Kadaster 1832 op internet de kleur van Nederland De Woonomgeving, het Kadaster en Marcel Schram vanaf het ontstaan van het Kadaster tot aan de jaren vijftig van de twintigste eeuw veranderde er eigenlijk niet zo gek veel in het Nederlandse landschap. Ondanks de industriële revolutie en de daarbij behorende urbanisatie aan het eind van de negentiende eeuw. Aldus beland in de overgang van de negentiende naar de twintigste eeuw is een natuurlijk aan knopingspunt voor de betrokkenheid van het Kadaster met het project De Woonomgeving een van de wettelijke taken van het Kadaster: het onderhouden van het Rijksdriehoekstelsel. Ontstaan eind negentiende eeuw verschaft dit coördinatenstelsel vanaf dat moment de struc tuur van de Nederlandse kaarten. Een structuur die op de minuutplans en de verzamelkaarten van de Kadastrale Kaart 1832 nog niet aanwezig is. Vandaar dat deze allemaal 'gegeorefereerd' moeten worden, een specialistisch werkje dat niet iedereen kan uitvoeren. Hel Kadaster en de Rijksdriehoeksm eting my- Wat doet Schram in dit geheel? "Het Kadaster neemt wel vaker deel aan projecten, zowel in binnen- als buitenland. Wat betreft De Woonomgeving mede om een van de kerntaken 32 de kleur van Nederland gestalte te geven, en wel 'het ontsluiten, c.q. breder toegankelijk maken van gege vensbestanden van het Kadaster voor toepassingen buiten en binnen de rechts zekerheid'. Je kunt het digitaal ontsluiten en via internet toegankelijk maken van de minuutplans hier zeker toe rekenen. Daarbij zullen er enkele neveneffecten optreden die mooi zijn meegenomen. Ik noem het krijgen van een bredere naams bekendheid en het kweken van goodwill in de maatschappij. Voor het Kadaster zeker overwegingen om deel te nemen." Dat verklaart ook dat de voorzitter van de Raad van Bestuur van het Kadaster, Jaap Besemer, lid is van de stuurgroep van De Woonomgeving. Via een advertentie werd Schram projectleider techniek bij het project. "Dat was niet zo'n grote stap, want mijn werk bij het Kadaster is adviseren en onderzoek doen vanuit de Kadastrale Kaart, met een functionele bril." Het Kadaster heeft zelf een vrij groot IT-huis dat zich bezighoudt met het 'optimalise ren van digitale bestanden en werkpro cessen. Ook wil het steeds meer kadastra le informatie digitaal beschikbaar stellen aan belangstellend publiek. Schram: "Vanuit mijn expertise op dat gebied en belangstelling voor kaarten paste ik dus goed in De Woonomgeving. Wat betreft informatie verstrekken via internet heb ben we bij het Kadaster natuurlijk te maken met bescherming van privacy van personen; bij De Woonomgeving zal dat denk ik minder problemen geven omdat is afgesproken dat de informatie tot aan 1970 reikt en niet recenter is. Toch kun nen we vanuit het Kadaster in principe wel recentere gegevens toevoegen. Uiteraard mits dat onder onze voorwaar den gebeurt, binnen de Kadasterwet valt en het niet botst met de Wet bescher ming persoonsgegevens (Wbp). Dat zijn facetten van het project die we nu bin nen de pilots zullen tegenkomen. Je mag natuurlijk niet via deze weg kunnen zien wat voor soort hypotheek je buurman heeft!" Als belangrijkste taak binnen het project onderzocht en onderzoekt Schram wat er technisch mogelijk is bin nen de beschikbare tijd en het budget. "Simpel gezegd was mijn opdracht 'digi taliseer het Kadaster 1832 en zet het op het internet'. Daar kun je je van alles bij voorstellen. De gedachte bij DIVA was om alle OAT's over te typen om er gemakkelijker historisch onderzoek mee te kunnen doen. Ook wilde men alle kaarten vectoriseren, dat wil zeggen de gedigitaliseerde versie overtekenen om voor de software herkenbare lijnen te krijgen. Dan is het mogelijk om de kaar ten aan een database met gegevens te koppelen