KVAN nieuws Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland KVAN Nieuws Bureau KVAN Redactie Archievenblad Ter inzage: Selectielijsten In het kader van de archiefwettelijke procedure tot vaststelling van selectielijsten [art. 4, lid 2 van het Archiefbesluit 1995] liggen de navolgen de (concept-)selectielijsten tezamen met het bij behorende rapport van het institutioneel onder zoek en het verslag van het driehoeksoverleg vanaf 1 juli 2002 voor een periode van acht weken ter inzage in de bibliotheken van de betrokken zorgdragers, het ministerie van OCenW en de rijksarchieven in de provincie, evenals bij de informatiebalie in de studiezaal van het Nationaal Archief: selectielijst, ingediend door de minister van Algemene Zaken, de minister van Binnen landse Zaken en Koninkrijksrelaties, de minis ter van Defensie, de minister van Financiën, de minister van Onderwijs, Cultuur en Weten schappen, de Minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, de minister van Verkeer en Waterstaat, de minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport, de minister van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu beheer en de Sociale Verzekeringsbank, voor de neerslag van handelingen van de vakminis ter op het beleidsterrein 'Coördinatie Integra tiebeleid Minderheden' over de periode 1978- 1999; selectielijst, ingediend door de minister van Defensie, de minister van Financiën, de minis ter van Justitie, de minister van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, de minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen, de minister van Sociale Zaken en Werkgelegen heid, de minister van Verkeer en Waterstaat, de minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport en de minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer, voor de neerslag van handelingen van de vakminis ter op het beleidsterrein 'Emancipatie en gelij ke behandeling' over de periode vanaf 1945; selectielijst, ingediend door de minister van Defensie, voor de neerslag van handelingen van de vakminister op het beleidsterrein 'Natuur- en landschapsbeheer' over de periode vanaf 1945; Info: Nationaal Archief, tel. (070) 331 55 31. Digitale almanak naar verwachting in september on line De Almanak, zoals de uitgave in de wandelgan gen heet, wordt al sinds jaar en dag door de Koninklijke Vereniging van Archivarissen (KVAN) in papieren vorm uitgebracht. De digita le almanak is technisch een vrucht van de Vereniging Digitaal Erfgoed Nederland (DEN). De KVAN blijft verantwoordelijk voor de inhoud. De Almanak bevat actuele informatie over archiefbeherende instellingen en documentatie centra in Nederland. Ook gegevens over beroepsverenigingen, commissies, opleidingen en andere relevante organisaties op het vakge bied zijn opgenomen. Met een digitale versie kan de KVAN de gebruikers nog adequater van informatie voorzien. Na wat technische problemen, die voor de nodi ge vertraging hebben gezorgd, ziet het er nu echt naar uit dat de digitale Almanak van het Nederlands Archiefwezen in september officieel on line kan gaan. Inmiddels zijn de in de Almanak vermelde instellingen middels een mutatieformulier in de gelegenheid gesteld om voor half augustus even tuele wijzigingen door te geven. Nadat alle wijzi gingen verwerkt zijn, kan de up-to-date Almanak via www.cultuurwiizer.nl geraadpleegd worden. De papieren versie van de Almanak, waarover vorig jaar besloten is deze in enigerlei vorm weer uit te brengen, zal naar verwachting enige maanden later verschijnen, dus eind 2002/begin 2003. 