^Jet archief als drama oor ABS-Archeion werk in uitvoering met het kennisbereik der vaderlandse geschiede nis in die tijd en de denkbeelden over de functie daarvan, in overeenstemming met de opvattin gen van vaderlandsliefde der Franse encyclope disten en Nederlandse patriotten. Het vader lands gevoel, dat de gehele negentiende eeuw deel heeft uitgemaakt van de cultuuropvattin gen van die tijd, wordt als motivatie gebruikt voor de demonstratie van een geluidsarchief. Dit lijkt op haar beurt weer een knipoog naar een thema-uitzending over 'De geschiedenis van het geluid' en 'Geluid en herinnering', die in die weken door de VPRO-radio werd afgerond met de vaststelling van 'het geluid van de twintigste eeuw' aan de hand van een top-5 door vooraan staande Nederlanders... Er worden dan ook allerlei toestellen getoond die geluiden produceren ter associatie met de nationale mythen van die dagen, zoals de uit vinding der boekdrukkunst door Laurens Janszoon Coster en Jan van Schaffelaar, die in 1482 van de toren van Barneveld zou zijn gesprongen (vgl. Helmers' Hollandsche Natie en later J.F. Oltmans' De schaapherder), maar tevens van beelden die ook toen niet bestonden. Zo is het eerste dat van een brinker, refererend aan Hans, het jongetje dat zijn vinger in een lekken de dijk stak. Deze creatie uit een Amerikaans kinderboek van 1866 heeft overigens veel bijge dragen aan de Nederlandse voorouderverering in de Nieuwe Wereld! De hoofdrolfiguur, Reindert Snoukaert van Schauburg, 'hoogleraar geschiedenis aan de universiteit van Leiden', geeft ook al aanleiding tot allerlei gissingen. Hij komt voor in het Nederlandse adelsboek, maar de functie die hij in het toneelstuk bekleedde, bestond toen nog niet. De ware Reindert was in 1802 26 jaar en officier in het Staatse leger; uit niets blijkt dat hij zich ook maar enigszins met vaderlandse geschiedenis heeft bemoeid. Maar zijn dertien jaar oudere broer Albert Carel werd in 1803 aangesteld als directeur der militaire medewerkers van het Nationaal Archief en daar na van 23 t/m 30 juni is opgevoerd in Theater Zwembad De Regentes in Den Haag, is in eerste instantie een leerstuk. Doel van de spelers is langs dramatische weg inzicht te verschaffen in de maatschappelijke context van de historische opvattingen in 1802, het jaar waarin Hendrik van Wijn tot Archivarius des Rijks werd benoemd. Daarvoor is vooral begoocheling nodig, waarin ook de toeschouwer wordt betrok ken op de rituele wijze die het drama eigen is: de illusie krijgt een eigen logica, die door de toepas sing daarvan wordt ontmaskerd. Laat ik de oplettende lezer van het Archievenblad meteen verzekeren dat men bepaald een ervaring heeft gemist als men het stuk niet volledig heeft uitge zien. Kort samengevat komt het hierop neer: een geleerde uit 1802 confronteert de toehoorders Het toneelstuk Afstammelingen, dat op 17 juni een try-out onderging voor de feestvierende werk in uitvoering V nationaai.archief archieven, onder meer van de topografi sche dienst, waar hij werkzaam bleef tot dat hij uiteindelijk intendant werd van koning Lodewijk Napoleon. Een klein zoon en naamgenoot van deze Albert Carel was oprichter van de krijgsge schiedkundige sectie van de landmacht en archivaris van het Koninklijk Huisarchief. Mogelijk is daarom een telg van een prinsgezinde familie van profes sionele militairen opgevoerd als gids langs de bronnen van het nationaal archief als ideologisch erfgoed voor radi caal patriottisme. Het geluid van het verleden wordt met allerlei anachronistische instrumenten aangevoerd, maar toegelicht door een figuur die overigens qua lichaamstaal en taalgebruik nimmer uit zijn tijdgebon den rol van 1802 valt. Zo ontstaat er een humoristisch beeld van een tijdperk waarin het 'Wien Neêrlands bloed door d'aadr'en vloeit/van vreemde smetten vrij' de aanhef van het Nederlandse volkslied kon worden. Maar tijdens het stuk wordt ook duidelijk