en onderzoeksvragen te stellen. Wij zijn al in de jaren zeventig begonnen met een vergelijkbaar proces. In 1995 waren alle moderne kaarten gedigitali seerd en vanaf dat moment werken we ook alleen nog maar digitaal. Ik wist dus dat het beginidee van DIVA, overtypen van OAT's en vectoriseren van minuut- en verzamelplans, onuitvoerbaar was. Beide activiteiten zouden zeeën van tijd - en dus geld - gaan kosten. Vandaar de oplossing om eerst alle minuutplans en OAT's te laten scannen, wat inmiddels gebeurt. Niet alleen is het materiaal hier door op een goede manier digitaal gecon serveerd, maar met die digitale versies hebben we een heel goede basis om ver der te gaan. Ik doel hiermee op het maken van een internetapplicatie om alles te kunnen bekijken, gebruik van de scans bij het overtypen en vectoriseren, en het basismateriaal te verrijken met allerlei gegevens en beelden. Dat gebeurt nu in de regionale pilots. Omdat het samenwerkingsverbanden zijn tussen erf goedbeherende instellingen van diverse pluimage kan die verrijking uit heel veel soorten materiaal bestaan. Dat is de afge sproken route die ik technisch begeleid." Het scannen was de eerste stap. Om daarmee te kunnen beginnen moest 33 Door Nicoline J. Ekama van Dorsten* Voor het DIVA-project 'De Woonomgeving' werken de Nederlandse archiefinstellingen en het Kadaster samen. Onder andere in de persoon van ir. Marcel Schram, die al sinds september 2001 deel uitmaakt van het projectteam. "Niet zo'n grote stap, want vanuit mijn expertise en belangstelling voor kaar ten paste ik goed in De Woonomgeving." De Woonomgeving en het Kadaster Onderdeel van het Nationaal Digitaliseringsplan 'De Kleur van Nederland' van DIVA is het project De Woonomgeving. Uitgangspunt hierbij is 'Kadaster 1832', de kaart en registratie waarmee het door Napoleon Bonaparte vereiste nieuwe systeem van grondbelasting werd doorgevoerd en oorsprong van het moderne Kadaster. De Kaart bestaat uit duizenden minuutplans (en verzamelplans per gemeente). De registratie, officieel 'de Oorspronkelijke Aanwijzende Tafels' (OAT's), bevat enkele honderdduizenden pagina's met allerlei gege vens, zoals eigenaren per perceel in 1832. Zowel de minuutplans als de OAT's zijn in beheer bij de Rijksarchiefdienst. Samenwerking met het huidige Kadaster maakt het moge lijk om deze historische informatie over onroerend goed in het project De Woonomgeving digitaal te koppelen aan hedendaagse vastgoedinformatie. Doel van De Woonomgeving is dat iedere internetgebruiker straks kan achterhalen hoe zijn of haar eigen omgeving er begin negentiende eeuw heeft uitgezien. Door het intikken van bijvoorbeeld een postcode of adres zoomt hij in op de kaart van Nederland om bij het gevraagde perceel uit te komen. Dan kan het grote genieten beginnen, want niet alleen krijgt hij informatie en kaarten voorgetoverd, maar ook allerlei afbeeldingen. Bijvoorbeeld van de omgeving en hoe deze veranderde van, laten we zeggen, agrarisch gebied naar bebouwd of industrieel gebied. Of van visuele getuigen van een steeds veranderend straat beeld, of van voormalige bewoners van zijn huis. Alles is mogelijk. Inmiddels is de eerste tranche van negen pilots volop aan het digitaliseren en is de twee de tranche onlangs eveneens van start gegaan. De resultaten hiervan zullen in de eerste helft van 2003 via internet zijn te bewonderen. Naast algemeen projectleider Jos Wieland is, namens het Kadaster, technisch projectleider Marcel Schram bij De Woonomgeving betrokken. Twee deelprojectleiders - Anne-Marie Evertse-Crince Le Roy van DIVA en Wim Kamphorst van het Kadaster - begeleiden het pro ces van bitmappen van de minuutplannen en de OAT's, gevolgd door het vectoriseren en georefereren. Voor wie digitaliseert