Deze maand in Od Complete line of mat cutters Compacte Archief-Systemen Kardex Systemen B.V. Barwoutswaarder 13a, 3449 HE Woerden Postbus 250, 3440 AG Woerden Telefoon (0348) 49 40 40, Telefax (0348) 49 40 60 E-mail: info@kardex.nl, Website: www.kardex.nl s&s No matter how you cut it... We have the mat cutter to meet your needs. FLETCHER speed-mat Speecl-Mat International A member of the KARDEX Group Industrieholding Cham AG Voor inlichtingen over tarieven en plaatsing van zowel product- als personeelsadvertenties kunt u contact opnemen met: Sales Services, contact persoon: Gerrit Kulsdom Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Tel. 0229 - 211 211Fax 0229 - 270 404 E-mail: snsdtp@planet.nl sns@wxs.nl Gerhard T. Haneveld en Paul C. van Royen, Vrij van zicht bare gebreken. De medische zorg bij de Nederlandse zee macht in de negentiende eeuw. literatuur ISBN 90-6707-521-3, 398 blz., 21,00 Een boek voor liefhebbers is deze vierde bijdrage (kleine serie) tot de Nederlandse marinegeschiedenis. Bijna alle aspecten van de gezondheidszorg in de negentiende eeuw aan boord en op de wal komen aan bod. in deze eeuw bestaat een sterke vernieuwingsdrang, zowel in de organisatie van de Neder landse zeemacht, de scheepsbouw als in de medische wetenschap. En tussen deze laatste twee is er wat betreft de medische zorg aan boord een sterke relatie. In de scheepsbouw was er de overgang van hout naar ijzer en van zeil naar stoom en in de medische wetenschap was er het zogenaamde 'hygiënisch ontwaken'. Schoon schip maken was aan de orde van de dag aan boord. Boenend en schrobbend werd aan de scheepshygiëne gewerkt. Het gebruik van stoomschepen verkortte weliswaar de reisduur naar de Oost en de West, waardoor er bijvoor beeld minder scheurbuik voorkwam, maar de temperaturen konden aardig oplopen door de warme damp uit de schoorstenen. De kleding en voeding van de bemanning moesten aangepast worden aan de wisselende temperaturen tijdens de lange reizen. De marineartsen hadden een gedegen opleiding in Utrecht of Amsterdam genoten. Zij werkten onder soms zeer moeilijke omstandigheden. Allerlei ellendige ziek ten en aandoeningen moesten bedwon gen worden om de zeereis zo goed mogelijk te laten verlopen. Zo werden artsen werden geconfronteerd met beri beri, koortsende ziekten en de tering. De auteurs hebben er gelukkig voor gekozen om de hoofdpersonen veel aan het woord te laten en weten zo de saaiheid van een droge opsomming van medi sche termen te omzeilen. De belangstel lende lezer kan ervan genieten. De meer dan tachtig bladzijden noten, bijlagen, index op persoons- en scheepsnamen en geraadpleegde literatuur nodigen uit tot verdere verdieping. Helaas ontbreekt in dit 'geweld aan bronnen' een lijst van beschikbare archieven, maar dat is dan ook het enige minpuntje aan dit puike werk. R.F. Vulsma, Burgerlijke stand en bevolkingsregister. ISBN 90-5802-025-8, 148 blz., 13,40 Inhoud, achtergrond en geschiede nis van diverse registers van de burgerlij ke stand en het bevolkingsregister wor den in deze handleiding besproken. Zij vormen de belangrijkste bronnen voor genealogisch onderzoek in de negen tiende en twintigste eeuw. In het eerste deel behandelt de auteur naast de regis ters van geboorten, huwelijken en over lijden, de huwelijksbijlagen, -afkondi gingen en toestemmingen tot huwelijk. Verder wordt aandacht besteed aan het naamrecht. Het tweede deel is gewijd aan de geschiedenis van het bevolkings register, de vastbladige registers via de gezins- en persoonskaart en ten slotte de persoonsgegevens in de huidige Ge meentelijke Basisadministratie (GBA). Maandblad van de vereniging voor documentaire informatievoorziening en administratieve organisatie (SOD). Jaargang 56, juni 2002, nr. 6 41 Speed-Mat International, fabrikant van de bekende Speed-Mat passe partoutmachine. Tevens importeur van passe-partout- en snijmachines van Logan en Fletcher. Ook voor service, inruil en gebruikte machines. speed-mat MAT CUTTING SYSTEMS Parallelweg 30 5223 AL 's-Hertogenbosch The Netherlands Phone: +31 (0)73 513 05 07 Fax: +31 (0)73 513 04 89 E-mailspeed-matint@introwebnl II K A R D X ewice4, iK aducitaictiy and IX- medische lorg bij de Nederlandse Uitgeverij De Bataafse Leeuw, Amsterdam, 2001 Centraal Bureau voor de Genealogie, Den Haag, 2002 Werven van DIV-personeel is korte termijn actie en lange termijn focus R.X. van Barneveld gaat in op de nieuwe eisen die aan DIV-personeel en aan het werven ervan worden gesteld. E-government digitale overheid verstrikt in het Web? R.W. de Groot Rl beschrijft de ontwikkelingen rond de digitaliseringsgolf bij gemeenten met betrekking tot gemeentelijke websites. Aan de siag met competentie-ontwikkeling M. Mollee en drs. B. Lutke Schipholt schetsen de weg naar een gebruikersgerichte informatiedienstverlening door doelgericht competentiemanagement. •Voorjaarsbijeenkomst Regio Zuid over dualisme J.J.A. Buylinckx geeft een verslag van de bijeenkomst die met name aandacht schonk aan de gevolgen van het dualisme voor de documentaire informatievoor ziening. augustus 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 20