gemaakt hoe deze ideologie ook het alibi kon worden voor de alles vernietigende machtspoli tiek waarmee volksmenners in de twin tigste eeuw de superioriteit van hun eigen volk probeerden te bewijzen. Maar, zo vroeg de educatieve dienst van ons Nationaal Archief zich af, is het stuk met zijn talrijke kritische toespelingen op de beschaving van anno 1802 niet te moeilijk voor scholieren, die daarover nog nooit hebben nagedacht? Want als men van een toneelgezelschap een leer stuk krijgt aangeboden, denken school meesters in eerste instantie dat het bedoeld is voor hun leerlingen en niet voor henzelf. In het Archievenblad van oktober 2001 heb ik u al iets mogen laten weten van de STAP, de organisatie die het beheer van ABS-Archeion op zich genomen heeft. Steeds meer instellingen gaan ertoe over dit sys teem in te voeren. Zo zullen in de loop van dit jaar alle rijksarchieven in België ABS-Archeion in hun orga nisatie geïntroduceerd hebben. Daarmee komt het aantal licenties dik over de tweehonderd. En dat is gunstig voor de prijsstelling. Ook gunstig voor de prijsstelling is de Europese aanbesteding geweest voor het onderhoud van het sys teem. Sinds april van dit jaar wordt dit voor ons gedaan door Ordina in Utrecht. Met dat bedrijf hebben we goede afspraken kunnen maken, waardoor de gebruikersgroep heeft kunnen besluiten de prijs per licen tie aanzienlijk te verlagen en voor 2003 te zetten op 599 euro ex BTW (was voorheen 2250.-). Ieder van u is in staat om snel van guldens naar euro over te schakelen en omgekeerd, maar hoe je het ook doet, u zult altijd merken dat wij een stevige prijsverlaging hebben kunnen doorvoeren. En dat on danks de invoering van de euro! Ik denk dat in de toekomst een ver dere verlaging niet uitgesloten kan worden, omdat het aantal licenties dat afgenomen wordt toeneemt en ook omdat het systeem op een gege ven ogenblik niet meer verder uit gebouwd hoeft te worden en er dus minder reservering nodig is voor adaptief onderhoud. Maar ook zon der dat mogen wij niet ontevreden zijn over het resultaat van de Europese aanbesteding en over het succes van het systeem. Wij blijven er echter naar streven dat er geen financiële belemmeringen zullen zijn - ook voor de minder draag krachtige organisaties onder ons - om over te gaan tot aanschaf van ABS-Archeion. 29 Door Jan Bervoets* Foto's Lucas Witte Afstammelingen. Een theater voorstelling over geluiden uit de vaderlandse geschiedenis. Toneelstuk van Pieter Hithorst, gespeeld door Freerk Bos en Mike Ho Sam Sooi. Regie: Arjo Vliet. Decor: Henk Kraayenzank. Wie was het ook al weer, die in het begin van mijn opleiding hoger archiefambtenaar in 1970 zei dat een professionele archivaris een wetenschappelijke duizendpoot diende te zijn? Ik meen de toenmalige rijksarchivaris in Utrecht, dr. P.J. van Buijtenen, die ons inwijdde in de methode van het archiefonder zoek. En passant gaf hij een demonstratie van de indertijd modernste techniek van charterberging, door op een in melinex verpakte oorkonde met grootzegel een tapdans uit te voeren. Hoe het ook zij, de opvatting dat een archivaris op meer dan twee benen gaat, werd beslist gedeeld door toneel schrijver Pieter Hilhorst, toen hij in het kader van tweehonderd jaar Nationaal Archief de uitdaging aanvaardde om als goed dramatisch auteur archiva rissen op verkeerde benen te zetten. archievenblad augustus 2002 afstam metingen presenteert een theatervoorstelling over geluiden uit de vaderlandse geschiedenis. pieter hilhorst freerk bos mike ho sam sooi arjo viet henk kraayenzank ferry smidt javier lópez pinón odd enjinears patty deeders ina veen firma rieks swarte rieks swarte. 23 t/m 30 juni theaterzwembad de regentes, weimarstraat 63, den haag, tel: 070-3637798. nederland ontdek je in het nationaal archief. Jan Bervoets is werkzaam bij het Nationaal Archief. Door Jo Jamar augustus 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 14