DIVA? Zowel in De Woonomgeving als het nog grotere 'De Kleur van Nederland' wil DIVA via inter net voorzien in de behoefte aan een tot de verbeelding sprekende presentatie van histori sche informatie. Zodat straks een breed en gevarieerd publiek op een zo laagdrempelig mogelijke website informatie naar zijn wens kan vinden. Van de semi-professionele klant zoals (historische) onderzoekers, docenten, journalisten e.d., tot aan de particuliere sitebe zoeker met historische belangstelling. De keuze om de doelgroepen via internet te bereiken is een voor de hand liggende; hier mee hoopt DIVA met name de jeugd te interesseren en bewust te maken van het Nederlandse culturele erfgoed. Een korte uiteenzetting van Marcel Schram over het ontstaan van het Kadaster, de historisch gegroeide wettelijke taken en zijn plaats in de maatschappij, leert dat het Kadaster een belang rijke rol heeft gespeeld in de herinrichting van het Nederlands grondgebied en het eigendoms recht. De meeste landschappelijke veranderin gen vonden, aldus Schram, pas plaats na de Tweede Wereldoorlog, bijvoorbeeld tijdens de ruilverkavelingen. In de negentiende eeuw, Kweken van goodwill Stelsel van de Rijksdriehoekmeting (RD-stelsel), waarbij elk punt van Nederland ten opzichte van één O-punt - de Onze Lieve Vrouwentoren in Amersfoort - bekend is. Destijds gebruikte elk dorp zijn eigen kerkto ren als referentiepunt. Wat je ook met de gedi gitaliseerde minuutplans wilt doen, je weet nog helemaal niet waar een bepaald punt op de kaart tegenwoordig precies in Nederland ligt. Ze moe ten dus op een of andere manier op het RD-stel sel worden aangesloten door ze te georefereren. RD-punten Nulpunt archievenblad augustus 2002 Marcel Schram Hypotheek van de buurman Goede basis Verbluffend goede resultaten in India Had DIVA-directeur Richard Hermans in februari 2001 wat betreft het eindresul taat nog tot de hemel toe reikende visioenen, al vrij snel bij de aanvang van het project moest de lat om financiële redenen een behoorlijk stuk omlaag. Want zeg dat je voor het vectoriseren ongeveer acht uur per kaart nodig hebt. Een klein rekensommetje teert dan dat het minimaal om rond de 17.000 werkda gen gaat. Dat kost dus een godsvermo gen, waarover DIVA niet beschikt. Het zou dus bij bitmappen van zowel de minuut plans als de OAT's blijven en deze op eni gerlei wijze aan elkaar koppelen. Echter, het aardige van het werken voor dit pro ject is ook dat je er heel veel nieuwe con tacten mee opdoet. Op een goede dag kregen deelprojectleiders Kamphorst en Evertse dan ook de tip om voor het vec toriseren in India naar een bedrijf te zoe ken. En waarom niet? Het is geen moeilijk werk, het hoeft niet per se in Nederland uitgevoerd te worden en in India kunnen ze het voor een wel heel redelijke vergoe ding doen. Vectoriseren kan geheel digi taal gebeuren, ook het aanleveren van de bitmappen en wel via zogenaamde FTP- sites. India is dus zeker een optie, zeker om de visioenen van Hermans dichterbij te halen. Inmiddels hebben enkele bedrij ven aan de hand van proefbestanden een ruwe kostenopgave voor het vectorisen van de minuutplans en het in een data base plaatsen van de OAT's uitgebracht. Verder gaan met 'India' is afhankelijk van financiering van deze 'extra' activiteit. Het resultaat van het in India gevectoriseerde proefbestand was verbluffend goed vol gens Kamphorst. "Maar ook van het overtypen van de ongeveer 3.000.000 percelen met bijbehorende gegevens uit de OAT valt het bedrijf uit India niet van zijn stoei. 'Wij hebben zelf al meer dan 800 talen (dialecten), dus iets in de Nederlandse taal moet kunnen', zo bewe ren de Indiërs." Technische voorwaarden augustus 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 16