42 Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland KVAN nieuws Het derde S@P-jaarboek: Toegankelijkheid! Na de Jaarboeken Nieuw paradigma en Context verschijnt binnenkort het derde Jaarboek van de Stichting Archiefpublicaties: Toegankelijkheid. Dit aloude kernbegrip uit de archivistiek heeft een nieuwe, actuele betekenis gekregen, nu steeds meer gebruikers virtueel of in levenden lijve de weg naar het archief weten te vinden. Voor vele nieuwe gebruikers is de klassieke inventaris geen vanzelfsprekend instrument meer: de radicale eenvoud van de zoekmachi nes op internet drukt een stempel op hun ver wachtingspatroon. Maar de archieven en hun structuren zijn niet radicaal vereenvoudigd. Zo is een dynamisch spanningsveld ontstaan tus sen de kennis van de archivaris en de wensen van de klant. Het nieuwe Jaarboek, onder redactie van Jaap Kloosterman, Bert Looper en Theo Thomas sen, laat archivaris en klant beiden aan het woord. In beschouwingen van Eric Ketelaar, Theo Thomassen en de Leuvense historicus Jo Tollebeek komt de achtergrond van de toegan- kelijkheidsvraag aan de orde. Peter Horsman bespreekt de pogingen om een Nederlands archievenoverzicht tot stand te brengen. Lex Heerma van Voss en Hans de Valk toetsen de eerste PIVOT-resultaten op hun bruikbaarheid voor historisch onderzoek. Andere auteurs (onder wie Luciana Duranti, Rudi van Maanen en Chris Hurley) behandelen zowel de theorie ais de praktijk van verschillende vormen van toegankelijkheid in binnen- en buitenland. Tezamen bieden de veertien artikelen een actu eel overzicht van een boeiend terrein. Traditiegetrouw is ook in dit Jaarboek weer een Nederlandse vertaling (door Peter Horsman) opgenomen van gebruikte Engelse archiefter- De prijs van het Jaarboek is voor KVAN-leden 21,50, voor niet-leden 23,50. NB: de verkoop en handling voor België wordt verzorgd door de VVBAD, t.a.v. Marc Storms, Statiestraat 179, B-2600 Berchem (Antwerpen), www.vvbad.be. telefoon 03/281.44.5, giro 000- 0097519-34. Ik bestel Mutaties in de Almanak 6.66 Naam wijzigen in: Naarden Stads- en streekarchief (NH) Gemeenten Naarden, Muiden, Bussum en Huizen wijzigen: SA> A. Medema Plv. SA> mw. C.M.W. Inglot Studiezaal> mw. J.D.F. Moonen Archiefmed e werker> A.P. Klein 6.117 locatie Oosterhout wijzigen in: Regionaal Archief Oos terhout laten vervallen: lokatiemanager> mw. drs. J. Leguijt toevoegen: Directeur> A.M.C. Zom wijzigen: Behouden en Bewerken> I.C. van Achter berg (automatisering), L.C.J. Brands (insp.), mw. A.E.M. Peka, G. van Vuren Benutten> M.A. Abdoelra- zak, M.J.J.G. Buijs (plv. dir.) 7.9 wijzigen: e-mail: archief@riinland.net 8.1 Naam wijzigen in: Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid wijzigen: 035-677 34 34 e-mail: info@beeldenge- Iuid.nl. Internet: www.beeldengeluid.nl toevoegen: Directie: 035-677 26 89 Communicatie: 035-677 47 20 Klantenservice Beeld en Geluid: 035-677 80 35 E-mail: klantenservice® beeldengeluid.nl NAA Omroepmuseum wij zigen in: Omroepmuseum wijzigen: Internet: www.omroep.nl/omroep- museum toevoegen: directeur Omroepmuseum: J.W. Vos 43 Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties, aanmel ding voor activiteiten en wijzigin gen in de ledenadministratie kunt u contact opnemen met het bureau. Kopij voor het Archieven blad, berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt aan het bureau van de KVAN doorge ven. Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam Tel. (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 E-mail: bureau@kvan.nl I nternet: www.kvan.nl Postbank Bureaurekening: 84767 archievenblad augustus 2002 Teken nu in! exemplaren van het S@P-jaarboek toegankelijkheid (prijs leden KVAN 21,50; niet-ledenprijs 23,50 plus 3,50 handling). exemplaren van het Jaarboek 1999 Nieuw paradigma (ledenprijs 13,60 plus 3,50 handling), exemplaren van het Jaarboek 2000 Context (ledenprijs 20,50 plus 3,50 handling). Naam Adres Postcode plaats Telefoon overdag E-mail Werkzaam bij Datum Handtekening: Deze bon opsturen naar: Bureau KVAN, Cruquiusweg 31,1019 AT Amsterdam. Voor België: VVBAD t.a.v. Mare Storms, Statiestraat 179, B-2600 Berchem (Antwerpen). Wij verzoeken u het verschuldigde bedrag van uw bestelling over te maken op giro 7362078 ten name van Stichting Archiefpublicaties, Rotterdam. augustus 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 21