer werkzaamheden worden extern uitgevoerd zoals: openen van brieven; verzenden van interne en externe mededelingen; koeriers- en expreszendingen. Voor talrijke dochterondernemingen van de Dresdnerbank neemt het servi cebureau 75.000 zendingen aan, daar komen nog 4.000 brieven van het hoofdkantoor bij. In het hoofdkan toor wordt de post soms wel tien keer per dag bij bepaalde afdelingen afgele verd. Als deel van het servicepakket is inge voerd de logistieke hotline. Het hier voor opgerichte call-center zorgt voor afwikkeling van alle vragen van de bankmedewerkers. Ook worden alle mailings gecoördineerd. Mailings kunnen tot 150.000 brieven per dag verwerkt worden. In één dag drukken, couverteren, frankeren en afgeven bij de post. Rhenus voorziet een groei in dit marktsegment bij banken en verzeke ringsmaatschappijen. Want door hun service dalen de kosten bij de opdrachtgevers. (Logistiek, 2002; aangepaste vertaling uit het Duits door B.A. Otten MIT.) 45 NVBA, vereniging van en voor personen werkzaam in het beheer van organisatie - eigen informatie v/h Nederlandse Vereniging van BedrijfsArchivarissen Harry L.M. Hendriks Sluisgraaf 9 5032 XL TILBURG Tel.: (013) 463 06 19 Fax: (013) 463 06 19 E-mail: harry@tref.nl Schrijf dan naar de ledenadministratie mevrouw S.L. de Kok-Gamga Ruseschans 9 2728 HA ZOETERMEER www.nvba-info.nl Als lid ontvangt u het Archievenblad gratis H. Hendriks Sluisgraaf 9 5032 XL TILBURG H. Strijkers DSM/Centraal Archief Postbus 6500 6401 JH HEERLEN J.W. Schilt Gemeentearchief Amsterdam Amstelkade 67 1074 HZ AMSTERDAM J.van der Velden Diamantdijk 197 4706 HD ROOSENDAAL Film Beerenburg Communicatie archievenblad augustus 2002 NVBA, vereniging van en voor personen werkzaam in het beheer van organisatie - eigen informatie v/h Nederlandse Vereniging van BedrijfsArchivarissen Erelid Stropdassen loop van der Velden augustus 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 22